Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler 2021

Kredi notunu etkileyen faktörler neler diye merak ediyorsanız, 2021 yılında kredi notuna etki eden faktörleri bu sayfamızda sıraladık.

Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler 2021

Birçok kişi için kredi puanı, karmaşık sayılar içeren zor hesaplanan korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Kredi notu; özellikle kredi kartı, taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken, mali durumunuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yani kredi notu, bankaya başvurduğunuz ürünün onaylanıp onaylanmamasında büyük bir etkiye sahiptir. Dünya genelinde tüm bankalar tarafından kullanılan kredi notu, Türkiye'de KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yönetilmekte olup, sorgulamalar Findeks tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla kişiye özel olarak bankalar tarafından kullanılan kredi geçmişidir. Daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri ile fatura ödemesi gibi ödemeler kredi notunu etkilemektedir. Kredi ve kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz bu durum kredi puanınızın düşmesine neden olacaktır.

"Kredi notunuz, gelecekte bankaların yanı sıra birçok farklı sektörden firma tarafından da kullanılacağı için, oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir."

Necati Öztürk

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu günümüzde pek çok farklı faktör etkilemektedir. Kredi kartı ödemesi, kredi ödemeleri, gelir durumu, borç durumu, geçmiş ödemeler, fatura ödemeleri yanı sıra pek çok kriter karşılaştırılarak kredi notu hesaplanmaktadır. İşte kredi notunu etkileyen faktörlerden birkaçı:

  • Kredi kartı ödeme düzeni
  • Kredi borcu ödeme düzeni
  • Bankalara bulunan borç durumu
  • Gelir durumu
  • Sürekli yapılan kredi veya kredi kartı başvuruları
  • Gecikmeye düşen krediler
  • Ödeme geçmişiniz.

Ödeme geçmişiniz

Kredi notunu etkileyen 1. faktör ödeme geçmişinizdir. Tüm faturalarınızı ve kredi veya kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeyi ve borçlarınızdan en kısa sürede kurtulmayı hedeflemeniz gerekir. Eğer borçlarınızı zamanında ödemezseniz kredi puanınızı olumsuz olarak etkilemiş olursunuz. Eğer unutkan bir yapınız varsa veya çok karışık bir ödeme günleriniz mevcutsa, ödeme hatırlatıcı gibi uygulamaları telefonunuza yükleyebilir ve ödeme günü öncesinde hatırlatıcıları kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzda bulunan Takvim uygulamasından da ödeme günü hatırlatıcı oluşturabilirsiniz.

Son kredi başvurularınız

Yeni bir kredi kartına, konut kredisine veya tatil kredisi için internetten ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayı çok kolay olarak görebilirsiniz. Ancak her kredi başvurusu sonrasında alınan olumsuz sonuçlar, kredi notunuzu direkt etkileyerek düşürmektedir. Kredi kartı başvurunuz olumsuz sonuçlanıyorsa, öncelikle yapmanız gereken şey kredi notunuzu yükseltmektir. Yeni bir başvuru yapıldığında banka ilk olarak önceki başvurulara bakacaktır. Eğer yakın zamanda onaylanmamış bir başvuru varsa, farklı bir banka olsa bile "yüksek ihtimalle" başvuruya red verecektir. Bu durumda ise kredi puanınız düşürülecektir.

Hazır krediler

Hesaplarda hazır olarak bekletilen onaylanmış krediler, kredi puanını etkilemektedir. Her kişinin belli bir finans limiti bulunmaktadır. Örnek olarak 50 bin tl finans limiti olan bir kişinin 5 adet 10 bin TL'lik kredi kartı bulunuyorsa, farklı bir bankaya kredi kartı başvurusu yapıldığında başvuru yüksek ihtimalle yetersiz limitten dolayı onaylanmayacaktır. Aynı zamanda kredi kartı limit artış talebi de olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Borç durumu

Kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden birisi de borç durumudur. Kredi kartı veya kredi borçları, kişinin limitini düşürdüğündan dolayı kredi notunu da düşürebilir. Borçlar azaldıkça ve gününde ödenmeye devam edildikçe de kredi notu artmaktadır.

Kredi notu yükseltme

Yorum yap: