sponsorlu bağlantılar

Devlet Bankaları Hangi Bankalardır

Devlete ait bankalar her zaman merak konusu olmuştur. Bizde devlet bankaları hangi bankalardır diye soranlar için araştırdık ve bu konuyu hazırladık.

sponsorlu reklamlar

2018-04-22 14:16:24

sponsorlu bağlantılar

 

ANINDA ONAYLANAN

KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun, kartınız hemen adresinize gönderilsin.

 

sponsorlu reklamlar
Türkiye'de hizmet veren ve kamuya ait sermayeden oluşan 3 adet kalkınma ve yatırım bankaları, 3 adet mevduat bankası olarak toplamda 6 banka hizmet vermektedir. Buna göre devlete ait bankalar hangileridir diye soranlar için bu konudaki listeden yararlanabilirler. Devlet bankaları her zaman için düşük oranlı faiz vererek tüketicilerin daha uygun koşullarda finans ürünlerini kullanmasını amaçlamaktadır. Vatandaşlar genel olarak kamu sermayeli mevduat bankalarını duyması ve diğer yatırım bankaları bilmemesi normal bir durumdur. Yatırım bankalarının diğer bankalar gibi her yerde şubesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu bankalar sermayelerini faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirmektedir. Yine devlet bankalarının sıralamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Bankaları

Türkiye'de faaliyet gösteren kamu yani devlet bankalarını merak edenler için bu araştırmayı gerçekleştirdik. Buna göre 2017 yılında vatandaşlar için hizmet veren 3 banka vardır. Ancak perdenin arkasında da kamu kurumlarına hizmet veren 3 banka daha bulunmaktadır. Bu bankaları, kimlere hizmet verdiğini ve bazı özelliklerini sizlere aktarıyoruz. Toplamda 6 banka Türkiye devlet bankaları olarak hizmete devam etmektedir. Aşağıdaki açıklamada yer alan şekilde Ziraat Bankası; Türkiye'nin en eski kamu bankasıdır. Osmanlı Devleti döneminde hizmete başlayan banka günümüze kadar hizmetine devam etmiş köklü bankamızdır. Ayrıca Ziraat Bankası yenilikleri de takip ederek her geçen gün müşteri potansiyelini artırmayı başarmış, geçtiğimiz yıllarda katılım bankacılığı alanında da Ziraat Katılım adı altında bankayı hizmete açmıştır. Diğer kamu bankaları ise Halkbank, Vakıfbank olarak bilinmektedir.Ziraat Bankası A.Ş.Tüm vatandaşlarımızın yakından takip ettiği ve devlet bankası olarak bilgiği
Ziraat Bankası, faaliyetlerine 1863’den bu yana devam etmektedir. Ziraat Bankası Osmanlı döneminde kurulduğunda Memleket Sandıkları olarak hizmet veriyordu. Merkezi Ankara’da bulunan banka taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, bireysel krediler ve çiftçi kredileri ile ilgili pek çok kredide en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Yurt genelinde 1785 şube ve 25.156 çalışanı ile hizmet veren Ziraat Bankası, dünyanın 18 ülkesinde hizmet vermektedir. Ziraat Bankası devletin mi konusu üzerinden daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür.Türkiye Halk Bankası A.Ş.


Halk Bankası olarak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren banka, devlet bankaları arasında yer almaktadır. 1933 yılında hizmet vermeye başlayan banka günümüzde, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer finansman ürünlerinde uygun faiz oranlarıyla kolay ödeme avantajları sunmaktadır. Kuruluşundaki amaç ise özel bankalara yol göstermek ve en uygun faizlerle kredi vererek sanayi ve ticarete katkı sağlamaktır. Halk Bankası devlet bankası mı konusundan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank)


Vakıfbank yani diğer adıyla Türkiye Vakıflar Bankası’da kamu bankaları arasında hizmet vermeye devam etmektedir. Vakıfbank, dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in önderliğinde 1954 yılında kurulan bir bankadır ve günümüzde uygun faiz oranlarıyla finansman ürünlerini sağlamaktadır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Vakıfbank devlet bankası mı? sayfasına göz atabilir.İLLER BANKASIİLBANK AŞ. De kamu bankaları arasında hizmet vermektedir. Ancak bu banka İl Özel İdareleri ve belediye gibi kamu kuruluşlarına kredi desteği sunmaktadır.TÜRK EXİMBANKTürk Eximbank yani Türkiye İhracat Kredi Bankası, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı artırma amacıyla kurulan banka yatırım bankası olarak Türkiye Cumhuriyeti bankaları arasında yer almaktadır.

 


Türkiye Kalkınma Bankası


Kamu bankaları arasında hizmete devam eden bir diğer banka ise Türkiye Kalkınma Bankası’dır. 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak KHK ile kurulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmaya destek olma amacıyla kurulan banka dış kurumlarla görüşme ve anlaşmalar yapmaktadır.

 

Devlet Bankaları

Bu konuda yer alan bilgiler ile sizde devlete ait bankalar hangi bankalardır sorusuna yanıt bulabileceksiniz. 2017 yılında hizmete devam eden kmu bankaları bu konuda yer alan 6 bankadan oluşmaktadır. Diğer bankalar özel banka ya da yarı özel banka olarak hizmet vermektedir. Eğer diğer bankalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz. Devlet bankalarının listesine yine bu konu üzerinden ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir çok kişinin merak konusu olan bu araştırmayı sizlere sunduk.
Bilindiği gibi kamu bankaları olarak anılan bankalar da devlet bankalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından işletilen ve kar amaçlı hizmet veren bu kuruluşlar aynı zamanda uygun faiz oranlarıyla vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Devlet bankaları hangileridir diye merak edenler için bu sayfamızdaki bilgilerden yararlanabilirler.

 

 

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Ne Demişler?

2 yorum yapılmış

Circle image
mustafa kaya

teşekürler... .

2019-02-08 11:14:40 -
Circle image
Aydin Ertan

Yapı Kredi bankasını devlet bankaları arasında sanıyordum...

2018-07-17 15:30:45 -
Güncel:
Vakıfbank EFT Limiti Yükseltme
Tarih : 2019-06-07 18:20:00
İş Bankası Veri Uzmanı Sınavı 2019
Tarih : 2019-06-04 18:52:00
reklam kodu
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA