KOSGEB Başvuru Şartları - 2022 Kosgeb Başvurusu

Siz de Kosgeb başvuru şartları 2022 yılına ait güncel bilgileri öğrenerek KOSGEB hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Şartları - 2022 Kosgeb Başvurusu

Bu sayfamızdan Kosgeb kredisi çekmek isteyenlere özel olarak Kosgeb başvuru şartları 2022 ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Türkiye'de pek çok kurum ve kuruluş vatandaşlarımızın iş kurmaları ve mevcut işlerini geliştirmeleri amacıyla destek olmaktadır. Bu kurumlardan birisi de KOSGEB'dir. Kosgeb (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) adıyla Türkiye'nin bir çok ilinde hizmet vermektedir. KOSGEB'ten kredi desteği alarak siz de yeni bir iş kurabilir veya mevcut işinizi büyütebilirsiniz. Kosgeb tarafından verilen hibe yani geri ödemesiz veya belirli bir kısmı geri ödemeli olan iş kurma ve geliştirme kredilerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle kredi şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Kosgeb'ten kredi çekmek isteyenler için araştırmalarımızı gerçekleştirerek aşağıda aklınıza takılacak tüm sorulara maddeler halinde cevap verdik.

KOSGEB Nedir?

Türkiye'de iş kurmak isteyen girişimcilere maddi destek olan bir kurumdur. Siz de Kosgeb girişimcilik kurslarını başarıyla tamamladıktan sonra hazırladığınız projeyi Kosgeb'e sunarak, iş kurma kredilerinden yararlanabilirsiniz. Yeni bir iş kurmak veya hali hazırda devam edilen bir işi büyütmek amacıyla destekleyen Kosgeb, pek çok farklı sektöre can suyu olmaktadır. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için belirli bir birikiminizin olması gerekmektedir. Kosgeb tarafından kobi ve girişimcilere yönelik olarak devlet destekli faizsiz hibe krediler verilmektedir. Sadece bireysel girişimci değil Kobilerin de araştırma ve geliştirme, mevcut işini büyütme projelerine destek olan Kosgeb kredileri ile ülkemizde ticari faaliyetlerin devam edilmesi için büyük önem kazanmıştır. Kosgeb, bünyesinde hazırlamış olduğu iş planlarına göre hareket etmektedir. Kosgeb herkese kredi desteğinde bulunmaz, sadece Kosgeb'de belirlenen desteklemeye uygun olan projelere hibe kredi desteği sağlanır.

GÜNCEL: Kosgeb, Covid-19 sürecinde olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere 75 Bin TL'ye kadar, 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi desteği:

Detaylar için tıklayın: Kosgeb faizsiz kredi şartları

Kosgeb Başvuru Şartları

Kosgeb tarafından verilen iş kurma kredilerinden yararlanmak istiyorsanız başvuru şartlarını da yerine getirmeniz gerekmektedir. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için başvuru şartları 2022 güncel bilgileri aşağıda yer almaktadır. İşte Kosgeb hibe kredi almak için başvuru şartları:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Kosgeb tarafından sağlanan girişimcilik kursunu başarıyla tamamlamış olmak, Kosgeb'in online eğitimlerini tamamlamış olmak veya
 • Üniversitede genç girişimci geliştirme programına katılarak mezun olmak
 • Daha önce Kosgeb desteklerinden yararlanmış olmamak
 • İşletme kurulumu, en geç 2 yıl içerisinde tamamlanmalı ve işletme faaliyete geçmeli
 • KOSGEB projesi kapsamında kurulması planlanan işletmenin makine ve ekipmanları faturalı olarak alınmalı
 • Kurulmak istenen işletme hakkında detaylar Kosgeb'in istediği şekilde projelendirilmeli

Kosgeb Destekleri 2022

2022 yılında Kosgeb tarafından sağlanan hibe destek programı aşağıda belirtilmiştir.

 • Girişimcilik destekleri
 • Ar-Ge teknolojik üretim ve yerlileştirme desteği
 • İşgen / Tekmer programı
 • İşletme; geliştirme, büyüme ve uluslararasılaştırma destekleri
 • Kobi finansman desteği
 • Labaratuar destekleri

Tüm desteklere göz at: Kosgeb destekleri 2022

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Kosgeb tarafından iş kurmak isteyen girişimcilere ve Kobi'lere özel olarak finansman desteği sağlanmaktadır. Kosgeb geçtiğimiz yıllarda 50 bin TL ve 100 Bin TL hibe krediler veriyordu. 2021 yılında Kosgeb ne kadar destek kredisi veriyor diyorsanız, bunu iki başlık altında inceleyebiliriz. Kosgeb 2021 yılında destek programlarını değiştirerek 60 bin TL ile 370 bin TL arasında hibe desteği vermektedir. Bu destek kurulacak işin niteliğine göre belirlenmektedir. Kosgeb kredilerinden yararlanmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey uygulamalı girişimcilik eğitimine online yani internetten başvuru yapmalısınız. İş-Kur ve Kosgeb işbirliğiyle yürütülen bu program ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Kosgeb desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, Kosgeb'in girişimcilik kursunu başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekmektedir. Kursta öğreneceğiniz şekilde projenizi hazırlayarak Kosgeb'e sunmalı ve kuruldan onaylandıktan sonra işinizi kurabilir, hibe kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan Kosgeb'in online girişimcilik eğitimi sayfasına giderek kurslara katılabilir ve online olarak girişimcilik eğitimlerini tamamlayabilirsiniz.

Kosgeb online girişimcilik kursu sayfası için tıklayınız.

Kosgeb Desteklediği Sektörler

Kosgeb'in desteklediği işler farklılık göstermektedir. Kosgeb, hayvancılıkla alakalı iş kurmak isteyen kişilere kesinlikle kredi desteği vermemektedir. Eğer küçükbaş, kanatlı üretimi veya büyükbaş çiftlik kurmak istiyorsanız TKDK kredilerini incelemenizi tavsiye ederiz. Kosgeb desteklenen sektörler sayfasına giderek isterseniz ilgili arama kutusuna kurmak istediğiniz işi yazarak o işe ait Kosgeb'in desteğinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer nace koduyla arama yaptığınızda ilgili işi göremiyorsanız Desteklenen sektörler indirmek için tıklayınız bağlantısını da ziyaret ederek tüm sektörleri öğrenebilirsiniz. Kosgeb girişimcilik sertifikası aldıktan sonra kurmak istediğiniz işletmenin tüm masrafları, girişimci tarafından karşılanması gerekmektedir. KOSGEB desteği alan işletmeler işletmeyi kuran kişi tarafından idare edilmesi ve en az 3 yıl açık olarak hizmet vermesi gerekmektedir. Bu sayede kosgeb hibe desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

Sizler için artık Kosgeb ve devlet destekli kredileri de sitemizde yayımlamaya devam edeceğiz. Her ne kadar sitemizin alanı dışına çıkmış olsak da son zamanlarda sizlerden almış olduğumuz bildirimler ile "iş kurma kredileri" adı altında Kosgeb'in girişimcilik desteklerini ve hibe kredileri ile alakalı bilgileri sitemizde yayımlayacağız. Siz de bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek Kosgeb başvuru şartları 2022 yılına ait güncel detaylara ulaşabilir ve Kosgeb'den hibe kredi çekebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Koyun kredisi nasıl alınır?

Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır?

Yorum yap:

Kapat