Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Daha kolay kredi onayı almak için kredi notu kaç olmalı, iyi kredi notu seviyesi nedir diye merak ediyorsanız bu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

 Kredi notu; tüm finans geçmişinizin analiz edilmesi sonucu belirlenen puandır. Bankaya yapmış olduğunuz talepleriniz değerlendirmeye alınırken ilk dikkat edilen nokta; kredi notunuzdur. Kredi notunuz ne kadar iyi olursa, kredi başvurunuz da kolay onaylanacaktır. Peki, kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı diye merak edenlere özel olarak bu yayınımızı yaptık. Sayfamızdaki bilgilere göz atarak, kredi not aralıklarını ve kredi çekme durumunu öğrenebilirsiniz.  Bankalar ödemelerinize göre kredini notunu,1 ile 1900 arasında puanlandırmaktadır. Puanınız ne kadar yüksek olursa, taleplerinizin de onaylanması kolaylaşacaktır. Kredi çekmeyi düşünüyorsanız, paylaştığımız bilgileri dikkate alarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmeyi düşünüyorsanız, talebinizin onaylanması kredi notunuz ve gelir durumunu bağlıdır. Düzenli bir gelire sahipseniz bankanın inceleyeceği nokta kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuz riskli grupta ise başvurunuzun onaylanması bir hayli zor olacaktır. Aşağıdaki tablomuzdan risk gruplarını inceleyebilir ve kredi kullanma durumunuzu görebilirsiniz. 
 

Kredi not aralıkları

Risk grubu

Kredi kartı/ kredi kullanma durumu

1500- 1700

İyi

Yüksek

1700- 1900

Çok iyi

Yüksek

1100- 1500

Az riskli

Gelir durumu dikkate alınır

700- 1100

Orta riskli

Düşük

1- 700

Riskli

Çok düşük

 
 
Günümüzdeki pek çok banka kredi notunu 1 ile 1900 arasında puanlandırmaktadır. Bankalara yaptığınız her türlü ödeme, kredi başvurularınız, kredi çekme sıklığı gibi etkenler kredi notunuzu belirliyor. Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi bankalar kredi notunu; iyi, çok iyi, az riskli, orta riskli ve riskli olmak üzere 5 sınıfa ayırmaktadır. Eğer kredi notunuz 900 puanın altındaysa, kredi başvurunuz yüksek ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız, 1300 ile 1900 arası bir puana sahip olmalısınız. Bankalara olan ödemelerinizi düzenli yaparak, harcamalarınız ve başvurularınız orantılı olmasına dikkat ederek puanınızı yükseltebilirsiniz. Kredi için kredi notu kaç olmalı diye merak ediyorsanız araştırmalarınızı inceleyebilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunuzu öğrenmenizde fayda var. Kredi notu yüksek olan vatandaşlarımız, vakit kaybetmeden bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler.

BAKINIZ: KREDİ NOTU SORGULAMA

Yorum Yap: