KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor 2020
sponsorlu bağlantılar

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor 2020

Bu sayfadan Kosgeb hangi işlere ve mesleklere destek veriyor sorusuna yanıt bulabilir, Kosgeb'in desteklediği sektörleri öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor 2020

HERKESE ANINDA KREDİ KARTI:

Anında onaylanan kredi kartı Akbank'a başvuru yapmak için buraya tıklayın,

formu doldurun kartınız hemen onaylansın!

 

Bu sayfayı inceleyerek siz de Kosgeb hangi işlere destek veriyor sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Türkiye'de girişimciliğin desteklenmesi ve yeni işlerin kurulmasında etkin görev üstlenen en önemli kurum Kosgeb'tir. Siz de Kosgeb kredi ve desteklerine başvuru yaparak yeni bir iş kurabilir veya mevcut işinizi büyütebilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) olarak bilinen kuruma başvuru yapan girişimciler 2020 yılında geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanabilir. Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde yer alan sektörlere başvuru yaptığınızda, 2020 yılında 60.000 TL'ye kadar hibe (geri ödemesiz) iş kurma kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayfada sizler için Kosgeb'in desteklediği sektörlerin hangisi olduğunu ve bir çok farklı detayı araştırarak maddeler halinde sıraladık.

 

Kosgeb Hangi Sektörlere Destek Veriyor

KOSGEB, Türkiye'de hizmete başladığı günden beridir girişimci ve KOBİ'lere maddi destek olmaya devam ediyor. Kosgeb desteklerini 2 kola ayırmıştır; Geleneksel Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı olarak desteklerini ayırmışlardır. Geleneksel girişimci destek programında destek miktarı 60 bin TL'ye kadar hibe kredi kullanabilirsiniz. İleri girişimci destek programında ise Kobi'lere yönelik olarak 300.000 TL'ye kadar "Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği" verilmektedir. Kosgeb bir çok farklı sektör ve meslek dallarına iş kurma hibe ve faizsiz kredi desteğinde bulunmaktadır. Kosgeb desteklenen sektörler 2020:

 • İmalat (unlu mamül, kahve, çay, içecek, dokuma, giyim eşyası imalatı gibi)
 • İnşaat (Sıva işleri, yıkım, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, çatı işleri...)
 • Toptan ve perakende ticaret (motorlu taşıtlar, ev eşyası, hırdavat, gıda, içecek, pazar yerinde satış...)
 • Ulaştırma ve depolama (Nakliye, kurye, ev ve işyerlerinde taşımacılık...)
 • Bilgi ve iletişim (Yazılım, web tasarımı, kitap yayımı...)
 • Mesleki teknik faaliyetler (Danışmanlık, fotoğrafçılık, tercüme, reklamcılık)
 • Destek faaliyetleri (İş bulma acentesi, seyahat acentesi, temizlik, fuar organizasyonu, güvenlik, taşıt kiralama ...)
 • Konaklama ve yiyecek hizmetleri (lokanta, seyyar yemek vb)
 • Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı
 • Kişisel eşyalar ile ev eşyalarının onarımı
 • Deri eşyaların onarımı
 • Mobilyaların ve ev döşemelerinin onarımı
 • Saatlerin ve mücevherlerin onarımı
 • Kuru temizleme
 • Kuaförlük ve güzellik salonlarının faaliyetleri

 

İLGİLİ SAYFA: KOSGEB Başvuru şartları 2020

 

Kosgeb Hayvancılığa Destek Veriyor Mu?

Hayır, Kosgeb; Büyükbaş hayvancılık, koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvancılık, kanatlı üretim çiftliği, tavuk çiftliği gibi hayvancılık sınıfında olan tüm faaliyetlere destek olmamaktadır. Kosgeb yukarıda yer alan meslek ve sektörlere aktif olarak destek olmaktadır. Hayvancılık kredisi çekmek istiyorsanız TKDK gibi kurumların destek programlarını takip etmeniz gerekmektedir.

 

Sıfır Parayla İş Kurabilir Miyim?

Kosgeb kredisi ile iş kurmak isteyenlerin, iş kuracak kadar bir birikimi olması veya bu parayı bir şekilde bulması gerekmektedir. Kosgeb hibe desteği onaylansa bile mevcut iş faaliyete geçmeden önce Kosgeb ödeme yapmaz.

 

Kosgeb Kredisi Nasıl Çekilir?

Kosgeb kredilerinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamalı ve girişimcilik sektifikanızı almanız gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi İşkur - Kosgeb işbirliği ile yapılmakta ve bazı dönemlerde açılmaktadır. Şuanda ise Kosgeb sitesi üzerinden online eğitimlere katılarak girişimcilik eğitiminizi internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. İşte adım adım Kosgeb destekleri alma yol haritası:

 • İlk olarak Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne kayıt olunup kurs başarıyla tamamlanmalı. (Online Eğitim)
 • İş planı kursta belirtilen şekilde hazırlanmalı.
 • KOSGEB yönetimine iş planı sunulmalı ve anlatılmalı.
 • KOSGEB'den onay gelmesi halinde 50 bin TL hibe, 100 bin TL kredi almaya hak kazanırsınız. (50 bin tl'lik hibenin 2 bin TL'si kuruluş gideri, 18 Bin TL'si 2 yıllık olarak alınacak makine, teçhizat, ofis donanımları; 30 bin TL'si de eleman ve kira giderleri için veriliyor.)
 • Kosgeb hibe kredisinden girişimci olarak yararlanmak için daha önce Kosgeb kredilerinden yararlanmamış olmak ve bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor.

 

Sizler için bu sayfamızda Kosgeb desteklenen sektörler 2020 yılı hangileridir sorusuna yanıt aradık. Siz de bu sayfada yer alan Kosgeb'in desteklediği işler listesine göz atarak hangi işlere hibe kredi desteği olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: