KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? - Kosgeb Yol Haritası 2022

Bu sayfadan Kosgeb kredisi nasıl alınır diye merak eden kişiler 2022 yılında Kosgeb'den kredi alma yollarını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? - Kosgeb Yol Haritası 2022

Kredi ve bankacılık sitesi olarak daha öncesinde KOSGEB ile ilgili araştırma yapmıyorduk. Ancak son zamanlarda tarafımıza Kosgeb kredisi nasıl alınır diye gelen sorularla beraber biz de araştırmalarımızı yaparak bu sayfamızda KOSGEB'den kredi almak isteyenlere özel olarak yol haritası çıkardık. Siz de 2022 yılında KOSGEB hibe destek kredisi ile iş kurmak veya hali hazırdaki işinizi geliştirmek istiyorsanız bu sayfada yer alan önerilere göz atarak KOSGEB'den kredinizi çekebilirsiniz.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye'de yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere büyük desteklerde bulunan KOSGEB, ülkemizin ekonomik olarak gelişmesinde katkıda bulunmaktadır. Siz de iş kurmak istiyorsanız KOSGEB'in sunduğu imkanlardan yararlanarak faizsiz ve geri ödemesiz "iş kurma destek kredisi" çekebilirsiniz. Özellikle genç girişimci ve kadınlara daha yüksek miktarlarda hibe destekleri sunan Kosgeb, iş kurmak isteyen herkese kredi vermektedir. Kosgeb'den kredi çekmek isteyen kişilerin aklındaki ilk soru ise Kosgeb'den nasıl hibe kredi bşavurusu yaparım, Kosgeb'den iş kurmak için nasıl kredi çekerim olmaktadır. Biz de aklınıza takılan tüm sorulara maddeler halinde yanıt vererek Kosgeb kredisi alma şartları ve tüm detayları bu sayfamızda hazırladık. Kosgeb kredisini alabilmek için öncelikle girişimcilik eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kurulacak iş Kosgeb'in onay verdiği sektörler arasında yer alması gerekiyor. Ayrıca kurulacak işi kendi sermayenizle kurmanız da Kosgeb'in şartları arasında yer almaktadır. İşte Kosgeb kredisi alma detayları:

1. İlk Olarak Girişimcilik Eğitimini Tamamlayın

Girişimcilik eğitimi

KOSGEB'den kredi çekmek isteyenlerin atacağı ilk adım Kosgeb'in "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" başvurusu yaparak girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamanız ve, girişimcilik sertifikasını almanız gerekmektedir. Kosgeb, geliştirdiği teknoloji sayesinde artık online eğitim de düzenlemektedir. Normalde İşkur & Kosgeb işbirliği ile bazı dönemlerde açılan girişimciik kurslarını beklemek yerine siz de hemen Kosgeb sitesi üzerinden online eğitim alabilir ve sertifika sahibi olabilirsiniz. Aşağıya bırakacağımız linkten Kosgeb girişimcilik eğitimi alabilir, kursu başarıyla tamamlayarak belgenizi alabilirsiniz.

Kosgeb eğitim sitesine giderek E-devlet şifrenizle giriş yapın ve açılan sayfada "öne çıkan eğitimler" menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Bu sayfada 2 adet eğitim göreceksiniz, sizin seçmeniz gereken eğitim türü "Geleneksel Girişimcilik Eğitimidir" bu eğitimi seçerek devam edin. Eğer kurulacak iş imalata yönelik ise "ileri girişimcilik eğitimini" de alabilirsiniz. Daha sonrasında eğitim videolarını "atlamadan" izleyin ve eğitiminizi tamamlayın. Testleri tamamladıktan sonra girişimcilik belgenizi online olarak alabilir ve kursu tamamlayabilirsiniz.

Kosgeb online girişimcilik kursu sayfası için tıklayınız.

2. Hangi İşi Kuracağınıza Karar Verin

Kosgeb'den hibe veya faizsiz kredi çekerek iş kurmak istiyorsanız, Kosgeb'in istediği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi kurulacak işin niteliğidir. Kosgeb, her sektöre iş kurma kredi desteğinde bulunan bir kurum değildir, bundan dolayı aklınızadaki işin Kosgeb tarafından desteklenip desteklenmediğiniz Kosgeb sitesinden sorgulamanız gerekmektedir. Kosgeb hayvancılık gibi işlere destek olmazken; İmalat, Toptan ve perakende ticaret, bilgi ve iletişim, kuru temizleme, reklamcılık, fotoğrafçılık, inşaat gibi pek çok farklı sektöre özel olarak kredi desteğinde bulunmaktadır. Kosgeb hangi işlere destek veriyor sayfamıza göz atarak Kosgeb'in desteklediği sektörlerin tümünü öğrenebilirsiniz.

3. Kosgeb İş Planı Hazırlama

Kosgeb iş planı

Girişimcilik kursunda gösterilen şekilde iş planınızı hazırlamanız gerekmektedir. Bu süreçte işinizle alakalı tüm gereken detayları projenize eklemeniz gerekiyor. Kosgeb'den kredi kullanılacağı için kurulacak işle alakalı alınacak tüm malzemeler faturalı ve sıfır alınması gerekiyor. İkinci el alınan ürünlere Kosgeb destek vermemektedir. Alınan tüm ürünlere mutlaka fatura kestirmeniz gerekmektedir. İşletmenizi kendi sermayenizle kurmanız gerekmektedir. Kosgeb, iş kurulmadan size herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

4. Kosgeb Kredi Başvurusu Yapın

Kosgeb'e iş planınızı hazırladıktan sonra online başvuru ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru süreci e-devlet üzerinden 4 adımda gerçekleştirilmektedir. Kosgeb'e kredi başvuru sürecinde gidilecek adımlar:

  • İlk olarak e-devlet Kosgeb veritabanı kaydı sayfasına gidin.
  • Karşınıza çıkan sayfada İşletme Kaydı bölümüne gelin.
  • T.c. kimlik numaranız ve vergi levhanız ile belirtilen yerleri doldurun.
  • Gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayın.

Kosgeb Kredi Şartları 2022

Kosgeb'den kredi çekmek isteyenler Kosgeb'in kredi şartlarını da tamamlaması gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları ise; T.C. vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, Kosgeb tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmak, kurulacak işin Kosgeb'in desteklediği işler arasında yer alması, Kosgeb projesi kapsamında kurulacak işletmenin alınacak makine ve ekipmanlarının faturalı olması gibi pek çok farklı şartı bulunmaktadır. Bu şartların yanı sıra Kosgeb verdiği kredinin yüzde 70'i hibe olarak kullandırılmaktadır. Hibe krediden yararlanmak için işletmenin 3 sene boyunca hizmet vermesi gerekmektedir. Kosgeb başvuru şartları 2021 sayfasına da göz atarak Kosgeb kredi şartları hakkında daha fazla ayrıntıya göz atabilirsiniz.

Bu süreçleri tamamlayarak ilinizde bulunan Kosgeb binasına da giderek belgeleri teslim edebilirsiniz. Bu süreç sonrasında size belirli bir tarih verilecektir. Bu tarih geldiğinde ise projecilere hazırlattığınız veya sizin hazırladığınız projeyi kurula sözlü olarak sunarak onaydan geçmeniz halinde kredinizi alabilirsiniz. Tüm bu süreçleri tamamlayarak siz de Kosgeb kredi desteğinden yararlanabilir ve yeni bir iş kurabilirsiniz. Kosgeb'den kredi alma süreci uzun bir süreç olduğundan dolayı buradaki en önemli şey işletmeyi "sizin sermayenizle" kurmanız gerekiyor. Yani iş kurulmadan ve projeye onay verilmeden Kosgeb ödeme yapmamaktadır. Bundan dolayı eğer sermayeniz yoksa uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veren bankalardan kredi çekmeniz gerekmektedir. Bu bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek aklınızdaki işi kurabilir ve sonrasında Kosgeb'den kredi desteği alabilirsiniz. Gelir belgesiz kredi sayfasına göz atarak belgesiz maaş bordrosu olmayanlara kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz. Ancak Kosgeb bildiğiniz gibi tüm projelere onay vermemektedir ve bu işin kesin bir garantisi yoktur. Sizlere önerimiz belirli bir sermaye birikimi yaparak aklınızdaki iş fikrini hayata geçirmeniz yönündedir. Eğer kendi sermayenizle işinizi kurar ve sonrasında Kosgeb'den kredi başvurusuna onay alırsanız bu durumda hibe destek programlarından da yararlanarak işinizi devlet destekli olarak kurmuş olursunuz. Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek siz de Kosgeb kredisi nasıl alınır sorusuna en kolay yoldan cevap alabilir, Kosgeb kredi alma yolları hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz. Siz de sitemizi takip ederek Kosgeb ile alakalı tüm içeriklere ulaşabilir, aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak aklınıza takılan sorulara yanıt alabilirsiniz.

Yorum yap: