sponsorlu bağlantılar

Doğum Parası Ne Kadar Nasıl Alınır 2019

Çalışan anneye doğum parası nasıl alınır diye merak edenler bu sayfaya bakabilir. Doğum parası ne kadar, hangi gün alınır diye merak edenler tüm detaylar bu sitede yer almaktadır.

sponsorlu reklamlar

2018-09-25 19:05:02

sponsorlu bağlantılar

 

ANINDA ONAYLANAN

KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun, kartınız hemen adresinize gönderilsin.

 

sponsorlu reklamlar

SGK tarafından annelere maddi destek doğum parası ile yapılmaktadır. Siz de 2019 yılında doğum paranızı alarak evinize destek olmaya devam edebilirsiniz. Devlet tarafından her doğan çocuk paşına 3 farklı kalemde geri ödemesiz para yardımı yapmaktadır. 300 TL ile 600 TL arasında olan doğum yardımı ve 149 TL süt parası verilmektedir. Siz de bu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız aşağıda yer alan başvuru bilgilerini, nasıl faydalanacağınızı ve hangi günler ödeme yapıldığını öğrenebilirsiniz.

DOĞUM PARASI 2019

2018 yılında devam eden doğum yardımı, 2019 senesinde de verilecektir. Her çocuk başına farklı miktarlarda verilen yardım parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerde doğum parası alma şartları, ne kadar alınabileceği ve doğum yardımı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yer almaktadır. Siz de doğum yardımı başvurusu yaparak ailenize maddi destek olmak istiyorsanız okumaya devam ediniz.

Doğum Parası Ne Kadar?

Süt parası almak isteyen kişilerin yada eşinin SGK ve Bağ-Kur'lu olarak en az 120 gün çalışıyor olması gerekmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL maddi yardım yapılacaktır. Doğum yardımı almak isteyen eşlerin en az birinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Anne ve babanın  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye'de ikamet etmesi aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yani sadece babanın Tc vatandaşı olması yada annenin Tc vatandaşı olmasıyla doğum yardımı alınabilir.

Doğum Parası Başvurusu 2019

Doğum yardımı almak isteyenlerin başvurması gereken yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmalıdır. Başvuru sırasında yeni doğan çocugun kimliği yanınızda olması gerekmektedir. İstenilirse çocuğun TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı web sitesinden de başvuru yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden de "doğum yardımı" yazarak arama yapabilir ve bilgilere ulaşarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğum Parası Nereye Yatar?

Doğum yardımı için başvuru yaptıktan sonra geldik para ödemelerine. Doğum yardımı başvurusu yapıldığı ayı takip eden ayın son haftası PTT şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. Ptt şubesine kimlik belgenizle giderek yardım parasını kolaylıkla alabilirsiniz. Başvuru yapılan  Ayrıca doğum parası başvurusu sayfasına da bakarak, gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hamile olan kişiler ve hamilelik döneminde olanlar doğum yardımı için başvuru yapamazlar. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için çocuğun doğmuş ve kimliğinin çıkmış olması gerekir. İkiz çocuğu olanlara iki çocuk ücreti verilecektir. Bu yardım bir ay ve bir kereye mahsus yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

Doğum parası başvurusu yapıkdıktan sonra aynı ayı takip eden ayın son haftası doğum parası ödemesi yapılmaktadır. PTT hesabına yatırılan parayı Ptt şubelerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. Ptt çocuk parası yattığını sorgulamak istiyorsanız aşağıda yer alan bağlantıyı kontrol edebilir, çocuk parası sorgulayarak ne zaman yatar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.
Özel sektörde çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilir. Maaşınızın kredi gibi ödemelere hacizli bile olsa, doğum parası hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz ve haciz edilmeden ödenmek zorundadır. E-devlet üzerinden giriş yaparak doğum parası sorgulama işlemini siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Doğum parası 2019ile ilgili güncel bilgileri bu sayfamızda sizler için verdik. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğum parası sorgulama

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Vakıfbank EFT Limiti Yükseltme
Tarih : 2019-06-07 18:20:00
İş Bankası Veri Uzmanı Sınavı 2019
Tarih : 2019-06-04 18:52:00
reklam kodu
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA