Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali
sponsorlu reklamlar

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Bu sayfayı inceleyerek Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali
sponsorlu reklamlar

Geçtiğimiz yıllarda zorunlu hale gelen bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorsanız, siz de bu sayfamızda yer alan Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali ile ilgili bilgileri inceleyebilir, BES iptal başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. 45 yaş altında bulunan işçi, memur ve sözleşmeli olarak çalışanlara otomatik katılım ile sisteme eklenen kişiler devlet tarafından %25 katkı payı da eklenerek yaşlılık dönemi garanti altına alınmaktadır. Fakat her ay maaştan belirli bir oranda yapılan kesinti çalışan kişilere maddi yük oluşturmaktadır. Bundan dolayı siz de otomatik olarak katılım sağlanan Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılabilir ve sisteme yatan paralarınızı hesabınıza iade alabilirsiniz.


Ziraat Bankası BES İptal Etme
Yeni bir işe başladığınızda otomatik olarak sisteme kaydolan bireysel emeklilik sistemi pek çok kişi için maddi bir yük oluşturmaktadır. Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek aşağıdan bireysel emeklilik iptali için başvuru yollarını öğrenebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden ayrıldığınızda sadece sizin yatırdığınız para size iade edilecektir, ilk başlarda %25 devlet katkısı iptal edilmektedir. Ancak belirli bir zaman geçtikten sonra bes iptali yapacaksanız bu durumda da devlet katkısının belirli bir oranına kadar parayı alabilirsiniz. Devlet katkısının tamamını almak istiyorsanız Bireysel Emeklilik Sistemi ile emekli olmanız gerekmektedir.

 

Müşteri Hizmetlerinden BES İptali: Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi müşteri hizmetleri numarası 0850 222 97 00 araması yaparak BES sisteminden çıkmak istediğinizi belirtebilir ve iptal talebinizi hemen müşteri hizmetlerine bırakabilirsiniz. Müşteri temsilcisi iptal işlemini onaylamamak için elinden geleni yapacaktır, kararlı olduğunuzu belirterek iptal işleminde ısrarcı olarak yatan paraları iade alabilirsiniz. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi müşteri hizmetlerine direk bağlanarak devam etmek için sesli komut sistemini geçtikten sonra 2 - 1 ve ardından tekrardan 1 tuşuna basabilirsiniz.

 

İnternet Bankacılığından BES iptali: Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi internet bankacılığına (https://besonline.ziraatemeklilik.com.tr/main/p/Login.aspx) giriş yaparak menüde yer alan değişiklik ve talep oluştur - Otomatik Katılımlı Sözleşmeler - BES Cayma Talebi sayfalarını takip ederek bireysel emeklilikten ayrılabilirsiniz.

 

Ziraat Mobilden Bireysel Emeklilik İptali: Ziraat Mobil bankacılıka giirş yaptıktan sonra menüden Değişiklik ve Talepler menüsüne tıklayın. Ardından Otomatik katılımlı sözleşmeler sayfasından BES Cayma Talebi menülerini takip edebilir ve Ziraat Bankası mobil şubeden bireysel emeklilik iptalinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şubeden BES İptali: Ziraat Bankası şubelerine çalışma saatleri içerisinde giderek müşteri temsilcisi aracılığıyla sadece T.C. kimlik kartınızla BES iptali yapabilir ve paranızı hesabınıza iade alabilirsiniz. Ziraat Bankası çalışma saatleri sayfasına göz atarak güncel korona virüs çalışma saatlerini de öğrenebilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası

Bireysel emeklilikten çıkmak için kullanılan en kolay yöntem Ziraat Bankası'nın bireysel emeklilik sistemi çağrı merkezini aramaktır. Siz de 0850 222 97 00 numaralı Ziraat BES Hattını arayarak iptal talebinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. BES iptal başvurusu yaptıktan sonra 1 hafta içerisinde hesapta biriken paranız Ziraat hesabınıza iade edilecektir.

 

Bireysel emeklilik devlet katkısı oranları

Bireysel emekllik sistemine vatandaşları çekmek ve bankalarda para girişi sağlamak için geçtiğimiz yıllarda başlayan bu sistemde sürekli olarak yüzde 25 devlet katkısı verilmektedir. Yani her ay yatırılan sabit paranın yüzde 25 kadarı da devletimiz tarafından yatırılır. Yani 1000 TL BES yatırımınıza her ay 250 TL devlet katkısı alabilirsiniz. Devlet katkısını belirli süre sistemden ayrılanlar kullanamaz veya belirli bir orana kadar ödeme yapılır. Bireysel emeklilik iptali yaparak siz de hesapta biriken paralarınızı tekrardan iade alabilirsiniz.

 

BES İptalinde Devlet Kesintisi Oluyor Mu?

  • Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorsanız, her ay verilen %25 devlet katkısını belirli şartlar altında alabilirsiniz.
  • 3 yıldan az kalıp BES iptali yaparsanız devlet katkısı alamazsınız,
  • 3-6 yıl arası BES sisteminde kalırsanız devlet katkısının 15'ini alabilirsiniz,
  • 6 ile 10 yıl arası sistemde kalanlar ise devlet katkısının yüzde 35'ini alabilirsiniz.

 

Bireysel emeklilik sisteminde kalarak emeklilik yaşı gelmeden ayrılmak isteyenler ise devlet katkısının yüzde 60'ını alabilir. Devlet katkısının tamamını almak istiyorsanız hem yaşı hem de bireysel emeklilik sisteminin dolmasını beklemelisiniz. Bireysel Emeklilik Sisteminde her ay yatan paranın %25'i kadarı da ek olarak devletimiz tarafından yatırılmaktadır. Ancak belirli süreler içinde sistemden ayrılan kişilere yatırılan devlet desteği iptal edilir ve ana para tekrardan iade edilir. Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali için bankaya farklı kanallarda talepte bulunabilirsiniz. Dediğimiz gibi en çok iptal talebi telefon üzerinden Ziraat Bankası'nın bireysel emeklilik müşteri hizmetlerini aramaktır. Bunun yanı sıra yukarıda yer alan ilgili kanallarla iptal işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: