sponsorlu bağlantılar

Askerlik Tecil Ettirme - Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır?

Bu sayfamızdan askerlik tecil ettirme işlemlerinin ayrıntılarını öğrenebilir, 2019 askerlik erteleme şartları ve başvurusunu yapabilirsiniz.

Askerlik Tecil Ettirme - Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır?

2019-08-28 14:32:17

sponsorlu bağlantılar

 

 ANINDA ONAYLANAN KREDİ KARTI:

Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun kartınızı hemen kullanmaya başlayın.

 

 Askerlik 21 yaşına gelmiş her erkek bireyin zorunlu olarak yapması gereken vatani bir görevdir. Günümüzde yüksek öğrenimini tamamlamış olanlar için kısa dönem askerlik süresi 6 ay, yükseköğrenim görmemiş kişiler için aydır. Siz de askerlik tecil ettirme başvurusu yapmak istiyorsanız, bu sayfamızda yer alan güncel gelişmelerden yararlanabilirsiniz. Kuşkusuz her Türk genci askerlik görevini yapmayı canı gönülden arzu etmektedir.ayet özel bir sebebi yoksa celbi geldiği vakit, askerlik şubesine giderek işlemlerini halleder ve zamanı gelince de askerlik hizmetini tamamlar. Ancak herhangi bir sebepten dolayı askerlik yapamama  durumunuz söz konusu ise askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Peki Askerliğinizi nasıl tecil edebilirsiniz? Öncelikle bağlı bulunduğunuz  Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil etme hakkına sahiptirler. Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler ise  askerliği 2 sene süre ile tecil edebilme hakkına sahiptirler. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda eğitim gören bireyler için  üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 sene daha tecil etme hakkı tanınır.

 

ASKERLİK TECİL ETTİRME 2019

Askerlik ne kadar süre ile tecil ettirilebilir , askerlik tecil edebilme sebepleri nelerdir, kimler askerliğini tecil edebilir gibi konularda bilgiler verdik. Peki askerliğinizi nasıl tecil edebilirsiniz? Askerlik nasıl tecil ettirilir? Tecil işlemleri nelerdir? Askerlik nasıl ertelenir? Askerlik tecil şartları ve sebepleri nelerdir? 2 üniversite askerliği tecil ettirir mi? AÖF  mezuları askerliği tecil ettirebilir mi? Askerlik tecili hakkında herşey yazımızın devamında. Askerliğin tecil edilebilmesi  için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenleride  olabilir.  Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görmekte olan kişilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek suretiyle mezun oluncaya veya ilişkileri kesilene kadar ertelenebilir. Peki askerlik tecil süreleri ne kadardır? Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler? Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında Askerlik Şubesi sizden bazı belgeler talep edilmektedir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazır bulundurmanız işlemleriniz daha hızlı yapmabilmeniz için yararınıza olacaktır. Peki bu istenen belgeler nelerdir?
 

Askerliğimi ne kadar süre tecil ettirebilirim?

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık problemleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.  Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görmekte olan kişilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek suretiyle mezun oluncaya veya ilişkileri kesilene kadar ertelenebilir. Peki askerlik tecil süreleri ne kadardır? Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil edebilirler. Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler askerliği 2 sene süre ile tecil ettirilebilir. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olacak  şekilde 1 sene daha tecil etme hakkı tanınmaktadır.

 

 

2. Üniversite askerliği tecil ettirir mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de 2. Üniversitenin askerliği erteleyip, ertelemediğidir. İkinci bir üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitimine başlayan kişilerin bu eğitiminden dolayı tecil hakları maalesef bulunmamaktadır. Bunun yanında çift ana dal veya yan dal gibi programlarla eğitim gören kişilerin programlarından dolayı uzayan eğitim süreleri hakkında askerlik şubesine bilgi vermesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir.

 

Buna da bakın: Askerlik kaç yaşında gidilir?

 

Askerlik tecil ettirme şartları

 • Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerliklerini tecil edebilirler.

 • Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar ise 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Fazla kilolu kişiler bir sonraki yila kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Lisanslı sporcular ise 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerliği bitene kadar askerliklerini tecil etme hakkına sahiptirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerliklerini  tecil ettirebilirler.
 • Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar ise belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvurularını yaparak 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil edebilirler.

Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında sizden bazı belgeler talep edilecektir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazırlamanız sizin ifaydanıza olacaktır. 

 

Askerlik tecil ettirmek için gerekli belgeler

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 adet  Fotokopisi
 • T.C Kimlik Kartınız ve 4 adet Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orda çekiliyor siz yinede götürün)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 adet Fotokopisi


Şubeye gerekli belgeler ile başvuru yaptıktan sonra 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Bu formlara çalışan 
askeri görevlilerden isteyebilirsiniz. Bu formları doldurmanızın ardından numara alıp sıraya girer ve askeri personele teslim edersiniz. Daha sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız gerektiği ve askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerektiği iletilir. Bu belgeyi temin etmenizin ardından tekrar askerlik şubesine gidecek ve tecil hakkınız boyunca ya da tecil ettirmek istediğiniz süre boyunca askerliğiniz tecil edilecektir. Askerlik tecil işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık. Sizlerin de soru, sorun ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa zaman içerisinde cevaplanacaktır.

 

Açık Öğretim Askerlik Tecil Edilir Mi?

Milli Savunma Bakanlığı’nın 19 Eylül 2012 tarihli yazısına göre; lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu esas alınarak, okullarına devam ettikleri sürece ertelenecektir. Yani AÖF öğrencileri yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce okullara kayıt yaptırmaları durumunda okula devam ettikleri süre boyunca askerlikleri ertelenir. Siz de askerlikle ilgili 2019 yılına ait tüm güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz. Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır diye araştırma yapanlara özel olarak, güncel yasaları araştırarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de askerlik tecili için başvurunuzu yapabilir ve askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Akbank Hesap Kapatma
Tarih : 2019-08-31 19:34:45
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: