Emlak Katılım Bankası Kimin - Devletin Mi?

Emlak Katılım kimin bankası, faizsiz mi, kredi faiz oranları neler diye merak ediyorsanız bu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Emlak Katılım Bankası Kimin - Devletin Mi?

Geçtiğimiz günlerde hizmete başlayan Emlak Katılım kimin bankası diye bir çok kişi merak etmektedir. Özellikle televizyon ve internet reklamlarında sık sık karşımıza çıkan Emlak Katılım Bankası, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Peki nereden çıktı bu banka, kim kurdu, faizsiz olarak mı kredi veriyor? Emlak Katılım Bankası hakkında tüm merak edilenleri araştırarak aşağıda sizler için hazırladık.

 

Emlak Katılım Kimin?

Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi ismiyle hizmete başlayan banka, Mustafa Kemal Atatürk talimatlarıyla Emlak Bankası ismiyle 3 Haziran 1926 yılında hizmete başladı. O zaman kuruluş amacı milletin inşaat işlerinde destek olmak, gerekli maddi kredileri sağlamak ve yetimleri korumak olarak belirlenmişti. 1988 yılında Anadolu Bankası ile birleştirilerek hizmetine Türkiye Emlak Bankası olarak devam etmiştir. 1992 yılına gelindiğinde Denizcilik Bankası'nın tüm hisseleri Emlak Bankası'na devredilmiş ve bu süreçten sona denizcilik kredileri de bu bankadan sağlanmıştır.

 

Kapanma Süreci

Bankacılık ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nın aldığı 6 Temmuz 2001 kararı doğrultusunda Emlak Bankası, tüm aktif ve pasiflerini Ziraat Bankası'na devredilmiştir. 4684 sayılı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanunun ikinci maddesiyle birlikte 4603 sayılı Türkiye Emlak Bankası A.Ş. hakkında Kanun'a eklenen geçici 3üncü maddenin üç numaralı fıktasında amir hükmü gereğince, Türkiye Emlak Bankası'nın tüm bankacılık işlemleri 6 Temuz 2001 tarihi itibariyle sonlandırılmış oldu.

 

Yeniden Açılış Süreci

2018 yılında mevcut hükümetin çalışmalarıyla bankanın tekrardan açılmasına karar verildi. Banka faizsiz yani "katılım  bankacılığı" alanında hizmet vermesi kararlaştırıldı. Bankanın yeni unvanı ise Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. olarak belirlendi. Bankanın mevcut sermayesi 750 milyon TL olup, %100'ü Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aittir.

 

Emlak Katılım Devletin Mi?

Emlak Katılım Bankası, geçtiğimiz yıllarda kapansa da tekrardan hizmete başlaması kararlaştırıldı. Bankanın 750.000.000 TL sermayesinin yüzde 100'ü Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ait olup, dolayısıyla kamu yani devlet bankası olarak hizmet verecektir.

 

Emlak Katılım Ortaklık Yapısı

Ortağın Adı-Soyadı/Ticaret Unvanı

Sermayedeki Payı

Para Birimi

Sermayedeki Payı (%)

Hazine ve Maliye Bakanlığı

750000000

TRY

100

TOPLAM

750000000

TRY

100

 

Diğer faizsiz bankalar için faizsiz kredi veren bankalar sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Bu sayfadan Emlak Katılım Bankası kimin, sahibi kim, devletin mi gibi Emlak Katılım hakkında güncel bilgileri sizlere ulaştırdık. Merak ettiklerini aşağıda yorum bölümüne yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

reklamı kapat