Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (E Devlet Kredi Notu Öğrenme)

Para ödemeden, ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır diye merak edenlere bu sayfamızı hazırladık. Siz de ücretsiz kredi notu öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu sayfamıza bakın.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (E Devlet Kredi Notu Öğrenme)

Ücretsiz kredi notu öğrenme 2022 yılında da kredi notunu öğrenmek isteyenler tarafından merak edilmktedir. Kredi notunun ne kadar önemli bir finansal araç olduğundan sanırım bahsetmeye gerek yok. Kredi notu öğrenme servisinden de herkesin haberi vardır. Bir ev sahibi olmak isteyen kişiler yada acil olarak nakite ihtiyaç duyanlar bankalardan finansman alabilmek için başvuru yapmadan önce ücretsiz kredi notu sorgulama yapabilmenin ne kadar faydalı olduğunu açıklayacağız. Son zamanlarda kullanılan sorgulama servisleri belli bir ücret karşılığında sms ile yada e-posta yoluyla sizleri bilgilendirmektedir. Findeks not öğrenme servisi ile de ücretli olarak notunuzu öğrenebilirsiniz. Herkesin bildiği gibi Türkiye'de hizmet veren 9 büyük banka tarafından kurulmuş olan KKB tarafından hizmete açılan Findeks, bireysel ve kurumsal üyelerine hizmetini vermektedir. Findeks, bireylerin banklar üzerinde kullandıkları tüm nakit giriş çıkışı ile, geçmiş döneme ait verileri toplayarak notu sunmaktadır. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin puanı yüksekse, diğer kredi başvurusu yapan kişilere göre daha ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle tüketiciler findeks puan sorgulama ve öğrenme servisini kullanarak anlık olarak durumlarını kontrol etmekte, oluşabilecek olumsuzluklara karşı önlem alabilmektedir.
Findeks sitesinden ücret karşılığında notunuzu sorgulayabilirsiniz. Findeks'in yanı sıra pek çok alternatif yöntem sayesinde hemen kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz, geçmiş dönem ödemelerinizin, kullandığınız kredilerin, banka hesap hareketlerinizin anaizleri yapılarak hesaplanır. Türkiye'de bu sistem tüm bankalar tarafından ortak olarak kullanılmakta ve bireysel kullanıcıların bu hesaplamaya müdahale etmeye yetkisi yoktur. Ancak bazı yöntemleri kullanarak kredi notunuz yükseltebilirsiniz. Bir kişinin kredi notu 1 ile 1900 arasında olmaktadır ve bankalar da bu nota bakarak kredi değerlendirmesi yaparlar. 

 

Ücretsiz kredi notu nasıl sorgulanır?

Bankalarda kayıtlı olarak tutulan kredi notunu sorgulamak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Findeks şirketinden veya bankanızın mobil / internet bankacılığına girerek "ücreti karşılığında" kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. E-devlet dışında hiçbir yerden ücretsiz kredi notu öğrenmeniz mümkün değildir. E-devlet üzerinden aslında kredi notu değil, kredi risk raporu, geçmiş kredi durumları gibi bilgiler ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

E Devlet Kredi notu sorgulama

e-devlet üzerinden kredi notu sorgulamak için, öncelikle turkiye.gov.tr yani e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer henüz e devlet şifresi almadıysanız ilk şifrenizi kimlik belgenizle ücreti karşılığında PTT'den alabilirsiniz. E-devlet üzerinden kredi geçmişinizi görüntülemek için:

  • e-Devlet'e giriş yapın.
  • Arama kutusuna "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" yazarak arama yapın. (veya buraya tıklayın.)
  • Açılan sayfada "Yeni Başvuru" butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfada "Kred Limit ve Borç Bilgileri" kutusunu işaretleyin.
  • Yeni açılan sekmede "Başvur" butonuna tıklayın ve devam edin.
  • Cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ilgili alana girdikten sonra e-devletten ücretsiz kredi notu sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.Akbank Kredi notu sorgulama

Akbank müşterileri kredi notunu internet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyor. Akbank internet şubesine giriş yaparak veya Android ve İos işletim sistemi yüklü telefonunuzda kullanabileceğiniz Akbank Direkt uygulamasını indirerek kredi notunuzu hemen sorgulayabilirsiniz. Kredi notu işlemleri için diğer bankalar gibi Akbank da ücret talep etmektedir. İlk olarak Akbank Direkt uygulamasını Google Play marketinden veya Apple İtunes'den indirelim. Daha sonrasında uygulamayı açtıktan sonra Tc kimlik numarası ve internet şubesi şifremizde sisteme giriş yapıyoruz. Akbank'ta hesabınız bulunmuyorsa bu uygulamayı kullanamazsınız bundan dolayı en yakın Akbank şubesine giderek ücretsiz hesap açabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebilmek için ilk olarak BAŞVURU VE NAKİT İHTİYAÇLARIM menüsüne tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkacak menüde "Findeks Risk Raporu" sayfasına geçin. Yine aynı şekilde Findeks risk raporu menüsüne tıklayın. Bu seçenek bireysel kullanıcılar içindir, eğer kurumsal sorgulama yapmak istiyorsanız Findeks Çek Risk raporu sayfasına bakabilirsiniz.

Ayrıca Akbank resmi sitesinden (http://www.akbank.com/akbank-mobil-ile-findeks-kredi-notu-ogren) adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan sms ile kredi notu sorgulama işlemini de inceleyebilirsiniz.

BANKALARDAN KREDİ NOTU SORGULAMA:

Yapı Kredi kredi notu sorgulama
Akbank kredi notu sorgulama
Garanti Bankası kredi notu sorgulama
İş Bankası kredi notu öğrenme
Denizbank kredi notu sorgulama
İNG Bank kredi notu sorgulama
Ziraat Bankası kredi notu sorgulama


Findeks Kredi Notu Sorgulama

Yukarıda yer alan ekrana giriş yaptıktan hemen sonra sizde ücretin alınacağı hesap seçimi isteyecektir. Burada hesaplarınız listelenecektir, bakiyesi olan hesabınızı seçerek ödeme yapabilir ve anında kredi puanınıza ulaşabilirsiniz. Eğer "hesap bakiyesi 0" hatası alırsanız hesabınıza para yüklemeniz gerekmektedir. Kredi notu sorgulama servisleri tüm bankalarda geçerli olup, bankalarda yapılan mevcut sorgulama işlemleri Findeks sitesi üzerinden yapılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi almak için Akbank kredi notu sorgulama sayfamıza göz atabilirsiniz.

Findeks sitesinde sorgulama yapmak için tıklayın.

Analiz yapılarak ortaya çıkan risk durumuna göre bankalar kredi başvurusuna cevap vermektedir. 0 - 699 arasında kalan grup en riskli kişilerdir, 700-1099 arasındakiler orta riskli, 1100 - 1499 arasında yer alan kişiler ise az riskli olarak gözükürler. 1500-1699 arasında değerlendirme alan kişiler ise bankalar için en güvenilir müşteri olarak gözükür. Bunun bir üst rakamı ise 1700 - 1900 arasıdır ve bu kişiler her bankadan kolaylıkla kredi kullanabilirler. Kredi puanınızın 1500 üzerinde yer alması, kredi başvurularında rahat davranmanız ve acil nakit ihtiyaçlarınızı kredi ile karşılamanızı sağlayacaktır. Findeks ve sms sisteminin yanı sıra bankaların internet bankacılığını kullanarak da kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bankanızın internet bankacılığına giriş yaparak "risk pararu" menüsünden sorgulamanızı gerçekleştirmektir. Aşağıda tüm bankaların kredi notu sorgulama adresleri yer almaktadır. Ayrıca intenet bankacılığının yanı sıra mobil bankacılık uygulamalarında da kredi notu sorgulamasını yapabilirsiniz.

YARARLI: KREDİ NOTU KAÇ OLMALI?
 

Sms ile Kredi Notu Öğrenme

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar da müşterilerine en hızlı hizmeti verebilmek için teknolojiyi yakından takip etmektedir. Anlaşmalı operatörler ile artık cep telefonunuzdan tek bir sms göndererek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun karşılığında da belli bir ücreti ödemek zorundasınız. Şimdi de sms ile kredi notu sorgulama işlemlerine göz atalım. Aşağıda yer alan sorgulama, operatör ve KKB tarafından ücret karşılığında yapılmaktadır.


Turkcell sms ile kredi notu sorgulama:

TC Kimlik Numarası boşluk Doğum Yılınız yazdıktan sonra 1122'ye gönderin. (Örn: 12345677555 1980)


Avea sms ile kredi notu öğrenme:

TCKN ile birlikte Doğum Yılınızı aralarında bir boşluk olarak 1122'ye gönderin.


Vodafone sms ile Kredi Notu Sorgulama:

Vodafone Hat kullanan kişiler de "TC Numarası Doğum Yılı" yazarak 1122'ye sms gönderebilir.


Detaylı Bilgiler: Sms ile kredi notu sorgulama
 

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Bazı firmalardan sms yada internet üzerinden sorgulama yapabilmek için 8 - 10 TL ücret verilmesi gerekmektedir. Fakat bazı kişiler ücretsiz olarak kredi notlarına ulaşmak istiyorlar ama bu ücretsiz servislerin ne kadar güvenilir olduğu da söz konusu. Bu işlemlere ulaşmak için Findex sitesinden üyelik oluşturup bir kaç dakika içerisinde risk analiz raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede KKB kayıtlarında yer alan güncel kredi notunuzu da öğrenmiş ve sorgulamış olacaksınız. Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler için bir yöntem daha söyleyeceğiz. Çoğu elden taksitli ürün satışı yapan mağazada, telefon bayilerinde kredi notu sorgulama sistemleri mevcuttur. Bu sistem sayesinde alışveriş yapacak olan müşterilerin kredi notlarına bakabilmektedir.
Buna benzer bir iş yerine giderek, elden taksit yapılacağı sırada ücretsiz kredi notu sorgulama olarak yapılmakdır. Bunu öğrenebilmek için de taksit işlemlerini gerçekleştiren görevliden ricada bulunmanız gerekiyor. Günümüzde ücretsiz olarak kredi notu sorgulama servisleri kullanılmamaktadır. Bunun nedeni, KKB kurumu ücretsiz sorgulamaları kısıtlaması ve yasak getirmesiden dolayıdır.

Yorum Yap:

Yorumlar

11 yorum yapılmış

Nihat Haskırış

kredi notumu öğremek istiyorum

2019-01-15 03:55:04 -
İsmail Taşkın Doğan

kredi notum kaç

2018-12-20 11:34:47 -
yücel soy

acil kredi lazım

2018-11-01 14:02:28 -
Esra

kredi notumu sorgulamak istiyorum, ücretsiz yöntem yok sanırım para vermek zorundayız...

2018-09-20 17:04:54 -
Yeşim Türk

merhaba kolaygelsin ben akbank ücretsiz kredi notu sorgulama yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

2018-06-03 00:40:59 -
Ahmet Yerlikul

abi merhaba, ben ücretsiz olarak kredi notu sorgulamak istiyordum sizin sitenize ratladım. bu büyük karşılaşma sonrasında bende artık ücretsiz kredi notu sorgulama işlemini başarılı bir şekilde yapabiliyorum. şöyle ki; ben ilk olarak alışveriş yaptığım mağazaya gittim bir de baktım ki param kalmamış sonrasında mağazanın yan tarafında bulunan bankaya giderek bir kredi çekeyim dedim (1000 tl) adamlar bana ne derse beğenirsiniz? abi bana kredi çıkmadı ya. bu durum bana çok fena koydu ve bende kredi notumu sorgulamak istedim. tabi param olmadığı için sorgulamayı yapamadım ve akabinde ücretsiz kredi notu öğrenme yollarını araştırmaya başladım. sms ile sorgulanıyorda abi çok kazık bu işler be...

2018-05-31 12:48:52 -
Ücretsiz Kredi notu

ben hiç para vermeden bedavadan kredi notumu öğrendim, bu arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, kolaygelsin.

2018-05-24 12:22:41 -
Kredibankalar.com

Ayşe hanım merhabalar, sayfada yer alan yöntemler sayesinde kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.

2018-05-23 00:23:54 -
Ayşe Makmuletepe

Ücretsiz olarak kredi notu nasıl sorgulanır?

2018-05-23 00:23:20 -
Mahmut tokdemir

Abi ben ücretsiz olarak bedavaya kredi notumu öğrendim, çok teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

2018-05-23 00:22:35 -
Ahmet Kent

Merhabalar, ben ücretsiz kredi notu sorgulamak için tüm banka sitelerine baktım gerekirse bankacı arkadaşlarımla da görüştüm ama sizin de dediğiniz gibi kesinlikle yardımcı olmuyorlar. Bu konuyla alakalı daha derin bir araştırma neticesinde kredi notunu ücretsiz olarak nasıl sorgulayabildiğimize de ulaştım. Malumunuz kredi notu sorgulamak 2018 yılında 10 15 TL, bu para az bir para değildir arkadaşlar. Sizde bu yöntem sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz; Öncelikle Turkcell, avea fark etmez bir bayiye giderek telefon almak istediğinizi ve bunun akabinde kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi belirtin. Bunun için operatörünüz faturalı olması gerekmektedir. Bu yöntem sayesinde bayiden kredi notumu öğrenebildim tabi bayi personelinin insiyatifine kalmış bir olay tabi ki de.. Kolaygelsin.

2018-05-23 00:19:40 -