KOSGEB Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır?

Siz de Kosgeb başvurusu E-devlet sitesi üzerinden nasıl yapılacağını bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır?

KOSGEB'den kredi almak isteyen pek çok kişinin aklındaki en önemli sorulardan birisi de, Kosgeb başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapılır? olmaktadır. Biz de kredi ve bankacılık bilgi sitesi olarak Kosgeb'den kredi çekmek isteyenlere özel araştırmalarımızı yaparak Kosgeb kredisi çekmek için e-devlet sitesi üzerinden başvurunun nasıl yapıldığını bu sayfamızda bir rehber niteliğinde hazırladık.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Türkiye'de girişimcilerin yeni iş kurmaları ve mevcut işlerini geliştirmelerinde maddi kaynak desteğinde bulunan bir kurumdur. Siz de Kosgeb'den faizsiz, hibe, ve düşük faizli kredi çekebilir ve yeni işinizi hemen kurabilirsiniz. Uzun yıllardan beridir özellikle genç girişimci ve kadın girişimcilere büyük desteklerde bulunan Kosgeb, Türkiye'de ekonominin canlı tutulmasında önemli desteklerde bulunan kurumlardan birisidir. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi olarak açılımı olan KOSGEB'in, Türkiye'de yeni iş kurmak isteyen girişimcilere faizsiz ve hibe olarak kredi desteği bulunmaktadır. 1990 yılında hizmete başlayan kurumun Türkiye'nin bir çok yerinde bürosu bulunmaktadır.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb'in sağlamış olduğu desteklerden yararlanmak için öncelikle kurumun düzenlediği Kosgeb girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Daha önceki yıllarda yüz yüze düzenlenen kurslar, 2020 yılında alınan bir kararla birlikte online ortama taşınmış ve internet üzerinden verilmektedir. Bazı dönemlerde normal kurs da açan Kosgeb, şu anda korona virüs önlemleri kapsamında girişimcilik eğitimini Kosgeb girişimcilik eğitimi sayfasından vermektedir. Girişimcilik eğitimi alındıktan sonra yine başvurular da online ve bürolardan yapılabilmektedir. Yapılacak işin, Kosgeb'in desteklediği sektörler arasında yer alması da gerekmektedir. Kadın girişimci adaylarına kredinin yüzde70'i geri ödemesiz / hibe olarak verilirken, genç girişimcilere ise yüzde 60'lık bir hibe desteği bulunmaktadır. Kurulan işletmenin tüm faturalarının olması ve ürünlerin "sıfır" olarak alınması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Ayrıca KOSGEB, iş kurulmadan ve faaliyete geçilmeden ödeme yapmamaktadır. Projeyi çıkardıktan sonra Kosgeb'e başvuru yapılarak iş kurulur ve sonrasında Kosgeb'in onay vermesi durumunda hibe kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İşlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız siz de E-devlet üzerinden KOSGEB sayfasından başvurunuzu kuruma iletebilirsiniz. E-devlet üzerinden Kosgeb kredi başvuru aşaması aşağıdaki gibidir:

  • E-devlet sitesine şifrenizle giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesinden KOSGEB'i seçin.
  • Başvurmak istediğiniz destek programını seçerek başvuru formunu doldurmak için uygulamayta git linkine tıklayın.
  • Yönlendirilen Kosgeb sayfasından çıkan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak devam edin.
  • Başvuru sonrasında başvurunuz Kosgeb tarafından ön inceleme ile değerlendirilecektir.
  • Kosgeb kredi desteği alabilmek için, Kosgeb veritabanında işletmenizin kayıtlı olması ve girişimcilik eğitimini almış olmanız gerekmektedir.
  • Temsilcisi olmayan işletmeler de sisteme vekaletname yükledikten sonra e-devletten Kosgeb başvurusu yapabilir.

Gerçek şahıs işletmelerinin yanı sıra kişiler de e-devlet şifresiyle e-devlete giriş yaparak Kosgeb kredilerine başvuru yapabilir. Anonim Şirket (A.ş.) ve Limited şirket (LTD) ile şahıs şirketi tüzel işletme sahibi olanlar, Kosgeb başvurusu için Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan işletme temsilcisi aracılığıyla gerçekleştirebilir. Siz de Kosgeb e devlet başvurusu yol haritasını bu sayfamızda inceleyerek, Kosgeb hibe kredi ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için hemen başvurunuzu internetten gerçekleştirebilirsiniz. Sitemizde yer alan Kosgeb konularına da göz atarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kosgeb kredisi veren bankalar

Kosgeb desteklenen sektörler

Kosgeb başvuru şartları

Yorum yap: