Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapan Bankalar 2021

Konut kredilerinde faizler düşmeye devam ediyor. Anlaşmalı firmalara özel konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar 2012 yılı listesi ve kredi detayları bu sayfada yer alıyor.

Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapan Bankalar 2021
2019 yılı gelmesiyle beraber ilk olarak Ziraat Bankası konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar 2021 arasına katıldı. Konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında epeydir yüksek seviyelerde olması hem alıcılarda hemde satıcılar üzerinde olumsuz etki yaratmıştı. Konut almayı düşünen insanların yüksek faiz oranları nedeniyle konut alamadığı görülmekteydi. Devletin bankalara konut kredisi faiz oranlarına yönelik indirim çağrısına bankalardan birbir olumlu geri ddönüş sağlanmaya başlandı. Konut kredisi faiz oranındaki indirimin % 1'in altına inmesinden sonra konut alımlarında ciddi bir hareketlilik olduğu izlenmeye başladı.Siz değerli okurlarımızla konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar hakkında önemli bilgiler paylaştık.
KONUT KREDİSİ İNDİRİM YAPAN BANKALAR
Son dönemlerde konut kredisinde yüzde 2 gibi inişler görülmeye başlanmıştı.Yüksek kredi faiz oranları hazır satılmayı bekleyen konut stoku oluşmaya başlamıştı bu durum konut alımlarının düşüşüne yol açıyordu.Devletin talebi üzerine bankalar konut faizlerindeki indirim talebine birbir olumlu dönüş yaparak indirimi yüzde 0.98 gibi çok olumlu oranlara kadar indirme kararı aldılar. Özellikle bankaların konut faiz oranlarında kampanya kapsamında önemli indirimler yapılıyor. Konut alacakları sevindiren haber kamu bankalarından geldi. Önce Ziraat Bankası, ardından Vakıfbank ve Halkbank fazileri yüzde 1'in altına çekti. Faiz indirimi kampanyasıyla bankalarda kredisi bulunan konut üreticisi firmalardan ev almak için yüzde 0.98 faiz oranı uygulanacak.

Tüketiciler 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanabilecek. Yüzde 2.98'i bulunan konut kredisi faizleri nedeniyle konut alımını erteleyen vatandaş, yeni kampanyayla pazarı canlandıracak. Kampanya ile firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el konut satışlarının finansmanına da destek verilecek. Böylece konut stokunun ertilmesine de önemli katkı sağlanmış olunacak. Kullandırılan konut kredilerinin bir kısmı söz konusu firmaların kampanyaya dahil olan bankaların kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacak. 


KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: ''Bütün konut satışları değil, birinci el konutlar ve üreticiden satılan konutlar şu anda kamu bankalarının müşterileri portföyüyle sınırlı. Eğer tüm bankalar kampanyaya katılırsa, tüm Türkiye'ye yayılmış olacak.'' ''Firmalar kampanyalarına başladı. Yüzde 5 peşinatla başlayanlar var. Yüzde 10-15 peşinat uygulayanlar var. 12-24-36 ay gibi faizsiz ara ödemeler var. Geri kalan için 0.98 ile konut kredisi kullanılınca çok büyük bir imkan. Parası olmayana da konut alma imkanı sunmuş olunuyor. Ahaber'de yer alan habere göre, İki ay süreli kampanyaya İstanbul'da 50 projeden 45 bin konut dahil oldu. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, üyelerine ait bitmiş veya inşaatı devam eden 15 bin konutun kampanya kapsamında satışa sunulduğunu dile getirerek, "Bütün bankaların katılmasıyla kampanyamız tüm Türkiye'ye kısa sürede yayılacak. Ocak ve şubat döneminde mevcut trende ilaveten 55-60 bin konut stokunun erimesini öngörüyoruz" dedi.

Altan Elmas, daha önce 300 bin liralık bir ev için yüzde 1.98 faiz oranıyla 165 bin TL konut kredisi alan bir kişinin, aylık 3 bin 610 TL taksit ödediğini söyledi. Altan Elmas, yeni kampanyayla birlikte müşterilerin 300 bin liralık bir konut için aynı miktarda kredi çekmeleri halinde, ayda sadece 2 bin 344 TL taksit ödeyeceğini belirtti. Tüketici ise böylelikle ayda 1.266 TL daha az ödemiş olacak.. NEF, 4 ayrı projede başlattığı kampanyada, yüzde 10'luk indirime ek 120 ay vadede faiz oranını yüzde 0.98'e çekti. Nef Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik, tüketicilerin ayda 2 bin 900 TL ödeyerek Nef projelerinden ev alabileceğini söyledi. Çelik, Nef Ortayaka'da lansman öncesi ilk 3 günde 152 adet konut satıldığı bilgisini vererek, "Yeni kampanya çerçevesinde bir evi aylık 2 bin 900 TL'den başlayan taksitlerle almak mümkün" dedi.

Ziraat Bankası
Ziraat bankası başlatmış olduğu kampanya kapsamında mevcut anlaşmalı olduğu müşterilerinin satacağı konutlar üzerinden kredi faiz oranını %0.98 oranına çektiğini 120 ay vade ile 500 bin TL tutarında konut kredisi vereceğini açıklamıştır.İlgili kampanya üzerinden değişiklik yapma hakkınında sahip olduğunu bildirmek isteriz.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları 2019

 
KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Ziraat Bankası'nın faiz indirimi hakkında açıklama yaptı;
KONUTDER olarak konut kredilerinin düşürülmesine yönelik Ziraat Bankası’na ilettiğimiz talebimizin olumlu yanıt bulması, sektörümüz için son derece sevindirici bir gelişme olmuştur. Bu çok önemli adım için Hükümetimize ve Ziraat Bankamıza talebimizi olumlu karşılamalarından dolayı teşekkür ediyoruz.Ziraat Bankası’yla aktif şekilde kredili çalışmakta olan KONUTDER üyeleriyle bu firmalardan konut satın alan müşterileri hedefleyen uygulama, aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkanı sunacak. Bankayla çalışmakta olan konut üreticisi firmaların da maliyetin bir kısmını katkı payı olarak üstlenmeleri neticesinde faiz oranının müşterilere aylık yüzde 0.98 olarak yansıtılmasına karar verilmiştir.Bu kapsamda, Ziraat Bankası’yla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının büyük bir ivmeye kavuşacağına inanıyorum. Uygulamadan Ziraat Bankası ile çalışan tüm konut üreticileri faydalanacaktır.KONUTDER olarak uzun bir süredir dile getirdiğimiz, bankaların konut kredi faiz oranını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmesi talebimizle ilgili yaşanan bu gelişme hem ekonomimizin hem de sektörümüzün canlanması açısından önemli bir adımdır.Konut üreticileri olarak bizler bir süredir kendi yaptığımız kampanyalarla özveride bulunarak vatandaşlarımıza konut alımında kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de, sektör oyuncuları ve bankalar hep birlikte hareket ederek aradaki maliyet farkını paylaşmalı ve faiz oranını 0,98’de tutmalıyız şeklinde açıklama yapmıştır.
HalkBank
Halkbank, aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullandıracağını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre, Halkbank’ın aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla iş birliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1.78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0.98’i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstlenecek.
Halkbank konut kredisini yüzde 0.98’e kadar indirerek hem konut üreticisi firmaların taleplerine hem de banka müşterilerinin konut ihtiyacına cevap vermeyi hedefliyor. Bankanın konut kredisi faizlerinde sağladığı yeni oranların, Halkbank ile kredili çalışmakta olan firmaların elinde bulunan inşaatı tamamlanmış konutlar ile inşaatı henüz devam etmekte olan konutların satışını kapsayacağı bildirildi. Konut sahibi olmak isteyen herkesin uygun şartlarla finansmana erişimini amaçlayan düzenleme ile, firmaların konut stokunun eritilmesi hedefleniyor.
Kullandırılan konut kredilerinin bir kısmının, söz konusu firmaların Halkbank’taki kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacağı ve, firmaların üzerindeki mali yükü hafifleterek Halkbank tarafından kullandırılan kredilerin akışkanlığına da olumlu bir katkı sağlayacağı bildirildi. HalkBank’taekspertiz ücretine bakıldığında ortalama tutarın 650 TL civarında olduğu görülmektedir.İpotek tesis ücreti olarak ise 155 TL uygulanmaktadır. HalkBank kredi tahsis ücreti olarak da tüketiciden kullanılacak kredinin yüzde 0.50’i kadar masraf alıyor. Kredi tahsis ücreti 100 bin TL tutarında konut kredisi için 500 TL oluyor. 
VakıfBank
 
Vakıfbank’tan da destek geldi. Vakıfbank 0.98 konut kredisi ile bankanın anlaşmalı olduğu inşaat firmalarının da maliyetlerin bir kısmını üstlenmesi sebebiyle belirli konut projelerinde geçerli olacak. Vakıfbank’tan yapılan açıklamada “Hayata geçirilen 0.98 kredi uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan kredi ödemelerinin bir kısmı inşaat şirketlerinin ticari risklerinden düşülecek, kalan kısmı ise firmalara nakit akışı olarak sağlanacak.” ibaresine yer verildi.  Konu ile ilgili açıklama yapan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, “Müşterilerini yakından takip eden bir banka olarak, onların ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda sunduğumuz konut kredisi kampanyalarımızla ev sahibi olmayı isteyen müşterilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu kampanya ile ayrıca konut sektörünün lokomotif olma özelliği de harekete geçirilerek 200’den fazla iş koluna da önemli katkı sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde de her sektörde olduğu gibi konut sektöründe de farklı kampanya ve fırsatlarla müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi. Uygulama kapsamındaki konut kredisi ödemelerinin bir kısmı firmaların VakıfBank’taki ticari risklerine mahsup edilirken kalan kısmı da ilgili firmalara nakit akışı sağlayacaktır. Böylelikle bankacılık sektörüne, konut üreticilerine, yan sektörlere ve ev sahibi olmak isteyenlere destek sağlanmış olacaktır.
Vakıfbank aktif olarak kredili müşüterisi konumunda yer alan firmaların üretmiş olduğu konutlardan satın almayı arzulayan bireysel müşterilerine ,kampanyaya dahil olomuş olan firmalarında desteği neticesinde %0.98 faiz oranı ile 120 ay vadeyle 500 bin TL kadar konut kredisi kullandıracağını açıklamıştır.Yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulama kapsamındaki konut kredisi ödemelerinin bir kısmı firmaların Vakıfbank'taki ticari risklerine mahsup edilirken kalan kısmı da ilgili firmalara nakit akışı sağlayacak. Vakıfbank aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilere, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faizle 120 ay vadede 500,000 TL'ye kadar konut kredisi kullandıracak.Bankadan yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulama kapsamındaki konut kredisi ödemelerinin bir kısmı firmaların Vakıfbank'taki ticari risklerine mahsup edilirken kalan kısmı da ilgili firmalara nakit akışı sağlayacak.
ŞekerBank
Şekerbank, diğer bankalar gibi konut kredisi faiz oranlarında indirime giden bir diğer banka olarak dikkat çekmekte. İndirim kararı veren bankaların birbir artması ile birlikte genel ortalamanında hızla düştüğü konut alımlarında artış eğilimi görüldüğü izlenmektedir. Şekerbank bakıldığında 60 ay gibi bir vade imkanı ile indirim kullandığı,ilk defa konut kredisi kullanma kararı alan müşterilerine de 500 bin TL kadar olan konut kredisi talebinde faiz oranını 0.98 oranında düşürdüğü izlenmektedir. Şekerbank %2.47 faiz oranı ile konut kredisi kullandırırken indirim sonrasında faiz oranlarını yüzde 2.29’a çekti. Şekerbank güncel olarak %2.29 faiz oranı ile 120 ay vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor. Şekerbank’tan 120 ay vadede 100 bin TL tutarda konut kredisi için konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık ödeme miktarı 2 bin 450 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam geri ödeme tutarı ise 294 bin TL’ye karşılık geliyor. Şekerbank konut kredisi ürünlerine ek masraflar kapsamında konutun değer tespiti için azami olarak 2 bin 225 TL’ye kadar ekspertiz ücreti uyguluyor. İpotek tesis ücreti olarak 162 TL alan Şekerbank, 100 bin TL tutarında kredi için 500 TL de kredi tahsis ücreti alıyor.

Bu sayfamızda konut kredisi faiz indirimi yapan bankalarhakkında önemli bilgileri paylaştığımız haberimizin detaylarını inceleyerek merak ettiğiniz ve öğrenmek istediklerinize ulaşabilirsiniz. Verilen rakamlar üzerinde bankaların değişim yapabilme hakkının bulunduğu hatırlatmak ister karar vermeden önce bankanın kendi sitesi üzerinden kontrol yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum yap: