Vatandaşın alacağı ilk konuta devlet desteği geliyor
Sponsorlu Bağlantılar

 

Vatandaşın alacağı ilk konuta devlet desteği geliyor

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşet "İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlar için destek düzenlemeleri yapıyoruz" dedi.

 

Sponsorlu reklamlar
Vatandaşın alacağı ilk konuta devlet desteği geliyor
 Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut hesabı uygulamalarının daha da aktifleştirmek amacıyla yeniden düzenlediklerini söyleyerek "İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için yeni kolaylıklar sağlayacak düzenlemeler için çalışıyoruz." dedi.


Şimşek'in yaptığı açıklamada, henüz bir konut sahibi olmayan vatandaşlar için ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarrufa gidilerek karşılanmasını amaçlayan "konut hesabı"nın 2016 yılında uygulamaya konulduğunu hatırlatarak sistemde devlet katkısının azami 15 bin lira olduğuna dikkati çekti.

BAZI ŞARTLAR ARANIYOR

Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahipliğinin bulunmaması gerektiğine işaret eden Şimşek, devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme şartının bulunduğunu anımsattı. Ekim 2017 verileri dikkate alındığında 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının 11 bin 348 olduğunu belirten Şimşek, bu sayıyı yetersiz bulduklarını dile getirdi.

Şimşek, sistemin cazip görülmediğini tespit ettiklerini ve bu doğrultuda yenilik yapmak için çalıştıklarını belirterek, ortaya koyulacak yeni konut hesabı modeliyle mevcut sistemin aksaklıklarını gidereceklerini ve yeni destek unsurları ekleyeceklerini belirten Şimşek, "İlk kez bir ev sahibi olacak vatandaşlar için kolaylıklar sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Daha fazla devlet katkısı geliyor
Modelin, katılımcıların sistem vasıtasıyla konut alımını öngörebilecekleri bir bütünlük içerdiğini ifade eden Şimşek, yeni modelde mevcut devlet katkısının devam edeceğini ancak katılımcılara daha fazla devlet katkısı verilmesinin planlandığını bildirdi.

Konut Hesabı 2018 Sistemi ile tasarruf süreci ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak katılımcılara ilave avantajlar sağlanacağına dikkati çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni konut hesabı modelinde önemli bir yenilik olarak bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak sözleşmeler çerçevesinde daha düşük faiz oranıyla tasarruf yapılması ve bunun devamında daha düşük faiz oranlarından konut kredisi kullanılması söz konusu olabilir. Mevduat olarak tutulan paranın süresi ve miktarı arttıkça, kredi kullandırımı sırasında uygulanacak faiz de daha düşük kalacak. Kredi faiz oranında ne kadarlık bir indirim yapılacağı aktüerya hesapları sonucunda belirlenecek. Konut hesabına yapılan devlet desteği de göz önünde bulundurulduğunda ev almak isteyen vatandaşlarımız için daha düşük bir kredi faizi söz konusu olabilecek. Bunun için bankalarla gerekli görüşmelerde bulunacağız."

Düşük stopaj ve tapu harcı fırsatı
Uygulama kapsamında konut alan katılımcılara ilave vergi avantajları sağlanacağını vurgulayan Şimşek, tasarrufların altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesine de imkan tanınacağını söyledi.
Şimşek, konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj ve ev alımlarında düşük tapu harcı tahsili düşünüldüğünü bildirdi.

Yeni konut hesabı modelinin, konut alımını kolaylaştırmanın yanı sıra tasarrufları artıcı bir etki yaratmasının da beklendiğini vurgulayan Şimşek, düzenlemeyi en yakın zamanda tamamlayarak EKK'ye sunacaklarını sözlerine ekledi. (Fortune)

ETİKETLER
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:Reklamı Kapat