Kredi Kartı Kullanan Kişiler Bu Güvenlik Önlemlerine Mutlaka Dikkat Edin!

Günümüzde dolandırıcıların bir numaları hedefi kredi kartları. Durum böyle olunca biz de kredi kartı güvenlik önlemleri hakkında dikkat edilmesi gerekenleri bu sayfada toparladık.

Kredi Kartı Kullanan Kişiler Bu Güvenlik Önlemlerine Mutlaka Dikkat Edin!

Günümüzde hemen hemen herkesin kredi kartı bulunmaktadır. Her banka farklı promosyon ve kampanyalar düzenlediği için birden fazla kredi kartına sahip olabilirsiniz. Son zamanlarda kredi kartı ile kart sahibinden habersiz yapılan alışverişler sonrası gelen şikayet sayısı oldukça yükselmiş durumda. Özellikle sms yöntemiyle dolandırıcılık yapan bu kişiler güvenlik güçleri tarafından takip edilmektedir. Tabi ki işi şansa bırakmakla bu işler yürümez, her kredi kartı sahibinin dikkat etmesi gereken güvenlik önlemleri bulunmaktadır. İşte aşağıda sizler için kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken güvenlik önlemlerini sıraladık.

Kredi Kartı Güvenlik Önlemleri

Kredi kartı kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu maddeler, cebinizdeki paranın kötü niyetli kişilere gitmesini engellemektedir. Günümüzde kredi kartı ile dolandırıcılık işlemlerinin artmasından dolayı biz de araştırmalarımızı yaparak kredi kartı güvenlik önlemlerini aşağıda sıraladık.

1 - Özellikle internet alışverişlerinde, alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığını kontrol edin.Şirketin yasal olup olmadığını BURADAN unvan sorgulaması yapabilir ve öğrenebilirsiniz.

2 - Kart bilgilerinizi paylaşırken sadece güvenilir sitelere paylaşmaya dikkat edin, eğer sitenin güvenilir olmadığını düşünüyorsanız "kapıda ödeme" seçeneğiyle alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Kartınızın temassız özelliğini kullanırken dikkat edin, ne kadar para çekildiğini pos makinasından kontrol edin. Eğer temassız özelliği size göre değilse temassız özelliği kapatma sayfamıza bakabilirsiniz.

3 - Kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden bunu bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Bankanızın müşteri temsilcisini arayarak "Kayıp-Çalıntı" bölümüne hızlı bir şekilde bağlanarak kartı kapattırabilir ve yeni kartın gelmesini bekleyebilirsiniz.

4 - Kredi kartınızın harcamalarını sürekli olarak kontrol ediniz. Sizin haberiniz olmadan ufak ufak paralarınızı sizden çalıyor olabilirler.

5 - Netflix, Spotify gibi uygulamalar aylık üyelik bedeli gerektirir. Bir kaç ay ücretsiz olsa da sonrasında kredi kartınızdan aylık olarak belirli miktarlarda para çekecektir. Üyeliklerinizi her zaman kontrol ediniz.

6 - Bankanızda kayıtlı cep telefon numaranızın güncel olup olmadığını kontrol ediniz. Herhangi bir olumsuzluk durumunda banka size bu numara ile iletişim sağlayacaktır.

7 - ATM'den para çekerken veya işlem yaparken elinizle şifreyi girerken diğer elinizle şifre bölümünün üstünü gizleyiniz. Son zamanlarda şifre çalma ile dolandırıcılık yöntemleri artmıştır.

8 - ATM'nin kartınızı yutması durumunda ilgili bankanın görevlisinden yardım isteyebilirsiniz. Eğer ATM bankaya yakın bir yerde değilse bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kartınızı kapattırmanız gerekmektedir.

9 - Kredi kartı kart şifrelerinizi kesinlikle bir yere kaydetmeyiniz. Özellikle cep telefonlarına kaydedilen kart şifreleri kolaylıkla çalınabilmektedir.

10 - İnternet alışverişlerinde 3D Secure işlemini kullanmaya dikkat ediniz. Bu işlem sayesinde cep telefon numaranıza bir kod gönderilecektir. Gelen doğrulama kodunu ilgili bölüme girerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

En kolay kredi kartı veren banka

Yorum yap:

Kapat