Bana Kredi Çıkar Mı Diyenlere Kredi Sorgulaması

Bana kredi çıkar mı, kredi çıkma ihtimali yada bana ne kadar kredi çıkar son zamanlarda çok sorulmaktadır. O halde kredi notuna göre kredi alma ihtimalleri nelerdir?

Bana Kredi Çıkar Mı Diyenlere Kredi Sorgulaması

Bir kişinin kredi alıp alamaması bir çok etken faktöre bağlıdır ve temel olarak iki ana şart gereklidir. Bankalardan daha önce bir kredi çıkmadım pekibana kredi çıkar mı sorgula diyenler için bu konuyu hazırladık. Bunlardan birisi bankalar ile geçmiş dönemdeki kullandığınız ödemelerinizin düzenli olması diğeri ise sigortalı olarak bir yerde çalışmak. Bu iki ana unsurlardan birisine sahip olanlar da bankalardan kredi çekmekte zorlanırlar. Fakat bankalara göre değişebilecek bu şartlar ile ne kadar süre sigortalı çalışmanız gerektiği de her bankada farklıdır. 


Gelin birlikte bankaların kredi başvurularını nasıl değerlendirdiklerini birlikte inceleyelim;

1 - Sigortalı olarak çalışıyor musunuz?

Bankalara kredi başvurusu yapıldıktan sonar birkaç istisna dışında SGK kayıtlı olarak çalışmanız istenmektedir. Bankalarda ssk istenmesinin nedeni ise düzenli bir gelire sahip olduğunuza emin olmaktadır. Banka size ne kadar güven duyarsa o kadar çabuk kredi sonuçlandırır. Diğer yandan bakacak olursak sahip olduğunuz ancak resmi olarak kanıtlayamadığınız bir geliri banka göremez ve tanımaz.  Bankalar genel gelir durumu olarak sigortalı çalışıp çalışmadığınıza bakar. SGK kaydı, kredi başvurularında kullanılması bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bunlar ise; 

  • Kredi çekmek için ne kadar sigortalı çalışmam lazım?

Sigortalı (SSK'lı) olarak çalışarak bankalardan kredi alabilirsiniz. Peki kredi çekebilmek için ne kadar süreyle sigortalı olarak çalışmanız isteniyor? Bazı bankalarda bu durum değişebilmekle beraber genel olarak 3 ay sigortalı olarak çalışanlara kredi verilmektedir. Ancak bu rakam son çalıştığınız yerde olmalıdır. Geçmişte ise en az 12 ay sigortalı olarak çalışmış olmanız lazım.  Ayrıca kredi notunuz iyi seviyedeyse bu süreyi bankalar kısaltabiliyor.

  • Maaşım asgari ücret gözüküyor, bana ne kadar kredi çıkar?

Türkiye'de yaşanan en büyük sorunlardan birisi de budur. Kurumsal bir yapı taşımayan şirketler elemanlarının maaşlarını asgari ücret göstermekte ancak geri kalanını elden ödemektedir. Bu durumda ise bankalardan kredi başvurusu yaparken "net geliriniz" baz alınacaktır. Yani banka elden aldığınız maaşı tanımayacaktır. Bu yüzden de alınabilecek kredi tutarlarında da düşüş olacaktır. (Ek olarak bankaların 2018'e ait güncel faiz oranlarına bakmak istiyorsanızihtiyaç kredisi faiz oranları 2018sayfasını ziyaret edebilirsiniz.) Önceki yıllarda bankalar işyerlerinden alınan maaş yazılarını resmi belge olarak kabul ediyordu. Ancak bu durum bazı suistimalleri de beraberinde getirdi. Bundan sonra ise bankalar iş yerinden alınan belgeleri kabul etmiyor ve sizin SSK tablonuzu kontrol ediyor. Yani maaşınız asgari ücret üzerinden ödeniyorsa, kredi başvurunuz da asgari ücrete göre değerlendirilecektir.


2 - Kredi Notunuz İyi Mi?
Kredi notu, son zamanlarda bankalar tarafından oldukça önem verilen bir puanlama sistemidir. Bankalar, kişilerin güvenilir olup olmadıklarını anlamak için kredi notunu inceler. Kredi notunun Kredi Kayıt Bürosu tarafından halka açılmasından sonra ise kredi notu daha da önem kazanmıştır. Kredi notu yakın dönemde bireysel kullanıcılara açıldığı için beraberinde birçok soru işaretini de getirmektedir, gelin onlara da başlıklar halinde bakalım:

  • Yasal takibe düşenler kredi alabilir mi?

Kredi ödemesini yapmamış ve yasal takibe düşmüşseniz, bu soruya farklı cevaplar vermek mümkündür. Genel olarak bankaları incelediğimizde kredi ödemesi yapmayan ve yasal takibe düşenlerin kredi alması çok zor bir durumdur. Bundan dolayı da yasal takibe düşen bir kişi ilk olarak kredi notunu öğrenmeli ve kredi notunu yükseltmek için çalışma göstermelidir.  Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerKredi Notu Nasıl Yükselir 2018konusunu inceleyebilir.

  • Kredi notuna göre kredi çıkma ihtimali nasıldır?
Kredi notuRiskiKredi kullanabilme ihtimali
0-799En KötüOldukça Kötü
800-1099OrtaDüşük
1100-1499NormalGelire göre
1500-1700İyiYüksek
1700-1900SüperÇok Yüksek


Yukarıda yer alan tabloda gösterilen "kredi kullanabilme ihtimali" her banka için değişiklik gösterebilir. Bunun için, aylık geliriniz, kredi notunuz, kredi siciliniz, çalışılan kurum ve süre incelenir ve daha sonrasında başvurular değerlendirilir.

  • Bankada hesabım yok,bana kredi çıkar mı?


Bankalarla daha önce hiçbir şekilde bağlantı kurmayanlar ve hiç hesap açmamış olanlar doğal olarak kredi notu sıfır olarak gözükür. Bir kişinin daha önce bir banka ürünü kullanmamış olması, yapılabilecek bir kredi başvurusunda olumsuz yanıt alma ihtimali yüksektir. Bankalar, finansal ürünleri kullananları takip eder ve ödemelerini kontrol eder. Doğal olarak bankalar güvendikleri kişilere kredi vermek isterler.
Bunun başlığa göre açıklayacak olursak, ileride kredi kullanmak isteyenler düşük limitli bir kredi kartı başvurusu yapıp kullanabilirler. Bu kredi kartından yapılabilecek alışveriş yada fatura ödemeleri ile birlikte kredi notunuzu yükseltebilecek ve daha sonrasında kredi alabileceksiniz. Bu konuda tam olarak detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler de
kredi notum sıfırkonusuna bakabilirler.

  • İpotek göstererek kredi çıkar mı?


Bana ne kadar kredi çıkar diye merak edenler için tek bir sistemden sorgulama yapılamaz. Ancak kredi notunuzu öğrenerek ne kadar kredi çekebilecenizi tahmin edilebilmektedir. Ancak bankaların internet sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yaparak kredi başvurusu yapabilir ve anında cevap alabilirsiniz. Bankalarla çalışması düzgün olmayanlar ipotekli kredi kullanabilir mi sorusu son zamanlarda oldukça fazla sorulmaktadır. Ancak ipotek gösterseniz bile daha önce bankalarla düzenli olarak çalışmadıysanız o zaman kredi kullanma ihtimaliniz yine çok az olmaktadır. Ancak bir teminat yani ipotek göstererek kredinin onaylanma ihtimalini artırabilirsiniz.

"Bu konu Kredibankalar.com editörleri tarafından hazırlanmıştır. Başka bir yerde kullanılması yada alıntı yapılması sadece bu konuya link verilerek yapılabilir."

Yorum yap: