Bedelli Askerlik Başvuru Şartları 2021

Bu sayfadan 2021 yılına ait bedelli askerlik şartları nelerdir sorusuna yanıt bularak bedelli askerlik başvurusu yapabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları 2021
Yeni yılın gelmesiyle beraber askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler, bedelli askerlik şartları nelerdir diye merak etmektedir. Biz de askerlik kategorimize özel olarak sizler için araştırmalarımızı gerçekleştirerek bedelli askerlik başvuru şartlarının neler olduğunu bu sayfamızda hazırladık.
 
Bedelli Askerlik Başvuru Şartları 2021
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından askerlik hizmetini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler için, 2020 yılında bedelli askerlik ücreti belli olmuştu. 2020 yılında 35 Bin TL olarak yapılabilen bedelli askerlik, 2021 yılı için yeni gündem konusu oldu. Özellikle korona virüs salgınının 2020'de artış göstermesiyle beraber bedelli askerlik bir süre ertelenmişti. Şimdi ise 2021 yılında bedelli askerliğin nasıl olacağı, şartları ve ücreti merak konusu olmuş durumda. İşte Milli Savunma Bakanlığı tarafından yeni yılda bedelli askerlik başvuru şartları ve gerekli tüm detaylar.
 
Türkiye'de daha önceki yıllarda iki farklı tip askerlik yapılmaktaydı. Kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlik süresi 12 ay olarak yapılıyordu. Dönem dönem de gelen bedelli askerlik hizmetini saymazsak askerlik tipleri bu şekildeydi. Ancak artık sürekli olarak bedelli askerlik hizmeti devreye girmiş oldu. Vatandaşlarımızın çalışma hayatlarını sürekli hale getirmek, kesintiye uğratmamak, ailelerinden uzun süre ayrı kalmamaları amacıyla devreye giren bedelli askerlik hizmeti kısa süreli olarak yapılan askerlik hizmetine denilmektedir.
 
Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, en az 3 yıl yurtdışında çalışmış olmak şartıyla 21 gün süreli bedelli askerlik yaparak zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış sayılmaktadır. Bu askerlik tipine "dahte" denilmektedir yani açılımı "dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler" olarak adlandırılır.
 
Bir diğer bedelli askerlik sistemi ise Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan ve 18 yaşını dolduran erkekleri ilgilendirmektedir. Askerlik hizmetine tabi olan vatandaşlar, yani bedelli askerlik hizmeti almak isteyen herkes herhangi bir yaş şartı aranmadan ücreti ödemesi karşılığında bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir. 2020 yılında 35 Bin Türk Lirası olan bedelli askerlik ücreti ise, 2021 yılına gelindiğinde yeni bir ücret ile belirlenecektir.
 
Siz de bu sayfamızdaki bilgilere göz atarak bedelli askerlik şartları 2021 yılı gelişmelerinden haberdar olabilirsiniz. Sizler için güncellemeleri takip ederek sayfamızda duyurulara yer vereceğiz.
 

Yorum yap:

Kapat