Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankalarda kullanılmayan vadesiz hesaplar nasıl kapatılır diye merak edenler bu sayfadan banka hesabı kapatma işlemlerini öğrenebilir.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Günümüzde banka hesapları oldukça önemli hale gelmiştir. Geçmiş dönemlerde birikimlerimizi bankalara yatırmak yerine kasada saklamaya özen gösteriyorduk ancak artık gerek güvenilirlik, gerekse bir tıkla yatırım portföylerinin önümüze serilmesinden dolayı artık banka hesapları oldukça önem kazanmıştır. Ancak bazı durumlarda banka hesapları kullanılmaz hale gelebiliyor, seçenekler çoğaldıkça hangi bankada hesabımızın olduğunu bile unutabiliyoruz. Peki kullanılmayan banka hesabı nasıl kapatılır, kapatmak için gerekli işlemler nelerdir gelin birlikte bakalım.

Banka Hesabı Kapatma

Kullanmadığınız, atıl durumda bir banka hesabınızın olması size bir şey kaybettirmez ancak bazı bankalar yıllık komisyon ücreti aldığından dolayı zarar edebilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda banka hesaplarından alınan yıllık ücretler kaldırılsa da, kredi kartlarında halen yıllık ücret alınmaya devam edilmektedir. Ancak bir şirketiniz varsa ve ticari banka hesabı kullanıyorsanız yıllık ücret vermek zorundasınız.

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabınızın kapatma başvurusunu yapmanız için, hesap kapatacağınız bankada öncelikle hesabınızın olup olmadığını kontrol ediniz. Bir bankada bulunan hesabınızı kapatmak için banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ancak bankalar müşteri kaybını önlemek amacıyla sürekli kendi hizmet ve avantajlarından bahsederek hesabı kapatmamak için elinden geleni yapacaktır. Israrcı olur ve kararınızda kesin olduğunuzu bankanın müşteri temsilcisine belirtirseniz, bilgisayar üzerinden yapacağı bir kaç işlem ve imzanız sonrasından hesabınız kapatılacaktır. Hesabınızın kapatılması için hangi şubede hesabınız varsa, o şubeye başvurmanız veya o şubeye gidemiyorsanız bankanın farklı bir şubesinden o şubesine dilekçe yollamalısınız. Banka hesabınızda tanımlı otomatik ödeme talimatı gibi işlemler mevcut değilse kapanma işlemi sizin için kolay olacaktır.

Ayrıca bankalarda kullanmadığınız veya farklı bir nedenle kapatmak istediğiniz kredi kartları için de aynı seçenek geçerlidir. Diğer yönden banka hesabı veya kredi kartınızı kapattırmak istiyorsanız bankanızın müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz, fakat şubeye uğramanız daha yararınıza olacak ve hesabı kapatmanız şubeden daha kolay olacaktır.

İş Bankası hesap kapatma

Ziraat Bankası hesap kapatma

Akbank hesap kapatma

Halkbank hesap kapatma

Yorum yap: