Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?
sponsorlu bağlantılar

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

2020 yılında bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır? Siz de bireysel emeklilik iptali telefon numarası ile tüm bankalara ait BES sözleşmenizi iptal edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

2019-12-03 17:04

Siz de bireysel emeklilik iptali için bankanızın BES müşteri hizmetlerine talebinizi ileterek sisteme yatırılan paralarınızı iade alabilirsiniz. 45 yaş altındaki 4a ve 4c SGK'lı çalışan tüm TC vatandaşlarının zorunlu olarak BES sistemine dahil edilmesi 9 ocak 2017 tarihinden yürürlüğe girmiştir. İlgili kanuna göre SGK'lı olarak çalışan kişilerin maaşlarından %3'lük kesinti yapılarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yatırılıyor ve üzerine %25 devlet katkısı ekleniyor. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin pek çok avantajı olsa da dezavantajları da vardır. Günümüzde tüm bankaların bireysel emeklilik sistemleri vardır, siz de maaşınızı hangi bankadan alıyorsanız o bankaya iptal talebi bırakarak 14 gün içerisinde iptal işleminizi gerçekleştirerek paranızı hesabınıza iade alabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir

Siz de devletimiz tarafından yeni işe girenlerin işveren tarafından ödenmesi zorunlu tutulan bireysel emeklilik sistemine dahil olduysanız, hangi banka üzerinde maaşınız yatıyorsa o bankanın emeklilik çağrı merkezini arayarak bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal edebilir ve paralarınızı hesabınıza iade alabilirsiniz. Ancak bireysel emeklilik sisteminden çıkmadan önce iyi düşünmenizde ve bireysel emeklilik sistemi avatajlarını incelemenizde fayda olacaktır. Yatırılan para kadar %25 devlet katkısı bulunan bu sistemin ileriye dönük olarak pek çok yararı olacak ve emeklilik günlerinizi güvence içerisinde geçirebilieceksiniz. Siz yine de bu sistemden ayrılmak ve yatan paralarınızı almak istiyorsanız bankaların bireysel emeklilik çağrı merkezinden veya banka şubesine giderek iptal işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Akbank Avivasa BES İptali

Akbank bireysel emeklilik iptali için 444 25 25 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 Odeabank bes iptali

Odebank BES iptali yapmak için siz de Odeabank Müşteri temsilcisi numarası 444 8 444'ü arayabilirsiniz.

 İNG Bank bes iptali

 İng Bank bireysel emeklilik sistemi (Bes) iptal işlemleri için 444 1 666 numaralı İNG bireysel emeklilik müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 Ziraat Bankası bes iptali

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptal telefon numarası 0850 222 97 00'ı arayabilir ve iptal talebinizi bankaya iletebilirsiniz.

 Garanti Bankası bes iptali

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali için 444 0 336 numaralı Garanti emeklilik çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 Yapı Kredi bes iptali

Yapı Kredi bireysel emeklilik sisteminden çıkış için 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Denizbank bes iptali
Denizbank bireysel emeklilik iptali için 0850 222 0 800 numaralı Denizbank müşteri hizmetlerinden iptal edebilirsiniz.

 TEB bireysel emeklilik iptali

TEB bireysel emeklilik sisteminden çıkış için 0850 200 0 666 numaralı TEB müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 Halkbank

Halkbank bireysel emeklilik (BES) iptal etmek için 0850 222 0 400'ü arayabilirsiniz. Siz de Halkbank hesabınızda yapılan bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için Halkbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 Vakıfbank

Vakıfbank bireysel emeklilikten çıkış yapmak istiyorsanız 444 92 37 numaralı bireysel emeklilik hattını arayabilirsiniz.

 Türkiye Finans

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın bes iptali için müşteri hizmetleri: 0850 222 22 44

Finansbank
QNB Finansbank bireysel emeklilik iptali yapmak istiyorsanız Bes iptali telefonu: 0850 222 0 900


İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik)

İş Bankası bireysel emeklilik iptali yapmak için telefon numarası: 0850 724 55 00

 HSBC

HSBC bireysel emeklilik sistemiden ayrılmak istiyorsanız 0850 211 0 111 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik için yapılan son çalışmalarla beraber, sisteme giren kişinin 3 yıl boyunca ayrılması yasak hale getirilecek. Ancak bu konu henüz netliğini kazanmasa da bir çok haber sitesinde bu konuyla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Siz de Bireysel Emeklilik'ten ayrılmak istiyorsanız bankanızın Bes iletişim merkezini arayabilir yada en yakın şubeye uğrayarak kolaylıkla bireysel emeklilik iptali gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemi yasalara göre mevcutken, yeni çıkarılacak yasaya göre artık herkesin bireysel emeklilik sisteminde kalması "zorunlu" olacak. Bunun için henüz bir tarih veya açıklama yapılmazken, söz konusu haberlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Proğramı arasında yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi 3 yıl boyunca iptal edilemeyecek. 2017 yılında başlayan uygulamaya 12 milyon kişi "zorunlu" olarak dahil oldu. Bu kişilerin %60'a yakını sistemden çıktı yani BES'i iptal etti. 5 milyon kişi de sistemde kalmaya karar verdi. Çıkışların fazla oluşu ve sistemin beklentileri karşılamaması sonrasında bu adımın atılacağı duyuruldu. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle konumuzu güncelleyeceğiz, siz de şuan için zorunlu BES'ten çıkabilirsiniz. Aşağıda yer alan bankaların Bes müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayabilir ve bireysel emekliliğinizi iptal ettirebilirsiniz. Ayrıca bankanızın şubesine giderek de müşteri temsilcisi aracılığıyla iptal işlemi yapılıyor.

 

Bankalar Bes İptali Sayfaları:

 

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?

45 yaş altındaki milyonlarca kişinin otomatik yani zorunlu bireysel emeklilik katılımı son zamanlarda yeni düzenlemelerle beraber sürdürülebilir hale getirilmeye çalışılıyor. Çalışanlar otomatik olarak BES sistemine dahil olduktan sonra 3 yıl içerisinde sistemden çıkmanın yasak olduğu bir düzen için tartışılıyor. Bireysel Emekliliğin amaçlarına bakacak olursak ise, kişilerin emeklilik dönemlerini refah düzeyi yüksek şekilde geçirmeleri olarak tanımlayabiliriz. Otomatik katılım sistemine göre %25 devlet katkısıyla beraber sistemde para birikiyor. Zorunlu Bireysel Emeklilikte her çalışan için farklı kesinti uygulansa da, genel anlamda bakacak olursak maaşın %3'ü kesinti yapılıyor. Yani 3000 TL maaş alan bir çalışandan 90 TL miktarında Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik olarak para aktarılacak. Mevcut yasaya göre 45 yaş altındaki tüm çalışanlar s,steme otomatik olarak dahil edilerek maaşlarından kesinti yapılacak. Sisteme dahil olmamak gibi bir durum söz konusu olmasa da, sistemden çıkmak isteyenler kolaylıkla (şuan için) ayrılabilir. 2 ay içerisinde siz de bankanıza sistemden ayrılmak istediğinizi belirtirseniz, maaşınızdan yapılan kesintileri geri alabilirsiniz. En geç 10 gün içerisinde kesinti yapılan paralar ise hesabınıza aktarılacaktır.

 

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi'ni müşterilerine sunan bankalar arasında Ziraat Bankası da yer almaktadır. Siz de Ziraat Bankası'nda bireysel emeklilik hesabı açtırabilir ve bir çok avantajdan yararlanabilirsiniz.  Eğer Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali başvurusu yapmak istiyorsanız, %25 devlet katkısından yararlanamazsınız. İptal etmek ve BES'ten ayrılmak istiyorsanız Ziraat Emeklilik müşteri hizmetleri numarası 0850 222 97 00'ı arayabilir ve bireysel emeklilik iptali gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda yer alan bilgilere göz atarak siz de BES'ten çıkış yapabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde bildiğiniz gibi pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle %25 devlet katkısı, uzun yıllar boyunca devam ettiğinden dolayı emekliliğinizi yüksek maaş alarak rahat bir şekilde sürdürebilir, geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. 100 TL'niz 125 TL, 200 TL'niz 250 TL olacağından dolayı oldukça güzel bir katkıdır. Siz de bireysel emeklilik iptali üzerinden yapmak yerine daha çok avantajlarını göz önüne alarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Muhtalip canik
Muhtalip canik

benim herhangi bir banka üzerinden bes'im yok ancak e devletten bes borcu gözükmekte nasıl iptal ettiririm?

2019-01-22 22:46:30 -
Anında onaylanan kredi kartı!