KOSGEB Destekleri 2022 - Kosgeb destek verdiği sektörler

KOSGEB destekleri 2022 yılında Kosgeb desteklediği sektörlerin güncel listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri 2022 - Kosgeb destek verdiği sektörler

İş kurmak isteyen girişimciler bu sayfamızda Kosgeb destekleri 2022 hakkında tüm gereken bilgileri bularak Kosgeb'den faizsiz iş kurma kredi destek başvurusundan yararlanabilir. Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani Kosgeb, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da faizsiz ve hibe olarak iş kurma kredileri vermektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Kosgeb, 20 Nisan 1990 tarihli 3624 sayılı yasa ile hizmet vermeye başlamıştır. Bugüne kadar sayısız firmaya destek sağlayan kurum, günümüzde iş kurmak isteyenlere ve işini geliştirmek isteyenlere faizsiz kredi desteklerinde bulunmaktadır. Girişimcilik, Dijitalleşme, Ar-Ge, yatırım altyapısı oluşturma ve bir çok genel desteklemeler ile KOBİ'lerin daha hızlı büyümesini amaçlayan Kosgeb, yüksek teknoloji üreten firmalara büyük desteklerde bulunmaktadır. Sizler için araştırarak bu sayfamızda Kosgeb'in desteklediği sektörleri ve Kosgeb desteğinin ne kadar olduğunu maddeler halinde hazırladık.

Kosgeb Destekleri Listesi 2022

Kosgeb, her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı sektörleri geliştirmek ve girişimcilerin yeni iş kurmaları amacıyla faizsiz hibe kredi desteğinde bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda teknoloji üretimi yapan firmalar daha büyük miktarlarla desteklenmeye başlandı. Sanayi alanında teknolojileşme veya ileri teknoloji üreten firmaların desteklenmesi amacıyla Kosgeb, pek çok farklı kategoride desteği bulunmaktadır. Firmanızın faaliyet konusuna göre (NACE kodu) Kosgeb'den siz de destek alabilirsiniz. Henüz firması olmayan girişimcilerin Kosgeb desteklerinden yararlanmaları için öncelikle Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi programını bitirmeleri gerekmektedir. İşte Kosgeb destekleri 2022:

  • Kosgeb iş kurma destekleri: 60.000 TL - 370.000 TL.
  • Kosgeb geri ödemesiz destekleri: 60.000 TL.
  • Kosgeb faizsiz kredi desteği: 100.000 TL.
  • Kosgeb Girişimcilik destekleri 2021.
  • AR-GE teknolojik üretim destekleri.
  • Yerlileştirme destekleri.
  • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri.
  • KOBİ faizsiz kredi destekleri.
  • Labaratuar destekleri.

Dikkat: 2010 - 2020 yılları arasında sınıf ortamında düzenlenen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" sonucunda alınan katılım belgelerinin son geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020'de dolmuştur. Bundan dolayı siz de "Kosgeb online girişimcilik eğitimine" katılarak girişimcilik sertifikanızı almanız gerekmektedir.

Detaylar: Kosgeb girişimcilik eğitimi başvurusu

Kosgeb Destekleri 2022

Kosgeb geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da KOBİ ve girişimcilere hibe desteği vereceğini açıkladı. 2021'de KOBİ'lere sağlanacak destekler arasında 1.6 Milyar TL'lik destek bütçesi belirlendi. 1 Milyar 164 Milyon TL'lik destek ödemesiz, 287 Milyon TL'lik destek ise ödemeli olacak. Kosgeb, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere de işin faaliyet alanına göre farklı hibe (geri ödemesiz) ve faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Hangileridir?

Kosgeb'in marketten madenciliğe kadar pek çok alanda farklı destek paketleri bulunmakadır. En çok Kosgeb'in hayvancılığa destek olup olmadığı merak edilmektedir ancak Kosgeb hayvancılığa henüz bir destek paketi bulunmamaktadır. Kuracağınız veya mevcut yaptığınız işi Kosgeb'in destekleyip  desteklemediğini öğrenmek için Kosgeb'in sitesinden NACE kodu sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Kosgeb desteklenen sektörler sayfasına giderek daha ayrıntılı bilgilere ulaşarak, hangi sektörleri Kosgeb'in desteklediğini öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Kirayı Karşılıyor Mu?

Kosgeb, girişimcilik destekleri alanında iş kurmak isteyenlere kira desteği de vermektedir. 60 Bin TL hibe desteğinin belli bir kısmına kadar kira desteğinde bulunmaktadır. İlgili işin NACE koduna yani faaliyete göre kira destek oranları değişiklik göstermektedir. AR-GE ve inovasyon destek programında kira desteği Teknopark içi 30.000 TL, Teknopark dışı için 24.000 TL'dir.

Kosgeb Hibe Desteği Ne Zaman Ödenir?

Kosgeb'in hibe ödemeleri, ilgili işletme denetlendikten 3 ay sonra şirketin hesabına yatırılmaktadır. 2021 yılında Kosgeb henüz iş kurmadan ve iş faaliyete geçmeden herhangi bir ödeme yapmamaktadır.

Kosgeb Desteklerini Kimler Alabilir?

Kosgeb desteklerine başvuru yapacak olan kişilerin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Daha önce Kosgeb desteklerinden yararlanmamış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak şartlar arasında yer almaktadır. Ayrıca eski hükümlü veya mahkumlar için de topluma kazandırma adına Kosgeb destekleri verilmektedir.

Kosgeb'e Kimler Başvuru Yapabilir?

Kosgeb online girişimcilik eğitimini tamamlayan girişimciler ile İŞGEM ve TEKMER'de yer alan işletmerler Kosgeb desteklerinden yararlanabilir. Kosgeb desteklerinden yararlanacak işletmelerin başvuru yaptığı tarihten önce 1 sene içerisinde kurulmuş olması gerekmektedir. Daha önce Kosgeb desteklerinden yararlanan firma ve girişimciler hibe desteklerinden yararlanamaz.

Kosgeb Destekleri Geri Ödemeli Mi?

Kosgeb'in 2021 yılında kullandıracağı hibe kredi desteklerinin büyük bir bölümü hibe yani geri ödemesizdir. Kosgeb'den yeni iş kurmak isteyenlere 60 bin TL ödemesiz, 100 Bin TL geri ödemeli olarak kredi desteği verilmektedir. Madencilikten, dönerciliği, marketçiliğe pek çok farklı sektöre özel olarak Kosgeb destek vermektedir.

Kosgeb Özel Mi Devletin Mi?

Kosgeb, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde hizmet veren bir devlet kurumudur. Kosgeb, girişimcilik ruhunu devlet eliyle destekleyen bir kurumdur.

Kosgeb Hibe Desteği Ne Demek?

Kosgeb'in verdiği kredinin "geri ödemesiz" olduğu anlamına gelmektedir. Yani Kosgeb'in hibe destek programından yararlanacaksanız Kosgeb'den alınan ödemelerin herhangi bir geri ödemesi olmayacaktır. Kısacası hibe olarak alınan paraların kredi gibi geri ödemesi yoktur.

Sigortalı Çalışanlar Kosgeb Desteklerini Alabilir Mi?

SGK'lı veya Bağkur'lu çalışanların da Kosgeb'e başvuruları kabul edilmektedir. Kamu veya özel sektörde çalışmanız Kosgeb desteklerinden yararlanmanıza engel olmamaktadır. Kosgeb kurumu iş kurmak isteyenleri her zaman hibe programlarıyla destekleyen bir kurumdur.

Yeni iş kurmak isteyen girişimci adayları ile, işini geliştirmek isteyen girişimci ve KOBİ'lere özel olarak yeni yılda da KOSGEB'in bir çok farklı destek programı bulunmaktadır. Bu sayfamızda yer alan güncel bilgilere göz atarak siz de KOSGEB destekleri 2022 yılında hangileri sorusuna yanıt bulabilir, Kosgeb'in destek verdiği programların tamamını öğrenebilirsiniz.

Kosgeb başvuru şartları

Kosgeb kredisi nasıl alınır?

Yorum yap:

Etiketler
Kapat