KOSGEB Desteklenen Sektörler - 2022 Kosgeb Destekleri

Kosgeb desteklenen sektörler 2022 yılında Kosgeb hangi işlere destek veriyor sorusunun yanıtı bu sayfada sizler için hazırladık.

KOSGEB Desteklenen Sektörler - 2022 Kosgeb Destekleri

Bu sayfayı inceleyerek siz de Kosgeb desteklenen sektörlersorusuna yanıt bulabilirsiniz. Türkiye'de girişimciliğin desteklenmesi ve yeni işlerin kurulmasında etkin görev üstlenen en önemli kurum Kosgeb'tir. Siz de Kosgeb kredi ve desteklerine başvuru yaparak yeni bir iş kurabilir veya mevcut işinizi büyütebilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) olarak bilinen kuruma başvuru yapan girişimciler 2021 yılında geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanabilir. Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde yer alan sektörlere başvuru yaptığınızda, 2021 yılında 60.000 TL'ye kadar hibe (geri ödemesiz) iş kurma kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayfada sizler için Kosgeb'in desteklediği sektörlerin hangisi olduğunu ve bir çok farklı detayı araştırarak maddeler halinde sıraladık.

Kosgeb Desteklenen Sektörler 2022

KOSGEB, Türkiye'de hizmete başladığı günden beridir girişimci ve KOBİ'lere maddi destek olmaya devam ediyor. Kosgeb desteklerini 2 kola ayırmıştır; Geleneksel Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı olarak desteklerini ayırmışlardır. Geleneksel girişimci destek programında destek miktarı 60 bin TL'ye kadar hibe kredi kullanabilirsiniz. İleri girişimci destek programında ise Kobi'lere yönelik olarak 300.000 TL'ye kadar "Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği" verilmektedir. KOSGEB bir çok farklı sektör ve meslek dallarına iş kurma hibe ve faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır. İşte Kosgeb tarafından desteklenen sektörler:

 • Bilgi ve İletişim
 • İmalat sektörü
 • İnşaat sektörü
 • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı
 • Finans ve sigortacılık sektörü
 • İdari ve destek hizmet sektörü
 • Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 • Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor
 • Madencilik ve taş ocakçılığı
 • Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
 • Su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme sektörü
 • Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı
 • Ulaştırma ve depolama sektörü.

Tüm desteklenen sektörler listesi ve Nace kodlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

KOSGEB Kredisi Nasıl Çekilir?

KOSGEB kredilerinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamalı ve girişimcilik sektifikanızı almanız gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi İşkur - Kosgeb işbirliği ile yapılmakta ve bazı dönemlerde açılmaktadır. Şuanda ise Kosgeb sitesi üzerinden online eğitimlere katılarak girişimcilik eğitiminizi internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. İşte adım adım Kosgeb destekleri alma yol haritası:

 • İlk olarak Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne kayıt olunup kurs başarıyla tamamlanmalı. (Online Eğitim)
 • İş planı kursta belirtilen şekilde hazırlanmalı.
 • KOSGEB yönetimine iş planı sunulmalı ve anlatılmalı.
 • KOSGEB'den onay gelmesi halinde 50 bin TL hibe, 100 bin TL kredi almaya hak kazanırsınız. (50 bin tl'lik hibenin 2 bin TL'si kuruluş gideri, 18 Bin TL'si 2 yıllık olarak alınacak makine, teçhizat, ofis donanımları; 30 bin TL'si de eleman ve kira giderleri için veriliyor.)
 • Kosgeb hibe kredisinden girişimci olarak yararlanmak için daha önce Kosgeb kredilerinden yararlanmamış olmak ve bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor.

Daha fazla ayrıntıya ulaşmak istiyorsanız, Kosgeb kredisi nasıl alınır sayfamıza da göz atabilirsiniz.

İLGİLİ SAYFA: KOSGEB Başvuru şartları

Kosgeb destekleri

Kosgeb tarafından KOBİ olarak çalışmalarına devam eden işletmeler ile yeni iş kuracak girişimcilere aşağıdaki şekilde destek vermektedir. Kosgeb yeni iş kurmanın yanı sıra, iş geliştirmek için de hibe kredi, kredi faiz desteği, laboratuvar desteği gibi pek çok farklı kalemde desteklerine devam etmektedir. İşte Kosgeb destekleri 2021:

 • Kosgeb girişimcilik destekleri.
 • Kosgeb AR-GE, Teknolojik üretim ve Yerlileştirme destekleri.
 • Kosgeb işletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri.
 • Kosgeb KOBİ finansman desteği.
 • Kosgeb laboratuvar destekleri.
 • Kosgeb rehberlik ve danışmanlık destekleri.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri

Kosgeb'in girişimcileri desteklemek için 2 farklı programı bulunmaktadır. Geleneksel girişimci destek programı ile ileri girişimci destek programı olarak ikiye ayrılmaktadır.

1. Kosgeb Geleneksel Girişimci Destek Programı

65.000 TL'ye kadar faizsiz hibe iş kurma kredisi verilmektedir.

2. Kosgeb İleri Girişimci Destek Programı

365 Bin TL'ye kadar hibe kredi desteğinde bulunulmaktadır. Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler bu programlardan yararlanabilir. Bu programa İleri Girişimci Eğitimini tamamlayan ve İleri Girişimci Faaliyet Alanları Tablosu'nda yer alan konularda faaliyet gösteren işletmeler başvurabilmektedir


Kosgeb AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

Bu program, 3 alt başlık olarak değerlendirilmektedir.

1. Kosgeb AR-GE ve İnovasyon Destek Programı

Fikirlerinizin hayata geçmesi için 750.000 TL'ye kadar Ar-Ge ve İnovasyon projelerine Kosgeb destekleri sağlanmaktadır. 2021 yılında da devam edecek bu destek programının amacı ise, desteklenecek olan araştırma ve geliştirme, inovasyon projelerinin aracılığıyla teknoloji ve bilime dayalı olarak yeni fikirlerin, buluşların sahip olduğu küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin yeni ürün, süreç ve hizmetlerini sağlamaktadır. Bu destek programı Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanmıştır.

2. KOBİ Teknoyatırım, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

6.000.000 TL'ye kadar KOBİ'lere özel olarak sağlanan bu destek programı ile; Ar-Ge/yenilik sonrasında ortaya çıkan ürünlerin üretim ve ticarileştirilmesi ile, orta - yüksek ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren yerli sanayi tarafından üretimi ve ticarileştirmesini sağlamak amacıyla yatırımları desteklemektedir. Bu programın şartları ise:

En çok 5 yıl önce alınmış Ar-Ge projesini tamamlandığını gösterir aşağıdaki belgelerden birine sahip olan

 • KOSGEB ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, kanunla kurulan vakıflar veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan,
 • Patent belgesi ile koruma altına alınan,
 • Doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan,
 • Teknolojik Ürün (TÜR) Deneyim belgesi alan,

prototip çalışması tamamlanmış ürün için yapılması esastır. Ürün sahibi işletmeler veya ürünün fikri sınai mülkiyet ve telif haklarını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler başvurabilir.

3.Stratejik Ürün Destekleme Programı

6.000.000 TL'ye kadar Kosgeb desteği olan bu destek programında: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında ülkemizde orta - yüksek ve yüksek teknoloji seviyesinde sektörlere katma değeri yüksek olarak tanımlanan ürünlerin, bu sektörlerin gelişmesi için kritik olarak önem taşıyan ürünleri üretimi arttırmayı amaçlamaktadır.


Kosgeb KOBİ Finansman Destek Programı

500.000 TL'ye kadar olan krediler için faiz desteği ihtiyaç duyan KOBİ'lere özel bu destek programında; KOBİ'lerin uygun koşullarda finans desteği alabilmesi için sorunların hızlı çözümü, üretim ve kalite standartlarının artması ve istihdam yaratılması ile uluslararası düzeyde rekabet edebilmeleri sağlanması amaçlanmaktadır.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB kurumunun faizsiz olarak verdiği hibe kredi destekleri yeni yılda da devam edecek. İşini kurmak isteyen kişilere özel olarak 2021 yılında da desteklerinin devam edeceğini açıklayan KOSGEB kredileri ile siz de yeni bir iş sahibi olabilirsiniz. KOSGEB; parfümcülük, sigortacılık, emlakçılık, eczacılık, imalatçılık, dönerci, restorant, mağaza gibi pek çok farklı kalemde kişilere iş kurma desteğinde bulunmaktadır.

KOSGEB İmalat Sektörüne Destek Veriyor

KOSGEB'in en çok desteklediği sektör imalat sektörüdür. Gıda imalatı, tütün ürünleri imalatı, içecek imalatı, tekstil imalatı, giyim eşyası imalatı, deri imalatı, ağaç ve ağaç ürünleri imalatı, mantar ürünleri imalatı, kağıt ürünleri imalatı, petrol ürünleri imalatı, eczacılık ürün imalatı, plastik ürün imalatı, makine ve ekipman imalatı, ulaşım araçları imalatı gibi pek çok imalat sektörünü desteklemektedir.

Ticaret Sektörüne de Destek Var

Türkiye'de imalat sektörüne malesef rağbet olmamasından dolayı Kosgeb'in en çok destek verdiği sektör ticarettir. Kosgeb'in ticaret sektöründe desteklediği sektörleri genel olarak açıklamak gerekirse; Toptan ve perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları hariç) olmak üzeere 100'ün üzerinde ticari sektöre destek vermektedir.

KOSGEB İnşaat Sektörü Destekleri

Kosgeb bir çok kişinin bildiğinin aksine inşaat sektörüne de destek vermektedir. Türkiye'de inşaat sektörünün gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Kosgeb; Bina inşaatı, bina dışı inşaatı, ve inşaat sektörüyle alakalı alt işlere hibe ve faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır. 

KOSGEB Hayvancılığa Destek Veriyor Mu?

Hayır, Kosgeb; Büyükbaş hayvancılık, koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvancılık, kanatlı üretim çiftliği, tavuk çiftliği gibi hayvancılık sınıfında olan tüm faaliyetlere destek olmamaktadır. Kosgeb yukarıda yer alan meslek ve sektörlere aktif olarak destek olmaktadır. Hayvancılık kredisi çekmek istiyorsanız TKDK gibi kurumların destek programlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Sıfır Parayla İş Kurabilir Miyim?

Kosgeb kredisi ile iş kurmak isteyenlerin, iş kuracak kadar bir birikimi olması veya bu parayı bir şekilde bulması gerekmektedir. Kosgeb hibe desteği onaylansa bile mevcut iş faaliyete geçmeden önce Kosgeb ödeme yapmaz.

Bu sayfamızı Kosgeb ile iş kurmak isteyen girişimciler ve işini geliştirmek isteyen KOBİ'ler için oluşturduk. Sizler için bu sayfamızda Kosgeb desteklenen sektörler 2022 yılı hangileridir sorusuna yanıt aradık. Siz de bu sayfada yer alan Kosgeb'in desteklediği işler listesine göz atarak hangi işlere hibe kredi desteği olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

İlgili sayfalar:

Kosgeb kredisi veren bankalar

Kosgeb girişimcilik eğitimi başvurusu

Kosgeb kredisi nasıl alınır?

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Sebahattin Göç

Ïnsaat sektörü bina yapımına nasıl bir destek var şartlar ne bilgi verirmisiniz

2022-01-19 12:01:25 -