Kübra isminin anlamı, Kübra isim analizi

Kübra isminin anlamı ve Kübra ismini koymak caiz mi, yanına ne gider gibi soruların yanıtlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Kübra isminin anlamı, Kübra isim analizi

Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek siz de Kübra isminin anlamı, Kübra ismi Kuran'da geçiyor mu, hangi dilden geliyor, Kübra ismini koymak caiz mi gibi sorulara doğru bir şekilde yanıt bulabilirsiniz.

 

Kübra isminin anlamı

Kübra ismi, en büyük, büyük olan, daha büyük anlamı taşımaktadır. TDK sözlüğünde ise Kübra ismi ile alakalı bir bilgiye ulaşılmamaktadır. Ayrıca Hz. Muhammed (S.A.V)'in ilk eşinin adı da Kübra'dır. Bundan dolayı İslami açıdan anlamı oldukça değer taşımaktadır. Kübra isminin Arapça yazılışı ise “كبرى” şeklindedir.

 

Kübra ismi Kur'an'da geçiyor mu?

Kübra ismi Kuran-ı Kerim'de geçmektedir. Geçtiği ayetler ise Necm Suresi 18, Taha Suresi 23 ve Duhan Suresi 16 ayetlerde geçmektedir. Ayetlerde geçen Kübra ismi "âyet-i kübrâ" şeklinde (En büyük delil) anlamı taşımaktadır.

 

Kübra ismini koymak caiz mi?

Kübra ismini koymakta herhangi bir dini sakınca yoktur ve caizdir. Dinen yasaklı ve uygun olmayan isimler arasında yer almamaktadır.

 

Kübra isminin özellikleri

Kübra isim özellikleri ise, hayatında oldukça başarılı olan. çevresinde tanınan ve sevilen bir kişilik göstermektedir. Aceleci olmayan yapısı ile birlikte işleri yavaş ve doğru bir şekilde yapma özelliği vardır. Umudunu asla kaybetmeyen, ön sezileri güçlü bir özelliğe de sahiptir. Olaylar ve çevresine karşı algısı da oldukça yüksek olan Kübra ismi, mantıklı düşünme yetisi de gelişmiştir.

Paylaş: