Kredi tutarını ve vade seçimi yaparak konut kredisi hesaplama yapabilirsiniz.

Akbank
Denizbank
QNB Finansbank
Garanti Bankası
Halkbank
HSBC
İNG Bank
İCBC
Şekerbank
Odeabank
TEB
İş Bankası
Kuveyt Türk
Vakıfbank
Yapı Kredi
Ziraat Bankası

Konut Kredisi Hesaplama

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama ✓ Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 ✓ Ev Kredisi Hesaplama, Karşılaştırma ve Başvuru.


Bu sayfada yer alan konut kredisi hesaplama hesaplama aracımızı kullanarak tüm bankaların güncel ev kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilir, tek listede onlarca bankanın faiz oranlarını görüntüleyebilirsiniz. Kredibankalar.com kredi hesaplama araçları diğer hesaplama sitelerine göre daha şeffaf bir şekilde bankaların faiz oranlarını karşılaştırmaktadır. Anlık olarak güncellenen faiz oranları sayesinde bankaların en güncel kredi faiz oranlarına ulaşabilir, onlarca bankayı tek bir sayfada karşılaştırarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Akbank, Garanti BBVA, ING, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Denizbank, Şekerbank, Vakıfbank, Halkbank ve Türkiye'de hizmet veren bankaların konut kredisi faiz oranlarını anlık olarak karşılaştırmak için, bu sayfamızda yer alan konut kredisi hesaplama aracımızda yer alan tutar ve kredi vadesi seçimlerini yaptıktan sonra "Hesapla" butonuna tıklayınız. Ücretsiz kredi hesaplama aracımızı kullanarak siz de tüm bankaları online bir şekilde karşılaştırabilir, tek bir sayfada kredi faiz oranlarını görüntüleyerek en uygun konut kredisi başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayfadan tüm bankalar konut kredisi hesaplama yapabilir, bankaların kredi faiz oranlarını ve kredinin aylık ödemesini hesaplayabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama 2021 Yılında Nasıl Yapılır?

Kredibankalar.com konut kredisi hesaplama, karşılaştırma ve detayları görüntülemek için ücretsiz olarak kullanılan bir internet platformudur. Kredi hesaplaması yaparken bankaların sunmuş olduğu kredi faiz oranları, anlaşmalı bankaların Kredibankalar'a ilettikleri güncel kredi faiz oranlarıdır. İndirimli olarak belirtilecek olan kredi faiz oranları sadece Kredibankalar'a özel olarak tanımlanan faiz oranlarıdır. Kredi hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Kredi hesaplama yaparken özellikle kredi erteleme, faiz oranları ve yıllık maliyet oranı karşılaştırmasının yanı sıra kredinin toplam ödeme tutarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama Ne İşe Yarar?

Konut kredisi hesaplama, Türkiye'de hizmet veren bankaların farklı kalamlerde sunulan kredilerin karşılaştırmasına yarar. Bankaların kredi ürünlerini karşılaştırarak kredi başvurusu yapmadan önce en uygun krediyi bularak kar edebilirsiniz. Kredibankalar'da kredi hesaplama yaparak bankaların sunmuş olduğu güncel kredi faiz oranlarını öğrenerek en uygun krediye başvuru yapabilirsiniz. Kredi hesaplama sonrasında aylık taksit tutarı ve toplam ödeme bilgileri gibi krediyle alakalı sonucu karşılaştırabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama Formülü

Kredi başvurusu yaparken kredi hesaplaması belli bir formüle göre hesaplanmaktadır. Aylık %1 faiz oranı ile 12 ay vadeli 1.000 TL kredi altığınızı varsayarsak; aylık taksitleriniz 89,98 TL olarak hesaplanacaktır. Krediyi aldıktan 1 ay sonraki taksit ödemenizde 100 TL'nin %1'i (Yıllık Faiz Oranı) yani 10 TL faiz borcunuz olacaktır. Yani ilk taksitte ödenecek 89,98 TL'nin 10 TL'si faiz tutarınızdır. Bu tutar içinde ayrıca 1,50 TL KKDF + 0,50 TL BSMV Kalan 7,88 TL ise toplam borcunuzdan düşülmektedir. İlk ödeme sonrasında ise 1.000 - 77,98 = 922,02 TL borcunuz kalacaktır. Kredi hesaplama formülünü aşağıya görsel olarak da ekledik.

Kredi hesaplama formülü

Konut Kredisi Vergi Oranları 2021

İhtiyaç ve taşıt kredilerinin faiz oranı üzerinden %20 oranında alınan BSMV+KKDF vergileri konut kredilerinden alınmıyor. Yani 2021 yılında konut kredisi BSMV KKDF oranları %0 olarak yansıtılmaktadır. Ev alımını teşvik etmek amacıyla devletimiz konut kredilerinden BSMV almamaktadır.

1.000 TL %1 Faiz Oranlı 12 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

Ay

Taksit

Ana Para

Faiz

KKDF

BSMV

Bakiye

1

89,98 TL

77,98 TL

10 TL

1,50 TL

0,50 TL

922,02 TL

2

89,98 TL

78,92 TL

9,22 TL

1,38 TL

0,46 TL

843,10 TL

3

89,98 TL

79,87 TL

8,43 TL

1,26 TL

0,42 TL

763,23 TL

4

89,98 TL

80,83 TL

7,63 TL

1,14 TL

0,38 TL

682,40 TL

5

89,98 TL

81,80 TL

6,82 TL

1,02 TL

0,34 TL

600,60 TL

6

89,98 TL

82,77 TL

6,01 TL

0,90 TL

0,30 TL

517,83 TL

7

89,98 TL

83,76 TL

5,18 TL

0,78 TL

0,26 TL

434,07 TL

8

89,98 TL

84,77 TL

4,34 TL

0,65 TL

0,22 TL

349,30 TL

9

89,98 TL

85,80 TL

3,49 TL

0,52 TL

0,17 TL

263,50 TL

10

89,98 TL

86,81 TL

2,64 TL

0,40 TL

0,13 TL

176,69 TL

11

89,98 TL

87,85 TL

1,77 TL

0,27 TL

0,09 TL

88,84 TL

12

89,98 TL

88,92 TL

0,89 TL

0,13 TL

0,04 TL

0 TL

Toplam

1.079,71 TL

1.000 TL

66,42 TL

9,95 TL

3,31 TL

 

 

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır?

Bireysel konut kredi hesaplaması aldığınız kredi miktarı, ödenecek vade ve kredinin faiz oranına göre hesaplanmaktadır. Ana para için ödenen tutar her ay için artarken, faiz için ödenen tutar aydan aya azalacaktır. Örnek kredi hesaplama formülü yukarıda yer almaktadır, bu tabloyu inceleyerek kredi hesaplamasının nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

İhtiyaç kredisi yada diğer kredileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Size en uygun olan kredi, vadesini en kısa sürede bitirebileceğiniz ve faiz oranı en düşük olan kredidir.
 • Faiz oranlarının yanı sıra bankaların sundukları kredi masrafları da dikkate alarak kredi karşılaştırması yapmanızı öneririz.
 • Kredi başvurusu aylık gelirinizi ve gelir durumunuzu kontrol ederek, kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı önceden araştırınız.
 • En uygun konut kredisi araştırması yaparken kredibankalar.com dışında diğer sitelerin "sponsorluk" anlaşmalarına dikkat ediniz. Diğer kredi hesaplama ve karşılaştırma siteleri bankalarla sponsorluk anlaşması yaparak yüksek faizli krediyi listenin en üstüne ekleyebilmektedir. Bundan dolayı daha şeffaf kredi karşılaştırması olan siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuz kötü seviyeyse, kredi notunuzu yükseltene kadar kredi başvurusu yapılmamasını öneriyoruz. Kredi başvurusu yaparak bankadan krediye red yani olumsuz yanıt alırsanız bu durumda kredi notunuz daha kötü seviyelere gelecektir. Kredi notu için en dip seviye bize göre 1100 olması, 1100 altında kredi puanı bulunan kişilerin başvuru yaparken bir kez daha düşünmesi gerekmektedir.
 • Banka şubesine giderek başvuru yaparsanız süreci daha da hızlandırabilirsiniz, bazı bankalar anında onaylı kredi vermektedir. Başvuruyu yapıp onay aldığınız anda kredinizi bankanın kasasından kullanabilirsiniz.
 • Krediyi kullandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışın. Kredi taksit ödemeleri 1 gün bile geçse bunun kredi sicilinize işleyeceğini unutmayın.

Kredi faiz oranları neye göre belirleniyor?

Kredi için sunulan faiz oranları güncel piyasa koşullarına veya bankaların kredi prosedürlerine göre belirlenmektedir. Bir banka konut kredisi faiz oranı olarak %1,25 isterken, diğer bir bankada faiz oranının %1,75 seviyesinde olduğunu görebilirsiniz. Yıllık veya belirli dönemlerde alınan kararlar sonrasında kredi faizlerinde değişiklik olmaktadır.

İhtiyaç kredi maliyet oranı nasıl hesaplanır?

Kredilerde alınan maliyet oranı; senelik faiz tutarı, vergi ve masrafların toplamını belirtmektedir. Tüm masrafların kredi faiz oranına eklenmesi ile birlikte kredi maliyet oranı yasal olarak tüm kredi veren bankalarda belirtilmek zorundadır.

İhtiyaç kredi vergisi nasıl hesaplanır?

Kredi faizinde bulunan masraflardan birisi de vergilerdir. KKDF ve BSMV olarak alınan vergilerin toplamı %20'dir. BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) %5 oranında; KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ise %15 vergi oranı olarak alınmaktadır.

İhtiyaç kredi faiz oranları ne zaman değişir?

Güncel piyasa koşullarına bağlı olarak kredi faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Piyasa koşullarının yanı sıra her bankanın kendi çalışma prosedürüne göre faiz oranlarında değişiklik olmaktadır. Bankaların telaffuz etmiş olduğu faiz oranı, genellikle nominal faiz oranlarıdır. Nominal faiz oranı ise enflasyn oranına reel faiz oranı eklenerek hesaplanmaktadır. Örnek olarak mevduat faiz oranı %20, enflasyon oranı ise %15 ise aslında reel faiz oranı %5 olarak hesaplanmaktadır.

İhtiyaç kredisi taksiti nasıl hesaplanır?

Her ödeme döneminde anaparanıza tekrardan faiz uygulanmaktadır. Anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılarak kredi dışındaki vergiler faize eklenir. Taksitin belirlenmesinde aylık ödemeler sabitlenerek kredi taksit bedeli ortaya çıkmaktadır. Ödenmesi gereken kredi faizi aylık olarak taksit bedelinden düşürülerek anapara ödemesi belirlenmektedir.

Konut kredi faiz oranları hangi aylarda düşer?

Kredi faiz oranları belirli dönemlerde düşüş olmasa da genellikle enflasyon açıklandıktan sonra belirlenmektedir. Eğer enflasyon oranı beklendikten daha fazla çıkarsa kredi faiz oranlarında da yükseliş olacaktır. Ayrıca belli dönemlerde hükümetin veya firmaların çalışmaları ile birlikte özellikle konut kredisi faizlerinde ciddi faiz indirimleri yapılmaktadır. Özellikle 2020 yılında yapılan 0,99 faiz oranlı konut kredisi kampanyası ile birlikte onbinlerce kişi ev kredisi kullanmıştı.

İhtiyaç İçin Kredi Hesaplama

İhtiyaç kredisi, acil nakit ihtiyacı duyan kişilerin kullanmış olduğu kredi türüne denilmektedir. Sağlık, eğitim, alışveriş, tadilat veya acil nakit çözümü için bankalara konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurusunun sonrasında bankadan ön onay almanızla birlikte süreç başlayacaktır. İhtiyaç kredisini hesaplayabilmek için sitemizde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak, faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Taşıt İçin Kredi Hesaplaması

Yeni bir araç sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu kredi türü ise taşıt kredisidir. Aylık düzenli ödemeler ile birlikte kullanılan bu kredi türü belirli faiz oranlarına göre verilmektedir. En uygun taşıt kredisini bulmak ve taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırmak istiyorsanız, siz de Taşıt kredisi hesaplama sayfamızda yer alan hesaplama aracımızı kullanabilir, anlaşmalı olduğumuz bankaların faiz oranlarını hemen karşılaştırabilirsiniz. Tutara göre sunulan maksimum vade sayısı aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Aracın Fatura Değeri

Maksimum Vade

0-120.000 TL

60

120.001 TL-300.000 TL

48

300.001 TL-750.000 TL

36

750.001 TL ve üzeri

24

 

Konut kredisi en fazla vade sayısı

04.09.2020 tarihinde değiştirilen "Bankaların Kredi İşlemlerine Göre Yönetmelik" açıklaması sonrasında ihtiyaç kredisi en fazla taksit sayısı 36 ay (3 yıl) oldu. Buna göre; bankalarda konut kredisi ise vade sayısı en fazla 120 ay ile sınırlandırılmıştır.

Konut kredisi için gerekli belgeler

Her banka için kredi başvurusunda istenilen belgeler farklı olsa da genel olarak aşağıdaki gibidir. Bankalardan kredi çekmek için gerekli belgeler listesi:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.
 • İkametgah veya adınıza gelmiş son 3 aya ait fatura.
 • Çalışma durumunuzu gösteren gelir belgesi.
 • Başvuru Formu.
 • Şubece istenilecek diğer ek belgeler.

Kredi Çekmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar, konut kredilerinde krediyi kullanacak kişinin en az 3 ay sigortalı çalışan olmasını ister. Kredi başvurunuzun kolay onaylanmasının birinci şartı düzenli çalışan yani gelir sahibi olmanızdır. Bankalar gelir sahibi olmayan bir kişiye kredi vermezler. Kredi başvurunuzun daha kolay onaylanması için işe başladıktan en az 3 ay sonra kredi başvurusu yapınız.

En Riskli

Orta Riskli

Az Riskli

İyi

Çok İyi

0-699

700-1099

1100-1499

1500-1699

1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük kredi notudur. Bu grupta yer alan kişilerin arası bankalarla oldukça kötü duruma düşmüş demektir. Ayrıca hiçbir şekilde bankalarda hesap açmayan, kredi kartı kullanmayan kişiler de bu grupta yer alırlar.

700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması sadece kefil ya da ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 - 1499 puan aralığı: Az risk gruba sahiptir. Büyük ihtimalle kredi başvurusu onaylanır. Ancak, kefil istenebilir.

1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 - 1900 puan aralığı: En rahat şekilde kredi alabilecek gruptur.

 

Kredi notu rehberi:

Kredi notu 1 ayda ne kadar artar?

Ücretsiz kredi notu sorgulama

 

En Uygun Konut Kredisi

En uygun konut kredisi veren bankaları bulmak için Kredibankalar'da yer alan kredi hesaplama aracını kullanarak, tüm bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilir; En kolay yoldan en kolay kredi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Kredi rehberi

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

BSMV geri alınabilir mi?

Faizsiz kredi veren bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Gelir belgesiz kredi veren bankalar

Tüm rehber: İhtiyaç Kredisi bilgi sayfası