Kredi Notu Düşmesine Etkisi Olan 5 Şey

Kredi notu, finans hayatımızı etkileyen en önemli şeydir. Peki kredi notu neden düşer ve kredi notunun düşmesine neden olan şeyler nelerdir?

Kredi Notu Düşmesine Etkisi Olan 5 Şey

  Kredi Kayıt Bürosu verileri üzerinde tutulan ve kredi başvurularında bankaların kontrol ettiği kredi notu, artık finans hayatını etkileyen en önemli etken olduğu bilinmektedir. Bankalar için çok önemli bir  veri merkezi olan KKB sistemi üzerinden kredi puanına bakılabilmektedir. Öncelikle bu yazımızda kredi notu düşme nedenleri sorusuna yanıt arayacağız ve 5 başlık altında kredi notunun düşmesine neden olan şeyleri sıralayacağız.


Kredi notu neden düşer?

Bankalardan kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun “iyi” seviyede olması gerekmektedir. Bu da genel olarak söylemek gerekirse, 1200 seviyelerinde olan bir kredi notu her zaman bankacıların gözünde iyi derecededir. Bu demek olmuyor ki kredi notunuz düşük olursa kredi çekemezsiniz. Bu gibi durumlarda ise nakit blokaj karşılığı kredi, ipotek göstererek kredi ya da kefil göstererek bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz nakit bloke karşılığında kredi kullanımları kredi notunu yükseltmek için uygulanmaktadır. Peki kredi notunun düşmesine neden olan işlemler nelerdir ve hangi sebeplerden dolayı kredi notu tepe taklak olur. İşte kredi bankalar sitesi olarak bankalar üzerinden araştırdık ve sizlere ulaştırdık.

1 – Kredi ödemeleri

Bankalardan kullanmış olduğunuz kredi borçlarınızın ödemesini zamanında yapmazsanız, kredi notunuz otomatik olarak düşecektir. Notunuz birden bire düşmese de, her geç ödemenize biraz daha aşağı seviyelere gelecektir. Kredi notunu etkileyen bir numaralı etken borç ödemeleridir. Bankalar borcuna sadık müşteriyi severler. Kredi notu da bankaların bir sistemi olduğu için borcunu zamanında ödeyen kişilerin kredi notları her zaman iyi ve kredi çekebilecek seviyede kalmaktadır.

 

2 – Kredi kartı ödemeleri

Bankalardan aldığınız bir kredi kartınız varsa ve borcun azlığına çokluğuna bakılmaksızın yine zamanında ödemek zorundasınız. Eğer kredi kartı borçlarınızı da erteliyor ve günü gelince ödemiyorsanız o zaman da kredi notunuz düşer. Aynı zamanda kredi kartınızı birkaç ay ödememeniz halinde kartınız kapatılabilir ve avukatlık olabilirsiniz.

 

3 – Sürekli yapılan başvurular

Kredi notunun düşmesine etki eden en büyük nedenlerden birisi de bankalara yapılan sürekli başvurulardan dolayıdır. Eğer bankalara yaptığınız başvurulardan olumsuz sonuç alıyorsanız tekrardan aynı bankaya yapmak yerine bir başka bankaya başvuru yapın. Eğer yin olmuyorsa kesinlikle başka bir başvuru yapmayın. Bu işlem kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Aynı anda birkaç bankaya yapılan kredi başvuruları da kredi notunuzun düşmesine yol açar.

 

4 – Bankalardan işlem yapmamak

Kredi kartınız var ve hiç kullanmıyorsanız, banka hesaplarınız aktif olarak kullanılmıyorsa yine kredi notunuz düşecektir. Yani bankalarla ilişiği kestiğiniz durumlarda da kredi notu otomatik olarak düşüşe geçer.

 

5 – Kefil olmak

Eğer bir başkasının kredi çekmesi için kefil olmuş ve kefil olduğunuz kişi kredi ödemelerini düzenli yapmıyorsa hem sizin hem de asıl borçlunun kredi notu düşecektir. Kefil olmadan önce bu maddeyi de aklınızda bulundurmalısınız.


Yukarıda yer alan 5 madde kredi notu düşme nedenleri arasında en etkili olanlarıdır. Birkaç nedene göre de kredi notu düşmektedir. Ayrıca kredi notunuzun düştüğünü ve düşük seviyelerde olduğunu öğrendiyseniz hemen kredi notu yükseltecek adımlar atmalısınız. Bunun için kredi notu nasıl yükseltilir konusundaki teknikleri uygulayabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat