Devlet Bankaları Kredi Faiz Oranları (Kasım Ayı Faiz Oranları)

Devlet bankaları kredi faiz oranlarını indirdi. Bu sayfada tüm devlet bankaları ve kredi faiz oranları karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Devlet Bankaları Kredi Faiz Oranları (Kasım Ayı Faiz Oranları)

Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı olarak hizmet veren pek çok devlet bankaları bulunmaktadır. Bu devlet bankalarının bazıları bireysel ve kurumsal müşterilere özel olarak çalışırken, bazıları ise sadece devlet kurumlarına hizmet vermek için çalışmalarını sürdürmektedir. Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrasında devlet bankaları kredi faiz oranları da indirime gidildi. Özellikle yeni ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar devlet bankalarının konut kredisi faiz oranlarını merak etmekte. 2021 yılı Kasım ayına ait kredi veren devlet bankalarının güncel kredi faiz oranlarını sizler için bu sayfamızda karşılaştırdık.

 

Devlet bankaları hangileri?

Türkiye Bankalar Birliği'nden alınan verilere göre; Türkiye'de hizmet veren devlet bankaları olarak faaliyette olan toplamda 10 banka bulunmaktadır. Direkt vatandaşlara hizmet veren devlet bankası denildiğinde ilk akla gelen Ziraat Bankası'dır. Ziraat Bankası'nın yanı sıra Vakıfbank, Halkbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım ile Emlak Katılım bankaları da devlete ait bankalardır. Diğer bankaların hizmet türü genellikle resmi kurumlara olduğundan dolayı pek çok kişinin bu bankanın isminden haberi bile yoktur. Devlet bankaları isimleri ve hizmet türlerini aşağıda yer alan tabloda hazırladık.

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Halkbank
  • Emlak Katılım Bankası
  • İller Bankası
  • Türkiye İtracat-İthalat Bankası
  • Birleşik Fon Bankası

Devlete ait olan bankalar listesi

Banka Adı Banka Türü
Ziraat Bankası

Kamu Mevduat Bankası

Vakıfbank

Kamu Mevduat Bankası

Halkbank

Kamu Mevduat Bankası

Adabank

TMSF'ye Devredilen Bankalar

Birleşik Fon Bankası

TMSF'ye Devredilen Bankalar

İller Bankası

Kalkınma ve Yatırım Bankası

Türk Eximbank

Kalkınma ve Yatırım Bankası

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Kalkınma ve Yatırım Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Katılım Bankası

Emlak Katılım

Katılım Bankası

Ayrıca bakınız: Bankalar listesi

 

Devlet Bankaları Kredi Faiz Oranları

Devlete ait kredi çekebileceğiniz bankaların güncel kredi faiz oranlarını sizler için aşağıda hazırladık. Devlet bankaları kredi faiz oranları ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak ayrı ayrı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre değişebileceği gibi, bu sayfada yer alan faiz oranları Kasım ayına ait devlet bankalarının resmi sitesinde hesaplama araçları yapılarak eklenmiştir.

Banka

İhtiyaç Kredisi

Konut Kredisi

Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası

%1,59

%1,29

%1,59

Halkbank

%1,63

%1,29

%1,54

Vakıfbank

%1,61

%1,29

%1,50

Ziraat Katılım

%1,65

%1,47

%1,63

Vakıf Katılım

-

%1,43

%1,55

Emlak Katılım

-

%1,34

%1,49

İhtiyaç kredisi için 30 Bin TL 36 ay vadeli,

Konut kredisi için 150 Bin TL 120 Ay vade,

Taşıt kredisi için 100 Bin TL 48ay vadeli kredi hesaplaması için faizler sunulmuştur.

Hesaplama tablosu Kasım 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yukarıda yer alan devlet bankaları kredi faizleri, devlete ait bankaların resmi internet sitelerinden Ekim 2021 tarihinde alınarak bu sayfaya eklenmiştir. Faiz oranları günlük piyasalara göre ve çekilecek kredi tutarına göre, kişinin kredi notuna göre değişebilmektedir.

 

Kredi Çekebileceğiniz Devlet Bankaları

Yukarıda yer alan 9 devlet bankasından sadece altısında ihtiyaç, taşıt, konut gibi krediler çekilebilmektedir. Bireysel ve kurumsal olarak hizmet veren bu devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Emlak Katılım'dır. Diğer bankalar ise belediyeler gibi kurumlara hizmet vermektedir.

 

Ziraat Bankası A.Ş.

Tüm vatandaşlarımızın yakından takip ettiği ve devlet bankası olarak bilgiği Ziraat Bankası, faaliyetlerine 1863’den bu yana devam etmektedir. Ziraat Bankası Osmanlı döneminde kurulduğunda Memleket Sandıkları olarak hizmet veriyordu. Merkezi Ankara’da bulunan banka taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, bireysel krediler ve çiftçi kredileri ile ilgili pek çok kredide en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Yurt genelinde 1785 şube ve 25.156 çalışanı ile hizmet veren Ziraat Bankası, dünyanın 18 ülkesinde hizmet vermektedir. Ziraat Bankası devletin mi konusu üzerinden daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür.

İnternet adresi: https://www.ziraatbank.com.tr

Şube Adeti: 1.741 adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 220 0000

 

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

 Halk Bankası olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren banka, devlet bankaları arasında yer almaktadır. 1933 yılında hizmet vermeye başlayan banka günümüzde, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer finansman ürünlerinde uygun faiz oranlarıyla kolay ödeme avantajları sunmaktadır. Kuruluşundaki amaç ise özel bankalara yol göstermek ve en uygun faizlerle kredi vererek sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır. Halk Bankası devlet bankası mı konusundan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternet adresi: https://www.halkbank.com.tr/

Şube Adeti: 989 adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 222 0 400

 

Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank)

Vakıfbank yani diğer adıyla Türkiye Vakıflar Bankası’da kamu bankaları arasında hizmet vermeye devam etmektedir. Vakıfbank, dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in önderliğinde 1954 yılında kurulan bir bankadır ve günümüzde uygun faiz oranlarıyla finansman ürünlerini sağlamaktadır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Vakıfbank devlet bankası mı? sayfasına göz atabilir.

İnternet adresi: https://www.vakifbank.com.tr/

Şube Adeti: 948  adet

Müşteri Hizmetleri: 0850 222 0 724

 

İLLER BANKASI

İLBANK AŞ. De kamu bankaları arasında hizmet vermektedir. Ancak bu banka İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kuruluşlarına kredi desteği sunmaktadır.

 

TÜRK EXİMBANK

Türk Eximbank yani Türkiye İhracat Kredi Bankası, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı artırma amacıyla kurulan banka yatırım bankası olarak Türkiye Cumhuriyeti bankaları arasında yer almaktadır. https://www.eximbank.gov.tr/ adresinden banka hakkında tüm detaylı bilgilere de ulaşmanız mümkündür.

 

Türkiye Kalkınma Bankası

Kamu bankaları arasında hizmete devam eden bir diğer banka ise Türkiye Kalkınma Bankası’dır. 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmaya destek olma amacıyla kurulan banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yapmaktadır.

 

2021 yılında hizmete devam eden kamu bankaları bu konuda yer alan 6 bankadan oluşmaktadır. Diğer bankalar özel banka ya da yarı özel banka olarak hizmet vermektedir. Eğer diğer bankalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz.

Devlet bankaları listesine yine bu konu üzerinden ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Devlete ait olan 3 adet katılım bankası bulunmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar arasında yer alan bu katılım bankaları Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ve Emlak Bank'tır. Devlet bankaları arasında kredi faiz oranlarına göre kampanyalar yapılarak yeni müşteriler kazanılmaya çalışılmaktadır. Siz de kredi faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı bankanın hangisi olduğuna kadar verebilirsiniz.

Bu konuda yer alan bilgiler ile siz de devlete ait bankalar hangi bankalardır sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Kamu bankaları arasında hizmete devam eden bir diğer banka ise Türkiye Kalkınma Bankası’dır. 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmaya destek olma amacıyla kurulan banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yapmaktadır.

 

İş Bankası devletin mi

Akbank kimin?

Faizsiz kredi veren devlet bankaları

Devlet bankaları ortak atm

Bankalar listesi

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Yeşim Yel

Vakıfbank'ın devlet bankası olduğundan haberim bile yoktu. Artık tüm hesaplarımı Vakıfbank devlet bankasına taşıyacağım.

2021-11-25 01:47:13 -