Banka kredi borcu ödenmezse ne olur

Bankalara ödemek zorunda olduğunuz kredi ve kredi kartı borçları ödenmezse ne olur? Cezası var mı ve banka borcu ödenmezse ne olur diyenler için aşağıdaki konuyu sizlere sunuyoruz.

Banka kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi borcunuz var ve ödeyemiyorsanız banka kredi borcu ödenmezse ne olur diye sorabilirsiniz. Bankaların vatandaşlara kredi verme şartlarını düşürmesiyle birlikte bir çok kişi kredi çekmekte ve ödeyemeyeceği borcun altına girmektedir. Bilinçsiz ve geri ödemesi düşünülmeden kullanılan krediler ve kredi kartları büyük bir sıkıntıya düşürebiliyor. Son raporlara bakılırsa Türkiye'de 3 milyon kişinin banka kredi borçlarını ödememesinden dolayı idari takip başlatılmış durumda olduğu biliniyor.

Son zamanlarda bankalar tarafından yapılan kredi kampanyaları ve düşük faizlerle kredi sunmaları insanları kredi çekmeye sürüklemektedir. İlk etapta kredi borçları ödenmezse ne olur diye sorabilirsiniz ancak kredi kullanmadan önce bilinçli şekilde bütçe analizi yapmalısınız.

Banka kredi borcu ödenmezse ne olur?

Eğer banka kredi borcunuzu ödemezseniz genellikle bankalar size 2 ay süre verecektir. Açıklamak gerekirse kredi borcunuzu ödediğiniz son tarihten itibaren 2 ay sonrasına kadar ödemeyi gecikmeli yaparsanız sadece gecikme faizi uygulanacaktır. Ancak bazı bankalar bu süreyi çok sıkı tutmakta, bazıları da sadece uyarı vererek gecikme faizi almaktadır.

Eğer banka kredi borcunuz ödenmezse ve 3 ay gecikme yaşarsanız idari takip süreci başlatılır. Aynı anda telefon üzerinden, sms ile, aranarak ya da mail yoluyla ödemelerinizi yapmanız konusunda bilgilendirme mesajları alırsınız. Banka sizinle iletişime geçtiğinde 1 haftalık ek süre verecektir ve 3 aylık borcunuzun toplamını ödemeniz istenecektir.

Kredi çekmiş olduğunuz bankanın size sunacağı teklif ise kredi borcunuzun vadesini uzatarak borç yapılandırma teklifi yaparlar. Eğer ki bu teklifi kabul etmez ve borcunuzu zamanında ödememekte ısrarcı olursanız bu sefer banka sizi avukata verecektir. Bankanın borcunu alamamasıyla birlikte avukata devredilen borçlarla birlikte yasal süreciniz başlar. Bankaların borç yapılandırma tekliflerini incelerken ödeme durumunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer yapılandırma sonrası çıkan ödemeyi yapabilecekseniz bunu kabul edin.

3 aylık süre dolmadan buna da dikkat etmeniz gerekir: Her banka yapılandırma teklifini sunmayabilir ve borçlarının ödenmesi konusunda ısrarcı olabilirler. Eğer ödemede güçlük çekiyorsanız 3 aylık süre dolmadan da bankaya gidip kredi yapılandırma istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Yasal işlem sonrası borçlu ne olur?

Eğer banka tarafından avukata verilmişseniz, yasal işlem sonrasında Merkez Bankası kara listesine girmiş olursunuz. Bu durumda banka sicilinizi bozar ve 5 yıl süreyle banka ürünlerine başvuru yapamaz ve kredi kullanamazsınız. Eğer banka kredisi kullanırken kefil gösterdiyseniz ya da ipotek verdiyseniz ilk etapta kefil ve ipoteğiniz sıkıntıya düşecektir. Banka, sizin ödeme yapmamanız durumunda kefilden borcunuzu ödemesini isteyebilir. Düzenli bir maaşınız varsa banka tarafından maaşınızdan kesinti yapılabilir. Uzun bir süreye vurmak gerekirse evinize bile haciz gelebilir. 

Banka borcu ödenmezse hapis cezası olur mu?

Banka kredi borçları ya da kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda hapis cezası almazsınız ancak herhangi bir üzerinize mal oluyorsa haciz konulacaktır. Hiçbir şeyiniz yoksa bile banka avukatları tarafından sürekli olarak baskı yapılacak ve borcunuzun ödenmesi istenecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, avukatların borcunuzu yapılandırması için sözleşme imzalamasını talep edeceklerdir. Dediğimiz gibi banka kredi borcu ödenmezse ne olur diye soranlar için yukarıdaki araştırma konusunda herşey sunulmuştur. Eğer avukatların sunduğu sözleşmeyi imzalar ve borcunuzu yine imzalamazsanız o zaman hapise girme cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi çekmeden önce bu sorunu da düşünmeniz gerekmektedir.


BUNLARA DA GÖZ ATIN:
 

 

 

Sms ile kredi başvurusu

 

 

 

 

Borç kapatma kredisi
Kredi notu kaç olmalı

 

 

 

Yorum yap:

Kapat