Faizsiz Ev Alma Şirketleri Listesi 2021

Faizsiz ev alma şirketleri listesin bu sayfada sizler için hazırladık. 2021 yılı faizsiz ev alma şirketlerinin tamamını bu sayfadan karşılaştırabilirsiniz.

Faizsiz Ev Alma Şirketleri Listesi 2021

Faizsiz ev almak istiyorum diyen pek çok kişi, faizsiz ev alma şirketlerini merak etmektedir. Faizsiz konut sistemi olarak bilinen "tasarruf finansmanı" yöntemine ilişkin yasa Nisan 2021'de Resnş Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu süreçten sonra faizsiz ev alma şirketlerine de güven arttı.

Faizsiz ev alma sistemi güvenilir mi?

Finansal kiralama, faköring ve finansman şirketleri kanunu meclisten geçti. Bu kapsamda, faizsiz ev alma şirketi olarak faaliyet gösteren tasarruf firmaları artık BDDK'nın denetimi altında olacak. Bu kapsamda söz konusu şirketlerin kuruluş izinleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından en az 5 üyenin kararıyla belirlenecek. Bu şirketlerin asgari sermaye tutarları da 100 milyon TL olarak belirlenecek bu sayede önüne gelen kişiler faizsiz ev alma şirketi kuramayacak. Ayrıca bu firmaların kapanma, bölünme, birleşme gibi faaliyetlerini de BDDK belirleyecek. Bu şirketler tasfiye sürecine girdiğinde ise yeni müşteri alamayacak. Müşterinin hak ve menfaatleri zarara uğradığında ise BDDK kararıyla şirket tasfiye edilebilecek.

Müşterinin Cayma Hakkı

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'na, "tasarruf finansman sözleşmesi" başlıklı bir madde eklenerek, maddede tasarruf finansman sözleşmesinin kapsamı belirtilecek. Müşteri, sözleşme imzalandıktan 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkına sahip olacak. Bu durumda katılım bedeli dahil olmak üzere tüm tasarruf ücretleri müşteriye ödenecek. Maddeye göre cayma ve sözleşme fesih hakkına aykırı işlem yapılması durumunda 62 bin 500 liradan az olmamak üzere aykırılık oluşturanlara işlem tutarı 5 katına kadar, "Tasarruf finansman sözleşmesi" kapsamında aykırı işlem yapılması halinde ise 25 bin 500 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca BDDK'nın Cumhuriyet Başsavcılığı muhatap talebi üzerine, sulh ceza hakimliğince dava açılması halinde davaya bakan mahkeme, iş yerlerinin faaliyetlerini ve reklamlarını geçici olarak durdurabilecek. Alınması gereken izinleri almadan tasarruf finansman faaliyetlerinde bulunan kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Faizsiz Ev Alma Şirkletleri Listesi

2021 yılında çıkarılan yasa ile birlikte, pek çok şirket birleşmeye giderek faizsiz konut alma şirketleri arasında faaliyetine devam etmeye başladılar. Vatandaşların mağduriyet yaşanmaması için intibak başvurusunda bulunan şirketler arasında yer almayan şirketlere itibar edilmemesi konusunda BDDK uyarıda bulundu. Buna göre izinsiz faaliyet gösteren faizsiz ev alma şirketlerini e-Devlet üzerinden BDDK veya Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet edebilirsiniz. Ayrıca BDDK'nın açıklamasında, bu şirketlere yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altına alınmadığı konusunda da vatandaşlara uyarı yapıldı. BDDK tarafından açıklanan listeye göre, 35 şirket intibak başvurusunda bulundu. Bu şirketlerin 23'ü tak başına, 12'si ise 5 şirket çatısı altında birleşerek başvuru yaptı. BDDK'ya başvuru yapan faizsiz ev alma şirketleri:

1- Umutevim Yatırım ORG. A.Ş (İNTİBAK)
2- Fuzul Gayrimenkul YATIRIM A.Ş (İNTİBAK)
3- Emin Evim Emin OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
4- Katılımevim OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
5- Meskenfinans GAYRİMENKUL YATIRIM ORG. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
6- Kumbaraevim ORG. VE GAYRİMENKUL PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
7- Birikimevim GAYRİMENKUL ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
8- İmece YATIRIM ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
9- Yenievim TASARRUFU GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
10- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
11- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTO. ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
12- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK)
13- ÖNCEEVİM GAYRİMENKUL OTO. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
14- TASARRUF ORG. VE GAYRİMENKUL PAZ. A.Ş. (İNTİBAK)
15- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
16- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
17- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTO. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
18- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK)
19- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş (İNTİBAK)
20- NAREVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
21- MOREVİM TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ENER. ORG. VE PAZ. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
22- SİNPAŞ YAPI ENDÜSTRİSİ A.Ş. (İNTİBAK)
23- DOĞRUEVİM GAYRİMENKUL ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
24- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTO. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK - Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
25- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK - Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
26- İKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
27- PAMUK EVİM ORG. GAYRİMENKUL OTO. İNŞ. MÜH. MİM. TUR. KAT. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
28- VİZYONEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. PAZ. SAN. TİC. A.Ş (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
29- EZOGELİN TASARRUF GAYRİMENKUL YATIRIM SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
30- BİREVİM TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK Birevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Org. Paz. ve Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
31- ÇÖZÜM TASARRUF ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Birevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Org. Paz. ve Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
32- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORG. İLET. OTO. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. ve Org. A.Ş. çatısı altında devir suretiyle)
33- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. VE ORG. A.Ş (İNTİBAK Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. ve Org. A.Ş. çatısı altında devir suretiyle)
34- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞ. TAAH. OTO. ORG. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK Destekevim Gayrimenkul İnş. Taah. Oto. Org. San. Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
35- GÜVENCE TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Destekevim Gayrimenkul İnş. Taah. Oto. Org. San. Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)

Faizsiz ev alma şirketleri listesi Mayıs 2021 tarihi itibariyle yukarıda güncel olarak paylaşılmıştır. Bu şirketlerin başvuruları tamamlandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak BDDK resmi internet sitesinde de yayımlanacaktır.

Faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz ev kredisi veren bankalar

Yorum yap: