MTV Hakkında Tüm Merak Edilenler 2021

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında 2021 yılında merak edilenleri tek bir başlıkta toparladık.

MTV Hakkında Tüm Merak Edilenler 2021

Bir araba sahibi olduğunuzda, aracı satın alma bedeli dışında pek çok farklı masraf ile de karşılaşırsınız. Bu masraflar arasında servis, bakım, onarım, yakıt, temizlik masraflarının yanı sıra zorunlu olarak ödenmesi gereken trafik sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi yani MTV ödemeleridir.

Araç sahiplerinin yılda 2 kere olmak üzere ödemek zorunda olduğu vergi türü olan MTV, her yıl Ocak ayında ve Temmuz ayında bulunulan ilin vergi dairesinden ya da MTV ödemesi yapan bankalar anlaşamalı bankalardan yatırılabilir. Bu bankaların internet bankacılığı, mobil bankacılık veya anlaşmalı ATM'lerden de MTV ödemeleri kolaylıkla yapılabilir. MTV, tüm araç sahiplerinin ödemek zorunda olduğu zorunlu bir vergi türüdür. Ancak bazı istisna durumlarına sahip araçlar MTV'ye dahil tutulmamaktadır.

Sizler için Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında tüm merak edilenleri alt başlıklar halinde araştırarak, aşağıda sıraladık.

Sıfır Araç MTV Ödeme Süresi Nedir?

İkinci el araçların MTV ödeme zorunluluğu olduğu gibi, yeni taşıtın tescil tarihinden itibaren MTV ödemesi de zorunludur. Araç, Ocak - Temmuz ayı içerisinde alınmış ise birinci taksit 1 ay içerisinde, ikinci taksit ise Temmuz ayında ödemesi zorunludur. Eğer araç Temmuz ayından sonra alınmış ise bu durumda 1 taksit 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

2021 MTV Fiyatları

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da MTV fiyatlarına zam yapılacaktır. MTV hesaplaması 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle mevcut MTV oranlarına yüzde 9,11 oranında zam yapılacak. Aşağıda yer alan MTV fiyatları 1 yıl için geçerli olup, bu ödemeler 2 taksit olarak (Ocak ve Temmuz ayında) 2'ye bölünerek alınmaktadır. MTV ödemelerinizi Gib uygulamasından veya Gib internet sitesinden ve anlaşmalı bankalardan yapabilirsiniz. Aracın otomotiv, motorsiklet, kamyon, minibüs, otobüs gibi sınıfına ve yaşına göre MTV fiyatları da değişiklik göstermektedir. MTV hesaplamasını MTV sorgulama ve Ödeme e-devlet sayfasından sorgulayarak ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca MTV hesaplama (TÜRMOB) sitesinden de güncel fiyatları hesaplayabilirsiniz. İşte 2021 MTV fiyatları:

  • Motor hacmi 1.3'den düşük 1-3 yaşında Otomobil: 964 TL
  • Motor hacmi 1.3 - 1.6 arası 1-3 yaşınca Otomobil: 1.678 TL
  • Motor hacmi 1.3 - 1.6 arası 4-6 yaşında Otomobil: 1.258 TL
  • Motor hacmi 1.3 - 1.6 arası 7-11 yaşında Otomobil: 730 TL
  • Motor hacmi 1.8 - 2.0 arası 1-3 yaşında Otomobil: 4670 TL
  • Motor hacmi 1.8 - 2.0 arası 4-6 yaşında Otomobil: 3696 TL

MTV Nereye Ödenir?

MTV ödemesi nereye yapılır diye merak ediyorsanız; Ödemelerinizi anlaşmalı banka şubelerinden, bankanızın internet bankacılığından, müşteri hizmetlerinden, mobil bankacılığından, PTT şubelerinden ve gib.gov.tr Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartınız ile dilerseniz tek çekim veya taksitli olarak ödeme yapabilirsiniz.

MTV ödemesi yapılan ATM'ler

MTV ödemesi yapılan bankalar

MTV İnternetten Nasıl Ödenir?

Bankanızın internet şubesinden Ödemeler - Vergi Ödemeleri - Motorlu Taşıtlar Vergisi adımlarını takip ederek MTV ödemenizi yapabileceğiniz gibi; Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi gib.gov.tr adresinden veya E-devletten MTV Sorgulama ve Kredi Kartı İle Ödeme sayfasından ödemenizi anlaşmalı kredi kartlarıyla taksitli olarak yapabilirsiniz. Ayrıca MTV ödemeleri anlaşmalı bankaların ATM'lerinden de "Vergi Ödemeleri" sayfasından bankanın müşterisi olmasanız bile kartsız giriş yaparak ödeme yapabilirsiniz.

MTV Ödemek Zorunda Olan Araçlar Hangileri?

Trafik şubeye kayıtlı olan motorlu kara taşıtlarıyla, Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı uçak ve helikopterlerin yanı sıra, liman ve belediye siciline kayıtlı motorlu deniz araçları MTV ödemek zorundadır.

MTV Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bilinen MTV ödemeleri 2021 yılında Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödenebilmektedir. Trafiye yeni çıkmış araçların MTV ödemeleri için 1 ay süre verilmektedir.

MTV Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi zorunludur. Ödemeniz zamanında yapılmaz ise, Maliye Bakanlığı tarafından tarafınıza iletilecek bir ödeme tebligatıyla uyarılırsınız. Bu uyarıya rağmen ödeme yapılmazsa bu durumda banka hesaplarınıza vergi dairesi tarafından haciz konularak ödemeniz gereken tutar tahsil edilecektir, gerekli durumlarda aracınız bağlanabilir. Ayrıca MTV ödemesinin gününü geçirmeniz durumunda her gün faiz işlemeye başlayacaktır. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı da alınacaktır. Bundan dolayı ödeme takvimlerini takip etmeniz gerekmektedir.

Yorum yap:

Kapat