Halkbank Bireysel Emeklilik İptali 2021

Halkbank Bireysel Emeklilik iptali için bu sayfadan BES iptali nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali 2021

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek siz de hemen Halkbank Bireysel Emeklilik iptali başvurunuzu yapabilir, BES'te biriken paraların iadesini talep edebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi için bireylerin çalışma yaşamları süresince birikim yapması esasına dayanan, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir. BES, birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanmaktadır. Her ne kadar %25 devlet katkısı ile cazip birikim fırsatları sağlayan bir sistem olsa da, çeşitli sebeplerden Bireysel Emeklilik Sistemi iptal etmek isteyebilirsiniz. Siz de Halkbank bireysel emeklilik sisteminden ayrılarak paralarınızı iade almak istiyorsanız, aşağıda yer alan bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Halkbank ve diğer tüm devlet bankalarının bireysel emeklilik sistemi, geçtiğimiz günlerde "Türkiye Hayat Emeklilik" şirketi çatısı altında birleştirilmiştir. Halkbank BES iptali ve Bireysel Emeklilikle ilgili tüm merak ettiklerinizi Türkiye Hayat Emeklilik internet sitesinden, Halkbank internet sitesinden ve Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır

Bireysel emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemeleriniz sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilebilir. 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanırsınız. Emeklilik hakkını elde ettiğinizde emeklilik hesabınızda ki birikimlerinizi toplu olarak ya da belirli bir program çerçevesinde alabileceğiniz gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortası ile ömür boyu veya belirli süreler için düzenli emekli maaşı alabilirsiniz. Ayrıca 01.01.2017 tarihinden itibaren Otomatik Katılım Sistemi adı altında Maaş ödemesini Halk Bankasından alan ve 45 yaşını doldurmamış  tüm kamu ve özel sektör çalışanları otomatik olarak işverenleri aracılığıyla zorunlu olarak sisteme dahil edilmektedir. Halk Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminde  1 Ocak 2013’ten itibaren başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulaması başlamıştır.. Sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %25 ‘i kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirilmektedir.  Halk Emeklilik ile Bireysel Emeklilik Sistemine zorunlu ya da kendi isteğiniz ile dahil olduysanız, sözleşme imzaladıysanız ve size bildirim yapıldıysa 3 farklı şekilde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Sisteme dahil olduğunuz ilk 2 ay içerisinde cayma hakkınızı kullanırsanız hesabınızdan yapılan ödeme kesintiye uğramadan tarafınıza iade edilmektedir.

Müşteri Hizmetlerinden Bireysel Emeklilik İptali

Halk Emeklilik, yeni kurulan Türkiye Hayat Emeklilik ismiyle hizmetine devam etmektedir. Tüm kamu bankaları Türkiye Hayat Emeklilik çatısı altında birleştirilmiştir. Siz de Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetleri numarası 0850 202 20 20 çağrı merkezini arayarak, Halkbank Bireysel Emeklilik iptalinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Sms ile Bireysel Emeklilik İptali

Ayrılma boşluk TC  Kimlik Numarası yazarak  (ÖRN; ayrılma 111111111111) 2560'a kısa mesaj gönderebilirsiniz. Hemen ardından tarafınıza cayma hakkınızı kullanma ve 1 yıl içerisinde dahil olamayacağınız gibi bilgilerin yer aldığı bir sms gelecektir. Bireysel Emeklilik İptal işlemine devam etmek istiyorsanız size gelen mesaja EVET yazarak yanıtlamanız yeterli olacaktır. Son olarak işlem başarılı mesajı gelecektir. Böylelikle sistemden çıkışınızı sağlayan işlemler başlamış olacaktır.

İnternet /Mobil şube ile Bireysel Emeklilik İptali

Halkbank internet sitesi üzerinden online işlemler –bireysel giriş kısmına tıklayarak TC Kimlik No ve telefon numarası ile giriş yapılmalıdır. İşlemler menüsü içinde  ilgili kısım bulunarak cayma talebinde bulunabilir ve BES’ ten ayrılma işlemi tamamlanmış olur. Ayrıca Mobil Şube uygulaması indirilerek giriş yaptıktan sonra ilgili bölümden cayma hakkı kullanılabilir. Ayrıca Türkiye Hayat Emeklilik sitesine giderek, Online İşlemler - Bireysel - BES sorgulama sayfasından Bireysel Emeklilik Sisteminizle alakalı tüm detaylara ulaşarak iptal işlemlerini de yapabilirsiniz.

Halkbank BES Cayma Hakkı Para İadesi

Sözleşmenin 6. Yılından itibaren fon toplam gider kesintisine ilişkin iade başlar. Fon toplam gider kesintisi şirketçe sözleşmenin 6. Yılından itibaren yıllık olarak %2.5 oranında katılımcının bireysel emeklilik hesabına iade edilir. Sözleşmenin 6. Yıldan sonra ayrılması durumunda ise son yıl dönümünden ayrılma tarihine kadar yapılan fon toplam gider kesintisi ilk yılın iade oranına bağlı olarak katılımcının hesabına iade edilir. İade oranı her yıl bir önceki yılda geçerli olan iade oranın 2.5 puan arttırılması suretiyle uygulanır. 15. Yıl ve sonrası için sabit olarak %25 oranı uygulanacaktır. Kesintinin hesaplama tarihi itibariyle mevcut bulunan birikim %1,1 in altında kalan kısmı için iade uygulanmaz. İlgili iade yapılırken fon portföyünden yapılan zorunlu harcamalar iade hesaplamasına konu edilmez. İade oranı 01.01.2021 tarihinden itibaren ilk 5 yılını tamamlayan Bireysel Emeklilik Sözleşmelerine uygulanacaktır.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali

Sözleşme Yılı

İade Oranı

6. yıl

%2.5

7. yıl

%5

8. yıl

%7.5

9. yıl

%10

10. yıl

%12.5

11. yıl

%15

12. yıl

%17.5

13. yıl

%20

14. yıl

%22.5

15. yıl ve sonrası için

%25

Halkbank Bireysel Emeklilik iptali yapmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu sayfada Halkbank'ın BES'ten ayrılmak için sizlere sunduğu yolları öğrenebilir ve hemen Halkbank'ta yer alan BES'ten ayrılma hakkınızı kullanarak sözleşmede belirtilen hususlara göre para iadenizi hemen alabilirsiniz.

TÜM BANKALAR: Bireysel Emeklilik İptali

Yorum yap:

Kapat