sponsorlu bağlantılar

İcradan Alınan Eve Kredi Çıkar Mı

Türkiye'de icra ile ev sahibi olmak isteyen kişiler icradan eve kredi çıkar mı diye merak etmektedir bizde araştırıp bu konuyu hazırladık.

sponsorlu reklamlar

2018-01-12 23:12:00

sponsorlu bağlantılar

 

ANINDA ONAYLANAN

KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun, kartınız hemen adresinize gönderilsin.

 

sponsorlu reklamlar
 Günümüzde herkes bir ev sahibi olmak için bankalara kredi borçlanmasına gitmektedir. Fakat evdeki hesap bazen çarşıya uymamakta ve ipotekli olan ev yasal süreçler değerlendirildikten sonra banka tarafından el koyulmaktadır. Bundan sonra ise kredisi ödenmemiş olan ev icra yoluyla satışa çıkarılır.

İcralık eve kredi çıkar mı?

İcradan ev satın alımı ise bazı kişilere göre İslam'a, bazılarının görüşlerine göre de ahlaki olarak uygun olmamaktadır. Fakat gerek ticari faaliyetlerin yürütülmesi gerekse uygun fiyatla olan satışlardan dolayı ev sahibi olmakla beraber icradan konut alımları cazip olmaktadır. O halde icradan hacizli olan ev,konut, iş yeri, dükkan ve arsalar üzerine kredi çekilir mi? Hacizli eve mortgage kredisi kullanılır mı gibi sorulara cevap bulmak isteyenler okumaya devam edebilir.

Buradaki en önemli dikkat etemiz gereken şey ise, ev ihalesine girmektir. Her önüne gelen gerçek yada tüzel kişiler ben ihaleye gireceğim diyemezler. İcra ihalelerinde de şart ve prosedürleri bulunmaktadır.

İcradan Satılacak Evin Bedelini Kim Belirler?

İcradan satılacak gayrimenkulün ilk olaran ekspertizler bir bedel belirlerler. İcradan satılacak ihale rakamı da ekspertizin belirlediği bedelin %60'ı kadardır. Ayrıca ihaleye girebilmek için bu rakamın yüzde 20'sini teminat olarak yatırmanız şartı aranmaktadır. Bu da 100 bin liralık bir konut için 20 bin lira teminat demektir. İhaleye giren biri kişi ise 60 bin lira karşılığında bu evi satın alabilecektir. İlk ihalede satılmayan ev ikinci ihaleye çıkar ve eksper bedelinin yüzde 40'ına düşürülür. Yine ihalenin başlangıç bedeli ise 40 bin lira olacaktır. 

Yasal olarak zemin oluşturulan icralık mal satışlarında mal sahibinin itirazları sonucunda davalar sonucunda olası bir aksilik nedeniyle ve satışın iptal olabilme ihtimaline karşılık bankalar haciz yoluyla satılan gayrimenkullere kredi vermekten kaçınırlar. Fakat alınmak istenen ev için istenilen kredi miktarı, evin bedelinden düşük olursa bankalar sizin kredi notunuz, kredi siciliniz gibi bilgileri kontrol ettikten sonra size kredi verebilirler.

Hacizli evler nasıl alınır?

Hacizli olan ve icradan ihale ile satışa çıkarılan evler ise genellike kredi borçlarından dolayı haciz koyulur. Burada ise kişişlerin almak istedikleri evi seçerek bankayla anlaşıp ev satın alınabilir. Fakat banka bu satışı gerçekleştirmek için ihale karşılığındaki satış ile normal satış arasında fiyat farkı olabilmektedir. Yine de kredi talebinde ısrarcı olursanız konut kredisi dışında ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz. Ancak bunun için de bankalardan kredi çekmeye müsayit kişi olmanız gerekmektedir.

Ayrıca kara listede olanlar konut kredisi çekebilir mi? konusuna da bakarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Vakıfbank EFT Limiti Yükseltme
Tarih : 2019-06-07 18:20:00
İş Bankası Veri Uzmanı Sınavı 2019
Tarih : 2019-06-04 18:52:00
reklam kodu
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA