Maaş Hesabına Bloke Konulabilir Mi, Haciz Gelir Mi?

Kredi ve kredi kartı borçlularında gün geçtikçe artış olmaktadır. Bu haberimizde maaş hesabına bloke konulabilir mi 2021 yılında diye araştıranlar için net bilgilere ulaştık.

Maaş Hesabına Bloke Konulabilir Mi, Haciz Gelir Mi?

Borç yiğitin kamçısıdır atasösümüzü o kadar benimsemiş olacağız ki; Türkiye'de BDDK'nın açıkladığı verilere bakılırsa kredi kartı borçlu sayısı 497 bin kişi oldu. Bireysel kredileri ödeyemeyip yasal takibe düşen kişi sayısı ise yılın ilk 6 ayında 712 bin kişi olmuş. Bu rakama bakılarak ülkemizde ne kadar kredi kullanıldığını ve insanların kaçının borçlu durumda olduğunu anlamak zor olmaz. Bu ufak detayları geçerek şimdi de kredi borcundan dolayı maaşa bloke konulabilir mi 2021 yılında diye araştıran kişiler için asıl cevaba geçelim.

Maaş hesabına bloke konulabilir mi?
2018 yılında kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeyemez duruma düştüyseniz bu sorunun cevabını merak ediyorsunuzdur. Ancak fazla endişelenmeyin çünkü bankalar sizin kredi ve kredi kartı borçlarınızdan dolayı maaşınızın tamamına bloke ve haciz uygulayamaz. Bunun nedeni ise, hesabının tamamına bloke koyulduğu taktirde borçlu kişi temel ihtiyaç malzemelerine bile ulaşmakta güçlük çekecektir. Bundan dolayı yasalara göre alınan maaşın tamamına haciz uygulanamaz. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir husus var.

 

 


Buna da bakın:


 Kredi kartı borcundan dolayı maaşa haciz gelir mi?
 


Banka, ilk olarak alacağını tahsil etmek için yasal süreci başlatır. İcra müdürlükleri ise bankanın adına hareket ederek alacağın takibi için çalışanın işyerine icra talebi yollar. İşveren ise kendisine gelen icra talebine uyarak çalışanının maaşının 4'te 1'ine kadarını icra dosyasına ödemek zorundadır. Yani bankalar maaş hesabının dörtte biri kadarına (1/4) bloke uygulayabilmektedir. Borcunuz bitene kadar bu kesintiler uygulanmaya devam edecektir. Peki bir bankaya değilde, bir kaç bankaya borcunuz olduğunu varsayalım. Birden fazla bankaya olan borçlar sonrasında ise yine maaşın 1/4'üne kadar bankalara borç ödenmeye devam edilecektir. Yani bankalar maaşınızın 4'te 1'inden fazlasına el koyamayacak ve yasal bir hak iddia edemeyecektir. 

 

Kredi borcu için yasal süreç nasıl işlemektedir?

Kredi borcunuzu 3 ay ödemezseniz yasal takibe girersiniz. Kredi borcunuzu ödemezseniz bankaların takibinin yanı sıra Merkez Bankası'nın kara listesine de girmiş olursunuz. Bunun yanı sıra kredi notunuz düşürülür ve bir başka kredi çekmeniz de zorlaştırılır. Aynı zamanda bu sürecin sonu icra takibine kadar dayanmaktadır.

3 aylık sürede borcunuzu öderseniz sadece gecikme faizlerini ödersiniz. Eğer 90 günlük sürede borç ödenmezse bu sefer icra takibi başlar. Ayrıca 90 gün boyunca mail, telefon ve posta yoluyla banka sizi bilgilendirmek için uyarılar gönderir. 90 gün sonunda size ek olarak 1 hafta süre verilir ve sizinle iletişime geçilir. Bu 7 günlük sürede ise borcunuzu ödemek için kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer yapılandırma yapmazsanız hukuki süreç devam edecektir. Hukuki sürecin başlaması durumunda avukatlık olur ve kara listeye girersiniz. Bu da 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı alamayacağınız anlamına gelmektedir.

Avukatın baskılarına rağmen ödeme yapmayacaksanız o zaman haciz işlemleri başlar ve maaşınızın 1/4'üne el konulur. İşvereniniz her ay düzenli olarak maaşınızın 1/4'ünü icra müdürlüğüne yatırmak zorunda kalacaktır. Eğer sigortalı olarak çalışmıyorsanız ve banka sizin üzerinize maaş haczi yapamıyorsa, bu defa üzerinize kayıtlı mallara haciz uygulanabilmektedir. Ancak eşinizin üzerine kayıtlı bir taşınmaza yada maaşa haciz ve bloke işlemi uygulanamaz. Eğer banka hesaplarınızda para varsa yine alacaklı olan banka hesaplarınıza bloke koydurarak parayı alacaktır. Maaş hesabına bloke konulabilir mi diye merak eden kişilere bu konumuzu sunduk. 
Bu konuyla ilgili aklınıza takılanları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

 

Yorum yap:

Yorumlar

7 yorum yapılmış

Emre demir

kkredi borcumu odeyemedim icraya dosya gitti avukati aradim aylik taksite bolelim diye sigortali calisiyorum subeyle gorus dedi subeyle gorusup 60 taksit le yapilandirdim ama avkat tasinmazlara her bankada hesaplarima yuklu miktarda bloke koydurmus bu yasalmidir cunki ben bankayla anlasip gidip taksitlendirdim maas hesabima bloke konulursa ben parayi nasil cekip yatiririm bunlarin kredisini blokeyi nasil kaldirabilirim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

2019-03-16 18:23:46 -
Tarık

maaş müşterisi olduğum bankada 3 adet kredim bulunmaktadır.kredi taksitlerimi gecikmeli de olsa ödemekteyim.bu ay banka 2 kredimin aylık toplamı kadar maaş hesabıma bloke koymuş bulunmakta bloke konulan tutar maaşımın 4/1 sen fazladır yani gecikme faizi uygulamak yerine bloke koyarak tahsil etmeye çalışıyor.yaptıkları yasalmıdır nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

2019-01-31 22:48:40 -
ahmet

türk telekom ile icralık oldum.beni arayan avukat maaşımın tamamına bloke koyabilirim diyor.böyle birşey mümkün mü

2018-11-24 20:45:51 -
HASAN GÜNEŞ

memur olarak çalışmaktayım bir icra dosyası nedeniyle maaşımdan 1/4 oranında kesinti yapılmaktadır,ancak maaş bankam olan vakıfbank kendisine olan ödenmemiş kredi borcum nedeniyle icra kesintisinden geriye kalan kısmın da 1/4 üne bloke koymaktadır, ne yapmalıyım.

2018-08-31 14:43:37 -
OKAN ÖZKOÇ

Merhaba hocam. Sizin durumunuzla durumum aynı. Mesajımı görüp bana 05078326936 bu numaradan ulaşırmısınız. Fikir alışverişi yapalım. Banka bile aynı vakıfbank.

2019-06-25 19:44:15
Kredibankalar.com

Faruk bey merhabalar, malesef ki böyle şeylerle sık karşılaşmaktayız. Finans kurumları gibi diğer sektörlerde de eğer borcunuzu ödememeniz durumunda yasal olarak maaşınıza haciz konulabilir. Haciz işlemini başlatmadan önce avukatla görüşüp uzlaşmaya çalışın, borcunuzu yapılandırırsanız ve öderseniz bir sorun çıkmayacaktır. Diğer yandan, bankdan bir kredi kartı alarak sizde borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Sizi sitemizde bulunan bonuslu ve anında onaylı kredi kartını önereceğiz. Sitemizin anasayfasında bulunan "Herkese kredi kartı veren bankalar" konumuzu inceleyebilirsiniz.

2018-03-29 00:24:57 -
Hamit İzol

kolaygelsin. maaş hesabıma bloke konuldu bunu karşı çıkmam için ne yapmalıyım

2018-03-28 11:48:18 -
Faruk tuna

ss.a benim ilk olarak tursele fatura borcuö vardı ve ödeyemedim sonra aynı şeyi aveada yaşadıö aveanın avukatı beni arayarak maaş ve banka hesabıma bloke koyacağını maşımdaki haciz olan kısım dahi hepsini öekmeyeceğimi söyledi ne yapmakıyı

2018-03-28 11:47:39 -
Kapat