İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2022 (Mayıs Güncel Tüm Bankalar)

Mayıs ayına ait güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları 2022 karşılaştırmasını bu sayfadan yapabilir, en uygun ihtiyaç kredisi veren bankaları öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2022 (Mayıs Güncel Tüm Bankalar)
İhtiyaç kredisi faiz oranları 2022 tüm bankalar karşılaştırmasını aşağıda hazırladık. Düğün, alışveriş, beyaz eşya alımı, ev tadilatı, eğitim, özel harcamalar ve pek çok farklı kalemde ihtiyacınız olan paraya kredi veren bankalardan ulaşabilirsiniz. Siz de en uygun faizli ihtiyaç kredisi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredibankalar sitesi sizler için tüm bankaların faizlerini karşılaştırarak sıraladı. Aşağıda yer alan ihtiyaç kredisi faiz oranları listesi, bankaların resmi internet adreslerinden alınmış olup, faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre ve her kişinin kredi notuna göre değişebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranını lütfen bankanızda kontrol ediniz.
Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Pek çok kişi kredi başvurusu yaparken genelde her zaman tercih ettiği bankayı kullanmaktadır, ancak bu durum maddi yönden zarar vermektedir. Kredi  başvurusu yapmadan önce ilk olarak kredi bankalar sitesinden faiz araştırması yapabilir, ne kadar kredi çekecekseniz o miktarda hesaplama yapabilir ve en uygun krediyi veren bankanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu süreçten sonra siz de dilediğiniz bankayı ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilir ve daha yüksek faiz vermekten kurtulabilirsiniz. Ocak ayına ait güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Aşağıda yer alan faiz oranları 50 Bin TL 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi için geçerli olup; güncel faiz oranları vade ve kredi miktarına göre değişiklik gösterebilir.
En uygun kredi veren bankalar 2022
Mayıs ayında en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar belli oldu. Özellikle bayramdan önce ihtiyaç kredisi kampanyası yapan bankalar, bireysel nakite ihtiyacı olan kişilere uygun faiz oranlarıyla kredi verdiler. Kampanyaların devam etmesiyle beraber, en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları 2022 listesi:
Enpara: %1,64
Denizbank: %1,69
TEB: %1,59
Garanti: %2,11
Akbank: %1,92
ING: %2,14
QNB Finansbank: %1,79
İş Bankası: %1,90
Yapı Kredi: %2,49
Ziraat Bankası: %1,94
Kuveyt Türk: %2,03
Albaraka Türk: %1,99
Şekerbank: %2,50
İhtiyaç kredisi faiz oranları Mayıs 2022
QNB Finansbank
%1,79
ING
%2,14
TEB
%1,59
CEPTETEB
%1,59
Şekerbank
%2,50
İş Bankası
%1,90
İCBC
%2,07
Ziraat Bankası
%1,94
Halkbank
%1,71
Vakıfbank
%1,91
Denizbank
%1,69
Garanti BBVA
%2,11
Yapı Kredi
%2,49
Akbank
%1,92

KREDİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

İhtiyaç kredisi yada diğer kredileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık;
 • Size en uygun olan kredi, vadesini en kısa sürede bitirebileceğiniz ve faiz oranı en düşük olan kredidir.
 • Faiz oranlarının yanı sıra bankaların sundukları kredi masrafları da dikkate alarak kredi karşılaştırması yapmanızı öneririz.
 • Kredi başvurusu aylık gelirinizi ve gelir durumunuzu kontrol ederek, kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı önceden araştırınız.
 • En uygun ihtiyaç kredisi araştırması yaparken kredibankalar.com dışında diğer sitelerin "sponsorluk" anlaşmalarına dikkat ediniz. Diğer kredi hesaplama ve karşılaştırma siteleri bankalarla sponsorluk anlaşması yaparak yüksek faizli krediyi listenin en üstüne ekleyebilmektedir. Bundan dolayı daha şeffaf kredi karşılaştırması olan siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuz kötü seviyeyse, kredi notunuzu yükseltene kadar kredi başvurusu yapılmamasını öneriyoruz. Kredi başvurusu yaparak bankadan krediye red yani olumsuz yanıt alırsanız bu durumda kredi notunuz daha kötü seviyelere gelecektir. Kredi notu için en dip seviye bize göre 1100 olması, 1100 altında kredi puanı bulunan kişilerin başvuru yaparken bir kez daha düşünmesi gerekmektedir.
 • Banka şubesine giderek başvuru yaparsanız süreci daha da hızlandırabilirsiniz, bazı bankalar anında onaylı kredi vermektedir. Başvuruyu yapıp onay aldığınız anda kredinizi bankanın kasasından kullanabilirsiniz.
 • Krediyi kullandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın. Kredi taksit ödemeleri 1 gün bile geçse bunun kredi sicilinize işleyeceğini unutmayın.

 

İhtiyaç Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade Olur?

BDDK'nın almış olduğu kararla birlikte 50 bin TL üzeri ihtiyaç kredisinde en fazla vade sayısı 24 ay oldu. 50 bin TL altı krediler en fazla 36 ay vadeli olarak kullanılabilecek.
 • İhtiyaç kredisi 50.000 TL altı: 36 ay
 • İhtiyaç kredisi 50.000 TL üzeri: 24 ay
 • Taşıt kredisi 36 ay,
 • Konut kredisi ise 120 aya vadeli.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İhtiyaç kredisi çekmeniz için sicilinizin düzgün, geçmiş ödemelerinizin düzenli ve kredi notunuzun de iyi seviyede olması gerekmektedir. Her banka için kredi kullanma şartları farklılık gösterse de genellikle kredi notunuzun 1300 ve üzerinde olması kredi çekmeye elverişli olduğunuzu göstermektedir. Kredi notunuz kötü durumda ve kredi çekemiyorum diyorsanız, siz dedüşük kredi notuna kredi veren bankalarsayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusunu banka şubesinden yapmanız, kredi kullanma sürecinizi daha da hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra bankanın internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, müşteri hizmetlerini arayarak da kredi başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Bazı bankalarda faizler ve kredi miktarı değiştikçe ihtiyaç kredisi faiz oranları da değişebilir. Yukarıda bulunan kredi faizleri 2020 karşılaştırmasını yaparak siz de en uygun faizli krediye başvurunuzu yapabilirsiniz. Doların artış göstermesiyle beraber kredi faizleri de Temmuz 2018 döneminde oldukça yüksek seviyelere çıkmıştı. Şimdi yeni ylın gelmesiyle beraber bir çok kişi kredi faizleri düşecek mi diye merak etmektedir. Malum durumun olmasından sonra dolar da yavaş yavaş gerilemeye, kredi faizleri düşmeye başlamıştır. Özellikle bankalar yeni yıl kredisi adı altında kredi kampanyalarını da duyuracağından dolayı kredi faizlerinin düşeceğini beklediğimizi söyleyebiliriz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi 2022

2022 yılı içerisinde kredi faiz oranları artış gösterse de, son dönemlerde aşağı yönlü bir hareketi söz konusu. En düşük faiz oranı %1,50 ile devlet bankaları ve özel bankalar olurken, en yüksek faiz oranı ise %2,00 ile Ptt şubelerinden özellikle emeklilere kredi veren Aktif Bank'ta yer alıyor. Özellikle eğitim, evlilik gibi zorunlu ihtiyaçlara özel olarak kredi taleplerinde artış gözlenirken, en fazla talep kredi borçları ve kredi kartı borçlarını birleştirerek uzun vadeye yaymak isteyen tüketicilerden geliyor. Özellikle geçtiğimiz aylarda Ziraat Bankası'nın başlattığı borç kapatma kredilerine büyük bir başvuru sayısı mevcut. İhtiyaç kredisi tüketici kredileri içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kredidir. İhtiyaç kredileri genellikle düşük tutarlı acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Herhangi bir teminat göstermeden, bankalar tarafından gelir durumu, kredi notu ve diğer bankalarla olan daha önceki ilişkileri doğrultusunda yapılacak araştırma sonunda kolaylıkla kullanılabilir. İhtiyaç kredisi için belirlenen tutar ve vade, kullanılacak krediye özgü, tek seferlik tanımlanır. Tekrar kredi başvurusu yapılması durumunda yeniden belirlenmektedir. İhtiyaç kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde tüm bankalardan kullanılmaktadır.
 
Gerçek kişiler tarafından eşya alımı, eğitim, evlilik, tatil gibi ihtiyaçlarınızı banka kredileriyle karşılayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi tüketici kredileri içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kredidir. İhtiyaç kredileri genellikle düşük tutarlı acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Herhangi bir teminat göstermeden, bankalar tarafından gelir durumu, kredi notu ve diğer bankalarla olan daha önceki ilişkileri doğrultusunda yapılacak araştırma sonunda kolaylıkla kullanılabilir. İhtiyaç kredisi için belirlenen tutar ve vade, kullanılacak krediye özgü, tek seferlik tanımlanır. Tekrar kredi başvurusu yapılması durumunda yeniden belirlenmektedir. İhtiyaç kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde tüm bankalardan kullanılmaktadır. Son düzenlemelere göre ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri için en yüksek vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Gerçek kişiler tarafından eşya alımı, eğitim, evlilik, tatil gibi ihtiyaçlar için tercih edilmekle birlikte kredi kartı borcu kapama, bireysel borç kapama gibi durumlarda da tercih edilmektedir. Bu yüzden bankalar eğitim kredisi, tatil kredisi, borç kredisi, evlilik kredisi, bayram kredisi gibi isimler kullanarak ihtiyaç kredilerini çeşitlendirmiştir, bu ortamda sizin ihtiyacınıza en uygun ve düşük faizli krediyi bulmak zorlaşmaktadır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Devlet bankalarımız arasında Osmanlı döneminden beridir hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası'nda en uygun faiz oranlarıyla siz de ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çekebilirsiniz. Eğitim, düğün, nişan, sağlık, tadilat ve pek çok farklı ihtiyacınızdan doğan nakit ihtiyacınız için Ziraat Bankası'ndan kredi çekebilirsiniz. 2022 yılında Ziraat Bankası'nda ihtiyaç faiz oranı %1,79 olarak güncellenmiştir. 
Kredi özellikleri:
 • İstediğiniz ödeme seçenekleriyle krediyi kullanabilirsiniz.
 • 36 aya varan uzun ödeme dönemi.
 • Şahsi teminat alınmaktadır.
 • Bireysel kredi kullanan kişiler Hayat sigortası yaptırmak zorundadır.
Düğün, alışveriş, beyaz eşya alımı, ev tadilatı, eğitim, özel harcamalar ve pek çok farklı kalemde ihtiyacınız olan paraya kredi veren bankalardan ulaşabilirsiniz. Siz de en uygun faizli ihtiyaç kredisi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredibankalar sitesi sizler için tüm bankaların faizlerini karşılaştırarak sıraladı. Aşağıda yer alan ihtiyaç kredisi faiz oranları listesi, bankaların resmi internet adreslerinden alınmış olup, faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre ve her kişinin kredi notuna göre değişebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranını lütfen bankanızda kontrol ediniz. Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Pek çok kişi kredi başvurusu yaparken genelde her zaman tercih ettiği bankayı kullanmaktadır, ancak bu durum maddi yönden zarar vermektedir. Kredi  başvurusu yapmadan önce ilk olarak kredi bankalar sitesinden faiz araştırması yapabilir, ne kadar kredi çekecekseniz o miktarda hesaplama yapabilir ve en uygun krediyi veren bankanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu süreçten sonra siz de dilediğiniz bankayı ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilir ve daha yüksek faiz vermekten kurtulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Vergi Oranları 2022

Yukarıda formülünü verdiğimiz ihtiyaç kredisi hesaplama formülünde ayrıca devlet tarafından alınan KKDV ve BSMV vergileri bulunmaktadır. Kredi vergi oranları 2021 yılında kredi faiz oranının %15'i KKDF, %5'i (0,05) ise BSMV oranı olarak kredi maliyetine eklenmektedir. Bankadan kredi aldığınızda ya da kredi kartı borcunuzun tamamını ödediğinizde borcunuza yansıtılan faiz bedelinin %20'si BSMV + KKDF vergisi olarak hesaplanmaktadır. Mevduat faizi kazancınızda ise stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda faiz kazancı üzerinden %5, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %3 BSMV alınmaktadır.
1.000 TL %1 Faiz Oranlı 12 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı
Ay
Taksit
Ana Para
Faiz
KKDF
BSMV
Bakiye
1
89,98 TL
77,98 TL
10 TL
1,50 TL
0,50 TL
922,02 TL
2
89,98 TL
78,92 TL
9,22 TL
1,38 TL
0,46 TL
843,10 TL
3
89,98 TL
79,87 TL
8,43 TL
1,26 TL
0,42 TL
763,23 TL
4
89,98 TL
80,83 TL
7,63 TL
1,14 TL
0,38 TL
682,40 TL
5
89,98 TL
81,80 TL
6,82 TL
1,02 TL
0,34 TL
600,60 TL
6
89,98 TL
82,77 TL
6,01 TL
0,90 TL
0,30 TL
517,83 TL
7
89,98 TL
83,76 TL
5,18 TL
0,78 TL
0,26 TL
434,07 TL
8
89,98 TL
84,77 TL
4,34 TL
0,65 TL
0,22 TL
349,30 TL
9
89,98 TL
85,80 TL
3,49 TL
0,52 TL
0,17 TL
263,50 TL
10
89,98 TL
86,81 TL
2,64 TL
0,40 TL
0,13 TL
176,69 TL
11
89,98 TL
87,85 TL
1,77 TL
0,27 TL
0,09 TL
88,84 TL
12
89,98 TL
88,92 TL
0,89 TL
0,13 TL
0,04 TL
0 TL
Toplam
1.079,71 TL
1.000 TL
66,42 TL
9,95 TL
3,31 TL

Kredi faiz oranları neye göre belirleniyor?

Kredi için sunulan faiz oranları güncel piyasa koşullarına veya bankaların kredi prosedürlerine göre belirlenmektedir. Bir banka ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak %1,25 isterken, diğer bir bankada faiz oranının %1,75 seviyesinde olduğunu görebilirsiniz. Yıllık veya belirli dönemlerde alınan kararlar sonrasında kredi faizlerinde değişiklik olmaktadır.

İhtiyaç kredi maliyet oranı nasıl hesaplanır?

Kredilerde alınan maliyet oranı; senelik faiz tutarı, vergi ve masrafların toplamını belirtmektedir. Tüm masrafların kredi faiz oranına eklenmesi ile birlikte kredi maliyet oranı yasal olarak tüm kredi veren bankalarda belirtilmek zorundadır.

İhtiyaç kredi vergisi nasıl hesaplanır?

Kredi faizinde bulunan masraflardan birisi de vergilerdir. KKDF ve BSMV olarak alınan vergilerin toplamı %20'dir. BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) %5 oranında; KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ise %15 vergi oranı olarak alınmaktadır.

İhtiyaç kredi faiz oranları ne zaman değişir?

Güncel piyasa koşullarına bağlı olarak kredi faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Piyasa koşullarının yanı sıra her bankanın kendi çalışma prosedürüne göre faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Bankaların telaffuz etmiş olduğu faiz oranı, genellikle nominal faiz oranlarıdır. Nominal faiz oranı ise enflasyn oranına reel faiz oranı eklenerek hesaplanmaktadır. Örnek olarak mevduat faiz oranı %20, enflasyon oranı ise %15 ise aslında reel faiz oranı %5 olarak hesaplanmaktadır.

İhtiyaç kredisi taksiti nasıl hesaplanır?

Her ödeme döneminde anaparanıza tekrardan faiz uygulanmaktadır. Anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılarak kredi dışındaki vergiler faize eklenir. Taksitin belirlenmesinde aylık ödemeler sabitlenerek kredi taksit bedeli ortaya çıkmaktadır. Ödenmesi gereken kredi faizi aylık olarak taksit bedelinden düşürülerek anapara ödemesi belirlenmektedir.

İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler

Her banka için kredi başvurusunda istenilen belgeler farklı olsa da genel olarak aşağıdaki gibidir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli belgeler listesi:
 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.
 • İkametgah veya adınıza gelmiş son 3 aya ait fatura.
 • Çalışma durumunuzu gösteren gelir belgesi.
 • Başvuru Formu.
 • Şubece istenilecek diğer ek belgeler.

Kredi Çekmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar, ihtiyaç kredilerinde krediyi kullanacak kişinin en az 3 ay sigortalı çalışan olmasını ister. Kredi başvurunuzun kolay onaylanmasının birinci şartı düzenli çalışan yani gelir sahibi olmanızdır. Bankalar gelir sahibi olmayan bir kişiye kredi vermezler. Kredi başvurunuzun daha kolay onaylanması için işe başladıktan en az 3 ay sonra kredi başvurusu yapınız.

İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı?

Kredi başvurularında başvurunun değerlendirilmesi için en önemli araç kredi notudur. Kredi notu, farklı faktörlerin değerlendirilmesi sonucu oluşturulan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yönetilen bir sistemdir. Kredi notuna göre en riskli grupta olanlar 1 - 699 arasıdır ve bu kişilerin kredi başvuruları olumsuz değerlendirilir. En az riskli olan grup ise 1700 - 1900 arası olandır ve bu kişilerin başvuruları kolaylıkla onaylanır. Kredi çekmek için kredi notunuzun en az 1200 seviyesinde olması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
En Riskli
Orta Riskli
Az Riskli
İyi
Çok İyi
0-699
700-1099
1100-1499
1500-1699
1700-1900
1- 699 puan aralığı: En düşük kredi notudur. Bu grupta yer alan kişilerin arası bankalarla oldukça kötü duruma düşmüş demektir. Ayrıca hiçbir şekilde bankalarda hesap açmayan, kredi kartı kullanmayan kişiler de bu grupta yer alırlar.
700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması sadece kefil ya da ipotek gösterilerek mümkün olabilir.
1100 - 1499 puan aralığı: Az risk gruba sahiptir. Büyük ihtimalle kredi başvurusu onaylanır. Ancak, kefil istenebilir.
1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.
1700 - 1900 puan aralığı: En rahat şekilde kredi alabilecek gruptur.
Siz de sitemizden tüm bankaların güncel faizlerini karşılaştırarak en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bu sayfada bulunan 18 bankayı karşılaştırarak siz de kredi hesaplaması yaptıktan sonra en uygun  ihtiyaç kredisi faiz oranları 2022  yılına ait karşılaştırma sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Yine bir çok kişi bu sayfamızı inceleyerek en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada sorusunun da yanıtını rahatlıkla alabilmektedir. Konumuz sık sık güncellenmekte, kredi kampanyaları konu içeriğine eklenmektedir.

Yorum yap:

Yorumlar

3 yorum yapılmış

Ahmet Köse

ing ihtiyaç kredisi faizi düşük gözüküyor, faizler oldukça dip sevileri görmüş haberim yok. paylaşım için teşekkürler kredibankalar.com

2020-05-14 19:15:05 -
Uğur Turan

Merhabalar, sayfaları güncel tuttuğunuz için teşekkür ediyorum geçen günlerde buraya bakarak Ziraat destek ihtiyaç kredisine başvurdum.

2020-05-14 18:51:54 -
Yasin Türedi

Tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını tek tek karşılaştırdım ancak devlet bankalarının bu piyasa koşullarına göre daha düşük faizlerle kredi vermesi gerekiyor, gerçekten bankalar hem kimseye kredi vermiyor hem de faizleri oldukça yüksek seviyelerde tutuyor. Hükümetin bir an önce bu duruma çözüm bulması ve faizleri düşürmesini istiyorum.

2019-06-29 01:13:02 -