Bankadan Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

 

Yatırım yapmak istiyorsanız bu sayfada yer alan bilgilerle bankadan hisse senedi almak ve satmak hakkında tüm gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Bankadan Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Türkiye'de borsada yatırım yapan kişi sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle korona virüs döneminde borsaya bir çok yeni yatırımcı gelmiştir. Hala hisse senedi alıp satmayı bilmeyen pek çok kişi bulunmaktadır. Biz de Kredibankalar.com olarak sizler için, bankadan hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır hakkında bilgileri araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

 

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

İlk olarak şunu söylemekte yarar var, hisse senedi almak veya satmak çok zor bir işlem değildir. Gram altın alıp bozdurmak kadar kolay olan hisse senedi alıp satmanın en zor yanı, yatırım yapılacak hissenin ne kadar kar getireceğidir. Tabi ki hiçbir yatırımda yüzde yüz kar edemezsiniz, bundan dolayı yatırım yaparken zarar edebileceğinizi, hatta paranızın tamamının gidebileceğini bile göz önünde bulundurmalısınız. Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Odeabank, QNB Finansbank, Fibabanka ve ülkemizde hizmet veren diğer tüm bankaların internet bankacılığını kullanarak siz de kolaylıkla yatırım hesabı açabilir, hisse senedi alabilir veya anında satabilirsiniz. Hisse senedi alıp satma ile ilgili bilgilerden önce sizler için hisse senedi hakkında gereken ön bilgilendirmeyi de verelim.

 

Şirketler, işlerini büyütebilmek ve yeni yatırım yapmak için nakit ihtiyacı duydukları zamanlarda hisselerini satışa çıkarırlar. Satışa çıkma öncesinde şirketin tahmini piyasa değeri ve hisselerin toplam paylarına göre hisselerin değerleri belirlenmektedir. Halka arz sonrasında ise şirketin hisseleri Borsa İstanbul, New York Borsası gibi borsalardan alınıp satılabilir. Hisse senedi aldıktan sonra istenilen zamanda satılabilir ve yatırımcı kar veya zarar edebilir. Hissenin artması veya düşmesi, şirketin genel durumuyla alakalıdır.

 

Hisse Senedi Nereden Alınır?

Hisse senedi alarak yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle hisseyi nereden alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Türkiye'de pek çok farklı aracı kurum olsa da, güvenilirlik ve pratiklik açısından siz de ilk olarak yatırım yapacaksanız bunu istediğiniz bankada gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesine giderek veya bankanızın internet bankacılığı aracılığıyla hisse senedi (Yatırım) hesabı açabilir ve hisse alım - satımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlgili sayfalar:

Bankaların hisse komisyon oranları

Akbank hisse komisyon oranları

 

Bankadan Hisse Senedi Almak

  • İlk olarak bankanızın internet bankacılığı veya mobil şubesine giriş yapınız.
  • Ardından "Yatırım Hesabı" veya "Hesaplar -> Yatırım Hesabı" sayfasına gidin.
  • "Yatırım Hesabı Aç" sayfasına tıklayarak yeni bir yatırım hesabı için başvurunuzu yapınız.
  • Yatırım hesabınız açıldıktan sonra yatırım hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.
  • Yatırım hesabı - Hisse senedi alımı sayfasına giderek Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin hisselerini alım satımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra hisse senedi almak için, alım emri vermeniz gerekmektedir. Piyasadan veya daha düşük fiyattan "Serbest fiyatlı emir" veya "Limitli Emir" verebilirsiniz. Serbest fiyatlı emir verirseniz, almak istediğiniz hissenin alım fiyatının piyasadan olması beklenir. Yani 15 TL olan bir hisseyi serbest fiyatlı alım emri verirseniz, eğer hisseyi satan yoksa 16 TL'ye bile bu hisseyi al demektir. Limitli emir verirseniz ise, hisse senedini almak için belirli bir limit vermenizdir. Yani 15 TL piyasa değeri olan bir hisse senedi, 15 TL limitli emir verdiğinizde bu hisse artış olsa bile en yüksek 15 TL'den alım yaparsınız.

 

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Bankadan almış olduğunuz hisse senedinizi siz de kolaylıkla bozdurabilirsiniz. Bunun için bankanızın internet bankacılığına girdikten sonra, Yatırım sayfasına gidiniz. Hisse senedinize tıkladıktan sonra serbest emir ile satmak isterseniz hisseniz piyasa değerine göre bozdurulacak yani satılacaktır. Eğer ki limitli emir verirseniz hisse senedinizi istediğiz bir fiyat geldiğinde "otomatik olarak" satabilirsiniz. Siz de bu sayfamızda yer alan güncel verileri inceleyerek, bankadan hisse senedi nasıl alınır sorusuna yanıt bulabilir ve hisse senedi alıp satmayla ilgili gereken bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

Satılan hisse ne zaman hesaba geçer?

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: