Kredi Notunu Düzeltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi notu düzeltmek için neler yapılmalıdır. Kredi notu nasıl düzeltilir diye soranlar için kaynak niteliğinde bir konu yayınladık. Sizde bunları uygulayarak kredi notunuzu düzeltebilirsiniz.

Kredi Notunu Düzeltmek İçin Yapılması Gerekenler

 Eski zamanlarda maddi sıkışıklık zamanlarında borç alabilmeniz için eş dostun kapısını çalmış olmalısınız. Artık devir değişti ve maddi sıkışıklık zamanlarında kişilerin çaldıkları kapı dost kapısı değil banka kapısı oldu. Peki kredi kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenler neler? Kredi notu düzeltmek için neler yapılır? Bunlara ek olarak konumuzda yer alan kredi notu nasıl yükseltilir makalesine de mutlaka bakınız.

 
Kredi Notu Nasıl Düzelir

 

Geçtiğimiz dönemlerde bankalara insanlar pek sıcak bakmıyorlardı. Kredi kullanmayı, bankaya bulaşmayı adeta bir felaket tellahı olarak niteleyenler oluyordu. Öyle olunca da maddi sıkışıklık zamanlarında dostların kapısı çalınır, hali hatrı sorulur ve borç istenirdi. Yine “dost” güveni olabilmesi için alınan borcun zamanında ödemesi sağlanır, karşılıklı güven ortamı sağlanırdı. Ancak o dönemleri artık çok gerilerde bıraktık. İnsanlar en ufak bir maddi sıkışıklığında hemen bankaların kapısını çalmaya başladılar. Böyle olunca da bankalar “dost” uygulamasını kopyalayarak yeni bir sistemle karşımıza çıktılar. Bunun adını da kredi notu, banka sicili  gibi şeylere dayandırdılar. Kredi notu yükseltmek için neler yapılmalıdır?

 

Kredi notunuzun kötü durumda olduğunu öğrendiyseniz, zaman geçmeden düzeltmek için çabalamalısınız. Kredi notu nasıl yükseltilir konusuna bakarak sizde kısa zaman içerisinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


Neler Yapılır?
 

Günümüzde bankalarla haşır neşir olan her bireyin bankalar üzerinden değerlendirilebileceği bir geçmişi yani sicili vardır. Bu sicil üzerinden sizin başvurularınız değerlendirilmeye alınıp olumlu yada olumsuz sonuç verilmektedir. Hal böyle olunca bankalar bu sistem üzerinden kişilerin kredi notuna bakarak kredi başvurusunu sonuca bağlamaktadırlar. Yani sizin anlayacağınız kredi notunuz kredi çekerken en önemli şeydir. Eğer kredi notunuz olumsuz seviyedeyse; kredi çekmeniz çok zor duruma düşecektir. Bir bankanın olumsuz baktığı kredi başvurusunu diğer bankada sistem üzerinden görecek ve o bankada olumsuz sonuç verecektir. Kredi sicil notu yada kredi notu olarak internet üzerinden her kişinin notuna ulaşılabilmektedir. Ancak kredi kartıyla yapılan bu sistem belli bir ücret karşılığında sorgulama yapmaktadır. Bunun yerine bankaya uğrayarak kredi başvurusu  yapabilir ve müşteri temsilcisinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Kredi notunu düzeltmek için neler yapılmalı?

Kredi kullanırken kişilerin en çok karşılaştığı sorun kredi notudur. Kredi notunuzun kritik seviyede yada kötü durumda olması durumunda bazı taktikler uygulayarak kısa zamanda kredi notunuzu yükseltebilir ve kredi çekebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak siz de kredi notunuzu iyi seviyelere taşıyabilirsiniz.

 

Adım 1: Blokeli Kredi Kullanma ve E-Vadeli Hesap

Kredi notu düzeltmekiçin ilk adımınız; Öncelikle elinizde en az 2 bin lira para olması gerekiyor. Bu parayı herhangi bir bankaya hesap açarak yatırıyorsunuz. O parayı hesabınızı yatırdıktan sonra yine o banka üzerinden internet hesabı açmanız gerekiyor. Yine internet hesabı üzerinden e-vadeli hesabı açarak o 2 bin liranın tamamını en az 32 günlük e-vadeli hesaba yatırın. 32 gün sonunda e-vadeli hesabınızı kapatarak banka şubesine gidin ve 2 bin liraya bloke koydurarak 2 bin lira kredi çekmek istediğinizi belirtin. Yine bu 2 bin lira krediyi çekme nedeninizin de kredi notunuzun düzeltilmesi için olduğunu söyleyin. Banka bu duruma olumlu bakacak ve size hesaptaki 2 bin lira para karşılığı 2 bin lira kredi verecektir ancak bu krediyi 12 ay vadeli yapmanız gerekmektedir. Kısa vadeli kredilerin kredi notunu çok iyi etkilediğini de belirtelim. Bununla beraber kredi ödemeleri mutlaka günü gelmeden yatırın yada size tavsiyemiz kullandığınız 2 bin lira kredide hesabınızda kalsın ve otomatik hesaptan ödeme talimatı verin. 2 bin liraya 12 ay vadede zaten en fazla 150 200 TL faiz gelmektedir. Ve burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ise 12 ay dolmadan krediyi kapatmanız gerekiyor, ne erken ne de geç olmalı. 6 aylık ödeme sonunda size tavsiyemiz tamamiyle krediyi kapatmanızdır. Yine kredi kapatmanızdan sonra hesabınızdaki 2 bin lira olan blokeli parayı kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Düzelir

Yukarıdaki işlem kredi notunu çok önemli seviyelere getirmektedir. Aynı zamanda aşağıdaki yazacağımız maddede de kredi kartı almanız gerekmektedir. Kredi kartını da bu 2 bin lira kredi uygulamasından önce alamıyorsanız yani banka size kredi kartı bile vermiyorsa  işte o zaman kredi kullandıktan en az 3 ay sonra bankadan kredi kartı istemelisiniz yine durumu belirterek. Kredi notunu yükseltmek istediğinizi yani.

 

Adım 2: Kredi Kartı ve Alışveriş

Bu adımda yapacağınız uygulamalar da sizin kredi notunuzu yüksek seviyelere taşıyacaktır. Unutmayın bankaların en sevdiği müşteri sadık müşteridir. Bankalar sizin üzerinizden 5 kuruş bile kazansa bunu kar olarak görür ve sizi severek sadık müşteri olarak görürler.

Öncelikle bu adımda bir kredi kartı sahibi olmanız gerekmekte kredi kartınızın online ödemelere açık olması gerekmektedir. Alışveriş, bu işin en can alıcı noktasıdır. Hele ki taksitli alışverişlerde kredi notu tavana fırlamaktadır. Bunun nedeni de bankanın para kazanmasıdır. Öncelikle yukarıdaki blokeli kredi olayı bana ters diyorsanız bu adımdan devam edebilirsiniz. Kredi kartınız üzerinden otomatik fatura talimatı verin. Otomatik faturalar da kredi notunu etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Sürekli alışverişlerinizde yine kredi kartını kullanın ve kredi kartı ödeme günlerini asla geciktirmeyin. Asgari ödeme yerine “tamamını “ ödeme seçeneği yapın.

 

Adım 3: İnternet Bankacılığı

Bu adımda internet bankacılığının kredi notuna ne kadar etkisinin olduğunu değineceğiz. Öncelikle yine bir bankadan hesap kartı alarak belli bir para yatırıyoruz. Kredi notu düzeltmek için; İnternet bankacılığını aktif ederek yine en az 1 adet otomatik fatura tanımlıyoruz. Bu banka kartına yine belli bir para yatırarak alışverişlerde sık sık kullanıyoruz. Banka yani hesap kartlarında taksit seçeneği olmasa da alışverişler için kullandığınız zaman yine kredi notunuz yükselecektir. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız yine gözle görülür şekilde düzenli bir kredi notu yükselişine şahit olursunuz. Yine bu 3 adımı da bir arada yaparsanız; kısa zamanda yani en az 2 ay gibi bir sürede kredi notunuz yükselecektir.

Son olarak da düşmemizde yarar var. Bankalardan icraya verilen, avukata düşen kişiler de bu yöntemlere başvurabilir. Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda siz de kredi notu nasıl düzelir sorusu için yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. Ancak bankaların bu kişiler için yıl sınırı vardır. Ancak o yıl sınırı dolmadan da bu uygulamalar ile sicilinizi hafif de olsa temizliğe gidebilirsiniz.

Yorum yap: