Çocuk Parası Ne Kadar Veriliyor 2020

Çocuk Parası Ne Kadar Veriliyor 2020

Bu sayfadan çocuk parası 2020 yılında ne kadar diye merak ediyorsanız doğum yardımı ile ilgili tüm sosyal yardımlaşma ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar Veriliyor 2020

HERKESE ANINDA KREDİ KARTI:

Anında onaylanan kredi kartı Akbank'a başvuru yapmak için buraya tıklayın,

formu doldurun kartınız hemen onaylansın!

 

  SGK tarafından annelere maddi destek olarak verilen çocuk parası için bir çok kişi çocuk parası ne kadar diye araştırma yapmaktadır. Siz de 2020 yılında doğum paranızı alarak evinize destek olmaya devam edebilirsiniz. Devlet tarafından her doğan çocuk başına 3 farklı kalemde geri ödemesiz para yardımı yapmaktadır. Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” doldurulmasından sonra başvuru yapılır. Başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapmanız gerekmektedir.

 

Çocuk Parası Ne Kadar 2020

Her yeni doğan çocuk başına farklı miktarlarda verilen yardım parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerde doğum parası alma şartları, ne kadar alınabileceği ve doğum yardımı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yer almaktadır. Siz de doğum yardımı başvurusu yaparak ailenize maddi destek olmak istiyorsanız okumaya devam ediniz. 2020 yılında asgari ücretin 2.324 TL olmasıyla beraber doğum yapan annelere doğum (rapor parası) ve süt parası zammı yapıldı. SSK'lı olarak çalışan doğum yapanlar, analık izni sonrasında ilk doğumda 2 ay (15+15 Gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda da 6 ay süreyle yarım gün yani part-time çalışarak tam maaş alabiliyorlar. Engelli çocuğu olanlara ise bu süre 12 aya kadar çıkıyor. Çoğul gebelik durumunda ise 30'ar gün eklenmektedir. İşte 2020 yılı çocuk parası ücreti:

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için: 400 TL
  • Üç ve sonraki çocuklar için: 600 TL

Bir defaya mahsus olarak yukarıdaki çocuk parasını alabilirsiniz.

 

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?
Çocuk yardımı almak isteyenlerin başvurması gereken yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmalıdır. Başvuru sırasında yeni doğan çocuğun kimliği yanınızda olması gerekmektedir. İstenilirse çocuğun TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı web sitesinden de başvuru yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden de "doğum yardımı" yazarak arama yapabilir ve bilgilere ulaşarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

İLGİLİ SAYFA: Çocuk Parası Başvurusu

 

Süt Parası Ne Kadar 2020

Doğum yapan annelere geçtiğimiz yıl emzirme ödeneği yani süt parası 180 TL olarak veriliyordu. SGK Yönetim Kurulu ocak ayı itibarıyla 2020 yılında süt parasını 202 lira olarak ödeyecek. Başvurular SGK İl Müdürlüklerinden, sosyal güvenlik merkezine yapılmaktadır. SGK'lı annelerin yanı sıra Bağ-Kur'lu anneler de emzirme ödeneğinden yararlanabilir. Çocuk parası almak isteyen kişilerin ya da eşinin SGK ve Bağ-Kur'lu olarak en az 120 gün çalışıyor olması gerekmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL maddi yardım yapılacaktır. Doğum yardımı almak isteyen eşlerin en az birinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Anne ve babanın  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye'de ikamet etmesi aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yani sadece babanın TC vatandaşı olması ya da annenin TC vatandaşı olmasıyla doğum yardımı alınabilir. Yukarıda yer alan fiyatlar 2020 yılında güncellendiğinde bu sayfamızı güncelleyerek sizleri bilgilendireceğiz.

 

Çocuk Parası Nereye Yatar?
Doğum yardımı için başvuru yaptıktan sonra geldik para ödemelerine. Doğum yardımı başvurusu yapıldığı ayı takip eden ayın son haftası PTT şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. PTT şubesine kimlik belgenizle giderek yardım parasını kolaylıkla alabilirsiniz. Başvuru yapılan  Ayrıca doğum parası başvurusu sayfasına da bakarak, gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hamile olan kişiler ve hamilelik döneminde olanlar doğum yardımı için başvuru yapamazlar. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için çocuğun doğmuş ve kimliğinin çıkmış olması gerekir. İkiz çocuğu olanlara iki çocuk ücreti verilecektir. Bu yardım bir ay ve bir kereye mahsus yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Doğum parası sorgulama

 


Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?
Özel sektörde çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilir. Maaşınızın kredi gibi ödemelere hacizli bile olsa, doğum parası hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz ve haciz edilmeden ödenmek zorundadır. E-devlet üzerinden giriş yaparak doğum parası sorgulama işlemini siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Çocuk parası ne kadar 2020 yılına ait güncel bilgileri bu sayfamızda sizler için verdik. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz. Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra aynı ayı takip eden ayın son haftası doğum parası ödemesi yapılmaktadır. PTT hesabına yatırılan parayı PTT şubelerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. PTT çocuk parası yattığını sorgulamak istiyorsanız aşağıda yer alan bağlantıyı kontrol edebilir, çocuk parası sorgulayarak ne zaman yatar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Mustafa Demir
Mustafa Demir

Sigortalı olan biri cocuk parası ala bilir mi

2020-05-27 12:22:00 -
İrem Tekin
İrem Tekin

2019 yılında çocuk parası almak istiyorum, 3. çocuğu doğurdum daha önceki çocuklara bu yardımı almamıştım acaba çocuk parasını 3. yeni doğan çocuğum için alabilir miyim?

2019-06-29 01:28:09 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Merhabalar İrem Hanım, evet daha önceki çocuklara çocuk parası almasanız bile yeni doğan çocuğunuza bu yardımı alabilirsiniz.

2019-06-29 01:29:11
Yasemin Şentürk
Yasemin Şentürk

çocuk parası ne kadar diye araştırma yaptığımda her site farklı sonuçlar veriyor, hangisi doğru?

2019-06-28 18:27:52 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Merhabalar Yasemin hanım, sitemizde yer alan içerikler sık sık güncellenmektedir. Bu konumuz 29 Haziran 2019 tarihinde güncellenerek yeni fiyat listesi eklenmiştir.

2019-06-29 01:30:02