Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali 2022

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır diyorsanız, bu sayfamızdan BES iptal başvuru yollarını öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali 2022

Geçtiğimiz yıllarda zorunlu hale gelen bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorsanız, siz de bu sayfamızda yer alan Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali ile ilgili bilgileri inceleyebilir, BES iptal başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. 45 yaş altında bulunan işçi, memur ve sözleşmeli olarak çalışanlara otomatik katılım ile sisteme eklenen kişiler devlet tarafından %25 katkı payı da eklenerek yaşlılık dönemi garanti altına alınmaktadır. Fakat her ay maaştan belirli bir oranda yapılan kesinti çalışan kişilere maddi yük oluşturmaktadır. Bundan dolayı siz de otomatik olarak katılım sağlanan Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılabilir ve sisteme yatan paralarınızı hesabınıza iade alabilirsiniz. Ziraat Emeklilik'in ismi yakın zamanda Türkiye Hayat Emeklilik olarak değiştirildi. Türkiye Hayat Emeklilik, Türkiye'de hizmet veren devlet bankalarının sigorta şirketlerini tek çatı altında birleştirdi. Yani artık Vakıfbank, Halkbank ve diğer devlet bankalarının BES sistemini Türkiye Hayat Emeklilik yönetecek.

 

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Yeni bir işe başladığınızda otomatik olarak sisteme kaydolan bireysel emeklilik sistemi pek çok kişi için maddi bir yük oluşturmaktadır. Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek aşağıdan bireysel emeklilik iptali için başvuru yollarını öğrenebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden ayrıldığınızda sadece sizin yatırdığınız para size iade edilecektir, ilk başlarda %25 devlet katkısı iptal edilmektedir. Ancak belirli bir zaman geçtikten sonra bes iptali yapacaksanız bu durumda da devlet katkısının belirli bir oranına kadar parayı alabilirsiniz. Devlet katkısının tamamını almak istiyorsanız Bireysel Emeklilik Sistemi ile emekli olmanız gerekmektedir. İşte Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali yolları:

 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden BES iptali.
 • Ziraat Bankası internet/mobil şubeden BES iptali.
 • Ziraat Bankası şubelerinden BES iptali.

 

Müşteri Hizmetlerinden Ziraat BES İptali

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorsanız, Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetleri numarası 0850 202 20 20 araması yaparak, BES sisteminden çıkmak istediğinizi belirtebilir ve iptal talebinizi hemen müşteri hizmetlerine bırakabilirsiniz. Müşteri temsilcisi iptal işlemini onaylamamak için elinden geleni yapacaktır, kararlı olduğunuzu belirterek iptal işleminde ısrarcı olarak yatan paraları iade alabilirsiniz. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi müşteri hizmetlerine direk bağlanarak devam etmek için sesli komut sistemini geçtikten sonra 2 - 1 ve ardından tekrardan 1 tuşuna basabilirsiniz.

 

İnternet Bankacılığından Ziraat BES iptali

Ziraat Bankası Bireysel Emekliliği internet şubesinden iptal etmek istiyorsanız, aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz:

 • Türkiye Hayat Emeklilik internet şubesine (turkiyehayatemeklilik.com.tr/) giriş yapın.
 • Ana sayfada yer alan "Online İşlemler" menüsüne tıklayarak "Bireysel" tıklayın.
 • Açılan ekranda T.C. kimlik numaranızı girerek "Sorgula" butonuna tıklayın.
 • Sorgulama yapıldıktan sonra iptal seçenekleri için devam edin.

 

Ziraat Mobilden Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Mobil bankacılıka giriş yaptıktan sonra menüden Değişiklik ve Talepler menüsüne tıklayın. Ardından Otomatik katılımlı sözleşmeler sayfasından BES Cayma Talebi menülerini takip edebilir ve Ziraat Bankası mobil şubeden bireysel emeklilik iptalinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Şubeden BES İptali

Ziraat Bankası şubelerine çalışma saatleri içerisinde giderek müşteri temsilcisi aracılığıyla sadece T.C. kimlik kartınızla BES iptali yapabilir ve paranızı hesabınıza iade alabilirsiniz. Ziraat Bankası çalışma saatleri sayfasına göz atarak güncel korona virüs çalışma saatlerini de öğrenebilirsiniz.

 

Bireysel emeklilik devlet katkısı oranları

Bireysel emekllik sistemine vatandaşları çekmek ve bankalarda para girişi sağlamak için geçtiğimiz yıllarda başlayan bu sistemde sürekli olarak yüzde 25 devlet katkısı verilmektedir. Yani her ay yatırılan sabit paranın yüzde 25 kadarı da devletimiz tarafından yatırılır. Yani 1000 TL BES yatırımınıza her ay 250 TL devlet katkısı alabilirsiniz. Devlet katkısını belirli süre sistemden ayrılanlar kullanamaz veya belirli bir orana kadar ödeme yapılır.

 

BES İptalinde Devlet Kesintisi Oluyor Mu?

 • Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorsanız, her ay verilen %25 devlet katkısını belirli şartlar altında alabilirsiniz.
 • 3 yıldan az kalıp BES iptali yaparsanız devlet katkısı alamazsınız,
 • 3-6 yıl arası BES sisteminde kalırsanız devlet katkısının 15'ini alabilirsiniz,
 • 6 ile 10 yıl arası sistemde kalanlar ise devlet katkısının yüzde 35'ini alabilirsiniz.
 • 10 yılı doldurarak 56 yaşını doldurduğunuzda, biriken paranızı ve devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Ziraat Bankası BES emeklilik yaşı her emekli olmak isteyen kişi için en önemli konudur. BES'e dahil olan ve 10 yıllık prim süresini dolduran 56 yaşına gelen kişiler, emeklilik hakkı elde etmektedir. 56 yaşına gelen kişiler dilerse bireysel emeklilik sisteminde biriken parayı toplu olarak ya da aylık olarak almaya hak kazanırlar. Vatandaşlar 10 yıl boyunca BES'den çıkmadan devam ederlerse, devlet katkısının tümünü almaya hak kazanırlar. Bireysel emeklilik sisteminde kalarak emeklilik yaşı gelmeden ayrılmak isteyenler ise devlet katkısının yüzde 60'ını alabilir. Devlet katkısının tamamını almak istiyorsanız hem yaşı hem de bireysel emeklilik sisteminin dolmasını beklemelisiniz. Bireysel Emeklilik Sisteminde her ay yatan paranın %25'i kadarı da ek olarak devletimiz tarafından yatırılmaktadır. Ancak belirli süreler içinde sistemden ayrılan kişilere yatırılan devlet desteği iptal edilir ve ana para tekrardan iade edilir.

 

Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali için bankaya farklı kanallarda talepte bulunabilirsiniz. Dediğimiz gibi en çok iptal talebi telefon üzerinden Ziraat Bankası'nın bireysel emeklilik müşteri hizmetlerini aramaktır. Bunun yanı sıra yukarıda yer alan ilgili kanallarla iptal işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tüm bankalar: Bireysel emeklilik iptali

Yorum yap:

Kapat