Kredi tutarını ve vade seçimi yaparak ihtiyaç kredisi hesaplama yapabilirsiniz.

Akbank
Denizbank
QNB Finansbank
Garanti Bankası
Halkbank
HSBC
İNG Bank
İCBC
Şekerbank
Odeabank
TEB
İş Bankası
Kuveyt Türk
Vakıfbank
Yapı Kredi
Ziraat Bankası

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Hesaplama ✓ Tüm Bankalar İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2021 ✓ İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Karşılaştırma


Şubelere gitmeden, dijital kanallar üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama, güncel faiz oranları, başvuru yolları vb. konularda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Günümüzde bankalar arası rekabetin artmasıyla, bankalar çeşitli ihtiyaç kredisi kampanyaları ve faiz oranları hazırlıyor. Günümüz bankaları müşterisinin çeşitli isteklerini karşılamak için ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Tatil, eğitim, sağlık, düğün ve beyaz eşya masrafı gibi düşük tutarlı ihtiyaçlarımızı karşılamaya yarayan, kısa vadelerle sunulan kredi türüne; ihtiyaç kredisi denmektedir.

 

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2021

Siz de bankaların ihtiyaç kredileri kampanyalarına göz atarak kredi kullanmadan önce daha avantajlı krediyi bularak kar edebilirsiniz. Bu sayfadan hesaplamanızı yapabilir, tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırabilir ve en uygun krediye başvurunuzu gerçekleştirerek kredinizi çekebilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranları 2021:

 • QNB Finansbank kredi faiz oranları: %1,44
 • Vakıfbank kredi faiz oranları: %1,51
 • TEB kredi faiz oranları: %1,52
 • Halkbank kredi faiz oranları: %1,54
 • ING kredi faiz oranları: %1,54 - %1,59
 • Ziraat Bankası kredi faiz oranları: %1,58
 • Akbank kredi faiz oranları: %1,67 - %1,89
 • Denizbank kredi faiz oranları: %2,33

 

BANKA

İhtiyaç kredisi faiz oranları

QNB Finansbank

%1,44

ING

%1,54 - %1,59

TEB

%1,52

CEPTETEB

%1,52

Şekerbank

%2,25

İş Bankası

%1,65

İCBC

%1,99

Ziraat Bankası

%1,58

Halkbank

%1,54

Vakıfbank

%1,51

HSBC

%1,98

Odeabank

%1,54

Denizbank

%2,33

Garanti

%1,69 – %2,02

Yapı Kredi

%1,89 – %2,57

Akbank

%1,67 - %1,89

Güncelleme: 29 NİSAN 2021

 

Diğer Hesaplama Araçlarımız


Kredi hesaplama

Konut kredisi hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama

Mevduat faizi hesaplama

 

Akbank İhtiyaç Kredisi

Akbank, düşük tutarlı isteklerinizi karşılayabilmeniz için özel ödeme planlı ihtiyaç kredisi vermektedir. Akbank ihtiyaç kredisi için 36 ay vade seçeneği sunmaktadır. İhtiyaç kredisine Akbank Direkt, web, sms, atm ve şubeler üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. 

 

Garanti İhtiyaç Kredisi

Garanti Bankası, 3 - 36 ay arası vade ve uygun faiz oranlarıyla düşük bütçeli ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı oluyor. Garanti internet bankacılığı, mobil şube, banka şubeleri, çağrı merkezi, sms ve atm’ler üzerinden ihtiyaç kredisine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

TEB İhtiyaç Kredisi

Teb ihtiyaç kredisi faizi, piyasadaki değişikliklerden etkilenmez, vade süresi boyunca da aynı kalır. Onaylanan kredinizi 24 saat içerisinde şubelere giderek kullanabilirsiniz. Teb şubeleri, internet bankacılığı, cepteTeb ve sms aracılığı ile ihtiyaç kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. 0850 200 0 666 numaralı Teb çağrı merkezini arayarak da ihtiyaç kredisi ile ilgili bütün merakınızı giderebilirsiniz.

 

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi

Ziraat Bankası ihtiyaç kredinizi 60 aya varan vade seçenekleriyle çekebilir, bütün ihtiyaçlarınızın finansmanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden çekeceğiniz ihtiyaç kredisi için herhangi bir teminat alınmaz ve vade süresi boyunca hayat sigortası yapılır. Ziraat Bankası şubeleri, web sitesi, mobil bankacılık, internet şubesi, atm ve çağrı merkezi üzerinden ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi

36 aya varan vade seçeneklerinden yararlanarak kredinizi çekebilirsiniz. Vakıfbank gerekli gördüğü durumlarda kefil talep edebilmektedir. Vakıfbank ihtiyaç kredinizi; aylık eşit taksitli, değişken taksitli, artan ve azalan taksitli, 3 ay ödemesiz aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli ve son taksit balon ödemeli olarak ödeyebilirsiniz. Evlilikten sağlığa, tatilden beyaz eşyaya kadar çeşitli ihtiyaçlarınıza finansman sağlayabilir ve esnek ödeme planlarından yararlanarak, zorlanmadan kredinizi ödemeye başlayabilirsiniz. Vakıfbank şubelerinden, web sitesinden, internet bankacılığından, sms ve mobil bankacılık üzerinden ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

İş Bankası ihtiyaç kredisi

Evlilik, düğün, tatil, beyaz eşya, teknolojik alet vb. ihtiyaçlarınızı karşılamak için İş Bankası’nın 60 aya varan kredisinden yararlanabilirsiniz. İş Bankası kredisi onaylanan vatandaşlara, 7 gün 24 saat boyunca kredisini kullanma imkanı da sunmaktadır. Esnek ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. İş Bankası şubeleri, internet bankacılığı, işCep, sms ve çağrı merkezi üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi

36 ay vade ve esnek ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi çekebilirsiniz. Yapı Kredi şubelerinden, internet bankacılığından, müşteri hizmetlerinden, atm, sms ve mobil bankacılık üzerinden ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Düşük bütçeli ihtiyaçlarınıza finansman sağlamak için Yapı Kredi bankasının, avantajlı ihtiyaç kredisi kampanyasından yararlanabilirsiniz. 

 

Halkbank İhtiyaç Kredisi

Bireysel ihtiyaçlarınıza finansman sağlamak için 36 ay vade seçeneğinden yararlanarak Halkbank ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. En uygun faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı karşılama başlayabilirsiniz. Halkbank şubelerinden, internet bankacılığından, mobil şubeden, sms ve müşteri hizmetleri üzerinden ihtiyaç kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. 

 

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kullanan ve kullanacak olan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de: Kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi borcunu ödenmediği takdirde karşılaşacağınız sorunlar şöyledir;

 •  Banka, kredi borcu olanları uyarı amacıyla aramaktadır. Kredi borcunun ödenmesini ve ödeneceği tarihi taahhüt ettirirler. 
 •  Borç ödenmezse idari takip süreci başlatılır ve bu süre içerisinde de borcu ödemeniz beklenir. İdari takip süresi 90 gündür ve 90 gün boyunca borç ödenmezse, yasal takip süreci başlatılır. 
 •  Yasal takip sürecinde hukuki yollara başvuru yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde iyi bir avukattan destek alınabilir. Avukat ile anlaşma sağlanamadığı ve borç ödenmediği zaman dosya icra müdürlüğüne gönderilir. 
 •  Bu süreçte icra ve haciz işlemleri başlatılabilir. Banka borcunun ödenmesi için kredi çeken kişinin maaşı ¼ oranında bloke edilir. Borç ödenene kadar kişiler, maaşlarının belirli bir oranını alamazlar. 
 •  Bir gelire sahip değilseniz bu durumda, 3 ile 6 ay arası hapis cezası istemiyle yargılanırsınız. (Borcunuzun miktarına göre hapis cezası süresi değişiklik göstermektedir.)

 

İhtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi türü olması nedeniyle bankalarda da, en çok başvurusu gerçekleştirilen kredidir. Yani ihtiyaç kredileri, bankaların en önemli gelir kalemlerindendir. Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte bankalar dijital kanalları üzerinden de ihtiyaç kredisi başvurusu kabul etmektedir. Dosya masrafının az olması, banka tarafından istenen evrakların fazla olmaması nedeniyle dijital kanallar üzerinden de başvurunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Siz de bu sayfamızdan tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları 2021 yılına ait güncel bilgilerini karşılaştırabilir, en uygun tüm bankalar ihtiyaç kredisi hesaplama kredibankalar.com üzerinden ücretsiz olarak tüm bankaların karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Bu sayfada yer alan ihtiyaç kredisi hesaplama hesaplama aracımızı kullanarak tüm bankaların güncel kredi faiz oranlarını karşılaştırabilir, tek listede onlarca bankanın faiz oranlarını görüntüleyebilirsiniz. Kredibankalar.com kredi hesaplama araçları diğer hesaplama sitelerine göre daha şeffaf bir şekilde bankaların faiz oranlarını karşılaştırmaktadır. Anlık olarak güncellenen faiz oranları sayesinde bankaların en güncel kredi faiz oranlarına ulaşabilir, onlarca bankayı tek bir sayfada karşılaştırarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Türkiye'de hizmet veren bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak anlık olarak karşılaştırmak için, bu sayfamızda yer alan ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızda yer alan tutar ve kredi vadesi seçimlerini yaptıktan sonra "Hesapla" butonuna tıklayınız. Ücretsiz kredi hesaplama aracımızı kullanarak siz de tüm bankaları online bir şekilde karşılaştırabilir, tek bir sayfada kredi faiz oranlarını görüntüleyerek en uygun ihtiyaç kredisi başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Düğün, alışveriş, beyaz eşya alımı, ev tadilatı, eğitim, özel harcamalar ve pek çok farklı kalemde ihtiyacınız olan paraya kredi veren bankalardan ulaşabilirsiniz. Siz de en uygun faizli ihtiyaç kredisi hangi bankada diye merak ediyorsanız kredibankalar sitesi sizler için tüm bankaların faizlerini karşılaştırarak sıraladı. Aşağıda yer alan ihtiyaç kredisi faiz oranları listesi, bankaların resmi internet adreslerinden alınmış olup, faiz oranları anlık olarak piyasa koşullarına göre ve her kişinin kredi notuna göre değişebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranını lütfen bankanızda kontrol ediniz. Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızı bankalardan kredi çekerek karşılıyoruz. Pek çok kişi kredi başvurusu yaparken genelde her zaman tercih ettiği bankayı kullanmaktadır, ancak bu durum maddi yönden zarar vermektedir. Kredi  başvurusu yapmadan önce ilk olarak kredi bankalar sitesinden faiz araştırması yapabilir, ne kadar kredi çekecekseniz o miktarda hesaplama yapabilir ve en uygun krediyi veren bankanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu süreçten sonra siz de dilediğiniz bankayı ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilir ve daha yüksek faiz vermekten kurtulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır?

Kredibankalar.com ihtiyaç kredisi hesaplama, karşılaştırma ve detayları görüntülemek için ücretsiz olarak kullanılan bir internet platformudur. Kredi hesaplaması yaparken bankaların sunmuş olduğu kredi faiz oranları, anlaşmalı bankaların Kredibankalar'a ilettikleri güncel kredi faiz oranlarıdır. İndirimli olarak belirtilecek olan kredi faiz oranları sadece Kredibankalar'a özel olarak tanımlanan faiz oranlarıdır. Kredi hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Kredi hesaplama yaparken özellikle kredi erteleme, faiz oranları ve yıllık maliyet oranı karşılaştırmasının yanı sıra kredinin toplam ödeme tutarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Ne İşe Yarar?

İhtiyaç kredisi hesaplama, Türkiye'de hizmet veren bankaların ihtiyaç, taşıt, konut, KOBİ gibi farklı kalamlerde sunulan kredilerin karşılaştırmasına yarar. Bankaların kredi ürünlerini karşılaştırarak kredi başvurusu yapmadan önce en uygun krediyi bularak kar edebilirsiniz. Kredibankalar'da kredi hesaplama yaparak bankaların sunmuş olduğu güncel kredi faiz oranlarını öğrenerek en uygun krediye başvuru yapabilirsiniz. Kredi hesaplama sonrasında aylık taksit tutarı ve toplam ödeme bilgileri gibi krediyle alakalı sonucu karşılaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Formülü

Kredi başvurusu yaparken kredi hesaplaması belli bir formüle göre hesaplanmaktadır. Aylık %1 faiz oranı ile 12 ay vadeli 1.000 TL kredi altığınızı varsayarsak; aylık taksitleriniz 89,98 TL olarak hesaplanacaktır. Krediyi aldıktan 1 ay sonraki taksit ödemenizde 100 TL'nin %1'i (Yıllık Faiz Oranı) yani 10 TL faiz borcunuz olacaktır. Yani ilk taksitte ödenecek 89,98 TL'nin 10 TL'si faiz tutarınızdır. Bu tutar içinde ayrıca 1,50 TL KKDF + 0,50 TL BSMV Kalan 7,88 TL ise toplam borcunuzdan düşülmektedir. İlk ödeme sonrasında ise 1.000 - 77,98 = 922,02 TL borcunuz kalacaktır. Kredi hesaplama formülünü aşağıya görsel olarak da ekledik.

Kredi hesaplama formülü

İhtiyaç Kredisi Vergi Oranları 2021

Yukarıda formülünü verdiğimiz ihtiyaç kredisi hesaplama formülünde ayrıca devlet tarafından alınan KKDV ve BSMV vergileri bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi vergi oranları 2021 yılında kredi faiz oranının %15'i KKDF, %5'i (0,05) ise BSMV oranı olarak kredi maliyetine eklenmektedir. Bankadan kredi aldığınızda ya da kredi kartı borcunuzun tamamını ödediğinizde borcunuza yansıtılan faiz bedelinin %20'si BSMV + KKDF vergisi olarak hesaplanmaktadır. Mevduat faizi kazancınızda ise stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda faiz kazancı üzerinden %5, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %3 BSMV alınmaktadır.

BSMV Hesaplama Formülü

BSMV hesaplama formülü ise, 12 ay vadeli ve aylık faiz oranı %2,20 olan 10 Bin TL tutarında olan ihtiyaç kredisi taksitleri içinde ödemesi gerçekleştirilen BSMV tutarı hesaplaması şu şekilde yapılır:

Faiz oranı: Ana Para x Aylık Kredi Faizi Miktarı = 10.000 x %22 = 220 TL

BSMV: Faiz x BSMV Miktarı = 220 x %5 = 11 TL

KKDF: Faiz x KKDF Miktarı = 220 x = 33 TL

Gerçekleştirilecek Ana Para Ödemesi: 720 TL

Ödenecek Olan Taksit Tutarı: Ana Para + Faiz+BSMV + KKDF = 720 + 220 + 11 + 33 = 984 TL

1.000 TL %1 Faiz Oranlı 12 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

Ay

Taksit

Ana Para

Faiz

KKDF

BSMV

Bakiye

1

89,98 TL

77,98 TL

10 TL

1,50 TL

0,50 TL

922,02 TL

2

89,98 TL

78,92 TL

9,22 TL

1,38 TL

0,46 TL

843,10 TL

3

89,98 TL

79,87 TL

8,43 TL

1,26 TL

0,42 TL

763,23 TL

4

89,98 TL

80,83 TL

7,63 TL

1,14 TL

0,38 TL

682,40 TL

5

89,98 TL

81,80 TL

6,82 TL

1,02 TL

0,34 TL

600,60 TL

6

89,98 TL

82,77 TL

6,01 TL

0,90 TL

0,30 TL

517,83 TL

7

89,98 TL

83,76 TL

5,18 TL

0,78 TL

0,26 TL

434,07 TL

8

89,98 TL

84,77 TL

4,34 TL

0,65 TL

0,22 TL

349,30 TL

9

89,98 TL

85,80 TL

3,49 TL

0,52 TL

0,17 TL

263,50 TL

10

89,98 TL

86,81 TL

2,64 TL

0,40 TL

0,13 TL

176,69 TL

11

89,98 TL

87,85 TL

1,77 TL

0,27 TL

0,09 TL

88,84 TL

12

89,98 TL

88,92 TL

0,89 TL

0,13 TL

0,04 TL

0 TL

Toplam

1.079,71 TL

1.000 TL

66,42 TL

9,95 TL

3,31 TL

 

 

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır?

Bireysel ihtiyaç kredi hesaplaması aldığınız kredi miktarı, ödenecek vade ve kredinin faiz oranına göre hesaplanmaktadır. Ana para için ödenen tutar her ay için artarken, faiz için ödenen tutar aydan aya azalacaktır. Örnek kredi hesaplama formülü yukarıda yer almaktadır, bu tabloyu inceleyerek kredi hesaplamasının nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

İhtiyaç kredisi yada diğer kredileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Size en uygun olan kredi, vadesini en kısa sürede bitirebileceğiniz ve faiz oranı en düşük olan kredidir.
 • Faiz oranlarının yanı sıra bankaların sundukları kredi masrafları da dikkate alarak kredi karşılaştırması yapmanızı öneririz.
 • Kredi başvurusu aylık gelirinizi ve gelir durumunuzu kontrol ederek, kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı önceden araştırınız.
 • En uygun ihtiyaç kredisi araştırması yaparken kredibankalar.com dışında diğer sitelerin "sponsorluk" anlaşmalarına dikkat ediniz. Diğer kredi hesaplama ve karşılaştırma siteleri bankalarla sponsorluk anlaşması yaparak yüksek faizli krediyi listenin en üstüne ekleyebilmektedir. Bundan dolayı daha şeffaf kredi karşılaştırması olan siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuz kötü seviyeyse, kredi notunuzu yükseltene kadar kredi başvurusu yapılmamasını öneriyoruz. Kredi başvurusu yaparak bankadan krediye red yani olumsuz yanıt alırsanız bu durumda kredi notunuz daha kötü seviyelere gelecektir. Kredi notu için en dip seviye bize göre 1100 olması, 1100 altında kredi puanı bulunan kişilerin başvuru yaparken bir kez daha düşünmesi gerekmektedir.
 • Banka şubesine giderek başvuru yaparsanız süreci daha da hızlandırabilirsiniz, bazı bankalar anında onaylı kredi vermektedir. Başvuruyu yapıp onay aldığınız anda kredinizi bankanın kasasından kullanabilirsiniz.
 • Krediyi kullandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın. Kredi taksit ödemeleri 1 gün bile geçse bunun kredi sicilinize işleyeceğini unutmayın.

Kredi faiz oranları neye göre belirleniyor?

Kredi için sunulan faiz oranları güncel piyasa koşullarına veya bankaların kredi prosedürlerine göre belirlenmektedir. Bir banka ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak %1,25 isterken, diğer bir bankada faiz oranının %1,75 seviyesinde olduğunu görebilirsiniz. Yıllık veya belirli dönemlerde alınan kararlar sonrasında kredi faizlerinde değişiklik olmaktadır.

İhtiyaç kredi maliyet oranı nasıl hesaplanır?

Kredilerde alınan maliyet oranı; senelik faiz tutarı, vergi ve masrafların toplamını belirtmektedir. Tüm masrafların kredi faiz oranına eklenmesi ile birlikte kredi maliyet oranı yasal olarak tüm kredi veren bankalarda belirtilmek zorundadır.

İhtiyaç kredi vergisi nasıl hesaplanır?

Kredi faizinde bulunan masraflardan birisi de vergilerdir. KKDF ve BSMV olarak alınan vergilerin toplamı %20'dir. BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) %5 oranında; KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ise %15 vergi oranı olarak alınmaktadır.

İhtiyaç kredi faiz oranları ne zaman değişir?

Güncel piyasa koşullarına bağlı olarak kredi faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Piyasa koşullarının yanı sıra her bankanın kendi çalışma prosedürüne göre faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Bankaların telaffuz etmiş olduğu faiz oranı, genellikle nominal faiz oranlarıdır. Nominal faiz oranı ise enflasyn oranına reel faiz oranı eklenerek hesaplanmaktadır. Örnek olarak mevduat faiz oranı %20, enflasyon oranı ise %15 ise aslında reel faiz oranı %5 olarak hesaplanmaktadır.

İhtiyaç kredisi taksiti nasıl hesaplanır?

Her ödeme döneminde anaparanıza tekrardan faiz uygulanmaktadır. Anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılarak kredi dışındaki vergiler faize eklenir. Taksitin belirlenmesinde aylık ödemeler sabitlenerek kredi taksit bedeli ortaya çıkmaktadır. Ödenmesi gereken kredi faizi aylık olarak taksit bedelinden düşürülerek anapara ödemesi belirlenmektedir.

ihtiyaç kredi faiz oranları hangi aylarda düşer?

Kredi faiz oranları belirli dönemlerde düşüş olmasa da genellikle enflasyon açıklandıktan sonra belirlenmektedir. Eğer enflasyon oranı beklendikten daha fazla çıkarsa kredi faiz oranlarında da yükseliş olacaktır. Ayrıca belli dönemlerde hükümetin veya firmaların çalışmaları ile birlikte özellikle konut kredisi faizlerinde ciddi faiz indirimleri yapılmaktadır. Özellikle 2020 yılında yapılan 0,99 faiz oranlı konut kredisi kampanyası ile birlikte onbinlerce kişi ev kredisi kullanmıştı.

İhtiyaç İçin Kredi Hesaplama

İhtiyaç kredisi, acil nakit ihtiyacı duyan kişilerin kullanmış olduğu kredi türüne denilmektedir. Sağlık, eğitim, alışveriş, tadilat veya acil nakit çözümü için bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurusunun sonrasında bankadan ön onay almanızla birlikte süreç başlayacaktır. İhtiyaç kredisini hesaplayabilmek için sitemizde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak, faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Taşıt İçin Kredi Hesaplaması

Yeni bir araç sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu kredi türü ise taşıt kredisidir. Aylık düzenli ödemeler ile birlikte kullanılan bu kredi türü belirli faiz oranlarına göre verilmektedir. En uygun taşıt kredisini bulmak ve taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırmak istiyorsanız, siz de Taşıt kredisi hesaplama sayfamızda yer alan hesaplama aracımızı kullanabilir, anlaşmalı olduğumuz bankaların faiz oranlarını hemen karşılaştırabilirsiniz. Tutara göre sunulan maksimum vade sayısı aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Aracın Fatura Değeri

Maksimum Vade

0-120.000 TL

60

120.001 TL-300.000 TL

48

300.001 TL-750.000 TL

36

750.001 TL ve üzeri

24

 

İhtiyaç kredisi en fazla vade sayısı

04.09.2020 tarihinde değiştirilen "Bankaların Kredi İşlemlerine Göre Yönetmelik" açıklaması sonrasında ihtiyaç kredisi en fazla taksit sayısı 36 ay (3 yıl) oldu. Buna göre; Bankalarda ihtiyaç kredisi vade sayısı en fazla 36 ay ile sınırlandırılmıştır.

İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler

Her banka için kredi başvurusunda istenilen belgeler farklı olsa da genel olarak aşağıdaki gibidir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli belgeler listesi:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.
 • İkametgah veya adınıza gelmiş son 3 aya ait fatura.
 • Çalışma durumunuzu gösteren gelir belgesi.
 • Başvuru Formu.
 • Şubece istenilecek diğer ek belgeler.

Kredi Çekmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar, ihtiyaç kredilerinde krediyi kullanacak kişinin en az 3 ay sigortalı çalışan olmasını ister. Kredi başvurunuzun kolay onaylanmasının birinci şartı düzenli çalışan yani gelir sahibi olmanızdır. Bankalar gelir sahibi olmayan bir kişiye kredi vermezler. Kredi başvurunuzun daha kolay onaylanması için işe başladıktan en az 3 ay sonra kredi başvurusu yapınız.

İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı?

Kredi başvurularında başvurunun değerlendirilmesi için en önemli araç kredi notudur. Kredi notu, farklı faktörlerin değerlendirilmesi sonucu oluşturulan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yönetilen bir sistemdir. Kredi notuna göre en riskli grupta olanlar 1 - 699 arasıdır ve bu kişilerin kredi başvuruları olumsuz değerlendirilir. En az riskli olan grup ise 1700 - 1900 arası olandır ve bu kişilerin başvuruları kolaylıkla onaylanır. Kredi çekmek için kredi notunuzun en az 1200 seviyesinde olması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En Riskli

Orta Riskli

Az Riskli

İyi

Çok İyi

0-699

700-1099

1100-1499

1500-1699

1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük kredi notudur. Bu grupta yer alan kişilerin arası bankalarla oldukça kötü duruma düşmüş demektir. Ayrıca hiçbir şekilde bankalarda hesap açmayan, kredi kartı kullanmayan kişiler de bu grupta yer alırlar.

700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması sadece kefil ya da ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 - 1499 puan aralığı: Az risk gruba sahiptir. Büyük ihtimalle kredi başvurusu onaylanır. Ancak, kefil istenebilir.

1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 - 1900 puan aralığı: En rahat şekilde kredi alabilecek gruptur.

 

Kredi notu rehberi:

Kredi notu 1 ayda ne kadar artar?

Ücretsiz kredi notu sorgulama

 

En Uygun İhtiyaç Kredisi

En uygun ihtiyaç kredisi veren bankaları bulmak için Kredibankalar'da yer alan kredi hesaplama aracını kullanarak, tüm bankaların güncel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilir; En kolay yoldan en kolay kredi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Kredi rehberi

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

BSMV geri alınabilir mi?

Faizsiz kredi veren bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Gelir belgesiz kredi veren bankalar

Tüm rehber: İhtiyaç Kredisi bilgi sayfası