Uzman Maaşları 2022

2022 yılında uzman maaşları ne kadar oldu? İşte yeni yılda Uzman Erbaş ve Uzman çavuş maaşlarına ait güncel bilgiler.

Uzman Maaşları 2022

Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görev yapmak isteyen bir çok kişi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da uzman alımlarını takip ederek uzman olmak istemektedir. Peki Uzman maaşları 2022  yılında nasıl oldu, ne kadar artış gösterdi ve bir Uzman Çavuş / Erbaş maaşı ne kadar? Siz de uzmanlıkla alakalı merak ettiğiniz bilgileri artık kredi bankalar sitesinin askerlik kategorisinde bulabilir, güncel bilgilerden yararlanabilirsiniz. Uzman erbaş maaşları görev yaptığı bölgeye göre değişiklik göstermekle beraber, Jandarma Uzman Çavuş maaşı da bağlı olunan garnizon türüne göre değişiklik gösteriyor.

Uzman Maaşları Ne Kadar?

Terörle mücadelede TSK içerisinde önemli bir görev payı bulunan uzman çavuşların maaşları 2022 yılında da merak ediliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı gibi kurumların bünyesinde hizmet veren uzman erbaş/çavuşlar, Türkiye'nin güvenilirliğini sağlamak amacıyla büyük bir rol üstlenmektedirler. Asıl sözleşmeli personel statüsünde hizmet veren uzman erbaşların, güncel olan maaşları da görev yapılan bölgenin tehlike durumuna göre değişiyor. Ayrıca aile, eş, çocuk durumuna göre maaşlar 6.500 TL ile 9.500 TL arasında değişmektedir.

Uzman Erbaş Nedir, Ne Görev Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren kadrolu eleman statüsünde bulunan uzman erbaşlara halen yoğun bir ihtiyaç vardır. Her yıl olduğu gibi TSK 2020 yılında da uzman alımı yapacaktır. Uzman erbaşlar, askerliğine çavuş olarak başlamadıysa ilk rütbesi uzman onbaşı olacaktır. Askerlik görevini yapmayan uzman erbaş olamaz diye bir şey yoktur, Uzman Erbaş'lar TSK'da sözleşmeli personellere verilen statüdür. Uzman Erbaşlar, TSK'da görev alan personellerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. 45 yaşına kadar görev alma süresi vardır ve 45 yaşını doldurduktan sonra askeriyede sivil memur olarak emeklilik gününü doldurabilirler. Uzman Erbaş maaşı 2022 yılında 6200 TL ile 9500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kıdem, görev yeri, savaş durumu, doğu ve hudut bölgelerinde görev alan uzman erbaşların maaşlarına ek tazminat da eklenir.

Uzman Çavuş Nedir, Ne Görev Yapar?

TSK bünyeside hizmet veren uzman çavuşlar, komutanlıklarda askerlik görevini profesyonel olarak icra eden kişilere denilmektedir. Uzman çavuş, ordu hiyerarşisine göre erbaş statüsünde yer almaktadır. Yurt güvenliğini sağlamak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alır. Uzman çavuşların bulundukları görev yeri ve kuvvet komutanlıklarına göre sınıfına bakılarak görev ve sorumlulukları değişmektedir. Başlıca görevleri ise şunlardır:

  • Subay, astsubay ve erler arasındaki düzeni sağlamak,
  • Muharebe görevlerini düzenli şekilde yerine getirmeki,
  • İletişimi sağlamak,
  • Nöbet hizmetlerini düzene koymak,
  • Araçların bakım, onarım ve tamir hizmetlerinde katkıda bulunmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve en az lise mezunu olan kişiler çavuş rütbesi ile askerliğini yapmış veya yapmaya devam eden uzman çavuş olabilir. Uzman Çavuş olmak isteyen kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne uzman çavuşluk başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Uzman çavuş olmak isteyen adaylar belli sınav ve mülakatlardan geçtikten sonra eğitimi de başarıyla tamamlayarak uzman çavuş olurlar. Uzman çavuş olmak için bir diğer yol da vardır, bu da uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçiş yapmaktır.

Askerlikle ilgili güncel ve merak edilen konuları sitemizde yayınlamaya devam ediyoruz. Siz de bu sayfamızda yer alan güncel gelişmelere göz atarak uzman maaşları 2022 yılında ne kadar oldu sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Buna da bakınız: Subay Maaşları 2022

Yorum yap:

Kapat