Garanti Bankası İban Sorgulama

İban para transferlerinde olan karışıklığı önlemek amacıyla yanlış hesap numaralarına para transferlerini önlemek amacıyla Avrupa Birliği ülkelerinde başlatılmış bugün itibariyle 33 ülkeye yaygınlaşmış olan sistem banka hesap numaralarına tüm dünyada kullanılabilecek standart getiriyor.

Garanti Bankası İban Sorgulama

 İban kullanımı 1 Ocak 2009 dan itibaren Türkiye' de zorunlu hale getirilmiştir. Daha öncesinde Avrupa Birliği ülkelerinde başlatılmış olup birçok ülkeye yaygınlaşmıştır. İbanın oluşturulma amacı banka hesap numarasına alternatif olarak hesap bilgilerinin uluslarası standartlara getirmek amacıyla kurulmuş ve banka işlemlerini daha sağlam ve daha kolay daha doğru yapılmasını sağlayan hesap kodudur. Garanti Bankası iban numarası bir diğer anlamda müşterinin hesap kimlik kodudur. Bu konuda banka müşterilerine Garanti Bankası iban sorgulama konusunda birçok olanak sağlamaktadır. Bu bilgi neticesinde eft ve havale işlemlerinin daha hızlı daha doğru yapılmasını sağlamaktadır.


Garanti İban Sorgulama

Garanti Bankası'nda bulunan banka hesabınızı hesap numarası ve şube kodunu girdikten sonra iban bilgilerini öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayarak gideceğinizi iban sayfasından iban numarası sorgulama işlemini siz de tamamlayabilirsiniz. Standartlar gereği 26 haneden oluşması gerekmektedir. İban numarasına bakıldığında en başta olan karakter ülkemizin sembolü olan TR harflerini barındırmaktadır. Daha sonrasında gelen tüm karakterler rakamlardan oluşur. Devamındaki son 16 karakteri bankanızın hesap numarasını vermektedir. Buda demek oluyor ki iban numarasını bildiğiniz takdirde hesap numarasınıda öğrenmiş olursunuz.

İnternet Şubesinden İban Öğrenme:

Garanti Bankası internet şubesine (https://www.garanti.com.tr) giriş yaptıktan sonra "hesaplarım" sayfasından iban numaranızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Aşağıda yer alan resimdeki işaretli yerde iban numarası yer almaktadır. Siz de internet veya mobil şubesine giriş yaptıktan sonra kolaylıkla iban bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. İban numarasını karşı tarafa ileterek EFT işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.


TÜM BANKALAR: İban sorgulama

EFT ve Havale işlemleri için gerekli olan iban numarası birkaç farklı yolla öğrenilebilir. Bunlardan birisi bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak bulunduğu şube kodunu ve bankada size ait olan hesap numarasını girerek öğrenebilirsiniz. Garanti Bankası İban Numarası hesaplatma işleminde girilen bilgilere bağlı bir hesap numarası verilmesi nedeniyle hatalı bilgi girişinde hatalı iban numarası öğrenilebilir. Bu nedenle işlem yapmak istediğiniz banka bu işlem sonucunda mesuliyet kabul etmemektedir. Bu işlem sonucunda hata yapmamak adına iban doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir. İban hesaplama yerine banka müşterileri için sunulan diğer alternatif yolların kulllanılması eft ve havale işlemlerinin doğru yapılması için daha uygun olmaktadır.

Bu noktada Garanti İban sorgulama için kullanılabilecek ilk yöntem gelişen teknolojinin müşterilere sağladığı kolaylık olan internet şubesi veya mobil şubeden iban sorgulamaktır. Bu işlemden faydalanmak için internet bankacılığı kullanıcılığına banka tarafından onay verilmesi gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra hesap detayları kısmından ilgili hesabın iban numarasına ulaşılabilir. Bir diğer yöntem ise bankanın telefon bankacılığı ile iban numarası sorgulama işlemidir. Bu işlemde Garanti Bankası müşteri hizmetleri 444 0 333 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşme sonrasında yardımı ile ilgili bankanın hesabının iban numarasını öğrenmiş olursunuz. Siz de bu sayfamızdaki bilgileri inceleyerek Garanti Bankası iban sorgulama işlemini tamamlayabilir ve güncel sorgulama kanalları sayesinde iban numaranızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat