Askerlik Tecil Ettirme 2022 (Askerlik Tecil Başvuru Şartları)

Askerliği ertelemek isteyenler askerlik tecil ettirme başvurusu ve 2022 yılı tecil gerekli belgeler, tecil ettirme şartlarına bu sayfadan ulaşabilir.

Askerlik Tecil Ettirme 2022 (Askerlik Tecil Başvuru Şartları)

7179 Sayılı Askerlik Kanununun 20. Maddesi kapsamında siz deaskerlik tecil ettirme başvurusu yapabilirsiniz. Askerlik 21 yaşına gelmiş her erkek bireyin zorunlu olarak yapması gereken vatani bir görevdir. Günümüzde yüksek öğrenimini tamamlamış olanlar için kısa dönem askerlik süresi 6 ay, yükseköğrenim görmemiş kişiler için aydır. Bu sayfamızda yer alan güncel gelişmelerden yararlanabilirsiniz. Kuşkusuz her Türk genci askerlik görevini yapmayı canı gönülden arzu etmektedir. Şayet özel bir sebebi yoksa celbi geldiği vakit, askerlik şubesine giderek işlemlerini halleder ve zamanı gelince de askerlik hizmetini tamamlar. Herhangi bir sebepten dolayı askerlik yapamama durumunuz söz konusu ise, siz de aşağıdaki şartları inceleyerek askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

 

Askerlik Tecil Ettirme 2022

Askerlik ne kadar süre ile tecil ettirilebilir , askerlik tecil edebilme şartları nelerdir, kimler askerliğini tecil edebilir gibi konularda bilgiler verdik. Askerliğin tecil edilebilmesi  için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenleride olabilir.  Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görmekte olan kişilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek suretiyle mezun oluncaya veya ilişkileri kesilene kadar ertelenebilir. Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında Askerlik Şubesi sizden bazı belgeler talep edilmektedir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazır bulundurmanız işlemleriniz daha hızlı yapmabilmeniz için yararınıza olacaktır. Peki bu istenen belgeler nelerdir?

İlginizi çekebilir:Askere gitme yaşı

 
Öncelikle askerlikle ilgili kavramları sizlere açıklayalım. Öncelikle bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil etme hakkına sahiptirler. Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler ise, askerliği 2 sene süre ile tecil edebilme hakkına sahiptirler. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda eğitim gören bireyler için üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 sene daha tecil etme hakkı tanınır.
 

Askerlik tecil ettirme:Askerlik yaşı gelmiş ancak askere gitmek istemeyen, belli bir döenm erteleyerek daha sonra askere gitmek isteyen kişiler askerliğini ilgili yasalara göre erteleyebilir. Buna tecil ettirme de denilmektedir.

Askerlik tecil bozma:Askerlik yaşı gelmiş ancak eğitim veya farklı sebeplerden dolayı askerliğini tecil ettirmiş kişi, bu tecili iptal ederek askere gitmek isterse askerlik tecil bozma denilmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgilereaskerlik tecil bozmasayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni Haber:Askerlik celp dönemleri

E-Devlet Askerlik Tecil Ettirme

Siz de askerliğinizi ileri bir tarihe ertelemek istiyorsanız Türkiye'nin resmi internet sitesi E-devlet üzerinden kolaylıkla tecil başvurusunu yapabilirsiniz. Askerlik tecili için aşağıdaki aşamaları takip etmeniz yeterlidir:
 • İlk olarak E-devlet sitesine (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/)T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapınız.
 • Arama kutusuna “Asal yoklama başvurusu” yazarak arayınız. Karşınıza “Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu” sayfası gelecek.
 • Onay kutusunu işaretledikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • “Tecil Ettirmek İstiyor Musun?” kutucuğundaki “Evet” kutucuğunu işaretleyin.
Tüm bilgileri doğru şekilde doldurarak eğer askerliğiniz tecile uygunsa onaylanacak ve ileri bir tarihe ertelenecektir. Eğer işlemlerde devam edemiyorsanız ikamet ettiğiniz bölgedeki askerlik şubesine gidebilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz.
 

Askerlik Kaç Yaşına Kadar Tecil Edilir?

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık problemleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.  Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görmekte olan kişilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek suretiyle mezun oluncaya veya ilişkileri kesilene kadar ertelenebilir.
 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

 • Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil edebilirler.
 • Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler askerliği 2 sene süre ile tecil ettirilebilir.
 • Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 sene daha tecil etme hakkı tanınmaktadır.
 

Askerlik tecil ettirme şartları

Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında sizden bazı belgeler talep edilecektir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazırlamanız sizin ifaydanıza olacaktır. 

 • Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerliklerini tecil edebilirler.
 • Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar ise 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Fazla kilolu kişiler bir sonraki yila kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Lisanslı sporcular ise 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerliği bitene kadar askerliklerini tecil etme hakkına sahiptirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar ise belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvurularını yaparak 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil edebilirler.
 

Askerlik tecil ettirmek için gerekli belgeler

Mezuniyet Diplomasi ve 4 adet Fotokopisi

T.C Kimlik Kartınız ve 4 adet Fotokopisi

6 tane biyometrik Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orda çekiliyor siz yinede götürün)

Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 adet Fotokopisi

 

Açık Öğretim Askerlik Tecil Edilir Mi?

Açık öğretim okuyorsanız askerlik tecil ettirmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Şubeye gerekli belgeler ile başvuru yaptıktan sonra 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Bu formlara çalışan askeri görevlilerden isteyebilirsiniz. Bu formları doldurmanızın ardından numara alıp sıraya girer ve askeri personele teslim edersiniz. Daha sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız gerektiği ve askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerektiği iletilir. Bu belgeyi temin etmenizin ardından tekrar askerlik şubesine gidecek ve tecil hakkınız boyunca ya da tecil ettirmek istediğiniz süre boyunca askerliğiniz tecil edilecektir. Askerlik tecil işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık. Sizlerin de soru, sorun ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa zaman içerisinde cevaplanacaktır.

 

İkinci Üniversite Askerlik Tecili

En çok sorulan sorulardan birisi de 2. Üniversitenin askerliği erteleyip, ertelemediğidir. İkinci bir üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitimine başlayan kişilerin bu eğitiminden dolayı tecil hakları maalesef bulunmamaktadır. Bunun yanında çift ana dal veya yan dal gibi programlarla eğitim gören kişilerin programlarından dolayı uzayan eğitim süreleri hakkında askerlik şubesine bilgi vermesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer aynı düzeyde ikinci üniversite kaydınızı yaptıysanız, bu durumda askerliği erteleme hakkınız bulunmamaktadır. Tecil hakkınızın olması için ikinci üniversitenizin üst bir öğrenimde kayıt yapmanız gerekiyor. Örnek olarak 2 yıllık bir bölüm okudunuz ve iki yıllık daha bir bölüm yazarsanız bu durumda askerliğinizi tecil ettiremez yani erteleyemezsiniz. Ancak 2 yıllık üniversite sonrasında 4 yıllık bir bölüm yazarsanız askerliğiniz tecil yapılabilir. 4 yıllık üniversite mezunları da yüksek lisansa kayıt yaptırarak tecil yapılabilir fakat yeniden ikinci defa yüksek lisansa kayıt olursanız tecil hakkınız yine ölür. Yüksek lisans sonrasında doktora bölümüne kayıt yaptıranların da askerlik tecil hakkı vardır.

 

Sağlık Sorunlarından Dolayı Askerlik Tecili

Geçirdiğiniz sağlık sorunlarından dolayı askerliğinizi ertelemek istiyorsanız askeri hastanede muayene edildikten sonra heyet kararı sonrasında tecil işlemleri gerçekleştirilecektir. Buna göre: Geçirdiği geçici sağlık sorunlarından dolayı askerliğe elverişli olmayan kişilerin askerliği 1 yıl süreyle ertelenmektedir. Bir yıl sonunda kişi tekrardan muayene edilerek sağlık sorununun ortadan kalkıp kalkmadığı kontrol edilir. Eğer sağlık sorunu devam ediyorsa 1 yıl daha tecil işlemleri uzatılabilir. Eğer tedavi sonrasında kişi sağlığına kavuşamıyorsa, bu durumda çürük raporu verilecektir. Çürük raporu aynı zamanda "sürekli sağlık problemi" anlamına gelmektedir.
 

Siz de Şanlı Türk Ordusu'na katılmak istiyorsanızSUBAY MAAŞLARIsayfamıza göz atabilirsiniz.

Askere ne zaman giderim diye merak ediyorsanızaskerlik celp dönemleri sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Fazla Kilo Askerliğe Engel Mi?

Aşırı kilolu olan kişiler de sağlık açısından sorunlu olarak gözükürler. Askerlik kilo muafiyet şartları arasında 7179 Sayılı askere alma kanununda 20. Maddesinde açıkça, Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Buna göre, "Askere sevk sırasında geçirdiği rahatsızlık sebebiyle askerlik görevi yapamayacaklar, tutuklu ve hükümlü olanların askerliği ertelenir." Fazla kilolu olan kişiler tedavi altına alınarak kilolarının düşürülmesi için çalışma yürütülür. Eğer 3 yıl süreyle erteleme işlemi sonrasında rahatsızlık devam ediliyorsa bu durumda askerliğe elverişli olup olmadığı raporu verilmektedir. Boy ve kilo muayenesi aile hekiminde yapılmakta ve rapor doğrultusunda hareket edilmektedir.
 

Yoklama Kaçağı Olan Askerliği Tecil Ettirebilir Mi?

Yoklama kaçağı, askerlik zamanı gelmesine rağmen tecil işlemlerini yerine getirmeyen kişilere denilmektedir. Yoklama kaçağı olarak ifade edilen kişi kaçak olarak sayıldığı ilk günden yakalandığı güne kadar hesaplanarak para cezası uygulanır. Madde 82'ye göre, yoklama kaçağı kişiler şubeye giderse veya yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası uygulanır. Eğer kişinin tecil hakkı bulunuyorsa gerekli işlemler yapılarak askerlik tecil edilebilir ve şubeden ayrılabilir.
 

Asker Kaçağı Üniversite Sınavına Girebilir Mi?

ÖSYM'ye göre sınava girmek için askerlikle ilgili herhangi bir şart aranmamaktadır. Asker kaçağı olarak sınava girebilirsiniz ancak üniversiteye gitmenizde sıkıntı olacaktır.
 

Asker Kaçağı Cezası 2022

Askerliği tecil ettirme hakkı bitmesine rağmen askere gitmeyen kişiler "yoklama kaçağı" olarak sayılır. 4 ay süreyle yoklama kaçağı olarak kişinin kendiliğinden birliğine teslim olmasıyla birlikte 296 TL ceza ödemesi gerekecektir. Yakalanma durumunda ise bu rakam 1.187 TL olarak ödenmesi gerekiyor. Ceza parasının ödenmemesi durumunda ise icra işlemleri başlatılabilir. 1 yıl süreyle yoklama kaçağı olan kişiler ise 890 TL idari para cezası ödemek zorunda kalır. Kaçak durumunun uzaması sonrasında ise bu rakam giderek artacaktır. Ayrıca kaçak durumundaki kişilerin askerlik tecil ve yoklama işlemleri askerlik şubesinden yapılabilir. Kaçak durumunda olan kişiler askere gitmek için başvuruyu e-devlet üzerinden yapamazlar. Milli Savunma Bakanlığı’nın 19 Eylül 2012 tarihli yazısına göre; lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu esas alınarak, okullarına devam ettikleri sürece ertelenecektir. Yani AÖF öğrencileri yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce okullara kayıt yaptırmaları durumunda okula devam ettikleri süre boyunca askerlikleri ertelenir. Siz de askerlikle ilgili 2019 yılına ait tüm güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz. Askerlik tecil ettirme 2022 yapmak isteyenlere özel olarak, güncel yasaları araştırarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de askerlik tecili için başvurunuzu yapabilir ve askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

 
Alıntılar: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm (Resmi Gazete Askerlik Kanunu)
 
 

Yorum yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Mahmut

Yoklama kaçağı olanlar bakaya kalanlar (vekillerimizle konuşuyoruz) bize destek için gruba gelin.

2020-04-15 12:10:30 -
Ahmet Yerebakan

ben 2000 doğumluyum liseyi bitirmedim terk ettim askere gitmek istemiyorum şöyle bir iş kurup sonrasında gideyim diyorum acaba kaçak mı sayılıyorum?

2020-01-28 13:01:26 -
Nihat sapar

Merhaba ben acik öğretim okuyorum geçen sene muayne oldum 1 yıl ertlettim askerilgimi 2000 doğumluyum aralıkta süresi bitiyor açık öğretim lisesinde kaydim donuk gozukuyor askerliği tecil ettirebilirmiyim yardım edermisiniz lütfen bide benim sağ kulağım hiç duymuyor yüzde 96 duyma kaybi var kulağımda bana çürük verirler mi askerde yada burda tekrar doktora gitsem çürük verir mi

2020-12-12 14:41:47
ahmet gidiş

ahmet Sayın Milli Savunma bakanım Biz acık liseliler olarak tecil yaşını 22 az buluyoruz bunun için size yazıyoruz ek c2 belgesi götürüyoruz öğrenci olduğumuza dair maalesef tecil yapmıyorlar 2020 az kalmışdır yoksa biz mağdur olacağız Tecil yaşını bizim için 25 olmasını talep ediyoruz biz 97 doğumluyuz olmuyorsa bile bize 1 yıl tecil hakkı vermenizi talep ediyoruz vede lise ve üniversite eğitimi görenler için denk yaş sınırı uyğulamasının devam etmesi daha iyi olur eğitim hususunda ayrım gözetilmemelidir. CİMER MSB YAZIN BEYLER DESTEK

2020-01-08 16:40:00 -