İş Bankası Cebe Havale İşlemi Basit Adımlarla Nasıl Yapılır

İş Bankası üzerinden bir kişinin cep telefon numarasına para gönderebilirsiniz. İş Bankası cebe havale nasıl yapılır diyenler bu sayfaya bakabilir.

İş Bankası Cebe Havale İşlemi Basit Adımlarla Nasıl Yapılır

Son zamanların en çok para transfer yöntemlerinden birisi de cebe havaledir. İş Bankası cebe havale nasıl yapılır diye merak edenler için bu araştırma konumuzu yayınladık. İş Bankası'nın cebe havale ayrıntıları, para gönderme ve çekme işlemlerini sizler için açıkladık. Çoğu bankada olduğu gibi İş Bankası'nda da cep telefon numarasına para gönderme seçeneği vardır. 


 
İş Bankası İnternet Şubeden Cebe Havale
 
İlk olarak İş Bankası hakkında kısa bilgileri sizlere sunalım; Türkiye'de Cumhuriyet döneminin ilk bankasıdır. Mustafa Kemal önderliğinde kurulan banka, günümüze kadar vatandaşlarımıza kesintisiz olarak hizmet vermiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilerine zaman kazandırmak isteyen banka, yenilikçi uygulamalarıyla da hizmetini sürdürmektedir. İşCep uygulamasını google play store'den yada itunes'den ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Böylece bankacılık işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilecek, İş Bankası'ndan para transfer işlemlerinizi ve cebe para gönderme işlemini birkaç dakikada yapabileceksiniz.

1 - Cebe Havale Göndermek için İnternet Şubesine Girin

İş Bankası cebe havale göndermek için ilk olarak internet şubesine yada İşCep mobil şubeye giriş yapınız. Bunun için önceden tanımlı bir vadesiz hesabınızın bulunması gerekiyor. 

İş Bankası'nda hali hazırda bir hesabınız bulunuyorsa dediğimiz şekilde giriş yapın ve 2. adımda yapılacak işlemlere geçin.

İş Bankası'nda hesabınız yoksa, en yakın İş Bankası şubelerinden ücretsiz olarak hesap açabilirsiniz. Hesap açtığınız zaman internet bankacılığına giriş yapmak için bankadan şifre almayı da unutmayın.

Diğer yandan cebe havale işlemini Atm'lerden yada İşCep mobil uygulamasından da yapabilirsiniz. İşCep mobil uygulaması android ve ios marketlerden ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. İşcep'ten cebe havale için aşağıda ayrıntılı bilgi vereceğiz.

2 - İnternet Şubesinde yer alan Para Aktarma > Havale menüsüne gelin


İş bankası cebe havale işlemi
İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan "para aktarma" daha sonrasında ise "havale" menüsüne geliniz.


3 - Açılan sayfada işaretli bölüm "Cebe" seçeneğine tıklayıp gerekli bölümleri doldurun

iş bankası cebe havale 2

Yukarıdaki görseldeki gibi sizden para aktarılacak kişinin TC kimlik numarası ile cep telefon numarası ile aktarılacak tutar istenmektedir. Bu bilgileri doğru şekilde doldurduktan sonra devam diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.


MOBİL ŞUBEDEN CEBE HAVALE GÖNDERME


İş Bankası'nın mobil uygulaması olan İşCep ile cebe havale işlemi oldukça kolaydır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sol üst menüde yer alan para aktarma menüsüne sonrasında ise, havale menüsüne gelin. Karşınıza çıkan ekranda cebe havale menüsüne gelin. Karşınıza gelecek ekranda ise ne kadar para göndermek istediğiniz, havale gönderilecek kişinin TC kimlik numarası ve cep telefon numarasını yazın. İlgili kısımları doldurduktan sonra ise devam tuşuna basıp işlemi onaylamanız gerekiyor. İşlemi onayladıktan sonra karşı tarafın cep telefon numarasına başarılı şekilde para göndermiş olursunuz.


Alıcı Parayı Nasıl Çekecek?

Para transferi yapılan kişinin cep telefon numarasına bir şifre gelecektir. 

Para tranferi gelen kişi sms'te yer alan referans numarasıyla İş Bankası atm'lerinden parayı çekebilmektedir. Parayı çekmek için herhangi bir karta gerek yoktur. Çekilmeyen Para Ne Olur?

İş Bankası'ndan gönderilen cebe havalelerde, eğer karşı taraf parayı çekmezse 3 gün sonra gönderen kişinin hesabına kesintiler de eklenerek (havale komisyonu ve diğer giderler) geri yatırılacaktır. Cebe havale ve diğer para transferi işlemlerinde bankalar sadece gönderici kişiden para kesintisi yani komisyon almaktadır. 


İŞ BANKASI CEBE HAVALE LİMİTİ

Bddk tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre bankaların İş bankası cebe havale limitleri 2018 yılında uygulamasında günlük, haftalık ve aylık limitler koyulmuştur. Bahis ve kumar sektörünün cebe havale işlemini sık sık kullanıldığını tespit eden Bddk, kumar oyunlarının önünü kesmek için bu düzenlemeyi getirmiştir. Bu düzenlemeye bakılırsa cebe havale limitleri aşağıda sıralanmıştır;


 
  • 24 saat içerisinde en fazla 500 TL ile en fazla 2 işlem.
  • 1 hafta içerisinde en fazla 1.000 TL, en fazla 4 işlem.
  • 1 ay içerisinde en fazla 1.500 TL, en fazla 6 işlem yapılabilecek.
     
Özet olarak İş Banksası cebe havale gönderme işlemi;

İş Bankası cebe havale göndermek isteyenler öncelikle İş Bankası'nın internet bankacılığına yada İş Cep uygulamasına giriş yapması gerekmektedir. Bundan sonra ise para transferi menüsünden havale ve son olarak cebe para transferi menüsüne geliniz. Para göndermek istediğiniz kişinin cep telefon numarasını, göndermek istenilen tutar ile birlikte Tc kimlik numarasını  doğru şekilde giriniz. Bu işlemi yaptıktan sonra onaylarsanız hem karşı tarafa hemde size bilgilendirme sms'i gelecektir. Karşı tarafa bir şifre gelmekte ve bu şifreyle birlikte İş Bankası atm'lerinden para gönderilen kişi parasını kesintisiz olarak çekebilmektedir. 3 gün içerisinde çekilmeyen para, kesintileriyle birlikte gönderen kişinin hesabına iade olmaktadır.

Yorum yap: