Doğum Parası Ne Kadar 2022 - Nasıl Alınır?

Bu sayfadan doğum parası ne kadar 2022 yılında sorusuna yanıt bulabilir, doğum parasının nasıl alacağınızı hemen öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Ne Kadar 2022 - Nasıl Alınır?

SGK tarafından annelere maddi destek olarak verilen çocuk parası için bir çok kişi doğum parası ne kadar diye araştırma yapmaktadır. SSK'lı çalışan annelerin doğum yapması ile birlikte iş göremezlik ödeneğinden almaya hak kazanırlar. Her yıl değişen doğum parası ücretlerine 2022 yılında da zam gelmiştir. Doğum yardımı parası 2 farklı şekilde alınmaktadır. Birincisi SGK'lı olarak çalışan annelerin doğum yapmasıyla beraber iş görmezlik ödeneği olarak alınan rapor parası olarak adlandırılan doğum parası diğeri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan her T.C. vatandaşı anneye verilen Doğum Yardımı'dır. Bu sayfamızda her 2 doğum yardımının nasıl alınacağını ve ne kadar olduğunu anlattık.

 

Doğum Parası Ne Kadar 2022

Her yeni doğan çocuk başına farklı miktarlarda verilen yardım parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerde doğum parası alma şartları, ne kadar alınabileceği ve doğum yardımı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yer almaktadır. Siz de doğum yardımı başvurusu yaparak ailenize maddi destek olmak istiyorsanız okumaya devam ediniz. 2022 yılında asgari ücretin 5.005 TL olmasıyla beraber doğum yapan annelere doğum (rapor parası) ve süt parası zammı yapıldı.

 

SGK'lı Çalışana Doğum Yardımı Ne Kadar?

SGK'lı olarak çalışan Doğum yapan annelere doğum yardımı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yer alan bilgilere göre verilmektedir. Doğum yardımı hesaplaması yapmak için günlük kazancın üçte ikisi olarak hesaplanır. İş görmezlik ödeneği sorgulama ekranına giderek doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 

Doğum Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan her T.C. vatandaşı anneye verilen doğum yardımında da zam olmuştur. Doğum yardımı her doğum için farklı ödenekler olarak verilmektedir. Ayrıca çalışan ve doğum yapan sigortalı kadınlara da doğum parası verilmektedir. Bu para da 2022 yılında en düşük 12.454 TL olarak ödenmektedir. Çalışan kadınların yardımdan yararlanması için doğum parası alma şartları 2022 sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL.

Yukarıda yer alan doğum yardımı bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Doğum yardımı almak için annenin başvuru yapması gerekmektedir.

 

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk yardımı almak isteyenlerin başvurması gereken yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmalıdır. Başvuru sırasında yeni doğan çocuğun kimliği yanınızda olması gerekmektedir. İstenilirse çocuğun TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı web sitesinden de başvuru yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden de "doğum yardımı" yazarak arama yapabilir ve bilgilere ulaşarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

İLGİLİ SAYFA: Çocuk Parası Başvurusu

 

Süt Parası Ne Kadar 2022

Doğum yapan annelere geçtiğimiz yıl emzirme ödeneği yani süt parası 180 TL olarak veriliyordu. SGK Yönetim Kurulu ocak ayı itibarıyla 2022 yılında süt parasını 202 lira olarak ödeyecek. Başvurular SGK İl Müdürlüklerinden, sosyal güvenlik merkezine yapılmaktadır. SGK'lı annelerin yanı sıra Bağ-Kur'lu anneler de emzirme ödeneğinden yararlanabilir. Çocuk parası almak isteyen kişilerin ya da eşinin SGK ve Bağ-Kur'lu olarak en az 120 gün çalışıyor olması gerekmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL maddi yardım yapılacaktır. Doğum yardımı almak isteyen eşlerin en az birinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Anne ve babanın  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye'de ikamet etmesi aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yani sadece babanın TC vatandaşı olması ya da annenin TC vatandaşı olmasıyla doğum yardımı alınabilir. Yukarıda yer alan fiyatlar 2022 yılında güncellendiğinde bu sayfamızı güncelleyerek sizleri bilgilendireceğiz.
 

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Doğum yardımı için başvuru yaptıktan sonra geldik para ödemelerine. Doğum yardımı başvurusu yapıldığı ayı takip eden ayın son haftası PTT şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. PTT şubesine kimlik belgenizle giderek yardım parasını kolaylıkla alabilirsiniz. Başvuru yapılan  Ayrıca doğum parası başvurusu sayfasına da bakarak, gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hamile olan kişiler ve hamilelik döneminde olanlar doğum yardımı için başvuru yapamazlar. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için çocuğun doğmuş ve kimliğinin çıkmış olması gerekir. İkiz çocuğu olanlara iki çocuk ücreti verilecektir. Bu yardım bir ay ve bir kereye mahsus yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Doğum parası sorgulama

 

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Özel sektörde çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilir. Maaşınızın kredi gibi ödemelere hacizli bile olsa, doğum parası hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz ve haciz edilmeden ödenmek zorundadır. E-devlet üzerinden giriş yaparak doğum parası sorgulama işlemini siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Çocuk parası ne kadar 2022 yılına ait güncel bilgileri bu sayfamızda sizler için verdik. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz. Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra aynı ayı takip eden ayın son haftası doğum parası ödemesi yapılmaktadır. PTT hesabına yatırılan parayı PTT şubelerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. PTT çocuk parası yattığını sorgulamak istiyorsanız aşağıda yer alan bağlantıyı kontrol edebilir, çocuk parası sorgulayarak ne zaman yatar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Mustafa Demir

Sigortalı olan biri cocuk parası ala bilir mi

2020-05-27 12:22:00 -
İrem Tekin

2019 yılında çocuk parası almak istiyorum, 3. çocuğu doğurdum daha önceki çocuklara bu yardımı almamıştım acaba çocuk parasını 3. yeni doğan çocuğum için alabilir miyim?

2019-06-29 01:28:09 -
Kredibankalar.com

Merhabalar İrem Hanım, evet daha önceki çocuklara çocuk parası almasanız bile yeni doğan çocuğunuza bu yardımı alabilirsiniz.

2019-06-29 01:29:11
Yasemin Şentürk

çocuk parası ne kadar diye araştırma yaptığımda her site farklı sonuçlar veriyor, hangisi doğru?

2019-06-28 18:27:52 -
Kredibankalar.com

Merhabalar Yasemin hanım, sitemizde yer alan içerikler sık sık güncellenmektedir. Bu konumuz 29 Haziran 2019 tarihinde güncellenerek yeni fiyat listesi eklenmiştir.

2019-06-29 01:30:02
Kapat