Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2022

Bankalar kredi başvurularında kişinin Merkez Bankası kara liste sorgulama yaparlar. Bu sorgulama sonrasında ise sicilinize bakılarak krediye cevap verilir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2022

Merkez Bankası kara liste sorgulama nasıl yapılır diye merak eden kişiler için bu sayfamızı hazırladık. Bankalara kredi başvurusu yapıldığında bir kaç kriteriniz araştırılır ve ona göre krediye yanıt verilir. Bu kriterler ise kredi notunuz, kredi limitiniz, banka siciliniz ve Merkez Bankası kara listede olup olmadığınızdır. Bu kontroller sonucunda bir beyaz sayfa kadar temizseniz o zaman kredi çekmeye hak kazanırsınız. Eğer Merkez Bankası Kara Listesinde yer alıyorsanız malesef ki krediniz onaylanmaz ve size hiçbir banka kredi vermeye yanaşmaz. Kara listede bulunan kişiler kredi ve kredi kartı kullanamaz ve bunun için de sürekli olarak kredi kullanan kişilerin kara listeyen girmeyi sağlayacak şeylerden uzak durması gerekmektedir.

Banka kara liste sorgulama
KKB kayıtlarında tutulan kredi notu yine Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Kredi çekmek için risk analizinizi gösteren kredi notu, bankalar için en önemli kredi onaylama faktörüdür. Eğer kara listede yer alıyorsanız o zaman kredi notunuz da otomatik olarak düşürülecek ve sizin kara listede yer aldığınız not edilecektir. Birçok banka kişilerin gelirlerinin yanı sıra kredi notunu ve kredi limitlerini inceleyip kredi başvurusuna onay vermektedir. Bunun için Findeks kredi notunuz oldukça önemlidir ve kredi notunuzu sürekli olarak yüksek seviyelerde tutmak ta bir o kadar can alıcıdır.

 
Buna da bakın:


Kredi notu yükseltme teknikleri


Kredi Çekerken Kredi Notu Önemli Mi?
Bankalara yapılan kredi başvurularında kredi puanınız, kredi başvuru inceleme kriterlerinin %80'ini kapsamaktadır. Çünkü kredi notunuz ile sizin ödemeleriniz, geçmişiniz, kredi başvurularınız, borç durumunuz hakkında tüm detaylara ulaşılmaktadır. Kredi notu bir banka tarafından denetlenmemekte; KKB tarafından belirlenmektedir. Peki o halde Merkez Bankası kara liste sorgulama nasıl yapılır? Bu konuda da sizler için araştırma yaptık. Sizler için kredi notu sorgulama servislerini de bulduk.

Kara Listeden Kaç Yılda Çıkılır?
Geçmiş kredi borçlarınızı sıfırlamış, kredi kartı borçlarınızı da bitirmişseniz o zaman buna cevap verebiliriz. Bu konuda sizde kara listeden çıkmak için neler yapılır diyorsanız hükümet tarafından çıkarılan "sicil affı" yasasını beklemeniz gerekmektedir. Diğer yandan bireysel kullanıcılar için ise son ödemeyi yaptığınız tarihten 5 yıl sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Merkez Bankası, son ödemeyi yaptığınız tarihten itibaren 5 yıl sonra sizi kara listeden çıkaracaktır. Tabi bu zamanda banka ürünlerine başvuru yapmamalı ve zaten kötü olan kredi notunuzu daha da düşürmemeliniz. Sabreden Derviş, muradını ermiş...

 
Buna da bakın:


Banka borcu sorgulama


Kara listede olanlar kredi çekebilir mi?
Eğer sizde kara listede yer alıyorsanız, o zaman kredi ve kredi kartı almanız yasaklanmaktadır. BDDK tarafından bu kişilere kredi ve kredi kartı veren bankalara kesin olarak ceza verilmektedir. Ancak sicil affından yararlanan kişiler kolaylıkla kredi kullanabilmektedir. Yani daha da netleştirecek olursak kara listede yer alan kişilere banka kredi verip vermemekle kendisi sorumludur. Diğer yandan gösterebileceğiniz ipotek yada kefil ile kredi çekebilirsiniz. Bunun için de kamu bankaları yerine özel bankalara başvuru yapmanız sizin için daha olumlu sonuçlanacaktır. Bu konumuzda Merkez Bankası kara liste sorgulama hakkında bilgilere yer verdik. Sizde bu konu hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum yap: