Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum

Eğer sizde de eşimin borcu yüzünden kredi çekemiyorum diyorsanız bu sayfamızı mutlaka inceleyin.

Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum

 

Eşimin borcu var kredi alamıyorum diyenler bu konumuza bakabilir. Nakit ihtiyaçları, günlük hayatta bir çok kez karşımıza çıkmaktadır. Kredi çekmek için bankaya kredi başvurusu yapıyorsunuz ve siciliniz temiz, kredi notunuz iyi olmasına rağmen bir de baktınız başvurunuza olumsuz cevap geldi, yani kredi çıkmadı! Bir de öğrendiniz ki banka eşinizin borcundan dolayı size kredi vermiyor, peki şimdi ne yapacaksınız? Eğer sizde eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyenlerdenseniz bu konumuzu inceleyin.
Eşinizden ayrı olarak çalışıyor olabilirsiniz, kredi notunuz iyi, kredi siciliniz de beyaz sayfa kadar temiz olabilir. Ancak evlilik durumunda ve eşinizin bankalara kredi veya kredi kartı borcu varsa işte bu durum sizi de etkilemektedir. Örneğin eşinize kredi verilirken sizinde maaşlı olarak çalıştığınız göz önüne alınmış olabilir. Eşiniz kredi kartı yada kredi borçlarını yatırmaz yada geç yatırırsa bu durum sizi de direk olarak etkiler. Eğer kredi borçlarını eşiniz ödemez ise ilk olarak eşinizin maaşının belli bir kısmına haciz gelir ve daha sonra da eve yada eşinizin üzerine kayıtlı taşınmazlara haciz uygulanır. Dilerseniz aşağıda yönlendireceğimiz konumuza da bakabilirsiniz.

Eşimin kredi borcu beni etkiler mi?

 

 

 

 
Buna da bakın:


Kredi kartı borcumdan dolayı eşimin maaşına haciz gelir mi?
 


Eğer eşiniz bir konut ve araç kredisi gibi ortak kullanım kredisi çekmiş ise o durumda sizin maaşınıza bile haciz gelebilme ihtimali vardır. Bu durumda kalan binlerce kişi vardır ve eşinin borcu yüzünden icralık olanları örnek verebiliriz. 

Eşim Borcunu Ödemediği İçin Bana Kredi Çıkmıyor

Eğer eşiniz bankaya ait kredi ve kredi kartı borçlarını ödememiş ve yasal takibe girmişse o zaman Merkez Bankası'nın kara listesine girecektir. Bu durum sizi de zor durumda bırakabilme ihtimali vardır. Tüm bankalarda bu prosedür işlemese de, çoğu banka eşinizin borcunu görerek size kredi vermez. Bankaya yapılan kredi başvurusunda gelen olumsuz sonucun en önemli nedeni bu olabilmektedir. Peki bu durumdan kurtulmak için çözüm var mıdır? Eğer eşinizin borcundan dolayı kredi alamıyorsanız, bir tanıtığınızı kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. Ayrıca sizin üzerinize kayıtlı arsa, ev, araba gibi taşınmazları ipotek göstererek kolaylıkla bankalardan kredi alabilmeniz mümkündür. 


 

 
Buna da bakın:


Kredi kartı borcumdan dolayı maaşıma haciz
gelir mi
?Eşimin kredi borcu beni etkiler mi 2018

Bu soru da son yıllarda bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Eşinizin bankalara olan kredi borçlarından dolayı sizin maaşınıza herhangi bir haciz işlemi uygulanamaz. Tabi ki bu bireysel krediler içindir, eğer ortak bir kullanım için alınan kredi varsa o durumda mahkeme bankayı haklı görebilir ve eşinizin maaşına haciz geldikten sonra sizin de maaşınızın 1/4'te kısmına haciz uygulanabilir. Ayrıca bu durum hem eşinizin hem de sizin banka sicilinize işleyecek ve kredi notunuz da düşecektir. Kredi borcunda eşin sorumluluğu da bu şekildedir.

Diğer yandan artık eşlerden birisi konut kredisi yada taşıt kredisi kullanırken bankalar eşin rızasını yani imzasını da istemektedir. Bunun nedeni ise olumsuz bir durumda yani kredinin ödenmemesi durumunda eşin de üzerine olan mallara veya maaşa haciz işlemi uygulayabilmektir. Geçtiğimiz yıllarda yargıdaki bir karara bakılırsa eşin rızası olmadan çekilen bir kredi sonucunda diğer eşin maaşı yada üzerine kayıtlı mallarına haciz uygulanamaz kararı alınmıştır. 
Yani eşin haberi olmadan çekilen bir kredi sonucunda kendisinin mağdur olması da olası bir durum değildir. Bu sorunu krediyi çeken kişinin üstlenmesi gerekmektedir. Ancak kredi çekildiğinde diğer eşte buna kefil olursa o durumda işler değişiyor ve borç ödenmemesi durumunda eşlerden ikisinin de maaşına yada üzerine kayıtlı mallarına ve banka hesaplarına haciz koyulabiliyor. Bu sayfamızı eşimin kredi borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyen kişiler için oluşturduk. Yukarıda yer alan bilgilerden yararlanarak sizde eşinizin borcunu görmezden gelerek kredi kullanabilirsiniz.

Bana kredi çıkar mı sorgula

 

 

Yorum yap:

Yorumlar

17 yorum yapılmış

Özgür

Esimin icra borçları var ancak bankalara degil bankalara herhangi bir borcu yok bu kredi cekmeyi etkilermi

2022-05-15 17:16:12 -
Mehmet ÖZDERE

eşime ait 18.746 tl borcu yapılandırdım.ödemeler devam ediyor.şu an 5.850 tl borcum kaldı. yapılandırma yapmama rağmen kredi çekemiyorum.

2018-12-02 00:34:38 -
Kredibankalar.com

Ali bey merhabalar, bankalar kredi borçlarını "hiçbir şekilde alamadığı zaman" borcu varlık şirketlerine satmaktadır. Böyle bir şey mümkün olsaydı zaten bankanız borcu o şekilde tahsil edecekti. Bankanın yapamadığı bir şeyi varlık şirketleri yapamaz ancak siz yine de bir avukata danışırsanız daha net bilgi alabilirsiniz.

2018-09-13 11:51:13 -
Ali Ateş

bankalara borcum var varlık fonuna satıldı borclarim eşimin çocuklarin hesaplarına haciz ve bloke olurmu teşekkürler

2018-09-12 23:09:34 -
Kredibankalar.com

Zehra hanım merhabalar, TMK madde 219'a göre, eşin borçlarından diğer eş sorumlu değildir. Bu sayede, eşin borcundan dolayı diğer eşin aldığı maaşa, kendi adına kayıtlı eve haciz konamaz. Ancak burada bazı istisnai durumlar olabilir, eğer eşiniz kredi kullanırken sizi kefil olarak göstermiş veya bankaya giderek bu krediyi kullanmasına onay vermişseniz (bazı durumlarda kredi başvurusu eşin rızasıyla olmaktadır) bu durumda maaşınıza ve taşınmazlara haciz uygulanabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise lütfen ev almadan önce bir avukata başvurunuz. Borçsuz, mutlu günler dileriz..

2018-06-12 23:23:09 -
Zehra Şahin

eşimin varlık şirketlerine borcu var..anlaşmaya çalışıyor ama fazla bi indirim yapmıyorlar.o da biraz daha beklemek istiyor. ben kendi adıma ev almak istiyorum. bu durumda eve haciz gelir mi?

2018-06-12 13:21:41 -
kredibankalar.com

Merhabalar Semra hanım, Kefil olup olmamanız bir şeyi değiştirmez eşinizin borcundan dolayı kredi çekememeniz normal bir durumdur. Bankalar kredi vereceği kişilere güvenmek isterler, dolayısıyla borçların zamanında ödenmesi gerekir. Banka sizin kredi çekmenizin nedenini eşinizin borcundan dolayı olacağını bildiği için kredi vermez. İcra size yansımaz, eşinizin maaşının belli bir kısmı banka tarafından kesilebilir yada üzerine kayıtlı bir arabası varsa buna da icra edilme hakkı vardır.

2018-04-06 23:45:54 -
semra ates

esin icralik ve ben kredi cekemiyorum kefil olmadım haberim bile yok onun icrasi bana yansirmi

2018-04-06 21:44:58 -
Kredibankalar.com

Murat bey, üzerinize takip görünüyorsa Merkez Bankası Müdürlüklerine giderek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmalısınız. Sicil affından yararlandığınızı, borçlarınızı kapattığınızı ancak halen takipte gözüktüğünüzü yazmalısınız. Bunun için bir avukata danışabilir yada internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Merkez Bankası yazılan dilekçeler neticesinde kişinin borcu ödenmişse bankalardan takibi kaldırma talebinde bulunabilmektedir. Umarız yardımcı olabilişizdir, iyi günler dileriz.

2018-02-12 11:22:40 -
Murat

tekrar merhaba anlattigim gibi butun borclarimi bankalara odedim icra dairelerinden de harc paralarini odeyip tek tek kaldirdim dosyalari simdi e devletten girdigimde uzerinize acilmis bi dava ve borc bulunmamaktadir yaziyoo benim bankalara toplam 28.000 tl vardi toplu sekilde 3 bankaya odedim hepsini bunuda arkadasimdan borc alip odedim sozde sicil affi cikti diye zaten borcumu odeyip sicil afffindan faydalanip kredi cekip borcumu kendi uzerime alacaktim simdi arkadasimla kanli bicakli oldum hayatim alt ust oldu .bu arada kkb puanim 1210 bankaya gittigimde sistemden bakiinca 7 tane takibin var sana kredi cikmaz diyorlar. ama borclarimi odedim hic borcum yok diyorum sicil affi cikti diyorum umurlarinda bile degil bunalima girdim .lutfen bana bi yol gosterin ben ne yapabilirim simdi cok madurum

2018-02-12 10:09:01 -
Kredibankalar.com

Murat bey merhabalar. Çoğu banka bu konuda titiz davranmaktatır bunun nedeni de son zamanlarda ödenmeyen kredilerde artış oldu. Borcunuzu kapattıysanız sicil affından sonra normal şartlarda kredi çekebilmeniz gerekiyor ama bu büyük bir borçsa yine sicilinizde gözükecek ve bankalar sizin başvurularınızda daha çok dikkat edecektir. Eşiniz sigortalı çalışansa ve sizin üzerinize herhangi bir borç yoksa kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca sizde büyük ihtimalle kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredi alamıyorsunuzdur. https://www.kredibankalar.com/kredi-notu/kredi-notu-yukseltme-teknikleri-8-h2405.html konusuna bakarak kredi notunuzu yükseltmek için bir kaç yöntem kullanabilirsiniz. Borçsuz günler dileriz.

2018-02-12 08:23:26 -
Murat

merhaba benim bankalara icralik borclarim vardi 2017 de siil affı cikti sicilim temizlenecek diye mayis ayinda butun borclarimi odeyip takipleri kaldirttim icra dairelerinden de tek tek harc paralarini odeyip sildirdim dosyalarimi simdi bana kredi cikmaz diyolar ama esimin sicili temiz daha once hic kredi cekmedi benim onceden yasadigim borclar yuzunden sicilimin bozulmasi onu etkilermi yani esim simdi kredi basvurusu yapsa ona kredi verirlermi lutfen cevap yazarsaniz cok memnun olurum cook onemli bizim icin

2018-02-11 23:10:59 -
Betül dikenova

esim bankalara borcu var yasal takipte ben kiredi cekemiyorum çalışıyorum

2018-01-25 13:08:27 -
Kredibankalar.com

Evet, borcu kapattığınız taktirde bankalardan kredi kullanabilirsiniz.

2018-01-11 11:39:52 -
Hlal

teşekkürler yorumunuz için. yani yorumunuzdan anladığım kadarıyla bu borcu odedigimiz zaman ben kredi çekebilirim değil mi. çünkü eşim takipte veya kara listede değil kredi puanida 1200 bide 11 yıl geçmiş

2018-01-11 04:34:38 -
Kredibankalar.com

Hilal Hanım merhabalar. Öncelikle şunu belirtelim ödenmemiş kredi borçları varlık şirketlerine devredilmekte ve bankalar borçları bu şirketlere satmaktadır. Eşiniz o borcu ödemek zorunda eğer ödemezse kredi siciline yansır ve şuan ki durum gibi size de kredi verilmez. İlk olarak bu şirketle irtibata geçip indirim yapılması halinde borcu ödeyeceğinizi söyleyin, bu şirketler borcu ödemeyen kişilere kampanya ve indirimler yaparak parayı almak isterler. (Zaten o borcu en fazla 300 TL'ye almışlardır ve sizden ne alırlarsa kar olacaktır onlar için) Bu borcu ödediğiniz taktirde 5 yıllık zaman aşımın geçmesi nedeniyle de eşinizin sicili temizlenecektir. Diğer yandan her bankanın kredi verme prosedürü farklıdır, Ziraat Bankası'ndan kredi çekemiyorsanız özel bankalara da kredi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz. Borçsuz, mutlu günler dileriz. (Bu cevabın bir kopyası mailinize de gönderilmiştir.)

2018-01-09 21:43:47 -
Hlal

ziraat bankasinda kredi basvurusunda eşimin 11 yıl öncesinde 400 lira borcu görünmüş ve red edilmiştim ama bundan 3 ay önce fibabankadan kredi 3000 lira cektim ve fibabankada eşimin kimliğini alıp sizinde sicilinize bakmaliyiz deyip bakti ve tamam bi sorun yok deyip 3000 lira kredi verdi bana ne olduysa bu ziraat bankasina basvurdugumdan sonra artık özel bankalardada eşimin 400 lira borcu görünüyor. icbc bankaya basvurdum oradada göründü. eşim takipte kara listede değil çünkü findekse üye olup baktik takip falan yok findekste eşimin borcuda görünmüyor sadece bankaya basvurdugumuzda eşime ait 11 yıl önceye ait 400 lira borcu görünüyor. eşim araştırdı borç şuan hayat varlık a.ş diye bir şirketteymis 1800 lira olmuş faizle sadece bu şirkette görünüyor borcu öderseniz 15 gün içinde sistemlerden temizlenir dedi bu şirket. sizden öğrenmek istedigim biz bu eşimin borcunu ödersek ben artık kredi cekebilirmiyim lütfen aydinlatirmisiniz.

2018-01-09 20:48:54 -
Kapat