Devlet Bankalarında Ortak ATM Dönemi Resmen Başladı

Türkiye'de hizmet veren 6 devlet bankasının aralarında yaptığı anlaşmaya göre, tüm atm'ler işlem limitlerine göre ortak kullanılarak hiçbir ücret alınmayacak.

Devlet Bankalarında Ortak ATM Dönemi Resmen Başladı

Türkiye'de hizmet veren devlet bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım bankaları arasında yapılan anlaşmaya göre, bu bankaların tüm ATM'lerinden işlem limitlerine göre hiçbir ücret alınmadan kullanılabilecek. Yani bu habere bir nevi devlet bankaları dayanışması diyebiliriz.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yukarıda yer alan ilgili bankaların çalışmaları sonucunda ortaya çıkan "ortak atm" ile bu bankaların tüm müşterileri atm'leri kullanabilecek. Hali hazırda uygulanan "Ortak ATM Sistemi" zaten 2009'dan beridir kullanılsa da, banka müşterilerinin yaptığı işlemler sonucunda ek ücretler ödemek zorunda kalıyordu. 

Var olan sistemde farklı bir bankanın atm'sini kullanan müşteriler ek masraflar ödüyor. İşlemlerin ek ücretlere tabi olması sonucunda banka müşterileri farklı bankanın atm'sini kullanmakta çekiniyordu. Tüm atm'lerin yurtdışından getirildiği ve bir atm fiyatının 20 bin avro olduğu da göz önüne alınırsa bu ücretler oldukça düşük olduğu da dikkat çekmektedir. Ortak atm sisteminin ücretsiz olarak yapılabilmesi için ilk çalışmayı Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Halkbank, VAkıfbank, Vakıf Katılım yani devlet bankaları gerçekleştirdi. Bu bankalara ait yurt genelinde 15 bin adet atm'den bu banka müşterileri para yatırma, para çekme, havale, eft, bakiye sorgulama, kredi kartı limit sorgulama, kredi kartı borç ödeme gibi işlemlerinde ek ücret ödemeyecek. Anlaşma yapan bankalar şimdiden sistemlerinde güncelleme yapmaya başladı.

Devlet bankalarının toplamda 13 milyon adet kredi kartı sayısı vardır. Bu rakam banka kartı sayısında 55 milyon adete kadar ulaşıyor. Bankaların genel müdürlerinin açıklamalarına da bakılırsa özetle, bu yapılan düzenlemenin sektöre örnek olacağı, bankacılık hizmetlerinde erişim kolaylığı, müşteri memnuniyeti ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacağı açıklamalar arasında yer alıyor.

DEVLET BANKALARI

Ortak ATM
Ziraat Bankası devletin mi?

Yorum yap:

Kapat