İş Bankası Yurtdışı Para Transferi: Ücretler, Para Gönderme ve Alma

İş Bankası yurtdışı para transferi, para gönderme, para alma, yurtdışından gelen parayı çekme, Western Union İş Bankası işlemlerine bu sayfadan bakabilirsiniz.

İş Bankası Yurtdışı Para Transferi: Ücretler, Para Gönderme ve Alma

Bu yazımızda, İş Bankası yurt dışına para gönderme veya yurtdışından gelen parayı İş Bankası'ndan çekme konusunda içerik yayımladık. Bu sayfadan İş Bankası yurtdışı para transferi konusunda işlem ücretleri, gerekli işlemler ve para transferinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

 

İş Bankası Yurtdışı Para Gönderme Ücreti

İş Bankası'ndan yurtdışına para göndermek için 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlar, SWIFT veya Western Union yöntemleridir. Aşağıda hem Western Union ile hem de SWİFT ile İş Bankası'ndan para transfer ücret ve detayları yer almaktadır.

 

İş Bankası Western Union Para Transferi

Dünyada 200'den fazla ülkede 500 binden fazla ödeme noktası ile hizmet veren Western Union (WU), uluslararası para transfer konusunda en uzman şirketlerden birisidir. Western Union ile yurtdışına para göndermek, ülkemizde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle bankalarla anlaşması olması pek çok kişinin güvenini kazandırmaktadır.

Western Union para transferlerinde tek seferde, İş Bankası şubesinden azami 7.500 USD, 5.700 EUR, 16.500 TL, internet şubesinden ise 7.500 USD, 6.000 EUR, 40.000 TL para gönderimi yapılabilmektedir. Western Union kullanarak TL, USD veya EUR cinsinden para transferi yapılabilir. Alıcının çekeceği döviz cinsini alıcı ülke belirlemektedir. Aşağıda Türkiye'den Almanya'ya veya Avrupa ülkelerine İşcep ve İş Bankası internet şubesindeni, Western Union ile para gönderme komisyon ücret tarife tablosunu hazırladık.

 

→ Western Union para gönderme nasıl yapılır?

→ Western Union para çekme

 

Western Union İş Bankası komisyon ücretleri

Gönderim Miktarı (€)

Komisyon Tutarı (€)

100 Euro'ya kadar

4 Euro

100 - 300 Euro arası

9 Euro

300 - 400 Euro

15 Euro

750 - 1000 Euro

30 Euro

1.000 - 5.500 Euro

40 Euro

İşlem ücret hesaplaması 11.03.2021 tarife ücretleri ile yapılmıştır.

Transfer komisyon ücreti, İş Bankası internet ve mobil şube için geçerlidir. Şubelerden gönderilecek para transferlerinde komisyon ücreti değişebilir.

 

İş Bankası Mobil Western Union

İş Bankası mobil uygulama İşCep'e giriş yaparak Western Union para tranferlerinizi yönetebilirsiniz. İş Bankası internet bankacılığından Western Union para transferi için:

  • İş Bankası internet şubesine giriş yapın.
  • Para Aktar sayfasına gelin.
  • Western Union seçeneğine tıklayın.
  • Para Gönder sayfaına gelerek alıcı adı soyadı, alıcı ülke bilgisini girin.
  • Devam butonuna tıklayarak para miktarını ve gerekli bilgileri doldurun.
  • Ekran sonunda yer alan Para Transfer Kontrol Numaranızı (MTCN) alıcınızla paylaşın.

 

İş Bankası ATM'lerinden ise Para Aktarma Western Union menüsünden gelen paranızı çekebilirsiniz. Ayrıca İş Bankası şubelerinden de Western Union işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Para Gönderdiğimde Alıcı Parayı Nasıl Alacak?

Western Union ile para gönderdiğinizde, işlem sonunda tarafınıza verilen MTCN (Para Transfer Kontrol Numarası) alıcıya verilmesi gerekmektedir. Alıcı bulunduğu bölgede yer alan Western Union anlaşmalı noktaya giderek MTCN numarası ile gönderilen parayı çekebilir. Uluslararası para gönderimlerinde MTCN numarasını tanımadığınız kşilere vermemeniz önerilir.

 

Para Alma İşlemi Ücretli Mi?

Western Union ile para gönderimlerinde sadece para gönderen kişi komisyon ücreti vermektedir. Parayı çekecek kişi herhangi bir komisyon ödemesine gerek yoktur.

 

Western Union ile hesaba para gönderilir mi?

Hesaba para göndermek için bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir. Kimlik belgenizle beraber İş Bankası şubesine giderek, para gönderilecek ülkeyi, alıcı kişinin adı soyadı, gönderilecek tutar bilgisi, alıcı banka ismi, alıcı bankanın BIC kodu (Swift Kodu) ve alıcının hesap (IBAN) numarası bilgilerini içeren formu doldurarak para gönderim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

İş Bankası SWİFT ile Para Gönderme

İş Bankası'ndan yurtdışına döviz ile para transfer işlemlerinizi Swift ile gerçekleştirebilirsiniz. Swift kodu, bankaların döviz hesaplarına direkt yapılan transferlerin tamamlanmasını sağlayan uluslararası koddur.

Tüm bankaların, kendi kullanımlarına göre farklı Swift kodları bulunmaktadır. Swift kodu 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşmaktadır. İlk 4 hane banka kodu, devam eden 2 hane ülke kodu, sonraki 2 veya 4 hane yerel kodu, sonraki 3 hane ise şube kodunu ifade etmektedir. Eğer bu kod birleşimi 11 haneyi oluşturmuyorsa kodun sonuna  harfi eklenerek 11 haneye tamamlanmaktadır.

 

İş Bankası'nın tüm şubeleri için belirlenmiş standart Swift kodu bulunmaktadır.

İş Bankası Swift kodu: ISBKTRIS (Şubelerin ayrıca Swift kodu yoktur.)

Banka Kodu : ISBK

Ülke Kodu : TR – Türkiye’ye verilen ülke kodu

Yerel Kod : IS

 

İş Bankası Swift Nasıl Yapılır?

İş Bankası şubelerinden mesai saatleirnde veya İş Bankası internet veya mobil şubeden, İş Bankası çağrı merkezinden Swift ile para transfer işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Swift işlemlerinde para gönderirken gerekli bilgiler ise:

Alıcı bilgisi,

Alıcı banka Swift kodu,

Alıcı banka adı  / Şehir bilgisi,

Alıcı hesap nı / İBAN bilgisi.

 

İş Bankası Swift Ücreti

Asgari Tutar

Azami Tutar

20 USD

310 USD

Komisyon ücretlerine BSMV dahildir.

Yukarıda yer alan işlem ücreti 11.03.2021 tarihinde İş Bankası sitesinden alınmıştır.

Belirlenen komisyon ücreti, İşcep veya İş Bankası internet şubeden yapılan transferlerde geçerlidir.

İş Bankası Swift ücreti, paranın şube veya internet şubesinden veya İşCep'ten yapılmasına göre değişiklik göstermektedir.

 

İş Bankası Yurtdışı Para Gönderme

İş Bankası'ndan yurt dışına para gönderme işlemlerinizi bu sayfamızda anlattığımız Western Union ya da SWIFT kullanarak banka şubesinden, İş Bankası internet şubesinden, İŞCEP mobilden, İş Bankası çağrı merkezinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer İş Bankası hesabınız varsa, yurt dışına para göndermek dijital kanallardan daha kolay bir hale gelecektir.

Başka ülkeye para göndermek için İş Bankası internet şubesinden sırasıyla Para Aktarma Western Union sayfasına geliniz.

 

İş Bankası Swift ile para transferi yapabilmek için, döviz cinsinden hesabınızın olması gerekmektedir. İş Bankası hesabınız varsa, Tüm hesaplarımı gör → Vadesiz Hesap sayfasından para birimini seçerek döviz hesap açılışınızı saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Yurt dışına SWIFT ile para gönderecekseniz, alıcı bankanın SWIFT kodunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bazı ülkelerde SWIFT yerine BIC kodu kullanılmaktadır.

Eğer yurt dışından adınıza döviz ile para gelecekse, İş Bankası yurt dışı SWIFT kodu ISBKTRIS kodunu kullanarak "döviz hesabınıza" para alabilirsiniz.

 

İş Bankası Yurtdışı Para Transfer Süresi

İş Bankası'ndan Western Union ile para gönderimleriniz genellikle 15 dakika içerisinde karşı hesaba ulaşmaktadır. Fakat, Western Union; gönderilen para miktarı ve döviz çeşidine göre transfer sürelerinde gecikmeler yaşanabilir.

SWIFT işlemlerinizi 17:00'dan önce yaparsanız, döviz transfer işlemi 2 iş günü içerisinde tamamlanır. Eğer saat 17.00'dan sonra yaparsanız 3 iş günü içerisinde transfer süreci tamamlanacaktır.

 

→ Western Union anlaşmalı bankalar

Yorum Yap: