sponsorlu bağlantılar

Faizsiz Katılım Bankacılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faizsiz Katılım Bankacılığı ile faizli diğer bankaların arasında yapılan karşılaştırmalar bazı karışıklıklara neden olabilmektedir.

sponsorlu reklamlar

2018-03-18 00:01:26

 

ANINDA ONAYLANAN

KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun, kartınız hemen adresinize gönderilsin.

 

sponsorlu reklamlar

Faizsiz kredi, Bankacılık piyasasında tüm kurumların rekabet içerisinde çalıştığı günümüzde, aynı denetleme ve düzenlemelerin yer aldığı bankacılık mekanizmasında da bu bankalar arasında benzerlikler de kaçınılmazdır. Fakat her iki farklı sistem modeline bakılacak olursa, bankalar tamemen farklı prensiplerle çalıştığı da görülür.

Faizsiz kredi nedir diye merak eden kişiler, bu konular ile ilgili aşağıda soru-cevap bölümümüzü okuyabilirsiniz.

Katılım bankacılığında verilen evraklar, niye faizli bankacılıkla benzerlikleri vardır?

Katılım Bankaları da diğer bankalar gibi BDDK tarafından denetlenmektedir. Bankaların müşterilerine verdiği sözleşme, evrak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmektedir. Faizsiz yada faizli bankacılık ayırt edilmeden bu belgeleri bankalar müşterilerinden almak zorundadır. Bu nedenle de evrakların birbirine benzemesi doğal bir durumdur.

Kar payı oranları ve Faiz Oranları Neden Birbirine Yakın?

Katılım Bankaları (Faizsiz kredi veren bankalar), diğer bankalarla rekabet içerisinde faaliyetlerini yürütür. Bu nedenle de peşin alınacak bir mal piyasa değerinden uzak bir şekilde belirlenemez. Benzer finansal faaliyetleri yürütebilmek adına kar oranları diğer bankaların faiz oranları göz önüne alınıp belirlenmektedir. Ayrıca Bddk tarafından faiz oranları gibi kar oranlarına da üst limit bulunmaktadır.


Kar - Zarar ortaklığı esasında işletilen Katılım Hesapları neden zarar etmez?

Faizsiz kredi avantajları, Oldukça yüksek miktarlarla yapılan Katılım Hesapları, diğer yandan çok sayıda müşterinin finansmanını karşılamaktadır. Faizsiz kredi veren bankalardan finansman isteyen müşterilerin başvuruları değerlendirme sonucunda uygun olanlar finansman desteğinden yararlanır. Bu durum da batık olan finansman telebini en aza indirmektedir. Katılma hesabı havuzu ne kadar büyükse, batık finansmanların oluşturacağı zarar da o denli düşük olmakta ve müşterilere yansımamakadır.

Faizsiz Kredi veren Katılım Bankaları

Günümüzde katılım bankaları arasında Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans dır. Sizde bu faizsiz kredi veren bankalar kategorimiz üzerinden bu bankalara başvurular yapabilir ve faizsiz krediler kullanabilirsiniz.

Kaynaklar: Bankalar listesi

 

Başvur:

Akbank Axess kredi kartı başvurusu

 

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Vakıfbank EFT Limiti Yükseltme
Tarih : 2019-06-07 18:20:00
İş Bankası Veri Uzmanı Sınavı 2019
Tarih : 2019-06-04 18:52:00
reklam kodu
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA