sponsorlu bağlantılar

Cumartesi Pazar Günü EFT Olur Mu

Bir bankadan başka bir bankaya para gönderme işlemi EFT'dir. Peki Cumartesi eft olur mu, haftasonları eft yapılır mı diye merak edenler bu konuyu inceleyebilir.

Cumartesi Pazar Günü EFT Olur Mu

2017-11-25 10:23:25

sponsorlu bağlantılar
Cumartesi eft olur mudiye merak edenler için bu konumuzu hazırladık. Siz değerli takipçilerimiz için banka bilgilerini sitemizde palaşmaya devam ediyoruz. Hafta sonları EFT yapılır mı ve hafta sonu yapılan eft'ler ne zaman hesaba geçer araştırmasını yaptık. Pazar eft olur mu,hafta sonu eft yapılır mı?
Bilindiği gibi tüm bankalar BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)'na bağlı olarak çalıştıkları için, hemen hemen tümü aynı hizmet yörüngesinde çalışmaktadır. EFT ise bilindiği gibi, bir bankadan farklı bir bankaya para transferi işlemidir. Aynı bankadan para transferine havale denildiği gibi, farklı bir bankya para gönderme işlemine ise Eft denilmektedir. Örnek olarak Ziraat Bankası'ndan Akbank'a para gönderme işlemine Eft denilmektedir. Eft işlemleri, Merkez Bankası onayıyla yürütülmekte ve ilk olarak Merkez Bankası'nın işleme onay vermesi gerekmektedir. 


Hafta sonu eft olur mu?

Bilindiği gibi Cumartesi, Pazar (hafta sonları) ve tatil günlerinde herkesin merak ettiği şey eft yapılabilir mi? EFT İşlemi Merkez Bankası onayından geçtiği için ve bu günlerde (hafta sonu ve tatil günleri) Merkez Bankası kapalı olduğundan eft yapılamaz.

Yaptığınız eft işleme alınır ve pazartesi günü beklenir. Bankanızdan ileri tarihli bir eft talimatı vererek para gönderme işleminizi farklı bir güne yapabilirsiniz. Eft talimatı verdikten itibaren para hesabınızdan düşecek ve, talimat verilen gün karşı banka hesabına aktarılacaktır. 
Yani hafta sonları ve tatil günlerinde yapılan eft'ler, haftanın ilk günü pazartesi mesayi saatleri içinde gerçekleşecektir. Yada diğer yandan resmi tatil günü olan 1 Mayıs 2018 salı günü yapılan eft'ler, diğer gün 2 mayıs çarşamba günü yapılmaktadır.


EFT Saatleri
Bankaların eft saatleri ise, mesayi saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer mesayi saati dışında bir eft işleminiz varsa ve bir diğer gün hafta içi ise, eft işleminiz diğer güne aktarılacaktır. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında eft işlemini yapabilirsiniz.

Eft Hakkında
Elektronik Fon Transferi yani kısaltmasıyla E.f.t, ülkemizde ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankası'nın sisteme dahil olmasıyla başlamış ve kısaca iki farklı arasındaki bankaların TL cinsinden para transferlerinin gerçekleşmesi işlemidir. (Vikipedi) EFT işlemini gerçekleştirirken 4 işlem vardır. Gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası. Bu işlemler Merkez Bankası'na iletildiği zaman işlem başlar ve para tranferiniz gerçekleşir.

EFT Nasıl Yapılır?
Kısaca tanımlamak gerekirse EFT, internet bankacılığına girerek para trasferi > eft menüsüne gelinir. Karşınıza çıkan sayfada ister İBAN ile eft yapın, isterseniz karşı tarafın hesap numarasını girerek paranızı gönderin. Bilgileri doğru olarak doldurup onayladıktan hemen sonra eft işlemi başlamaktadır. Eğer sizde cumartesi eft yapılır mıdiye merak ediyorsanız bu konuyu dikkatli şekilde inceleyin. Bankacılık bilgileri ve finans haberleriyle alakalı konuları en hızlı siz almak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
TEB Pos Komisyon Oranları 2019
Tarih : 2019-08-20 21:34:41
Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Tarih : 2019-08-11 12:54:56
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA