Yatırım İçin Banka Faizi Mi Altın Mı Kazandırır


Yatırım İçin Banka Faizi Mi Altın Mı Kazandırır

Birikmiş parası olan kişiler yatırımını banka faizi mi altın mı yoksa dolar-euro alarak mı değerlendirmeli? Uzun vade ve kısa vadede parasını değerlendirmek isteyenler için araştırma yaptık.

sponsorlu reklamlar
Yatırım İçin Banka Faizi Mi Altın Mı Kazandırır
15 Ocak 2018 Pazartesi 11:52 tarihinde paylaşıldı.
Hazır 2018 yılına girmişken, yeni bir yatırım araştırması yapalım dedik. Daha çok kazanmak için banka faizi mi altın mı almak lazım? Yatırım en iyi nerelere yapılır hangisi daha çok kazandırır kredibankalar.com olarak araştırdık ve cevapları sıraladık. Sık sık tv kanallarında yada farklı mecralarda altının uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu görüyorsunuzdur. Tabi ki bu doğru bir kanıdır zira altın 1 yıllık grafiğini incelediğimiz zaman (2017) ocak ayında 145 TL'den açılan gram altın fiyatı, 2017 yılı sonuna gelindiğinde ise 163 TL olarak yılı kapattı. Bu rakamı görerek "pek de kazandırmıyormuş yahu" diyebilirsiniz. Ancak yarım ve tam altın baz alındığında ve birikiminizin çokluğuna göre altın da kazandıran bir yatırım aracı olduğunu göreceksiniz.

Altın Mı Faiz Mi 2018

2018 yılında altının mı yoksa mevduat hesabı faizinin mi daha çok kazandıracağını araştırdık. Hesaplamalarımıza 100.000 TL üzerinden gideceğiz ve 100 bin tl olan bir vatandaşın parasını daha iyi hangi mecrada değerlendirebileceği tespit edeceğiz. Bu site kesinlikle yatırım önerisi vermemektedir bunu öncelikle belirtelim ve hangi araca yatırım yapacağına siz karar vermelisiniz. Oluşabilecek herhangi bir zarardan dolayı kredibankalar sorumlu tutulamaz, biz sadece tespit ettiğimiz verileri paylaşıyoruz. Şimdi gelelim 100 bin lira ile 2018 yılında mevduat hesaplarından ne kadar kazanılır sorusuna.


Mevduat Hesabı 100 bin tl ne kazandırır?

2018 yılında yatırımınızı bankalarda yapmak ve faiz kazancı ile kar etmek istiyorsanız, 100 bin tl için mevduat hesabı faiz oranlarının en fazla %14,25 olduğunu görüyoruz. Bazı bankalar kampanyalar yaparak müşterilerine daha fazla faizler verebilmektedir. Denizbank'ın %14,25 faiz oranlı mevduat hesabına 100 bin lira yatırırsak 1 ayda geri dönüşü 1425 TL olacaktır. Yani 100 bin tl'den aylık 1425 yıllık ise 14.250 TL kazanıyoruz. Tabi bu rakamdan Bsmv ve diğer vergileri de çıktıktan sonra kalan parayı alabiliyorsunuz. Yani toparlayacak olursak 100 bin liradan yıllık olarak 14 bin lira civarında bankalardan faiz kazancı elde edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki konudan diğer bankaların faizlerini inceleyebilir ve hesaplamalara göz atabilirsiniz.

 
İnceleyin: 100 bin tl faiz kazancıAltın ne kadar kazandırır 2018?

Altının uzun vadeli yatırım aracı olduğunu konumuzun başında belirtmiştik. Yine faiz-altın karşılaştırmamızı yapabilmek adına altının geçmiş yıllarda 100 bin tl yatırım ile ne kadar kazandırdığını da tespit edelim. Şuan için gram altın 162 TL olarak gözükmektedir. (Anlık değişimler olabilir, konuyu hazırlarken bu fiyattan satışı yapılıyordu) 100 bin tl ile gram altın aldığımızda ise 616 gram alabiliyoruz. Geçen yılın altın rakamlarını incelediğimizde yine altının yıl sonunda bir aksilik olmaması durumunda 2018'i 180 - 190 TL seviyelerinden kapatacağını öngörmekteyiz. Altın eğer yılı 180 TL ile kapatırsa şuanda 100 bin tl'lik aldığınız 616 gram altını yıl sonunda ise 110.880 TL paranız olacaktır. Yani 1 yılda tam olarak 10 bin 880 TL para kazanmış olacaksınız ancak bu kesin bir şey değildir, sadece geçmiş yıllara göre yapılan bir tahmindir. Ne kadar çok artış olursa o kadar çok kazancınız katlanacaktır. 


 
İnceleyin: En yüksek faiz veren banka 2018


Bu hesaplamamıza göre altın 10.880 TL kazandırırken, mevduat hesabı kazancı ise 14 bin lira kazandırmıştır. Ayrıca döviz, euro gibi para birimleri ile alakalı bilgilerimiz olmadığı için bu yatırımlar ile ilgili bir tahmin yapamıyoruz. 2018 yılında paranızı değerlendirirken dikkatli olmanız ve piyasa verilerini takip ederek mantıklı kararlar almanız gerekmektedir. Altın mı faiz mi diye araştıran kişiler için bu konumuzu yayınladık. 

Ayrıca altın hesabı hangi banka avantajlı 2018 konusunu da inceleyerek bankaların altın hesabı için faiz oranlarına göz atabilirsiniz.
sponsorlu reklamlarBu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.