Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsa yatırımı yapıyorsanız bu sayfadan satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer yanıtını bu sayfadan bulabilirsiniz.

Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsa yatırımı, özellikle Korona virüs sürecinde ülkemizde büyük bir artış gösterdi. Türkiye'de Temmuz ayında 300 bin küçük yatırımcı borsaya altı ayda 7 milyar TL getirdi. Özellikle yeni yatırımcıların artış göstermesiyle beraber borsayı tam manasıyla bilmeyen pek çok yatırımcı, satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer sorusuna yanıt aramaktadır. Biz de Kredi Bankalar sitesi olarak, bankalarda yatırım yaptığınız hisse senedinin satışı sonrasında paranın ne zaman hesabınıza geçeceğini bu sayfada ele aldık.

Borsa Hisse Satışı Para Hesabıma Ne Zaman Geçer?

Borsaya pek çok yeni yatırımcının girmesinden dolayı borsanın teknik konuları bilinmemektedir. Bundan dolayı siz de Akbank, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, TEB, İş Bankası, Yapı Kredi, ING, Odeabank, Vakıfbank, Halkbank gibi bankaların yatırım sayfaları aracılığıyla yaptığınız hisse alışverişleriniz belli bir süre sonra hesabınıza geçmektedir. Yani bankanın internet bankacılığından bozduğunuz hisse senedinizin nakit parası hemen hesabınıza geçmez. Borsa İstanbul, hisseyi bozduktan sonra paranın hesabınıza geçmesi için süreyi belirleyen kurumdur yani bankalarla herhangi bir alakası yoktur. Zaten bankalar aracı kurum olarak çalışarak komisyon oranlarıyla çalışmalarına devam ederler. Bankanızın internet bankacılığından bozduğunuz hissenin parası, hisseyi bozduktan 2 gün sonra hesabınıza geçecektir.

Çünkü, sattığınız hisse senedi 2 gün boyunca Takasbank'ta saklanmak zorundadır. Yani hisse senedini sattıktan sonra paranın hemen hesabınıza geçmesini bankadan veya farklı bir kurumdan talep edemezsiniz. İşlemler gerçekleştikten 2 gün sonra paranız otomatik olarak vadesiz hesabınıza geçecektir.

Hisse Sattıktan Sonra Hisse Alınır Mı?

Bankanızın internet ve mobil bankacılığından yaptığınız hisse yatırımlarınız için belli kurallar bulunmaktadır. 2 gün kuralı tüm banka ve aracı kurumlarda geçerlidir. Hisseyi sattıktan sonra paranız hisse senedi hesabınızda bekletilir, hisseyi bozduktan hemen sonra (eğer hisse bürük takasta değilse) farklı bir hisse alımı yapabilirsiniz. Hisse senedi bozduktan sonra hisse alımını vadesiz bakiyeniz ve yatırım hesabı bakiyenizdeki miktar kadar alım yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Piyasadan Satış Verdim Ama Bozmadı?

Hisse senedi yatırımını yeni başlayan kişiler, hisse senedini piyasadan emir verdikten sonra bozmamasından da şikayetçidir. Hisse senedinizi piyasadan emir verdikten sonra eğer alıcı yoksa beklemek zorunda kalabilirsiniz. Güncel piyasaya göre veya daha yüksek miktardan emir verdiyseniz emir gerçekleştirilince, yatırım hesabınızda hisse senedi gözükmemesi gerekmektedir. Ayrıntılı alım satım işlemlerini yatırım sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Hisse senedi alım satım işlemlerini bankanızın internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan bulunan "yatırım" sayfaları aracılığıyla yapıyorsanız, siz de bankanızın yatırım bölümü müşteri hizmetlerini arayarak teknik destek alabilir, istediğiniz sorunun cevabına hemen ulaşabilirsiniz. Bu sayfamızda sizler için araştırmalar yaparak, satılan hisse ne zaman hesaba geçer sorusun yanıt aradık. Siz de sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak güncel borsa verilerini öğrenebilir ve yatırım işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Akbank borsa komisyon oranları

Ziraat Bankası borsa hesabı nasıl açılır?

Yorum yap: