Devlet Bankaları Hangi Bankalardır


Devlet Bankaları Hangi Bankalardır

Devlet Bankaları Hangi Bankalardır
18 Mayıs 2017 Perşembe 21:53 tarihinde paylaşıldı.

Devlete ait bankalar her zaman merak konusu olmuştur. Bizde devlet bankaları hangi bankalardır diye soranlar için araştırdık ve bu konuyu hazırladık.

Türkiye'de hizmet veren ve kamuya ait sermayeden oluşan 3 adet kalkınma ve yatırım bankaları, 3 adet mevduat bankası olarak toplamda 6 banka hizmet vermektedir. Buna göre devlet bankaları hangileridir diye soranlar için bu konudaki listeden yararlanabilirler. Devlet bankaları her zaman için düşük oranlı faiz vererek tüketicilerin daha uygun koşullarda finans ürünlerini kullanmasını amaçlamaktadır.
Vatandaşlar genel olarak kamu sermayeli mevduat bankalarını duyması ve diğer yatırım bankaları bilmemesi normal bir durumdur. Yatırım bankalarının diğer bankalar gibi her yerde şubesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu bankalar sermayelerini faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirmektedir. Yine devlet bankalarının sıralamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Finansbank sahibi kim 
Ziraat Bankası devletin mi


Devlete ait bankalar

Türkiye'de faaliyet gösteren kamu yani devlet bankalarını merak edenler için bu araştırmayı gerçekleştirdik. Buna göre 2017 yılında vatandaşlar için hizmet veren 3 banka vardır. Ancak perdenin arkasında da kamu kurumlarına hizmet veren 3 banka daha bulunmaktadır. Bu bankaları, kimlere hizmet verdiğini ve bazı özelliklerini sizlere aktarıyoruz. Toplamda 6 banka Türkiye devlet bankaları olarak hizmete devam etmektedir.Ziraat Bankası A.Ş.Tüm vatandaşlarımızın yakından takip ettiği ve devlet bankası olarak bilgiği
Ziraat Bankası, faaliyetlerine 1863’den bu yana devam etmektedir. Ziraat Bankası Osmanlı döneminde kurulduğunda Memleket Sandıkları olarak hizmet veriyordu. Merkezi Ankara’da bulunan banka taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, bireysel krediler ve çiftçi kredileri ile ilgili pek çok kredide en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Yurt genelinde 1785 şube ve 25.156 çalışanı ile hizmet veren Ziraat Bankası, dünyanın 18 ülkesinde hizmet vermektedir.


Türkiye Halk Bankası A.Ş.


Halk Bankası olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren banka, devlet bankaları arasında yer almaktadır. 1933 yılında hizmet vermeye başlayan banka günümüzde, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer finansman ürünlerinde uygun faiz oranlarıyla kolay ödeme avantajları sunmaktadır. Kuruluşundaki amaç ise özel bankalara yol göstermek ve en uygun faizlerle kredi vererek sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır.Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank)


Vakıfbank yani diğer adıyla Türkiye Vakıflar Bankası’da kamu bankaları arasında hizmet vermeye devam etmektedir. Vakıfbank, dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in önderliğinde 1954 yılında kurulan bir bankadır ve günümüzde uygun faiz oranlarıyla finansman ürünlerini sağlamaktadır.İLLER BANKASIİLBANK AŞ. De kamu bankaları arasında hizmet vermektedir. Ancak bu banka İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kuruluşlarına kredi desteği sunmaktadır.TÜRK EXİMBANKTürk Eximbank yani Türkiye İhracat Kredi Bankası, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı artırma amacıyla kurulan banka yatırım bankası olarak Türkiye Cumhuriyeti bankaları arasında yer almaktadır.

 


Türkiye Kalkınma Bankası


Kamu bankaları arasında hizmete devam eden bir diğer banka ise Türkiye Kalkınma Bankası’dır. 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmaya destek olma amacıyla kurulan banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yapmaktadır.

 

Devlet Bankaları

Bu konuda yer alan bilgiler ile sizde devlet bankaları hangileri sorusuna yanıt bulabileceksiniz. 2017 yılında hizmete devam eden kmu bankaları bu konuda yer alan 6 bankadan oluşmaktadır. Diğer bankalar özel banka ya da yarı özel banka olarak hizmet vermektedir. Eğer diğer bankalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz. Devlet bankalarının listesine yine bu konu üzerinden ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: İş Bankası devletin mi

 

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  Kredi başvurusu
  
  Diğer projeler: Bayilik veren firmalar
  2018 © Tüm hakları saklıdır. Kredi Başvurusu - Kredi Bankalar - Kredi Notu Sorgulama