Doğum Parası Alma Şartları (2022 Başvuru Şartları)

2022 yılında doğum parası alma şartları ve başvuru detaylarını bu sayfada hazırladık. Çocuk parası alma şartları ile alakalı tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Doğum Parası Alma Şartları (2022 Başvuru Şartları)

Devlet, sosyal devlet olma özelliği gereği anne ve baba adaylarına önemli bir yardım teşvikinde bulundu. Genç nüfusun çoğalması amacıyla anne ve baba adaylarına teşvik amacıyla doğum parası, süt parası almasının yolu açıldı. Evlat sahibi olan anne ve babaların sevincine bir devlet de ortak olarak doğum parası yardımında bulunmakta. Aile ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan doğum yapan annelerimiz faydalanabilmektedir. Doğum yardımı alma şartları konusuna ilişkin daha detaylı ve konuya ilişkin sorulara makalemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Doğum yapan kadınlara doğum öncesi ve sonrası 16 hafta izin kullanmaları durumunda çalışmadıkları sürenin parası devlet tarafından ödenir. 

2022 Doğum Parası Alma Şartları

Yeni doğum parası yani diğer adıyla süt parası almaya hak kazanmak için, sigortalı olarak çalışılmış işyerinin bağlı olduğu SGK'ya müracaat edilmesi gerekmektedir. Doğum parası almak için doğan bebeğin kimliğiyle beraber bağlı olunan SGK'ya başvuru yapıldığında SGK banka hesabına doğum parasını yatırır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her doğum yapan T.C. vatandaşına verilen doğum parası; asgari ücret dışında başka bir yardım parası almayan sigortalı kadının doğum yapması durumunda, 2022 yılında en düşük 12.454 TL ödenir.

İşte doğum parası alma şartları 2022 yılında:

  • Çalışan kadın, doğum izni başlamadan önce işten ayrılmaması gerekir.
  • Çalışan kadının sigortalılık hali devam etmesi,
  • Belirlenen süre içerisinde yani 112 gün içinde iş yerinde çalışmamak,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması,
  • Doğum sonunda bebeğin sağ olması gerekmektedir.
  • Kadın çalışan, doktordan aldığı raporu iş yerine teslim etmelidir.
  • Rapor süresi boyunca yani 112 gün içerisinde işyerinde çalışmamak gerekir.
  • Doktordan alınacak rapor iş yerine teslim edilir. Diğer başvuru işlemlerini iş yeri yapması gerekmektedir.

Doğum yapan kadınların başka hakları da bulunmaktadır. 90 gün prim şartı olan kadınlara rapor parası da alınabilmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?
Doğum yardımından Türk vatandaşları ve mavi kartlılar yararlanabilirler. Annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanmak mümkündür. Dolayısıyla yalnızca annenin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanılabileceği gibi, yalnızca babanın Türk vatandaşı olması halinde de doğum yardımından yararlanılabilir.
 
Doğum Yardımı Hakkında Nereden Bilgi Alabilirim?
Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir. Doğum yardımı hiçbir vergi kesintisine tabi olmadığı gibi haczedilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle doğum yardımı alacak kişinin borcu olması halinde doğum yardımına haciz konulması söz konusu olamayacaktır. Siz değerli okurlarımızla makalemizde doğum yardımı alma şartları 2022 sorusunun cevabını ve merak edilen birçok başlığın cevabını sizlerle paylaştık.Haberimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu sayfasına da bakabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat