Bayramda EFT Olur Mu, Havale Yapılır Mı?

Kurban bayramında EFT olur mu, havale yapılır mı diye merak ediyorsanız 2021 ile ilgili güncel bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bayramda EFT Olur Mu, Havale Yapılır Mı?

  Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi de bayramda EFT geçer mi sorusu olmaktadır. 2021 yılında Kurban Bayramı'nın gelmesiyle bereber özellikle para transferi yapmak isteyen pek çok vatandaşımız, bayramda eft yapılıyor mu, bankalar açık mı, Arefe günü bankalar açık mı diye sorular sormaktadır. Biz de Kredi Bankalar olarak sizler için bayram günü bankaların açık olup olmadığını araştırdık. Eft ve havale işlemlerinin bayramda yapılıyor mu diye merak ediyorsanız konumuzu incelemeye devam edebilirsiniz.

Bayramda EFT olur mu 2021

Resmi tatil günlerinde devlet kurumlarının yanı sıra bankalar da tatile girerler. Devlet bankası ve özel banka fark etmeksizin Arefe günü dahil olmak üzere Türkiye'de hizmet veren tüm bankalar bayram tatili boyunda kapalıdır. Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, Odeabank, İNG Bank ve diğer bankalar Kurban Bayramı'nda kapalıdır ve hizmet vermezler. Ancak müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi veya mobil şubesine giriş yaparak pek çok farklı bankacılık işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Banka internet şubesine giriş yapmanız iiçin öncelikle internet şifrenizi almanız gerekmektedir. Bayram günü veya Arefe günü para yollamak mı istiyorsunuz? O halde aşağıda yer alan bilgileri de inceleyiniz. Kurban bayramında eft olur mu diye soru soranlara yanıtımız olumsuz yani bankalar bayramda kapalı olduğundan dolayı eft işlemleri ilk iş gününe alınmaktadır. Bayramdan sonra EFT yapmak için 4 Ağustos Salı gününü beklemeniz gerekmektedir. Bu bayram günlerinde EFT yapılamaz:

  • 30 Temmuz 2020 Perşembe: Arefe günü
  • 31 Temmuz 2020 Cuma: Bayramın 1. günü 
  • 1 Ağustos 2020 Cumartesi: Bayramın 2. günü 
  • 2 Ağustos 2020 Pazar: Bayramın 3. günü 
  • 3 Ağustos 2020 Pazartesi: Bayramın 4. günü 

İlginizi çekebilir: Eft saatleri

Bayramda Havale Yapılır Mı?

Havale bir bankadan aynı banka içerisinde farklı hesaplar arasında yapılan para trasnferi işlemi olmasından dolayı, 7 gün 24 saat bayramda da havale işlemi ile para gönderebilir ve para alabilrsisiniz. Yukarıdaki bayram takvimine bakacak olursa 30 Ağustos 2020 Cumartesi günü Arefe günüdür ve bazı kurumlar yarım gün çalışırlar. Ancak bankalar Arefe günü Cumartesiye denk geldiğinden dolayı, zaten Türkiye'de hizmet vermeye devam eden banka şubeleri hafta sonu kapalı olduğundan dolayı Arefe günü de kapalıdır. Yani Arefe günü hafta sonuna denk geldiğinden dolayı Eft işlemleri yapılamaz. Eft yerine alternatif para transfer yöntemlerini kullanarak bayramda para gönderebilirsiniz.

Bayramda Nasıl Para Gönderilir?

Bayram günü veya hafta sonu para transferi yapmanız gerekiyorsa, "havale" işlemini tercih edebilirsiniz. Havale, aynı banka ismiyle farklı hesaplar arası para gönderme işlemine denilmektedir. Yani Eft, A Bankası'ndan B Bankası'na para gönderim işlemini kapsarken; Havale ise A Bankası'ndan A Bankası'na farklı bir kişiye para yollamak olarak adlandırılır. Daha açıklayıcı olması açısından örnek olarak Garanti Bankası hesabınızdan farklı bir kişinin Garanti Bankası hesabına para gönderimine havale denilmektedir. Garanti'den Ziraat Bankası hesabına para yollama işlemine ise "eft" denilir. Eft ve havale arasındaki fark konumuzu da inceleyebilir ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siz de bayram günü veya Arefe günü eft yerine havale işlemini kullanarak, eft saatleri ve bayram engeline takılmaksızın 7 gün 24 saat istediğiniz zaman "anında" para gönderebilirsiniz. Bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak siz debayramda eft geçer mi sorusuna yanıt aradınız. Aklınıza takılan tüm sorular için aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilir, Kredi Bankalar sitesini takip ederek tüm bankacılık ve finans konularından anında haberdar olabilirsiniz.

Yorum yap: