sponsorlu bağlantılar

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 (Hesaplama, Başvuru ve Detaylar)

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, kimler alabilir? Esnaf kefalet kredisi faiz oranları ve limiti nedir, başvurusu nasıl yapılır?

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 (Hesaplama, Başvuru ve Detaylar)

2019-07-01 22:37:37

 

Anında onaylanan kredi kartı:

Buraya tıkla, başvurunu yap Akbank kredi kartın hemen onaylansın.

 

sponsorlu reklamlar

Güncelleme: 23.07.2019

1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre uygulanmaya başlayan Esnaf kefalet kredisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) adıyla kooperatife üye olan esnaf ve sanatkârlara faaliyetlerini devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla krediyi sunmak, ya da banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 1163 sayılı kanun uyarınca faaliyetlerini sürdürmektedir. 

 

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Kefalet Kredileri, devletimiz tarafından Esnaf ve Sanatkârlara özel olarak sunulan, çok düşük faizlerle piyasaya "can suyu" olabilecek bir kredi türüdür. Bu krediyi kullanabilmek isteyenler, ikamet ettiği bölgede bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Odası'na kayıt olması gerekmektedir. Bazı şartları ve prosedürleri tamamlamanız halinde kredi başvurusundan sonra krediye onay gelirse, Halkbank şubelerinden kredi kullanılabilir. TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri) tarafından sağlanan bu krediyi kullanmak istiyorsanız aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz.

 

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

 1. İlk olarak bölgenizde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi'ne üye olunur.
 2. Yazılı olarak kooperatife kredi başvurusu yapılır. Sonrasında ise, 15 gün içinde başvuru sonucu açıklanır.
 3. Kredi başvurusuyla alakalı esnafın sicil durumu incelenir.
 4. Yapılan inceleme sonrasında kredinin ilk onayı kooperatiften alınır. Eğer krediyi kooperatif onaylamaz ise, kredi süreci sonlanır. Eğer onay gelirse süreç esnaf kefalet kredisi veren bankalarda devam eder.
 5. Kredi başvurusuyla ilgili tüm detaylar ilgili bankaya iletilir ve kredi süreci bankada işlemeye başlar.
 6. Banka tarafından esnafın sicili ve bazı araştırmalar yapılarak krediye onay ya da olumsuz yanıt verilir. Krediye onay verilirse, kredi banka tarafından nakit olarak kullandırılır.

 

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi üyesi olan esnafların kullanabileceği bu krediden, Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi onay vermesi halinde kullanabilirsiniz. Kooperatife süresiz olarak katılım sağlayabilir, hemen üye olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iş yaptığınız yerde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi'ne giderek başvurunuzu yaparak üye olmanızdır. Kooperatifin asıl amacı, üye olan esnaflara özel olarak 5 yıl vadeli kredi imkânı sunmaktır.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

 • İşletme kredisi:200.000 TL'ye kadar,  84 aya varan vadelerle kullanabilirsiniz.
 • Araç alımlarında:500.000 TL'ye kadar taşıt alım finansmanı kullanılabilir.
 • İşyeri alımlarında:500.000 TL üst limit, 10 yıla varan vadelerle işyeri satın alma kredisi kullanabilirsiniz.
 • Araç onarımında:200.000 TL üst limit, 9 aya kadar vade bu kredi kapsamında değerlendirilmektedir.
 • İskonto kredisi:9 aya varan vade ve 200.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

 

2019 yılında gerçekleştirilen güncellemeler sonrasında ESKKK Kefaletiyle Kredi'lerinin üst limiti 500.000 Türk Lirası'na çıkarılmış oldu. Daha önceki yıllarda esnaf kefalet kredinin en yüksek vade sayısı 48 aydı, ancak 2019 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde kredi vadeleri üst limiti de 60 aya (5 yıl) kadar çıkarıldı. Ayrıca ticari araç alımlarında da bu kredi türü geçerliliğini korumaktadır.

 

Esnaf Kefalet Kredisini Kimler Alabilir?

Ülkemizde Esnaf ve Sanatkâr olarak çalışmayan devam eden tüm kişiler bu kredi türünden yararlanabilir. Limited (LTD.) ve Anonim Şirketi (A.Ş.) bu krediden yararlanamaz. Bu krediden yararlanmak istiyorsanız sizin de esnaf (şahıs şirketi) olarak çalışmanız gerekiyor.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

 • 1 yıla kadar kullanılan kredilerde yıllık %4 (aylık %0,33),
 • 1 sene ve üstünde kullanılacak kredilerde ise yıllık %5 (%0,41) alınmaktadır.

 

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

 • Esnaf ve Sanatkârlar siciline kayıtlı bulunmak,
 • Üye olunan Kooperatifin (ya da üye olunacak) hizmet yeri ikametinde yer almak,
 • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne üye olmamak,
 • Şahıs firması sahibinin sicilinin temiz olması, borcunun bulunmaması.
 • Krediyi kullanmak için teminat ya da kefil gösterilme şartı bulunuyor.

 

İlginizi çekebilir: 

Esnaf kredisi veren bankalar 2019

 

Gerekli Belgeler

 • Vergi levhası,
 • Esnaf sicil belgesi,
 • Kooperatife üye olduğunuz belgeler,
 • Faaliyet belgesi (bağlı bulunan odadan),
 • İkametgâh belgesi,
 • Kimlik belgesi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Banka tarafından istenecek ek belgeler.

 

Yukarıda yer alan belgeleri toparladıktan sonra bölgenizde bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne üye olmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra Kooperatif yönetimi başvuruyu inceleyecektir. Eğer sözleşmede yer alan şartları taşıyorsanız 15 gün içerisinde üyelik başvurunuza olumlu ya da olumsuz sonuç verilir. Karar olumsuz ise bunun nedeni dilekçeli olarak tarafınıza sunulacaktır. Karar olumlu olması durumunda ise 1 ay içerisinde sözleşmeyi imzalamanız ve üyeliği kabul etmeniz gerekmektedir. Sonrasında bloke sermayesi için bankanın bloke sermayesine gerekli olan ücreti yatırmanız gerekecektir. Kredi kullandırıldıktan sonra blokeli hesaptan paranızı çekebilirsiniz.

 

HESAPLAMA TABLOSU: Esnaf kefalet kredisi hesaplama

 

Yukarıda yer alan hesaplamalar internet üzerinden değerlendirmelere göre yapılmıştır, en doğru hesaplamayı Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatiflerinde öğrenebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisine özellikle büyükşehirlerde yoğun şekilde başvuru yapılmaktadır. Bundan dolayı dosyalar kooperatiflerde birikmiş şekilde sıraya konulmakta ve değerlendirilmektedir. Siz de esnaf kefalet kredisi kullanamıyorsanız bankaların düşük faizli esnaf kredilerini de araştırabilirsiniz. Bunun için Halkbank esnaf kredisi sayfasını önerebiliriz.

 

Finansbank Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi 

 

Esnaf kefalet kredisi esnaflarımıza verilmektedir, siz de bu krediden yararlanarak işletmenize maddi destekte bulunabilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz. Ayrıca bu krediden yararlanamıyorsanız, esnaflara özel uygun faiz oranlı kredi veren bankaları tercih edebilirsiniz. Siz de bu konu ile ilgili güncel merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız, aşağıda yer alan yorum bölümüne sorularınızı gönderebilir ve anında uzman kişilerden yanıt alabilirsiniz. Esnafa faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için sitemizi takip edebilir ve yeni duyurulan haberleri ilk siz inceleyebilirsiniz.

 

 

İlginizi çekebilir:

Acil kredi

Senetle kredi

Faturalı hatta kredi

Faizsiz kredi veren bankalar

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Ne Demişler?

15 yorum yapılmış

Hüseyin
Hüseyin

2019 yılında esnaf kefalet şartlarına baktığimızda kredi almak kolay gibi gözüküyor! Ancak kooperatifte yüzlerce dosya birikmiş ancak aracı komisyonla çalışan kişiler çözüyor bu işi sen başvuru yapmışsın yapmamışsın boş!

2019-07-13 15:49:21 -
Ahmet Batmaz
Ahmet Batmaz

Esnaf kefalet kredisi çekmek gercekten çok zor. Özellikle büyükşehirlerde esnaf kefalet için başvuru yapan yüzlerce esnaf sırada bekliyor, tanıdığın olmazsa boş yere ümitlenip bekliyorsun başvurunu işleme alan yok. Devletin esnaf kefalet kredilerine çözüm bulması gerekiyor.

2019-07-13 15:47:39 -
Orhan Aktepe
Orhan Aktepe

Yıllardır internette bu tür konular araştıran bir esnaf olarak söylüyorum, bu kadar net ve açıklama başka bir yerde yok. Emeğinize sağlık esnaf kefalet kredisi çekeceklere önerimdir iyice inceleyin sayfayı.

2019-05-08 22:13:52 -
Turan Tekin
Turan Tekin

eanaf kefalet kredisinden yararlanmak istiyorum ancak kefilim veya ipotek teminat göstereceğim şey yok, bu durumda ne yapabiliriz?

2019-03-25 22:46:52 -
kredibankalar.com
kredibankalar.com

Ayşe hanım merhabalar, esnaf kefalet kredisi kullanmak istiyorsanız bu sayfada yer alan başvuru detaylarını incelemenizi öneririz.

2019-03-15 17:27:19 -
AYŞE TEK
AYŞE TEK

merhabalar, istanbul'da esnafım. 100 bin tl krediye ihtiyacım var.

2019-03-15 17:22:54 -
Yaşar Türkmen
Yaşar Türkmen

merhabalar, 2019 nisan döneminde esnaf kefalet kredisi kullanmak istiyorum. şartlar hakkında bilgi alabilir miyim.

2019-03-14 21:47:18 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

merhabalar Kamil bey, Esnaf kefalet kredi başvurusu ilinizde bulunan esnaf kefalet kooperatiflerine yapılması gerekiyor, sayfamızı incelerseniz tüm bilgiler yer almaktadır.

2019-03-12 23:08:34 -
Ramazan AKTEPE
Ramazan AKTEPE

star gazetesinde çıkmıştı haberlere esnaf kefalet kredisi diye. ancak bir çok esnaf bu krediden yararlanamıyor, kooperatifler krediye onay versede halkbank kredi vermekte zoruluk çıkartıyor devletin esnaflara daha kolay şartlarda kredi vermesi gerekiyor. saygılarımla.

2019-03-12 23:07:57 -
UĞUR
UĞUR

esnaf kefalet kredi 2019 yılı nisan ayında kullanmak istiyorum, uygun mudur.

2019-03-12 23:07:08 -
Kamil
Kamil

200 bin tl esnaf kefalet kredi başvurusu yapmak istiyorum. saygılar...

2019-03-12 23:06:45 -
Orhan Arıkan
Orhan Arıkan

diğer siteler gibi saçma sapan bilgiler vermediğiniz için teşekkür ediyorum. esnaf kefalet kredisine başvurumu yapacağım sizin sayenizde net bilgi aldım.

2019-03-12 23:06:24 -
Mahmut Şenol
Mahmut Şenol

esnafım, 150 bin tl 60 ay vadeli olarak kredi çekmek istiyorum, yakın zamanda başvuru yapacağım. başvurum onaylanırsa burdan arkadaşları yönlendiririm.

2019-01-31 16:49:19 -
Kamil Koraytürk
Kamil Koraytürk

esnaf kefalet kredisi adı altında resmen seçim vaadi yapılıyor, esnaf kefalet kredisini kullanan lar neredeler?

2019-01-31 16:48:41 -
Tülay Bozkurt
Tülay Bozkurt

merhabalar kolaygelsin, esnafım ve 70 m2 dükkanım var bunun karşılığında esnaf kefalet kredisi ne kadar kullanabilirim?

2019-01-31 16:48:09 -
Güncel:
EFT Nedir - EFT Nasıl Yapılır?
Tarih : 2019-09-28 23:32:42
Türkiye Finans Çalışma Saatleri 2019
Tarih : 2019-09-22 13:15:42
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: