sponsorlu bağlantılar

Çocuk Parası Ne Kadar 2019 (Güncel Fiyat Listesi)

2019 yılında çocuk parası ne kadar diye merak edenler bu sayfadan sosyal yardımlaşma ücreti olarak her çocuk başına para alabilirler.

Çocuk Parası Ne Kadar 2019 (Güncel Fiyat Listesi)

2019-06-29 01:32:02

sponsorlu bağlantılar

  SGK tarafından annelere maddi destek olarak verilen çocuk parası için bir çok kişi çocuk parası ne kadar diye araştırma yapmaktadır. Siz de 2019 yılında doğum paranızı alarak evinize destek olmaya devam edebilirsiniz. Devlet tarafından her doğan çocuk başına 3 farklı kalemde geri ödemesiz para yardımı yapmaktadır. Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” doldurulmasından sonra başvuru yapılır. Başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapmanız gerekmektedir. İşte 2019 yılında çocuk parası ücretleri ve diğer yararlı bilgiler. Araştırma konumuzu 2019 yılına ait güncel bilgileri ekleyerek güncelleme gerçekleştirdik.


Her yeni doğan çocuk başına farklı miktarlarda verilen yardım parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerde doğum parası alma şartları, ne kadar alınabileceği ve doğum yardımı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yer almaktadır. Siz de doğum yardımı başvurusu yaparak ailenize maddi destek olmak istiyorsanız okumaya devam ediniz.

 

Çocuk Parası Ne Kadar 2019

Çocuk

Ücret

İlk çocuk

300 TL

İkinci çocuk

400 TL

Üç ve sonraki çocuklar

600 TL

 

Bir defaya mahsus olarak yukarıdaki çocuk parasını alabilirsiniz.

Süt parası almak isteyen kişilerin ya da eşinin SGK ve Bağ-Kur'lu olarak en az 120 gün çalışıyor olması gerekmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL maddi yardım yapılacaktır. Doğum yardımı almak isteyen eşlerin en az birinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Anne ve babanın  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye'de ikamet etmesi aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yani sadece babanın TC vatandaşı olması ya da annenin TC vatandaşı olmasıyla doğum yardımı alınabilir.

 

Çocuk parası ile ilgili tüm detaylı bilgileri doğum parası kategorisinde bulabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu 2019


Çocuk yardımı almak isteyenlerin başvurması gereken yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmalıdır. Başvuru sırasında yeni doğan çocuğun kimliği yanınızda olması gerekmektedir. İstenilirse çocuğun TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı web sitesinden de başvuru yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden de "doğum yardımı" yazarak arama yapabilir ve bilgilere ulaşarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

İlgili: Doğum parası alma şartları

Çocuk Parası Nereye Yatar


Doğum yardımı için başvuru yaptıktan sonra geldik para ödemelerine. Doğum yardımı başvurusu yapıldığı ayı takip eden ayın son haftası PTT şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. PTT şubesine kimlik belgenizle giderek yardım parasını kolaylıkla alabilirsiniz. Başvuru yapılan  Ayrıca doğum parası başvurusu sayfasına da bakarak, gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hamile olan kişiler ve hamilelik döneminde olanlar doğum yardımı için başvuru yapamazlar. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için çocuğun doğmuş ve kimliğinin çıkmış olması gerekir. İkiz çocuğu olanlara iki çocuk ücreti verilecektir. Bu yardım bir ay ve bir kereye mahsus yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Doğum parası sorgulama

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar


Özel sektörde çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilir. Maaşınızın kredi gibi ödemelere hacizli bile olsa, doğum parası hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz ve haciz edilmeden ödenmek zorundadır. E-devlet üzerinden giriş yaparak doğum parası sorgulama işlemini siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Çocuk parası ne kadar ile ilgili 2019 yılına ait güncel bilgileri bu sayfamızda sizler için verdik. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz. 

Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra aynı ayı takip eden ayın son haftası doğum parası ödemesi yapılmaktadır. PTT hesabına yatırılan parayı PTT şubelerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. PTT çocuk parası yattığını sorgulamak istiyorsanız aşağıda yer alan bağlantıyı kontrol edebilir, çocuk parası sorgulayarak ne zaman yatar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Ne Demişler?

2 yorum yapılmış

İrem Tekin
İrem Tekin

2019 yılında çocuk parası almak istiyorum, 3. çocuğu doğurdum daha önceki çocuklara bu yardımı almamıştım acaba çocuk parasını 3. yeni doğan çocuğum için alabilir miyim?

2019-06-29 01:28:09 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Merhabalar İrem Hanım, evet daha önceki çocuklara çocuk parası almasanız bile yeni doğan çocuğunuza bu yardımı alabilirsiniz.

2019-06-29 01:29:11
Yasemin Şentürk
Yasemin Şentürk

çocuk parası ne kadar diye araştırma yaptığımda her site farklı sonuçlar veriyor, hangisi doğru?

2019-06-28 18:27:52 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Merhabalar Yasemin hanım, sitemizde yer alan içerikler sık sık güncellenmektedir. Bu konumuz 29 Haziran 2019 tarihinde güncellenerek yeni fiyat listesi eklenmiştir.

2019-06-29 01:30:02
Güncel:
TEB Pos Komisyon Oranları 2019
Tarih : 2019-08-20 21:34:41
Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Tarih : 2019-08-11 12:54:56
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: