Doğum Yardımı Alma Şartları 2021

Doğum yardımı almak isteyen bir çok kişi 2021 yılında SGK doğum yardımı nasıl alınır diye sormaktadır. Tüm detaylar bu sayfada yer alıyor.

Doğum Yardımı Alma Şartları 2021

Devlet, sosyal devlet olma özelliği gereği anne ve baba adaylarına önemli bir yardım teşvikinde bulundu. Genç nüfusun çoğalması amacıyla anne ve baba adaylarına teşvik amacıyla doğum parası, süt parası almasının yolu açıldı. Evlat sahibi olan anne ve babaların sevincine bir devlet de ortak olarak doğum parası yardımında bulunmakta.Aile ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan doğum yapan annelerimiz faydalanabilmektedir.Doğum yardımı alma şartları konusuna ilişkin daha detaylı ve konuya ilişkin sorulara makalemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 

 
 Süt parası için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK veya Bağ-Kur'lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor.Kadına 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır. Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir. Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır. Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur. Kamu Personeli olan memur annelerinde bu haktan yararlanma hakkı vardır.
 

 

Devlet tarafından anneye 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan;

 

*Birinci çocuklarından dolayı 300 TL

 

*İkinci çocuklarından dolayı 400 TL,

 

*Üçüncü ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL veriliyor.

 

 

Bunun yanında tutarlar özel durumlarda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından artırılabiliyor.  

 

 

İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Yardımı Ne Kadar?

 

 

İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında ailelerin maddi anlamda sıkıntılarının giderilmesi ve rahat edebilmesi adına aylık olarak çocuk başına 150 TL ödenecektir. Bu yardım için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes başvuru yapabilecektir. Başvurular anneler tarafından yapılabilirken, yeni düzenlemede baba tarafından da yapılabileceği açıklanmıştır.

 

 

 
Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yardım için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Başvuru yaparken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı. Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir.

İLGİLİ: Çocuk parası sorgulama

 

 

 

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

 

Doğum yardımından Türk vatandaşları ve mavi kartlılar yararlanabilirler. Annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanmak mümkündür. Dolayısıyla yalnızca annenin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanılabileceği gibi, yalnızca babanın Türk vatandaşı olması halinde de doğum yardımından yararlanılabilir.
 

 

Doğum Yardımı Hakkında Nereden Bilgi Alabilirim?
Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir. Doğum yardımı hiçbir vergi kesintisine tabi olmadığı gibi haczedilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle doğum yardımı alacak kişinin borcu olması halinde doğum yardımına haciz konulması söz konusu olamayacaktır. Siz değerli okurlarımızla makalemizde doğum yardımı alma şartları 2021 sorusunun cevabını ve merak edilen birçok başlığın cevabını sizlerle paylaştık.Haberimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu sayfasına da bakabilirsiniz.

 

Kredibankalar.com

Yazar: Kredibankalar.com

Bankacılık, finans, sağlık ve teknoloji alanında yaklaşık olarak 10 yıllık bilgi birikim ve tecrübelerimizle güncel ve insanlara fayda sağlayacak içerikler üreterek Kredibankalar.com sitemizde yayımlıyoruz. Finans ve sağlık araştırmalarma ve bilgi makalelerinin yanı sıra, otomotiv, sosyal medya ve birçok farklı kategoride de içerikler üretiyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, aklınıza takılan soruların yanıtlanması için aşağıda bulunan yorum kutusuna yazabilirsiniz.

Yorum Yap: