Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Finansal işlemlerimizde ilk olarak karşımıza çıkan kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Sizler için Kredi notunu neler etkiler hakkında bilgileri yazdık.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler
Bireysel kredi notu bilindiği gibi oldukça önem kazanmıştır. Kredi notunuz, bazı faktörler incelendikten sonra hesaplanmakta ve bankalar ile sigorta şirketleri, rent a car firmaları ve çoğu firma tarafından kontrol edilebilmektedir. Çünkü kredi notu aynı zamanda sizin finansal geçmişinizi gösteren en önemli kaynaktır. Sizler için kredi notunu neler etkiler diye araştırdık ve tüm detaylarını bu konuda hazırladık.
 
Kredi notu çoğu kişi tarafından sadece bankaların kullandığını sanılmakta. Kredi notu günümüzde sadece bankalarla sınırlı kalmamakta, elden taksitle ürün satan mağazalar bile bu ürünü kullanmaktadır. Kredi notu performansınız bir anlamda sizin kefiliniz de kabul edilebilmektedir tabi bunu yüksek kredi notuna sahip olan kişiler için söyledik. Örnek olarak bir ev kiraya vereceksiniz ve kiracılara güvenmiyorsunuz. Findeks sayesinde kiracı adayının kredi notunu öğrenir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Toparlamak gerekirse kredi notu günümüzde en önemli finansal geçmişi inceleme aracıdır ve hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Kredi notunu değiştiren farklı ve önemli faktörler vardır. Bu faktörlere göz attığınız zaman dikkat ederek kredi notunu yükseltebilirsiniz.

İLGİLİ: 
Ücretsiz kredi notu sorgulama

 
Bireysel Kredi ve Kredi Kartı ödemeleriniz (%30 etkiler)
 
Bireysel olarak kullandığınız kredi ve kredi kartlarının ekstreleri, asgari ödeme gününü geçmeden ödenmesi Findeks Kredi Notunu'zu yükseltecektir. Kredilerin düzenli ödenmesi ile kredi notu performansınızı etkileyen en büyük faktördür ve %30'unu kapsamaktadır. Bunun için kredi ödemeleri son ödeme tarihinden geç yatırılmaması gerekmektedir. Kredi notunu olumsuz etkileyen nedenlerden başı çeken de budur. Ayrıca kredi yada kredi kartı ekstrelerinde gelen asgari tutarı ödemekte kredi notunuzu düşürecektir. Kredi kartının asgarisini ödemek konusundan da anlaşılacağı gibi, bu durum asgari tutarı ödeyince kredi puanınıza eksi olarak yansıtılmaktadır.

 
Mevcut Borç Durumunuz (%25 etkiler)
 
Mevcut kredi durumunuz, iyi yada kötü olarak kapatılmış kredi borçları, teminatlı yada teminatsız mevcut borç bakiyesi ve limitleri dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bankalara olan mevcut borç durumunuz, kredi limitinizi belirlemektedir. Kredi limiti de, kredi notunu direk olarak etkiler. Borçlarınızın, kredi limitine oranı düzenliyse yine kredi notunuz da düzenli periyotlarla yükselecektir. Diğer yandan bankalarda bulunan varlık durumunuz da bu maddenin içerisinde yer almaktadır. Bankalarda altın hesabı yada mevduat hesabı açarak paranızı değerlendirebilir ve hem de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca vadesiz hesaplar ile dolar - euro gibi döviz hesapları da 2. madde içerisinde değerlendirilir.

 
Yeni Kredi Kullanımları (%20 etkiler)
 
Henüz ödeme performanslarına bakılmaksızın yakın zamanda alınan krediler ile kredi notunu değiştirebilen faktörlerden bir tanesidir. Diğerlerine göre etkileme oranı düşük olsa da, yakın dönemde kullanılan krediler de kredi puanınıza artı puan olarak yansır. 

 
Kredi kullanım alışkanlığınız (%15 etkiler)
 
Devamlı olarak kredi kullanan ve kredi kartınızı düzenli kullanan kişiler, bankalardan sık ürün kullanmayan kişilere oranla daha yüksek kredi notuna sahip olmakta ve Findeks kredi notu artmaktadır. Bu maddeye de dikkat ederek kredi notunu üst seviyelerde tutabilirsiniz. Kredi notunu ne etkiler diye soruyorsanız, yukarıda yer alan 4 maddedeki içeriklerden ibarettir. Geri kalan %10'luk kısım ise bu 4 maddenin toplamından çıkan sonuç ile hesaplanmaktadır. Bu veriler KKB ve Findeks analizlerinden elde edilmiştir. Sizde bu faktörlere dikkat ederek kredi notunuzu yüksek seviyelerde tutar ve bankalardan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Ayrıca kredi kullanabilmek için kredi notunu 1300 seviyelerinde yer alması gerekmektedir. Her banka için kredi verme prosedürleri farklılık gösterse de bankalar genellikle 1200 üzeri kredi notuna kredi verebilmektedir. 

Finansal açıdan ileride oluşabilecek kredi çekimlerinde red yeme durumunu minimuma indirmek ve sürekli olara kredi notunuzu yükseltmek isteyenler buradaki konumuzu inceleyebilirler.

Yorum Yap: