İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları - 2021 Şubat İhtiyaç Kredileri

Bu sayfadan ihtiyaç kredisi faiz oranları 2021 şubat ayına ait güncel listeyi inceleyerek bankaların ihtiyaç kredilerini karşılaştırın.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları - 2021 Şubat İhtiyaç Kredileri

Bu sayfada tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları karşılaştırmasını yapıyoruz. Anlık olarak değişen piyasa koşullarını takip ediyor, bankaların faiz oranlarını güncellemesi ile birlikte biz de sayfalarımızı güncelliyoruz. Siz değerli ziyaretçilerimizin sitemizden daha iyi faydalanması adına tüm bankaları karşılaştırıyor, en uygun ihtiyaç kredisi veren bankayı bulabilmeniz için yardımcı oluyoruz. Aşağıda yer alan tablo ve verilere göz atarak tüm bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarını, faiz oranlarını ve diğer verileri karşılaştırabilir, siz de hemen en uygun ihtiyaç kredisi veren bankayı bulabilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz. Akbank, Yapı Kredi, Garanti, ING, Odeabank, Ziraat Bankası ve tüm bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları listesini bu sayfamızdan karşılaştırarak, Ocak ayında en uygun ihtiyaç kredisi veren bankaların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Tüm bankaları karşılaştır: İhtiyaç kredisi hesaplama

 

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2021

Düğün, alışveriş, beyaz eşya alımı, ev tadilatı, eğitim, özel harcamalar ve pek çok farklı kalemde ihtiyacınız olan paraya kredi veren bankalardan ulaşabilirsiniz. Siz de en uygun faizli ihtiyaç kredisi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredibankalar sitesi sizler için tüm bankaların faizlerini karşılaştırarak sıraladı. Aşağıda yer alan ihtiyaç kredisi faiz oranları listesi, bankaların resmi internet adreslerinden alınmış olup, faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre ve her kişinin kredi notuna göre değişebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranını lütfen bankanızda kontrol ediniz. Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Pek çok kişi kredi başvurusu yaparken genelde her zaman tercih ettiği bankayı kullanmaktadır, ancak bu durum maddi yönden zarar vermektedir. Kredi  başvurusu yapmadan önce ilk olarak kredi bankalar sitesinden faiz araştırması yapabilir, ne kadar kredi çekecekseniz o miktarda hesaplama yapabilir ve en uygun krediyi veren bankanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu süreçten sonra siz de dilediğiniz bankayı ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilir ve daha yüksek faiz vermekten kurtulabilirsiniz. Şubat 2021 ihtiyaç kredisi faiz oranları:

 • QNB Finansbank - 3 Ay Ertelemeli Kredi: %1,39
 • ING - 3 Ay Ertelemeli Kredi: %1,44
 • CEPTETEB - İhtiyaç Kredisi: %1,45
 • İş Bankası - İhtiyaç Kredisi: %1,50
 • Vakıfbank - İhtiyaç Kredisi: %1,52
 • Halkbank - İhtiyaç Kredisi: %1,60
 • Ziraat Bankası - İhtiyaç Kredisi: %1,58
 • Akbank - Direkt Kredi: %1,90
 • Garanti - Dijital İhtiyaç Kredisi: %1,99
 • Yapı Kredi - 3 Ay Ertelemeli Kredi: %2,21
 • Denizbank - İhtiyaç Kredisi: %2,23

 

BANKA

İhtiyaç kredisi faiz oranları

Finansbank

1,39

ING

1,44

TEB

1,45

CEPTETEB

1,45

Şekerbank

1,49

İş Bankası

1,50

İCBC

1,56

Ziraat Bankası

1,58

Halkbank

1,60

Vakıfbank

1,62

HSBC

1,82

Odeabank

1,97

Denizbank

2,23

Garanti

1,49 – 1,99

Yapı Kredi

1,79 – 2,08

Akbank

1,90 – 2,04

Güncelleme: 15 Şubat 2021

İhtiyaç kredisi hesaplama

Mevduat faiz oranları

 

KREDİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

İhtiyaç kredisi yada diğer kredileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Size en uygun olan kredi, vadesini en kısa sürede bitirebileceğiniz ve faiz oranı en düşük olan kredidir.
 • Faiz oranlarının yanı sıra bankaların sundukları kredi masrafları da dikkate alarak kredi karşılaştırması yapmanızı öneririz.
 • Kredi başvurusu aylık gelirinizi ve gelir durumunuzu kontrol ederek, kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı önceden araştırınız.
 • En uygun ihtiyaç kredisi araştırması yaparken kredibankalar.com dışında diğer sitelerin "sponsorluk" anlaşmalarına dikkat ediniz. Diğer kredi hesaplama ve karşılaştırma siteleri bankalarla sponsorluk anlaşması yaparak yüksek faizli krediyi listenin en üstüne ekleyebilmektedir. Bundan dolayı daha şeffaf kredi karşılaştırması olan siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuz kötü seviyeyse, kredi notunuzu yükseltene kadar kredi başvurusu yapılmamasını öneriyoruz. Kredi başvurusu yaparak bankadan krediye red yani olumsuz yanıt alırsanız bu durumda kredi notunuz daha kötü seviyelere gelecektir. Kredi notu için en dip seviye bize göre 1100 olması, 1100 altında kredi puanı bulunan kişilerin başvuru yaparken bir kez daha düşünmesi gerekmektedir.
 • Banka şubesine giderek başvuru yaparsanız süreci daha da hızlandırabilirsiniz, bazı bankalar anında onaylı kredi vermektedir. Başvuruyu yapıp onay aldığınız anda kredinizi bankanın kasasından kullanabilirsiniz.
 • Krediyi kullandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın. Kredi taksit ödemeleri 1 gün bile geçse bunun kredi sicilinize işleyeceğini unutmayın.

 

İlginizi çekebilir: İhtiyaç kredisi en fazla kaç ay vade olur?

 

İhtiyaç Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade Olur?

2021 yılında kredi vadeleri 36 aya kadar uzatılmıştır. Bu bir çok kişi tarafından olumlu olarak karşılandı ve piyasa hareketlenmeye başladı. Tabi ki borçsuz bir yaşam sürmek daha iyi olacaktır. Eğer ki daha kısa vadelerde ödeme durumunuz varsa kısa vadelerde kredi çekmelisiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce bütçenizi, aylık gelir ve giderinizi kontrol etmeli ve vadeyi bu doğrultudabelirlemelisiniz.

 

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İhtiyaç kredisi çekmeniz için sicilinizin düzgün, geçmiş ödemelerinizin düzenli ve kredi notunuzun de iyi seviyede olması gerekmektedir. Her banka için kredi kullanma şartları farklılık gösterse de genellikle kredi notunuzun 1300 ve üzerinde olması kredi çekmeye elverişli olduğunuzu göstermektedir. Kredi notunuz kötü durumda ve kredi çekemiyorum diyorsanız, siz de düşük kredi notuna kredi veren bankalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusunu banka şubesinden yapmanız, kredi kullanma sürecinizi daha da hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra bankanın internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, müşteri hizmetlerini arayarak da kredi başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Bazı bankalarda faizler ve kredi miktarı değiştikçe ihtiyaç kredisi faiz oranları da değişebilir. Yukarıda bulunan kredi faizleri 2020 karşılaştırmasını yaparak siz de en uygun faizli krediye başvurunuzu yapabilirsiniz. Doların artış göstermesiyle beraber kredi faizleri de Temmuz 2018 döneminde oldukça yüksek seviyelere çıkmıştı. Şimdi yeni ylın gelmesiyle beraber bir çok kişi kredi faizleri düşecek mi diye merak etmektedir. Malum durumun olmasından sonra dolar da yavaş yavaş gerilemeye, kredi faizleri düşmeye başlamıştır. Özellikle bankalar yeni yıl kredisi adı altında kredi kampanyalarını da duyuracağından dolayı kredi faizlerinin düşeceğini beklediğimizi söyleyebiliriz.

 

En Uygun İhtiyaç Kredisi 2021

2021 yılı içerisinde kredi faiz oranları artış gösterse de, son dönemlerde aşağı yönlü bir hareketi söz konusu. En düşük faiz oranı %1,50 ile devlet bankaları ve özel bankalar olurken, en yüksek faiz oranı ise %2,00 ile Ptt şubelerinden özellikle emeklilere kredi veren Aktif Bank'ta yer alıyor. Özellikle eğitim, evlilik gibi zorunlu ihtiyaçlara özel olarak kredi taleplerinde artış gözlenirken, en fazla talep kredi borçları ve kredi kartı borçlarını birleştirerek uzun vadeye yaymak isteyen tüketicilerden geliyor. Özellikle geçtiğimiz aylarda Ziraat Bankası'nın başlattığı borç kapatma kredilerine büyük bir başvuru sayısı mevcut. İhtiyaç kredisi tüketici kredileri içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kredidir. İhtiyaç kredileri genellikle düşük tutarlı acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Herhangi bir teminat göstermeden, bankalar tarafından gelir durumu, kredi notu ve diğer bankalarla olan daha önceki ilişkileri doğrultusunda yapılacak araştırma sonunda kolaylıkla kullanılabilir. İhtiyaç kredisi için belirlenen tutar ve vade, kullanılacak krediye özgü, tek seferlik tanımlanır. Tekrar kredi başvurusu yapılması durumunda yeniden belirlenmektedir. İhtiyaç kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde tüm bankalardan kullanılmaktadır.

Son düzenlemelere göre ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri için en yüksek vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Gerçek kişiler tarafından eşya alımı, eğitim, evlilik, tatil gibi ihtiyaçlarınızı banka kredileriyle karşılayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi tüketici kredileri içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kredidir. İhtiyaç kredileri genellikle düşük tutarlı acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Herhangi bir teminat göstermeden, bankalar tarafından gelir durumu, kredi notu ve diğer bankalarla olan daha önceki ilişkileri doğrultusunda yapılacak araştırma sonunda kolaylıkla kullanılabilir. İhtiyaç kredisi için belirlenen tutar ve vade, kullanılacak krediye özgü, tek seferlik tanımlanır. Tekrar kredi başvurusu yapılması durumunda yeniden belirlenmektedir. İhtiyaç kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde tüm bankalardan kullanılmaktadır. Son düzenlemelere göre ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri için en yüksek vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Gerçek kişiler tarafından eşya alımı, eğitim, evlilik, tatil gibi ihtiyaçlar için tercih edilmekle birlikte kredi kartı borcu kapama, bireysel borç kapama gibi durumlarda da tercih edilmektedir. Bu yüzden bankalar eğitim kredisi, tatil kredisi, borç kredisi, evlilik kredisi, bayram kredisi gibi isimler kullanarak ihtiyaç kredilerini çeşitlendirmiştir, bu ortamda sizin ihtiyacınıza en uygun ve düşük faizli krediyi bulmak zorlaşmaktadır.

 

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Devlet bankalarımız arasında Osmanlı döneminden beridir hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası'nda en uygun faiz oranlarıyla siz de ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çekebilirsiniz. Eğitim, düğün, nişan, sağlık, tadilat ve pek çok farklı ihtiyacınızdan doğan nakit ihtiyacınız için Ziraat Bankası'ndan kredi çekebilirsiniz. 2021 yılında Ziraat Bankası'nda ihtiyaç faiz oranı %1,79 olarak güncellenmiştir. 

Kredi özellikleri:

 • İstediğiniz ödeme seçenekleriyle krediyi kullanabilirsiniz.
 • 36 aya varan uzun ödeme dönemi.
 • Şahsi teminat alınmaktadır.
 • Bireysel kredi kullanan kişiler Hayat sigortası yaptırmak zorundadır.

 

Düğün, alışveriş, beyaz eşya alımı, ev tadilatı, eğitim, özel harcamalar ve pek çok farklı kalemde ihtiyacınız olan paraya kredi veren bankalardan ulaşabilirsiniz. Siz de en uygun faizli ihtiyaç kredisi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredibankalar sitesi sizler için tüm bankaların faizlerini karşılaştırarak sıraladı. Aşağıda yer alan ihtiyaç kredisi faiz oranları listesi, bankaların resmi internet adreslerinden alınmış olup, faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre ve her kişinin kredi notuna göre değişebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranını lütfen bankanızda kontrol ediniz. Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Pek çok kişi kredi başvurusu yaparken genelde her zaman tercih ettiği bankayı kullanmaktadır, ancak bu durum maddi yönden zarar vermektedir. Kredi  başvurusu yapmadan önce ilk olarak kredi bankalar sitesinden faiz araştırması yapabilir, ne kadar kredi çekecekseniz o miktarda hesaplama yapabilir ve en uygun krediyi veren bankanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu süreçten sonra siz de dilediğiniz bankayı ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilir ve daha yüksek faiz vermekten kurtulabilirsiniz.

 

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır?

Kredibankalar.com ihtiyaç kredisi hesaplama, karşılaştırma ve detayları görüntülemek için ücretsiz olarak kullanılan bir internet platformudur. Kredi hesaplaması yaparken bankaların sunmuş olduğu kredi faiz oranları, anlaşmalı bankaların Kredibankalar'a ilettikleri güncel kredi faiz oranlarıdır. İndirimli olarak belirtilecek olan kredi faiz oranları sadece Kredibankalar'a özel olarak tanımlanan faiz oranlarıdır. Kredi hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Kredi hesaplama yaparken özellikle kredi erteleme, faiz oranları ve yıllık maliyet oranı karşılaştırmasının yanı sıra kredinin toplam ödeme tutarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Ne İşe Yarar?

İhtiyaç kredisi hesaplama, Türkiye'de hizmet veren bankaların ihtiyaç, taşıt, konut, KOBİ gibi farklı kalamlerde sunulan kredilerin karşılaştırmasına yarar. Bankaların kredi ürünlerini karşılaştırarak kredi başvurusu yapmadan önce en uygun krediyi bularak kar edebilirsiniz. Kredibankalar'da kredi hesaplama yaparak bankaların sunmuş olduğu güncel kredi faiz oranlarını öğrenerek en uygun krediye başvuru yapabilirsiniz. Kredi hesaplama sonrasında aylık taksit tutarı ve toplam ödeme bilgileri gibi krediyle alakalı sonucu karşılaştırabilirsiniz.

 

Kredi Hesaplama Formülü

Kredi başvurusu yaparken kredi hesaplaması belli bir formüle göre hesaplanmaktadır. Aylık %1 faiz oranı ile 12 ay vadeli 1.000 TL kredi altığınızı varsayarsak; aylık taksitleriniz 89,98 TL olarak hesaplanacaktır. Krediyi aldıktan 1 ay sonraki taksit ödemenizde 100 TL'nin %1'i (Yıllık Faiz Oranı) yani 10 TL faiz borcunuz olacaktır. Yani ilk taksitte ödenecek 89,98 TL'nin 10 TL'si faiz tutarınızdır. Bu tutar içinde ayrıca 1,50 TL KKDF + 0,50 TL BSMV Kalan 7,88 TL ise toplam borcunuzdan düşülmektedir. İlk ödeme sonrasında ise 1.000 - 77,98 = 922,02 TL borcunuz kalacaktır. Kredi hesaplama formülünü aşağıya görsel olarak da ekledik.

Kredi hesaplama formülü

İhtiyaç Kredisi Vergi Oranları 2021

Yukarıda formülünü verdiğimiz ihtiyaç kredisi hesaplama formülünde ayrıca devlet tarafından alınan KKDV ve BSMV vergileri bulunmaktadır. Kredi vergi oranları 2021 yılında kredi faiz oranının %15'i KKDF, %5'i (0,05) ise BSMV oranı olarak kredi maliyetine eklenmektedir. Bankadan kredi aldığınızda ya da kredi kartı borcunuzun tamamını ödediğinizde borcunuza yansıtılan faiz bedelinin %20'si BSMV + KKDF vergisi olarak hesaplanmaktadır. Mevduat faizi kazancınızda ise stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda faiz kazancı üzerinden %5, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %3 BSMV alınmaktadır.

 

1.000 TL %1 Faiz Oranlı 12 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

Ay

Taksit

Ana Para

Faiz

KKDF

BSMV

Bakiye

1

89,98 TL

77,98 TL

10 TL

1,50 TL

0,50 TL

922,02 TL

2

89,98 TL

78,92 TL

9,22 TL

1,38 TL

0,46 TL

843,10 TL

3

89,98 TL

79,87 TL

8,43 TL

1,26 TL

0,42 TL

763,23 TL

4

89,98 TL

80,83 TL

7,63 TL

1,14 TL

0,38 TL

682,40 TL

5

89,98 TL

81,80 TL

6,82 TL

1,02 TL

0,34 TL

600,60 TL

6

89,98 TL

82,77 TL

6,01 TL

0,90 TL

0,30 TL

517,83 TL

7

89,98 TL

83,76 TL

5,18 TL

0,78 TL

0,26 TL

434,07 TL

8

89,98 TL

84,77 TL

4,34 TL

0,65 TL

0,22 TL

349,30 TL

9

89,98 TL

85,80 TL

3,49 TL

0,52 TL

0,17 TL

263,50 TL

10

89,98 TL

86,81 TL

2,64 TL

0,40 TL

0,13 TL

176,69 TL

11

89,98 TL

87,85 TL

1,77 TL

0,27 TL

0,09 TL

88,84 TL

12

89,98 TL

88,92 TL

0,89 TL

0,13 TL

0,04 TL

0 TL

Toplam

1.079,71 TL

1.000 TL

66,42 TL

9,95 TL

3,31 TL

 

 

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır?

Bireysel ihtiyaç kredi hesaplaması aldığınız kredi miktarı, ödenecek vade ve kredinin faiz oranına göre hesaplanmaktadır. Ana para için ödenen tutar her ay için artarken, faiz için ödenen tutar aydan aya azalacaktır. Örnek kredi hesaplama formülü yukarıda yer almaktadır, bu tabloyu inceleyerek kredi hesaplamasının nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

İhtiyaç kredisi yada diğer kredileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Size en uygun olan kredi, vadesini en kısa sürede bitirebileceğiniz ve faiz oranı en düşük olan kredidir.
 • Faiz oranlarının yanı sıra bankaların sundukları kredi masrafları da dikkate alarak kredi karşılaştırması yapmanızı öneririz.
 • Kredi başvurusu aylık gelirinizi ve gelir durumunuzu kontrol ederek, kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı önceden araştırınız.
 • En uygun ihtiyaç kredisi araştırması yaparken kredibankalar.com dışında diğer sitelerin "sponsorluk" anlaşmalarına dikkat ediniz. Diğer kredi hesaplama ve karşılaştırma siteleri bankalarla sponsorluk anlaşması yaparak yüksek faizli krediyi listenin en üstüne ekleyebilmektedir. Bundan dolayı daha şeffaf kredi karşılaştırması olan siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuz kötü seviyeyse, kredi notunuzu yükseltene kadar kredi başvurusu yapılmamasını öneriyoruz. Kredi başvurusu yaparak bankadan krediye red yani olumsuz yanıt alırsanız bu durumda kredi notunuz daha kötü seviyelere gelecektir. Kredi notu için en dip seviye bize göre 1100 olması, 1100 altında kredi puanı bulunan kişilerin başvuru yaparken bir kez daha düşünmesi gerekmektedir.
 • Banka şubesine giderek başvuru yaparsanız süreci daha da hızlandırabilirsiniz, bazı bankalar anında onaylı kredi vermektedir. Başvuruyu yapıp onay aldığınız anda kredinizi bankanın kasasından kullanabilirsiniz.
 • Krediyi kullandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın. Kredi taksit ödemeleri 1 gün bile geçse bunun kredi sicilinize işleyeceğini unutmayın.

 

Kredi faiz oranları neye göre belirleniyor?

Kredi için sunulan faiz oranları güncel piyasa koşullarına veya bankaların kredi prosedürlerine göre belirlenmektedir. Bir banka ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak %1,25 isterken, diğer bir bankada faiz oranının %1,75 seviyesinde olduğunu görebilirsiniz. Yıllık veya belirli dönemlerde alınan kararlar sonrasında kredi faizlerinde değişiklik olmaktadır.

 

İhtiyaç kredi maliyet oranı nasıl hesaplanır?

Kredilerde alınan maliyet oranı; senelik faiz tutarı, vergi ve masrafların toplamını belirtmektedir. Tüm masrafların kredi faiz oranına eklenmesi ile birlikte kredi maliyet oranı yasal olarak tüm kredi veren bankalarda belirtilmek zorundadır.

 

İhtiyaç kredi vergisi nasıl hesaplanır?

Kredi faizinde bulunan masraflardan birisi de vergilerdir. KKDF ve BSMV olarak alınan vergilerin toplamı %20'dir. BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) %5 oranında; KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ise %15 vergi oranı olarak alınmaktadır.

 

İhtiyaç kredi faiz oranları ne zaman değişir?

Güncel piyasa koşullarına bağlı olarak kredi faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Piyasa koşullarının yanı sıra her bankanın kendi çalışma prosedürüne göre faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Bankaların telaffuz etmiş olduğu faiz oranı, genellikle nominal faiz oranlarıdır. Nominal faiz oranı ise enflasyn oranına reel faiz oranı eklenerek hesaplanmaktadır. Örnek olarak mevduat faiz oranı %20, enflasyon oranı ise %15 ise aslında reel faiz oranı %5 olarak hesaplanmaktadır.

 

İhtiyaç kredisi taksiti nasıl hesaplanır?

Her ödeme döneminde anaparanıza tekrardan faiz uygulanmaktadır. Anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılarak kredi dışındaki vergiler faize eklenir. Taksitin belirlenmesinde aylık ödemeler sabitlenerek kredi taksit bedeli ortaya çıkmaktadır. Ödenmesi gereken kredi faizi aylık olarak taksit bedelinden düşürülerek anapara ödemesi belirlenmektedir.

 

ihtiyaç kredi faiz oranları hangi aylarda düşer?

Kredi faiz oranları belirli dönemlerde düşüş olmasa da genellikle enflasyon açıklandıktan sonra belirlenmektedir. Eğer enflasyon oranı beklendikten daha fazla çıkarsa kredi faiz oranlarında da yükseliş olacaktır. Ayrıca belli dönemlerde hükümetin veya firmaların çalışmaları ile birlikte özellikle konut kredisi faizlerinde ciddi faiz indirimleri yapılmaktadır. Özellikle 2020 yılında yapılan 0,99 faiz oranlı konut kredisi kampanyası ile birlikte onbinlerce kişi ev kredisi kullanmıştı.

 

İhtiyaç İçin Kredi Hesaplama

İhtiyaç kredisi, acil nakit ihtiyacı duyan kişilerin kullanmış olduğu kredi türüne denilmektedir. Sağlık, eğitim, alışveriş, tadilat veya acil nakit çözümü için bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurusunun sonrasında bankadan ön onay almanızla birlikte süreç başlayacaktır. İhtiyaç kredisini hesaplayabilmek için sitemizde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak, faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

 

İhtiyaç kredisi en fazla vade sayısı

04.09.2020 tarihinde değiştirilen "Bankaların Kredi İşlemlerine Göre Yönetmelik" açıklaması sonrasında ihtiyaç kredisi en fazla taksit sayısı 36 ay (3 yıl) oldu. Buna göre; Bankalarda ihtiyaç kredisi vade sayısı en fazla 36 ay ile sınırlandırılmıştır.

 

İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler

Her banka için kredi başvurusunda istenilen belgeler farklı olsa da genel olarak aşağıdaki gibidir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli belgeler listesi:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.
 • İkametgah veya adınıza gelmiş son 3 aya ait fatura.
 • Çalışma durumunuzu gösteren gelir belgesi.
 • Başvuru Formu.
 • Şubece istenilecek diğer ek belgeler.

 

Kredi Çekmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar, ihtiyaç kredilerinde krediyi kullanacak kişinin en az 3 ay sigortalı çalışan olmasını ister. Kredi başvurunuzun kolay onaylanmasının birinci şartı düzenli çalışan yani gelir sahibi olmanızdır. Bankalar gelir sahibi olmayan bir kişiye kredi vermezler. Kredi başvurunuzun daha kolay onaylanması için işe başladıktan en az 3 ay sonra kredi başvurusu yapınız.

 

İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı?

Kredi başvurularında başvurunun değerlendirilmesi için en önemli araç kredi notudur. Kredi notu, farklı faktörlerin değerlendirilmesi sonucu oluşturulan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yönetilen bir sistemdir. Kredi notuna göre en riskli grupta olanlar 1 - 699 arasıdır ve bu kişilerin kredi başvuruları olumsuz değerlendirilir. En az riskli olan grup ise 1700 - 1900 arası olandır ve bu kişilerin başvuruları kolaylıkla onaylanır. Kredi çekmek için kredi notunuzun en az 1200 seviyesinde olması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En Riskli

Orta Riskli

Az Riskli

İyi

Çok İyi

0-699

700-1099

1100-1499

1500-1699

1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük kredi notudur. Bu grupta yer alan kişilerin arası bankalarla oldukça kötü duruma düşmüş demektir. Ayrıca hiçbir şekilde bankalarda hesap açmayan, kredi kartı kullanmayan kişiler de bu grupta yer alırlar.

700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması sadece kefil ya da ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 - 1499 puan aralığı: Az risk gruba sahiptir. Büyük ihtimalle kredi başvurusu onaylanır. Ancak, kefil istenebilir.

1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 - 1900 puan aralığı: En rahat şekilde kredi alabilecek gruptur.

 

Siz de sitemizden tüm bankaların güncel faizlerini karşılaştırarak en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bu sayfada bulunan 18 bankayı karşılaştırarak siz de kredi hesaplaması yaptıktan sonra en uygun  ihtiyaç kredisi faiz oranları 2021  yılına ait karşılaştırma sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Yine bir çok kişi bu sayfamızı inceleyerek en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada sorusunun da yanıtını rahatlıkla alabilmektedir. Konumuz sık sık güncellenmekte, kredi kampanyaları konu içeriğine eklenmektedir.

 

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Faizsiz kredi veren bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Gelir belgesiz kredi

Yorum Yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Ahmet Köse
Ahmet Köse

ing ihtiyaç kredisi faizi düşük gözüküyor, faizler oldukça dip sevileri görmüş haberim yok. paylaşım için teşekkürler kredibankalar.com

2020-05-14 19:15:05 -
Uğur Turan
Uğur Turan

Merhabalar, sayfaları güncel tuttuğunuz için teşekkür ediyorum geçen günlerde buraya bakarak Ziraat destek ihtiyaç kredisine başvurdum.

2020-05-14 18:51:54 -
Yasin Türedi
Yasin Türedi

Tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını tek tek karşılaştırdım ancak devlet bankalarının bu piyasa koşullarına göre daha düşük faizlerle kredi vermesi gerekiyor, gerçekten bankalar hem kimseye kredi vermiyor hem de faizleri oldukça yüksek seviyelerde tutuyor. Hükümetin bir an önce bu duruma çözüm bulması ve faizleri düşürmesini istiyorum.

2019-06-29 01:13:02 -