2020 Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir?

Borç kapatma kredisi nedir, nasıl yapılır? Borç transferi yapmak mantıklı mı, hangi bankalar borç kapatma kredisi veriyor?

2020 Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir?

Borç transferi veya kredi borcu transferi olarak adlandırılan kredi türü, genellikle kredi kartı borçlarını ihtiyaç kredisi ile yapılandırmak için kullanılmaktadır. Birden fazla bankaya aynı anda borcu olan kişiler bu yöntemi kullanarak tüm borçlarını tek bir bankada toplayabilir. Tek bankada borçları birleştirerek tüm borçlarınızı tek bir yerden takip edebilir, daha kolay ödeme koşullarına sahip olabilirsiniz. Ayrıca diğer bankalara olan borçlarınızı tek bir bankada toplayarak daha uzun vadede ödeme kolaylığı avantajından da yararlanabilirsiniz. İşte sizler için borç kapatma kredisi nedir, nasıl çekilir gibi soruların yanıtlarını bu sayfada toparladık.

 

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar 2020

Borç kapatma kredisi, 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da verilmeye devam edilmektedir. Garanti Bankası, Akbank, TEB, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası borç transferi kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Özellikle Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank yani devlet bankaları bir çok dönemde kredi yapılandırma kampanyalarını duyurarak geçtiğimiz yıllarda müşterilerinin borçlarını daha kolay ödemelerini sağlamıştır. Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma haberimize bakabilirsiniz. Şimdi gelelim borç transferi yani borç kapatma kredisinin ne olduğuna, nasıl yapıldığına. Borç transfer kredisinde borcu olan kişinin borçları belirlenen banka tarafından diğer bankalara ödendikten sonra borçlu olan kişiyle bankada yeni bir kredi sözleşmesi düzenlenir. Borç transfer kredilerinde faiz oranları değişken olduğundan dolayı faiz oranları oldukça önem taşımaktadır. Siz de bankaların güncel faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun borç transfer kredisi veren bankayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bankaların ek çıkaracağı masraflar da göz önünde bulundurulmalı, bankaların teklifleri karşılaştırılması gerekmektedir.

 

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

Borç kapatma (transfer) kredileri genellikle kredi kartı borçlarını kapsıyorken bazı durumlarda ihtiyaç kredisi ve konut kredilerini de kapsayabilmektedir. Bankalar zaman zaman yaptığı kampanyalar ile kredi yapılandırmasını duyurmaktadır ancak borç transfer kredisi ile kredi yapılandırması karıştırılmamalıdır. Kredi yapılandırması banka içerisinde kullanılan kredinin faiz oranlarına veya vadeye göre yeniden düzenlenirken, borç transfer kredisi ise A Bankasından B Bankasına kredi borcunun transfer edilmesidir. Borç transfer kredisinde dikkat etmeniz gereken şey borcun bir kısmını değil, tamamını taşımanızdır. Bankaların aradığı şartlar ise genel kredi çekebilme şartlarını kapsamaktadır. İşte borç kapatma krediis kullanabilmek için gereken şartlar:

  • Yasal ve idari takibin olmaması
  • Konut kredisi haricindeki krediler için vadenin 48 ayı aşmaması
  • Talep edilecek kredi sonrasında aylık ödeme, aylık gelirin %50'sini aşmaması
  • İpotek gösterilmesi durumunda eşin rızasının alınması
  • Kredi notunun iyi seviyede olması.

 

Borç Kapatma Kredisi Avantajları

Kredi borçlarını tek bir bankada toplamanın avantajlarını aşağıda sıraladık:

  • Bir çok bankaya olan ödemelerinizi tek bir bankada kontrol edebilirsiniz.
  • Aylık ödemeniz vadeniz uzatılarak düşer.
  • Yüksek ödenecek gecikme faizleri ödenmez.
  • Ödemelerin düzenli olması sonrasında kredi notu yükselir.
  • Kredi borçlarının düzenli ödenmeye başlanmasıyla beraber kredi takip süreci kaldırılır.

 

Borç Transferi Veren Bankalar Faiz Oranları

QNB Finansbank  %1,09

Türkiye İş Bankası  %1,10

Akbank  %1,67

TEB  %1,18

Ziraat Bankası  %1,35

Vakıfbank  %1,30

Garanti  %1,94

 

Borç Transferi Yapmalı Mıyım?

Kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorluk çeken, takip etmekten sıkılan kişiler için tek bir bankaya toplanan borç transfer kredisi oldukça avantajlıdır. Ancak avantajın yanı sıra dezavatajları da bulunmaktadır. Özellikle borcunuzun toplam miktarını hesaplayın ve transfer yaptıktan sonra çıkacak güncel borç miktarını bankanızdan öğrenin. Bu borçları karşılaştırdıktan sonra sizi üzmeyecek bir rakam çıkıyorsa rahatlıkla siz de borç transferi yapabiliriniz. Ayrıca bankalar bazı dönemlerde borç kapatma kredisi kampanyası oluşturmaktadır, bu kampanyaları sitemizde paylaşıyoruz. Siz de kredibankalar.com'u sosyal medyalardan takip ederek kredi kampanyalarına ulaşabilirsiniz.

 

İLGİLİ: Borç kapatma kredisi veren bankalar

Paylaş: