sponsorlu bağlantılar

PTT Çocuk Parası Sorgulama 2019

Çocuk parası sorgulama yapmak istiyorsanız siz de bu sayfadan 2019 yılına ait doğum yardımı sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

sponsorlu reklamlar
PTT Çocuk Parası Sorgulama 2019

2019-06-26 17:44:42

sponsorlu bağlantılar

 

ANINDA ONAYLANAN KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak için buraya tıklayın, formu doldurun ve anında onaylanan kartınız hemen adresinize gelsin.

 

 PTT bir çok işlem gibi, yeni doğum yapan annelerin alması gereken çocuk parası ödemesi de yapmaktadır. Siz de Ptt çocuk parası sorgulama işlemini yapabilmek için çocuğun TC kimlik numarasıyla birlikte en yakın PTT kurumuna başvurabilirsiniz. Böylece çocuk paranızı sorgulayabilir ve alabilirsiniz. Siz de her çocuk başına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımınızı alabilirsiniz. Aşağıda yer alan bilgilere göz atarak doğum parasının ne zaman yattığını öğrenebilir ve paranızı hemen alabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama 2019


Günümüzde bir çok kişi doğum parasının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Doğum paraları PTT hesabına yatırılır ve nakit olarak PTT'lerden çekilebilir. Doğum parası, SSK'nın yeni doğum yapan SSK'lı çalışan annelere verdiği paradır. Yani SSK'lı olarak çalışmayan ve doğum yapan kişiler bu paradan yararlanamaz. Çocuk parası ne kadar diye soranlara ise yanıtımız; ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeyi alabilmek için ailenin başvuru yapması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru iletilmesi sonrasında doğum parası kolaylıkla alınabilir. E-devlet üzerinden çocuk parasının yatıp yatmadığını hemen sorgulayabilir, paranız yattıysa tüm Ptt şubelerinden kimlik belgenizle çekebilirsiniz.


PTT Çocuk Parası Sorgulaması nasıl yapılır?
Çocuk parası alabilmek için başvuru yaptıktan sonra paranın hesaba yatıp yatmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Ptt müşteri hizmetleri 444 1 788'i arayabilirsiniz. Tc kimlik numaranızla birlikte adınıza para yatıp yatmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca en yakın Ptt'ye giderek de Tc kimliğinizle sorgulama yapabiliyorsunuz. Ancak eviniz PTT binalarına uzaksa bu durumda Ptt internet bankacılığını kullanabilir veya Ptt müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

Telefon İle Sorgulama

Siz de çocuk parası sorgulaması yapmak için bir diğer yöntem olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşteri hizmetleri numarası Alo 144'ü arayabilir ve sorgulama işlemlerinizin yanı sıra çocuk yardımı hakkında güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

Paranın Yattığını Nereden Öğrenebilirim?

Siz de çocuk parası sorgulaması yaparak doğum yardımının yatıp yatmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Bunun içinb en yakın Ptt merkezine kimlik belgenizle giderek hesabınıza para yatıp yatmadığını sorabilir ve para yattıysa gişeden çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra  yukarıda yer alan e-devlet kapısına e-devlet şifrenizle giriş yaparak paranın ne zaman yatacağını, ne kadar yatacağını yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. 2019 yılında çocuk parası yardımı 18 yaşını doldurmuş doğum yapan annelerin hesaplarına (doğum yardımı başvurusu yapıldığı taktirde) yapılmaktadır.

 

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusu sayfamızda belirttiğimiz gibi, SGK il müdürlüklerine gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. SGK il müdürlüğü'nde yaptığınız başvuru sonucunuzu e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

 

Çocuk Parası Ne Kadar 2019

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da çocuk parası almak için binlerce aile yardımın miktarını merak etmektedir. Buna göre;

  • Canlı doğan ilk bebek için 300 TL,
  • İkinci bebek için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki bebekler için 600 TL'dir. İkiz bebek doğumlarında bir bebek için 300 TL, diğer bebek için 400 TL verilecektir.

 

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Doğum parasının ne zaman hesaba yatırıldığını merak edenlere de yanıtımız, doğum paraso için başvurduğunuz sonraki tarihli ayın 25'inde yatmaktadır. Yani başvurunuzu mayıs 2019'de yapmışsanız paranız 25 Haziran'da Ptt hesabınıza yatırılacaktır. Doğum parası alabilmek için hekimizin düzenleyeceği belge sonrasında kendi çalıştığınız işyerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ptt çocuk parası sorgulama işlemleri için bu sayfayı incelediniz. Siz de bu sayfada yer alan bilgilerle çocuk parası alma ve sorgulama ile ilgili güncel verilere ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 

Doğum parası ne kadar 2019

Doğum parası başvurusu 2019

Doğum parası alma şartları 2019

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Ne Demişler?

2 yorum yapılmış

Saniye Toksuz
Saniye Toksuz

Gayrimeşru olan çocuklara devlet para veriyor mu? Çok acil paraya ihtiyacım var da bu yardım olayını tam çözemedim...

2019-06-26 17:52:25 -
Ayşe Oris
Ayşe Oris

merhabalar, 2. çocuk parası almak istiyorum ancak ne zaman ptt'yi arasam yatmamış diyorlar acaba ne zaman yatar net bilgi var mı?

2019-06-26 17:47:02 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

E devlet üzerinden ya da bu sayfada yer alan çocuk parası sorgulama alternatif kanallarını kullanarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

2019-06-26 17:47:54
Güncel:
TEB Pos Komisyon Oranları 2019
Tarih : 2019-08-20 21:34:41
Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Tarih : 2019-08-11 12:54:56
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: