Devlet Bankaları Hangileri - Devlete Ait Bankalar

Devlete ait bankalar her zaman merak konusu olmuştur. Bu sayfada devlet bankaları hangi bankalardır 2020 yılında diye soranlar için araştırdık ve bu konuyu hazırladık.

Devlet Bankaları Hangileri - Devlete Ait Bankalar

  Türkiye'de hizmet veren ve kamuya ait sermayeden oluşan 3 adet kalkınma ve yatırım bankaları, 3 adet mevduat bankası olarak toplamda 6 banka hizmet vermektedir. Buna göre  devlete ait bankalar hangileridir diye soranlar için bu konudaki listeden yararlanabilirler. Devlet bankaları her zaman için düşük oranlı faiz vererek tüketicilerin daha uygun koşullarda finans ürünlerini kullanmasını amaçlamaktadır. Vatandaşlar genel olarak kamu sermayeli mevduat bankalarını duyması ve diğer yatırım bankaları bilmemesi normal bir durumdur. Yatırım bankalarının diğer bankalar gibi her yerde şubesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu bankalar sermayelerini faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirmektedir. Yine devlet bankalarının sıralamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Devlet Bankaları 2020

Türkiye'de faaliyet gösteren kamu yani devlet bankalarını merak edenler için bu araştırmayı gerçekleştirdik. Buna göre 2017 yılında vatandaşlar için hizmet veren 3 banka vardır. Ancak perdenin arkasında da kamu kurumlarına hizmet veren 3 banka daha bulunmaktadır. Bu bankaları, kimlere hizmet verdiğini ve bazı özelliklerini sizlere aktarıyoruz. Toplamda 6 banka Türkiye devlet bankaları olarak hizmete devam etmektedir. Aşağıdaki açıklamada yer alan şekilde Ziraat Bankası; Türkiye'nin en eski kamu bankasıdır. Osmanlı Devleti döneminde hizmete başlayan banka günümüze kadar hizmetine devam etmiş köklü bankamızdır. Ayrıca Ziraat Bankası yenilikleri de takip ederek her geçen gün müşteri potansiyelini artırmayı başarmış, geçtiğimiz yıllarda katılım bankacılığı alanında da Ziraat Katılım adı altında bankayı hizmete açmıştır. Diğer kamu bankaları ise Halkbank, Vakıfbank olarak bilinmektedir. Devlet bankaları arasına geçtiğimiz yıllarda hizmet veren ve faaliyetlerine son verilen Emlak Bank da eklenmiştir, Emlak Bank 2019 yılında hizmete başlayarak faizsiz katılım bankacılığı alanında hizmet vermeye başlamıştır. Devlet bankaları bunlardır:

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım
  • Halkbank
  • Emlak Katılım Bankası

 

Bu bankaların yanı sıra 5 adet devlete ait banka bulunmakadır; Bu bankaları bireysel müşteriler kullanamazken belediye, kurumsal firmalar vb. kurumlara hizmet veren bankalardır. Aşağıda yer alan tablolardan bankalar hakkında kısa bilgilere ulaşabilir, devlet bankaları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası A.Ş.

 Tüm vatandaşlarımızın yakından takip ettiği ve devlet bankası olarak bilgiği Ziraat Bankası, faaliyetlerine 1863’den bu yana devam etmektedir. Ziraat Bankası Osmanlı döneminde kurulduğunda Memleket Sandıkları olarak hizmet veriyordu. Merkezi Ankara’da bulunan banka taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, bireysel krediler ve çiftçi kredileri ile ilgili pek çok kredide en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Yurt genelinde 1785 şube ve 25.156 çalışanı ile hizmet veren Ziraat Bankası, dünyanın 18 ülkesinde hizmet vermektedir. Ziraat Bankası devletin mi konusu üzerinden daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür.

İnternet adresi: https://www.ziraatbank.com.tr

Şube Adeti: 1.741 adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 220 0000

 

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

 Halk Bankası olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren banka, devlet bankaları arasında yer almaktadır. 1933 yılında hizmet vermeye başlayan banka günümüzde, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer finansman ürünlerinde uygun faiz oranlarıyla kolay ödeme avantajları sunmaktadır. Kuruluşundaki amaç ise özel bankalara yol göstermek ve en uygun faizlerle kredi vererek sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır. Halk Bankası devlet bankası mı konusundan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternet adresi: https://www.halkbank.com.tr/

Şube Adeti: 989 adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 222 0 400

 

Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank)

 Vakıfbank yani diğer adıyla Türkiye Vakıflar Bankası’da kamu bankaları arasında hizmet vermeye devam etmektedir. Vakıfbank, dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in önderliğinde 1954 yılında kurulan bir bankadır ve günümüzde uygun faiz oranlarıyla finansman ürünlerini sağlamaktadır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Vakıfbank devlet bankası mı? sayfasına göz atabilir.

İnternet adresi: https://www.vakifbank.com.tr/

Şube Adeti: 948  adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 222 0 724

 

İLLER BANKASI

İLBANK AŞ. De kamu bankaları arasında hizmet vermektedir. Ancak bu banka İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kuruluşlarına kredi desteği sunmaktadır.

 

TÜRK EXİMBANK

Türk Eximbank yani Türkiye İhracat Kredi Bankası, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı artırma amacıyla kurulan banka yatırım bankası olarak Türkiye Cumhuriyeti bankaları arasında yer almaktadır. https://www.eximbank.gov.tr/ adresinden banka hakkında tüm detaylı bilgilere de ulaşmanız mümkündür.

 

Türkiye Kalkınma Bankası

Kamu bankaları arasında hizmete devam eden bir diğer banka ise Türkiye Kalkınma Bankası’dır. 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmaya destek olma amacıyla kurulan banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yapmaktadır.

 

Devlete ait 3 adet katılım bankası bulunmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar arasında yer alan bu katılım bankaları Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ve Emlak Bank'tır. Devlet bankaları arasında kredi faiz oranlarına göre kampanyalar yapılarak yeni müşteriler kazanılmaya çalışılmaktadır. Siz de kredi faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı bankanın hangisi olduğuna kadar verebilirsiniz. Bu konuda yer alan bilgiler ile sizde devlete ait bankalar hangi bankalardır sorusuna yanıt bulabileceksiniz. 2017 yılında hizmete devam eden kmu bankaları bu konuda yer alan 6 bankadan oluşmaktadır. Diğer bankalar özel banka ya da yarı özel banka olarak hizmet vermektedir. Eğer diğer bankalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz. Devlet bankalarının listesine yine bu konu üzerinden ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir çok kişinin merak konusu olan bu araştırmayı sizlere sunduk. Bilindiği gibi kamu bankaları olarak anılan bankalar da devlet bankalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından işletilen ve kar amaçlı hizmet veren bu kuruluşlar aynı zamanda uygun faiz oranlarıyla vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Devlet bankaları  hangisi diye merak edenler için bu sayfamızdaki bilgilerden yararlanabilirler.

 

İlginizi çekebilecek sayfalar:

İş Bankası devletin mi

Akbank kimin?

Ziraat Bankası devletin mi?

Vakıfbank devlet bankası mı?

Halkbank devletin mi?

 

Sosyal Medyada Paylaş

Ne Demişler?

5 yorum yapılmış

Yasemin Akasya
Yasemin Akasya

Devlet bankalarından birisi olan emlak katılım bank'ın tekrardan hizmete başlaması gerçekten sevindirici bir durum. İnşallah ileriki zamanlarda bankanın piyasada daha aktif olarak çalıştığını da görürüz.

2020-08-19 22:32:32 -
Ahmet Yasin
Ahmet Yasin

peki ziraat bankası devlete mi ait?

2020-06-04 23:54:53 -
Kredibankalar.com - Necati
Kredibankalar.com - Necati

Evet Yasin bey, Ziraat Bankası devlet bankaları arasında hizmet veren bir bankadır. Osmanlı döneminde hizmete başlamış ve günümüze kadar hizmetine devam etmiştir.

2020-06-06 13:15:03
(koç grubu danışmanlık)
(koç grubu danışmanlık)

yapi kredi koç grubuna ait bir özel bankadir hisse senedi vehbi koç ve ailesine aittir

2020-05-20 19:22:24 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

2020-06-06 13:15:19
mustafa kaya
mustafa kaya

teşekürler... .

2019-02-08 11:14:40 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

2020-06-06 13:15:37
Aydin Ertan
Aydin Ertan

Yapı Kredi bankasını devlet bankaları arasında sanıyordum...

2018-07-17 15:30:45 -
Kredibankalar.com
Kredibankalar.com

Bir çok kişi İş Bankası ve Yapı Kredi'yi devlet bankaları sanıyor ama durum öyle değil. Konu içeriğini inceleyerek banka sahiplerini öğrenebilirsiniz.

2020-06-06 13:16:19

reklamı kapat